سگ نژاد اسپانیل تبتی

سگ اسپانیل تبتی

سگ‌های کوچک اما فعال و هوشیار تبتی، در منطقه کوهستانی تبت یافت می‌شدند. در آنجا این سگ‌ها به‌عنوان همراه و سگ نگهبان خدمت می‌کردند و پرورش می‌یافتند. سگ نژاد اسپانیل تبتی از نوع سازگار است.
آن‌ها می‌توانند ورزش کافی داشته باشند، هرروز پیاده‌روی کنند و با زندگی در آپارتمان سازگار هستند. بااین‌حال، آن‌ها از تنها ماندن در خانه در ساعت‌های طولانی لذت نمی‌برند. وقتی به نتیجه دلخواه نمی‌رسند، شروع به پارس کردن می‌کنند.

برخلاف باور عمومی اندازه کوچک به‌تنهایی ویژگی یک سگ آپارتمانی را فراهم نمی‌کند. سگ‌های کوچک انرژی زیادی دارند و برای زندگی در کنار افراد بسیار بازیگوش و تندوتیز هستند.
در این مقاله ما شما را با نژاد این سگ و شرایط زندگی آن آشنا می‌کنیم؛ پس با واسط پت همراه باشید.

تاریخچه سگ نژاد اسپانیل تبتی

ریشه سگ‌ نژاد اسپانیل تبتی امروزی از قرن‌ها پیش در صومعه‌های تبتی یافت می‌شود که مذهب بودا را تجربه کردند. آن‌ها با یقه‌ای از موی ضخیم دور گردنشان و دم پردار که به شیران کوچک شبیه بودند. در آن زمان شیر نمادی مورد احترام بود.
این سگ‌های شیرمانند توسط راهبان بودائی نگهداری و پرورش داده می‌شدند تا به‌عنوان سگ نگهبان خدمت کنند. وظیفه‌ی آن‌ها، این بود که سگ‌های کوچک بر دیوارهای بلند و پنجره‌ها می‌نشستند تا راهبان را از خطرات احتمالی برای صومعه آگاه کنند.
در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم، مبلغان انگلیسی در تبت شیفته این سگ‌های کوچک شدند. آن‌ها را با خود به انگلستان بردند. برنامه‌های پرورش غربی برای تبتی‌ها در طول جنگ جهانی دوم دچار تزلزل شد. اعتقاد بر این است که راهبان بودائی، سگ‌های کوچک را پرورش می‌دادند تا اگر کسی به لاموس‌ها نزدیک شد، صدای هشدار را به گوششان برسانند.

نماد‌‌ شناسی

در نمادشناسی بودائی، شیر پیروزی بودا بر خشونت و تجاوز را نشان می‌دهند. سگ‌ها با ظاهری شبیه به‌صورت زنده محبوب بودند. سگ‌ها را غالباً به‌عنوان هدیه به سفیران و سایر بزرگان می‌دادند و در عوض سگ‌هایی از آن کشورها می‌گرفتند.
بنابراین سگ‌ نژاد اسپانیل تبتی راه خود را به چین و ژاپن باز کردند. در آنجا با سگ‌های کوچک آسیایی دیگر پیوند داده شدند. سگ‌های اولیه‌ای که از این نوع پیوند خورده‌اند اغلب توسط روستاییان تبتی و همچنین لاماها پرورش داده می‌شدند. این سگ‌ها در انواع مختلفی از اندازه هستند.

سگ نژاد اسپانیل تبتی
سگ نژاد اسپانیل تبتی

برخی از پرورش‌دهندگان

در اواخر قرن نوزدهم، خانم مک لارن موریس اولین سگ نژاد اسپانیل تبتی را به انگلستان آورد. در دهه ۱۹۲۰ این نژاد کمی محبوبیت پیدا کرد. جای پای آن در انگلستان تقریباً به‌طور کامل در طول جنگ جهانی دوم از بین رفت.
اولین اسپانیل شناخته‌شده در ایالات‌متحده در سال ۱۹۶۵ از پدر و مادری که توسط آقای هرینگتون از تبت واردشده بودند به دنیا آمد.
خانم جی چایلد ازجمله پرورش‌دهندگان و علاقه‌مندان نژادهای سگ بود. او وظیفه خود می‌دانست که نژادهای مستقر در ایالات متحد را پرورش و توسعه دهد. باشگاه کنل آمریکا که در سال 1980 تأسیس شد و این نژاد را در سال 1984 به رسمیت شناخت.
با وجود جذابیت اسپانیل تبتی، این نژاد هنوز هم بسیار نادر است. در میان نژادها و گونه‌های ثبت‌شده توسط انجمن کنل آمریکا در رتبه ۱۰۱ قرار دارد.

اندازه سگ نژاد اسپانیل تبتی

سگ نژاد اسپانیل تبتی که جز سگ‌های کوچک اپارتمانی تقسیم‌بندی می‌شوند. قدی در حدود 25 سانتی‌متر و وزنی بین 4 تا 6 کیلوگرم هستند.

رنگ‌بندی

سگ نژاد اسپانیل تبتی یک پوشش ابریشمی دارد که بر روی صورت و جلوی پاها صاف و به‌طور متوسط بر روی بقیه بدن کشیده شده ‌است. گوش‌ها، دم و پشت پاهای جلویی و باسن موهای بلندتری دارند. یک یال موی بلند (‏که گاهی اوقات به آن شال نیز گفته می‌شود)‏ گردن را احاطه کرده است. پوشش این سگ می‌تواند هر رنگ و یا ترکیبی از رنگ‌ها باشد.

ویژگی‌های ظاهری اسپانیل تبتی

سگ‌های اسپانیل تبتی یک سر گرد و یک پوزه تیز و نرم قهوه‌ای و گوش‌هایی نوک‌تیز دارند. یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این نسل، یال ضخیمی است. این یال که دور گردنش است و لقب شیر کوچک را به او داده ‌است. همچنین چشم‌های این سگ تیره هستند و کاملاً از هم جداشده‌اند .
تبتی‌ها خز ضخیم و دو پوشش با طول متوسط دارند. دم آن‌ها معمولاً در ارتفاع بالا قرار دارد. آن دم با یک توده خز حاشیه‌دار پوشیده می‌شود که معمولاً در قسمت پایین کمر سگ جمع شده است. یک نکته جالب از ویژگی‌های سگ نژاد اسپانیل تبتی این است که، این نژاد می‌تواند به هر رنگ جامد و یا هر الگوی رنگی و یا ترکیب شناخته‌شده برسد.

ویژگی‌های رفتاری

سگ نژاد اسپانیل تبتی نسبت به اعضای خانواده خود اعتماد و محبت دارد. ممکن است نسبت به غریبه‌ها این رفتار را نداشته باشند اما هرگز نسبت به آن‌ها پرخاشگری نمی‌کنند.
آن‌ها سگ‌های نگهبان خوبی هستند. پارس می‌کنند تا شما را از هر چیزی که غیرعادی به نظر می‌رسد آگاه کنند. به نظر می‌رسد که تبتی‌ها به‌طور خاص به حالات و احساسات مردم پاسخ می‌دهند.

شیر کوچک
شیر کوچک


بااین‌حال، آن‌ها به همان اندازه که عاشق هستند، متفکرین مستقلی نیز هستند. همیشه اطاعت نمی‌کنند، به‌خصوص اگر آن‌ها فکر کنند که بهتر می‌دانند و یا هیچ دلیل خوبی برای انجام آنچه شما می‌خواهید نبینند.
همانند همه سگ‌ها، اسپانیل تبتی نیز باید در معرض اجتماعی شدن زودهنگام با افراد، مناظر، صداها و تجربیات مختلف در دوران جوانی قرار گیرد. اجتماعی شدن به شما کمک می‌کند تا اطمینان حاصل کنید که وقتی توله‌سگ تبتی شما بزرگ ‌شود به یک سگ خوب تبدیل می‌شود.

سلامتی سگ نژاد اسپانیل تبتی

سگ نژاد اسپانیل تبتی عموماً سالم هستند اما مانند همه نژادها می‌توانند شرایط خاص سلامتی داشته باشند. اگر می‌خواهید یک توله‌سگ بخرید، یک پرورش‌دهنده خوب پیدا کنید که به شما نکات بهداشتی را بیان کند.
گواهی سلامت ثابت می‌کند که یک سگ مورد آزمایش‌های لازم قرارگرفته است. ازآنجاکه برخی از مشکلات سلامتی تا زمانی که سگ به بلوغ کامل نرسیده است ظاهر نمی‌شود.

لگن لغزیده

یکی از مشکلات و بیماری‌هایی که این سگ با آن درگیر است (لوکسور پتلا) است. به آن «لگن لغزیده» نیز گفته می‌شود، این‌یک مشکل رایج در سگ نژاد اسپانیل تبتی و سگ‌های کوچک دیگر است.
علت آن زمانی است که کشکک که سه قسمت استخوان ران، کشکک و ساق را شامل می‌شود؛ به‌طور کامل پوشانده نشده باشد. این مشکل باعث لنگش در پا و یا راه رفتن غیرطبیعی می‌شود.

لگن لغزیده
بیماری لگن لغزیده

ویژگی‌های رفتاری سگ نژاد اسپانیل تبتی

سگ نژاد اسپانیل تبتی یک سگ خانگی است. آن‌ها در هنگام گذراندن وقت با خانواده‌شان احساس راحتی و خوشحالی می‌کنند، اما برای زندگی در فضای باز و یا در یک لانه مناسب نیستند. چون ممکن است فرار کنند به همین دلیل اگر آن‌ها را در فضای باز نگهداری می‌کنید بهتر است دور محل نگهداری‌شان را حصار بکشید.


سگ نژاد اسپانیل تبتی باهوش است. او تمایل دارد که صاحبش را راضی کند، آن‌ها می‌توانند به‌راحتی آموزش ببینند، اما این لزوماً به این معنی نیست که آن‌ها همیشه به شما گوش خواهند داد.

درواقع آن‌ها انتظار دارند که برای خانواده و صاحبانشان مهم باشند. اگر محبت و توجه لازم را نبینند دست به ناسازگاری می‌زنند.
برخی از اسپانیل های تبتی مدام در حال زوزه کشیدن هستند. برخی دیگر نه اما به‌طورکلی زمانی که کسی به در خانه می‌آید یا زمانی کسی را می‌بینند و یا چیزی غیرمعمول می‌بینند، پارس می‌کنند.

خلق‌وخو

با صبر و استقامت می‌توانید به آن‌ها یاد دهید که پس‌ازاینکه به مدت کوتاهی زنگ خطر ( یا هر علامت دیگری) را به صدا درآوردید، از پارس کردن دست بردارد. بااین‌حال، اگر شما در یک آپارتمان با محدوده‌های پر سروصدا زندگی می‌کنید، این نژاد ممکن است مناسب شما نباشد.
به‌طورکلی سگ نژاد اسپانیل تبتی سگ‌هایی خوشحال هستند و دوستان کوچک بازیگوشی و هشیار هستند و سگ‌های نگهبان خوبی می‌باشند.


سگ نژاد اسپانیل تبتی یک نژاد باهوش است. اگرچه این نژاد رگه مستقلی دارند اما تمایل دارند به‌خوبی با آموزش که شامل تقویت مثبت و اصلاح ملایم است کار کنند و تربیت شوند. این سگ‌های کوچک به‌شدت وفادار و دوست‌داشتنی هستند.
این سگ‌ها همچنین به خاطر هوش و شامه قوی که دارند گاهی اوقات نیز در عملیات نجات و گاردهای نظامی مورداستفاده قرار می‌گیرند که معمولاً هم در کارشان خوب عمل می‌کنند.

خلق و خو
خلق و خوی این سگ

مطالب جالب از این نژاد

  • سگ نژاد اسپانیل تبتی یک سگ کوچک باسابقه طولانی است. این سگ‌ها که در لامش‌های بودائی تبتی به‌عنوان همراه و سگ نگهبان اسیرشده بودند، هدایای محبوب مقامات خارجی بودند. امروزه از این سگ‌های کوچک به خاطر طبیعت شیرین، باهوش و با دقتشان هنوز به‌عنوان هدیه‌ای باارزش به همراه سفرا هستند.
  • این سگ که شبیه یک شیر کوچک است، یک نماد قدرتمند بودائی است که قرن‌ها پیش در او پرورش داده‌شده و می‌تواند از غریبه‌ها دوری کند، اما با دوست و همدم خانوادگی صمیمی و دوستانه برخورد می‌کند.
  • تبتی‌ها به‌اندازه کافی فعال هستند تا از ورزش‌ سگ‌ها مانند جست‌وخیزهای چابک لذت ببرند. اندازه قابل‌حمل آن‌ها باعث می‌شود که آن‌ها برای هر خانه‌ای، از آپارتمان تا خانه‌های دیگر مناسب باشند.
  • اگرچه تبتی‌ها می‌توانند به‌سرعت یاد بگیرند اما ممکن است در مورد اطاعت از دستورها سرسخت باشند.

آموزش و تربیت رفتارهای صحیح

آموزش آن‌ها باید زود شروع شود و باید سازگار و همیشه عادلانه باشد تا سگ‌ها بدانند از آن‌ها چه می‌خواهند. سگ‌ نژاد اسپانیل تبتی حیواناتی باهوش هستند و به‌سرعت چیزهای جدیدی یاد می‌گیرند؛ اما مشهور است که آن‌ها یک رگه سرسخت دارند و اگر کمی بیش‌ازحد نازپرورده شوند می‌توانند کاملاً پژمرده شوند.
بااین‌حال، آن‌ها به تقویت مثبت بسیار خوب پاسخ می‌دهند بهتر است پاداش باارزش کم‌تری نسبت به دیگر سگ‌ها به آن‌ها ارائه شود. دلیل این امر این است که اسپانیل تبتی به‌راحتی در معرض افزایش وزن قرار می‌گیرند.

سگ نژاد اسپانیل تبتی
تربیت کردن سگ


مانند همه توله‌سگ‌ها به طرزی باورنکردنی جذاب هستند و وقتی برای اولین بار به خانه آورده می‌شوند به‌سرعت اعضای خانواده با آن‌ها انس می‌گیرند. بااین‌حال، زمانی که یک توله‌سگ خانگی اسکان داده می‌شود، صاحبان آن باید از همان ابتدا شروع به تربیت و آموزش رفتارهای صحیح کنند.
به‌این‌ترتیب اولین دستوراتی که یک سگ کوچک باید آموزش داده شود به شرح زیر است : بیا ، بشین ، ساکت
و آن را رها کنید و آن را رها نکنید که این به معنی وضع قوانین و مرزها است تا یک توله‌سگ آنچه را که از آن‌ها انتظار می‌رود درک کند.

تغذیه سگ نژاد اسپانیل تبتی

مقدار توصیه‌شده روزانه: ۴ / ۳ تا ۱ فنجان غذای سگ باکیفیت بالا است که روزانه باید آن را به دو وعده تقسیم کنیم. اینکه چقدر سگ بالغ شما می‌خورد به‌اندازه، سن، ساخت، متابولیسم و سطح فعالیت او بستگی دارد.
چرا سگ‌ها هم مثل انسان‌ها مقدار غذایی که به بدنشان می‌رسد باید متناسب با میزان فعالیت و سوخت‌وساز بدنشان باشد وگرنه دچار اضافه‌وزن می‌شوند. کیفیت غذای سگ که خریداری می‌کنید نیز باعث می‌شود که سگ سالم‌تر باشد و درنتیجه عملکرد و سلامتی سگ نژاد اسپانیل تبتی شما نیز بهتر می‌شود.
در زمینه تغذیه سگ خواندن مقاله تغذیه سگ را ازدست ندهید.

نظافت اسپانیل تبتی

برس زدن هفتگی باعث آراستگی آن‌ها می‌شود و کمک می‌کند تا از آشفتگی دور باشد. انتظار داشته باشید که مقدار کمی از موی آن‌ها در طول سال ریخته می‌شود. در صورت نیاز، معمولاً هر ۶ تا ۸ هفته آن‌ها را حمام کنید.
دیگر نیازهای نظافت شامل بهداشت دندان و مراقبت از ناخن است. دندان‌های سگ نژاد اسپانیل تبتی خود را حداقل دو یا سه بار در هفته مسواک بزنید تا تجمع باکتری‌های همراه را از بین ببرید و همچنین در صورت لزوم هفته‌ای یک یا دو بار ناخن‌هایش را کوتاه کنید.
زمانی که یک سگ کوچک است شروع به تمیز کردن آن بکنید تا او را به این کار عادت دهید با این کار شما زمینه را برای امتحانات دامپزشکی آسان و سایر موارد زمان بلوغ او را فراهم خواهید کرد.

سگ نژاد اسپانیل تبتی
سگ نژاد اسپانیل تبتی

ارتباط با کودکان و حیوانات دیگر

سگ نژاد‌ اسپانیل تبتی بسیار با کودکان سازگار هستند و از آن‌ها مراقبت می‌کنند؛ اما باید توجه داشت که این سگ‌ها به خاطر جثه کوچک خود در مقابل رفتارهای خشن بسیار آسیب‌پذیرند.
به همین دلیل توصیه می‌شود اگر می‌خواهید آن‌ها را در خانه‌ای که کودکی در آن است نگه‌دارید بهتر است زمانی این کار را انجام دهید که کودکتان حداقل سن 6 یا 7 سال را داشته باشد تا هم به حیوان آسیبی نرساند و هم خودش آسیب نبیند.
همانند هر سگ دیگری، همیشه به کودکان یاد دهید که چگونه به اسپانیل تبتی نزدیک شده و آن را لمس کند و بر هرگونه تعامل بین سگ‌ها و کودکان نظارت کنید تا از هرگونه گاز گرفتن یا گوش کشیدن از هر دو طرف جلوگیری کنید.
تبتی‌ها معمولاً با سگ‌ها و گربه‌های دیگر کنار می‌آیند. بیشتر اوقات از داشتن یک سگ دیگر به‌عنوان هم‌نشین و هم‌بازی در کنار خود لذت می‌برند.

نکات برجسته

تبتی‌ها از جاهای بلند لذت می‌برند چراکه به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا هر چیزی که در حال رخ دادن است را ببینند. آن‌ها از هر نوع اسباب و اثاثیه‌ای که برایشان بهترین دید را داشته باشد بالا می‌روند و به گربه بودن مشهور می‌شوند.

سگ‌های تبتی تنها به تمرینات متعادل نیاز دارند و کاملاً از پیاده‌روی روزانه و یا بازی آزادانه در محوطه محصور راضی هستند.

سگ نژاد اسپانیل تبتی
سگ نژاد اسپانیل تبتی

مانند بسیاری از سگ‌های کوچک، آن‌ها ترجیح می‌دهند استقلال داشته باشند به‌جای اینکه کسی در بالای سرشان ظاهر شود. هوش بالایی دارند و زمانی که با تکنیک‌های تقویت مثبت مانند تحسین، بازی و پاداش غذا همراه باشد، آموزش را به‌خوبی یاد می‌گیرند.

خصوصیات اخلاقی


سگ نژاد‌ اسپانیل تبتی نسبت به احساسات و نیازهای خانواده خود حساس هستند و از تلاش برای رفع آن‌ها خوشحال هستند. این‌گونه دوست داشتن غیرمعمول است. برای این سگ در طول سال مقدار کمی ریزش مو پیش می‌آید. برای رهایی از موهای مرده نیاز به برس زدن هفتگی دارند.


تبتی‌ها عموماً با سگ‌ها و حیوانات خانگی دیگر کنار می‌آیند. آن‌ها در خانه‌ای با چند سگ دیگر خوب عمل می‌کنند.
تبتی‌ها زمانی که با خانواده خود هستند، خوب عمل می‌کنند و رشد خوبی دارند. آن‌ها برای خانه‌هایی که کم‌تر موردتوجه قرار می‌گیرند یا برای مدت طولانی تنها می‌مانند، توصیه نمی‌شوند.


بارکینگ در صورت خسته شدن می‌تواند سرگرمی موردعلاقه تبتی‌ها باشد. همچنین زمانی که کسی به در خانه می‌آید و یا زمانی که به چیزی مشکوک می‌شوند، پارس می‌کنند.
برای داشتن سگ سالم، هرگز یک سگ کوچک را از یک آسیاب، یک انبار حیوانات خانگی و یا پرورش‌دهنده نخرید. آن‌ها هیچ تضمینی برای سلامتی ارائه نمی‌کند.

کلام آخر

در این مقاله به این نتیجه رسیدیم که سگ نژاد اسپانیال تبتی باوجوداینکه نسبت به غریبه‌ها محتاط هست؛ اما به تعامل اجتماعی و عشق زیادی نیاز دارد تا از نزدیک به نگهبانان انسانی خود وفادار بماند.
به پایان مقاله سگ نژاد اسپانیل تبتی رسیدیم. امیدوارم لذت برده باشید. شما می‌توانید برای خریدوفروش سگ به سایت واسط کالا و یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کنید و آگهی خود را به‌صورت رایگان ثبت و منتشر کنید.

منابع:

.dogzone.com/

.akc.or

.akc.org

dogtime.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *