سگ باست هوند

سگ شکاری نژاد باست هوند

باست از کلمه فرانسوی bas به معنی کم گرفته‌شده است. درواقع این سگ را می‌توان در گروه سگ‌های پاکوتاه قرار داد. ازآنجایی‌که استخوان‌های آن‌ها سنگین و ماهیچه‌ای است،درواقع آن‌ها جزء سگ‌های بزرگی با پاهای کوتاه هستند.
ظاهراً پاهای کوتاه آن‌ها نتیجه نوعی کوتولگی به نام آکوندروپلازی است. باوجود اندازه بزرگ او، باست معتقد است که او یک سگ خانگی است. تمام تلاشش را می‌کند که در بغل شما جای گیرد.
سگ شکاری نژاد باست هوند برای شکار حیوانات کوچک مانند خرگوش پرورش داده می‌شود. هنوز هم برای این منظور در برخی از مناطق ایالات‌متحده مورداستفاده قرار می‌گیرد.

تاریخچه

سگ شکاری نژاد باست هوند برای اولین بار در متون قرن ۱۶ آورده شده. مردم از زمان‌های قدیم از گونه‌های پاکوتاه استفاده می‌کردند. درواقع هنوز کسی نمی‌داند چه زمانی سگ‌های پاکوتاه با موفقیت پرورش داده شدند تا سگ باست هوند را به وجود آورند.

پیش از انقلاب فرانسه از سگ‌ها با پای کوتاه برای شکار استفاده می‌شد. در مورد این سگ‌ها اطلاعات زیادی در دست نبود. پس از انقلاب فرانسه، بسیاری از شکارچیان عادی به سگی نیاز داشتند که بتواند شکار را دنبال کند. این سگ همچنین می‌بایست قوی، سنگین و با پاهای کوتاه و توانایی بو کشیدن خوبی داشته باشد.
باست انتخاب خوبی بود چون این سگ به‌آرامی حرکت می‌کرد و به شکارچی اجازه می‌داد که به‌راحتی به شکار حمله کند.

این سگ‌ها به‌طورمعمول برای شکار خرگوش استفاده می‌شدند. ممکن است سگ‌های گروه باست پستانداران بزرگ‌تری را نیز شکار کند.

تاریخ زندگی سگ نژاد باست هوند

در نهایت چهار نوع سگ تازی با پاهای کوتاه معرفی شدند که باست آرتزین از همه به باست امروزی نزدیک‌تر بود. نخستین بار نام یک سگ شکاری در کتابی مصور درباره شکار نوشته ژاک دو فولوکس در سال ۱۵۸۵ ثبت شد. از روی تصاویر، به نظر می‌رسد که سگ شکاری نژاد باست هوند اولیه فرانسوی شبیه به باست آرتسین نورمند امروزی، یک نژاد سگ که امروزه در فرانسه شناخته می‌شود، است.
در میان اشراف فرانسه، باست هولا نخستین نژادی بود که محبوبیت یافت، ولی پس از انقلاب فرانسه به سگ‌های شکاری عامه مردم تبدیل شدند که به سگی نیاز داشتند که بتوانند پای پیاده راه برود و به اسب دسترسی نداشته باشند و آن‌ها تا اواسط قرن نوزدهم به بریتانیا رفتند.

روند زندگی سگ نژاد باست هوند

در سال ۱۸۷۴، سر اورت میلایس یک سگ باست به نام مدل را به فرانسه وارد کرد. میلایس این نژاد را در انگلستان ترویج داد و یک برنامه پرورش و زاد و ولد توسط لرد آنسلو و جورج کرل آغاز کرد. تلاش‌های او برای کسب شهرت برای باست در انگلستان، میلیس به‌عنوان “پدر نژاد” در انگلستان در نظر گرفته شد.
او برای اولین بار در سال ۱۸۷۵ یک باست را در یک نمایشگاه سگ انگلیسی به نمایش گذاشت، اما تا زمانی که او به ساخت یک ورودی بزرگ برای نمایش ولورهمپتون در سال ۱۸۸۰ کمک نکرد، مردم متوجه این نژاد نشدند.
سال‌ها بعد، هنگامی‌که الکساندرا، شاهزاده ولز، باست هولز را در کاخ سلطنتی نگه داشت، این نژاد حتی محبوب‌تر شد. در سال ۱۸۸۲، باشگاه کنل در انگلستان این نژاد را پذیرفت و در سال ۱۸۸۴، باشگاه بسه وند انگلیسی شکل گرفت.

روند زندگی سگ نژاد باست هوند
روند زندگی سگ نژاد باست هوند

شهرت سگ نژاد باست هوند

باست در دوران استعمار به آمریکا آمده است. باشگاه کنل آمریکا (‏AKC) ‏در سال ۱۸۸۵ شروع به ثبت باست هوند کرد، اولین سگی به نام بونر بود، اما تا سال ۱۹۱۶ این‌گونه به رسمیت شناخته نشد.
سال ۱۹۲۸ نقطه عطفی برای باست در آمریکا بود. چراکه در آن سال، مجله تایم یک سگ باست را در پشت جلدش چاپ کرد و از آن زمان به بعد ، شهرت باست شروع به رشد کرد.

در اواخر دهه ۱۸۰۰ باست با سگ بانده جفت گیری انجام دادند تا اندازه سگ بزرگ‌تر شود. سپس نتیجه آن با آرتسین‌ تلاقی داده شد. در همین دوره بود که اولین باست‌ها به آمریکا و انگلستان معرفی شدند و منجر به محبوبیت این نژاد شدند. در اواسط دهه ۱۹۰۰، باست به خاطر قیافه بانمک و دوست‌داشتنی خود به‌عنوان حیوان خانگی و همچنین در زمینه‌های سرگرمی و تبلیغات محبوب شد.

سگ شکاری نژاد باست هوند در دهه ۱۹۶۰ با حضور در کمپین تبلیغاتی کفش‌های هیس پاپی و اولین فیلم کمدی فرد باست که هنوز هم ادامه دارد، وارد فرهنگ‌عامه شد. باست هوند در حال حاضر در میان ۱۵۵ نژاد ثبت‌شده توسط ای کی سی در رده ۲۸ قرار دارد که این امر گواهی بر محبوبیت همیشگی او دارد.

ویژگی‌های ظاهری

در ادامه به خصوصیات ظاهری سگ باست هوند می‌پردازیم:

اندازه

سگ شکاری نژاد باست هوند بیش از ۳۵ سانتی‌متر ارتفاع قد تا روی شانه ندارند و وزن آن‌ها ۲۲ تا ۲۹ کیلوگرم است. آن‌ها واقعاً سگ‌های بزرگی با پاهای کوتاه هستند. بلند کردن یک سگ باست بزرگ‌سال آسان نیست.
پس قبل از این‌که آن را برای خانه‌ای با تعداد زیادی پله بیاورید این نکته را در نظر بگیرید. آیا می‌توانید سگ را به‌راحتی وارد و خارج کنید؟ اگر بیمار یا پیر باشد و نیاز به حمل داشته باشد آیا حاضر هستید آن را جابه‌جا کنید؟

سگ باست هوند
ویژگی‌های ظاهری

رنگ‌بندی

سگ شکاری نژاد باست هوند موهای کوتاه و نرمی دارد که خاک و آب را دفع می‌کنند. پوشش آن‌ها به‌اندازه کافی ضخیم است که بتواند در هر آب و هوایی از آن‌ها محافظت کند. پوستشان شل و الاستیک است و به باست ظاهر سگ تازی قدیمی‌اش را می‌دهد.

این نژاد به‌طورکلی در طیف رنگ‌های گوناگونی دیده می‌شود ، اما رایج‌ترین رنگ‌ها قهوه ای، سیاه و سفید است. اما در رنگ‌های سیاه‌وسفید، قهوه ای و سفید، قرمز و سفید و در آخر لیمویی و سفید نیز گاهی وجود دارند اما به ندرت دیده می شوند.

ویژگی‌های رفتاری

سگ شکاری نژاد باست هوند به‌طور طبیعی با کودکان و حیوانات خانگی دیگر بسیار دوستانه است. یکی از راحت‌ترین و خوش‌طینت‌ترین نژاد‌های سگ تازی (سالوکی) است.

اما این سگ ممکن است گاهی اوقات سرسخت شود. همچنین کودکان نباید به سگ که مستعد مشکلات خاص خودش است فشار بیاورند.
باست ها معمولاً باهوش هستند و آموزش آن‌ها آسان نیست چون آن‌ها تا حدودی سرسخت هستند. یک فرد با اراده محکم و صبور با خلاقیت فراوان برای رسیدن به بهترین نتیجه در کنار آن‌ها لازم است. باست‌ها می‌توانند شکارچیان جدی باشند و با پاها و ناخن‌های محکم خود معمولاً حفر کننده هستند.

ویژگی‌های رفتاری
ویژگی‌های رفتاری

خلق‌وخوی سگ شکاری نژاد باست هوند

نیاز به شکار هنوز کاملاً قوی است و اگر به‌طور ایمن محدود نشوند، خودشان به شکار می‌روند. سگ باست علاقه زیادی به دنبال کردن و بو کشیدن دارد و هم‌زمان با صدای بلند پارس می‌کند و چیزهای آهسته را بازرسی می‌کند.
ازآنجایی‌که سگ شکاری نژاد باست هوند مانند دیگر سگ‌های تازی یک ردیاب فوق‌العاده است در همه حال به دنبال شکار می‌رود، حتی اگر گم شود. چراکه تنها چیزی که او را واقعاً هیجان‌زده می‌کند یک رد بوی خوب است.

آراستگی و نظافت

این سگ‌ها به‌ندرت به حمام نیاز دارند (‏مگر این‌که در چیز به خصوصی که بوی بدی دارد غلتیده باشند)‏. یک برس زبر، یک پارچه زبر، یا یک دستکش تازی تنها چیزی است که برای خوب نگه‌داشتن موهایشان لازم است.
باست هوند در تمام طول سال ریزش مو دارد، اما اگر هر هفته آن‌ها را برس بکشید، این مسئله نباید مشکلی پیش بیاورد. گوش‌های سگ شکاری بلند است و روی زمین کشیده می‌شود به خاطر همین احتمال کثیف شدنشان زیاد است.
عفونت‌های گوش نیز مسئله مهمی هست زیرا هوا به‌خوبی در داخل گوش گردش نمی‌کند. داخل گوش‌های سگ شکاری نژاد باست هوند را حداقل هفته‌ای یک‌بار با محلول توصیه‌شده توسط دامپزشک تمیز کنید، بیرون گوش‌ها را تمیز کنید تا هرگونه کثیفی را از بین ببرید.
چین‌های صورت را با یک پارچه مرطوب تمیز کنید و آن‌ها را کاملاً خشک‌کنید و پنجه‌های بزرگ او را برای زخم بین انگشتان پا بررسی کنید.

دندان‌های باست

دندان‌های سگ شکاری نژاد باست هوند خود را حداقل دو یا سه بار در هفته مسواک بزنید تا تجمع باکتری‌هایی که در داخل آن پنهان‌شده‌اند را از بین ببرید. حتی اگر می‌خواهید از بیماری لثه و تنفس بد جلوگیری بکنید بهتر است که روزانه دندان‌هایشان را مسواک بزنید.

ناخن‌

ناخن‌های سگ شکاری نژاد باست هوند یک یا دو بار در ماه باید کوتاه شوند. اگر صدای تق‌تق آن‌ها روی زمین را شنیدید کوتاه کنید. ناخن‌های کوتاه و مرتب شده، پاهای آن‌ها را در وضعیت خوبی نگه می‌دارد و از خراش برداشتن ساق پای شما هنگامی‌که باست مشتاقانه از جا می‌پرد که به شما خوشامد گوید جلوگیری می‌کند.
همانند دیگر سگ‌ها باست خود را هنگامی‌که هنوز توله است، با نظافت و برس زدن آشنا کنید تا در زمان بلوغ که احتیاج به مراقبت‌ها و معاینات دامپزشکی دارد ارتباطش با این‌گونه مسائل بهداشتی آسان و راحت باشد.
تربیت کردن یک تجربه مثبت پر از تحسین و پاداش است و شما زمینه را برای امتحانات دامپزشکی آسان و سایر موارد مربوط به زمان بلوغ او را از قبل بایستی فراهم کنید.

سگ باست هوند
ناخن‌

مراقبت از این نژاد

باست‌ها معمولاً سگ‌های آرامی هستند. آن‌ها حتی در خانه‌ها و آپارتمان‌های کوچک هم خوب عمل می‌کنند. آن‌ها باید با خانواده خود در داخل خانه زندگی کنند و به‌طور ایده آل به یک حیاط دسترسی داشته باشند. او برای زندگی در هوای آزاد در گرمای شدید یا سرما مناسب نیستند.
سگ شکاری نژاد باست هوند در داخل خانه غیرفعال هستند و از این‌که تمام‌ روز را در آفتاب دراز می‌کشند خوشحال هستند، اما آن‌ها از یک پیاده‌روی طولانی و پرپیچ ‌وخم با زمان بو کشیدن زیاد نیز لذت می‌برند. هرگز نباید اجازه دهید که باست تبدیل به سگی تنبل و راحت‌طلب شود.
چرا که باست‌ها مستعد چاقی هستند و وزن بیش‌ازحد آن‌ها می‌تواند مفاصل آن‌ها را تحت‌فشار قرار دهد.

فضای باز

زمانی که باست‌ها در فضای باز هستند، بایستی در یک محوطه محصور و یا روی طناب باشند تا بعد از یک بوی جالب سرگردان نشوند. تا زمانی که او یک‌ساله است، توله‌سگ باست خود را از پریدن به روی اثاثیه و بالا و پایین رفتن از پله‌ها منع کنید.
چراکه تنش زیادی بر روی پاها و پشت او وارد می‌کند و می‌تواند مفاصل او را مجروح کند. ممکن است زمانی که وارد و خارج اتومبیل می‌شود، در یک سبد در هر سنی نگهداری شود.

فضای باز
فضای باز


اصولاً سگ شکاری نژاد باست هوند می‌تواند مستقل باشد و آن‌ها می‌توانند ذهن خودشان را داشته باشند. آن‌ها را با مهربانی ، ثبات و با استفاده از تقویت مثبت که شامل پاداش غذا و تحسین است، آموزش دهید.
رفتار خشن با باست به‌سادگی آن را سرسخت‌تر می‌کند و باعث می‌شود تمایل کمتری به انجام پیشنهاد شما داشته باشد. بهترین شرایط این است که آموزش را جذاب و لذت‌بخش نگه‌دارید.
خواندن مقاله آموزش سگ در خانه را به شما پیشنهاد میدهیم.

تغذیه

مقدار توصیه‌شده روزانه: ۱.۵ تا ۲.۵ فنجان غذای سگ با کیفیت بالا در روز، که به دو وعده تقسیم ‌شود. سگ‌ها موجوداتی هستند، درست مثل انسان‌ها و همه آن‌ها به یک مقدار غذا یکسان نیاز ندارند. کیفیت غذای سگ که خریداری می‌کنید نیز باعث می‌شود که غذای سگ شما بهتر باشد.

  • اینکه چقدر سگ بالغ شما می‌خورد به‌اندازه، سن، متابولیسم و سطح فعالیت او بستگی دارد.

سگ شکاری نژاد باست هوند نیز مستعد چاقی است بنابراین همیشه میزان غذای او را اندازه‌گیری کنید و کل غذای او را بیرون و جلوی چشمش نگذارید و با این کار به تندرستی و سلامتی او کمک کنید.

برای تغذیه بهتر سگ خود خواندن مقاله تغذیه سگ و سلامت سگ و نکاتی پیرامون تغذیه‌ی این حیوان را فراموش نکنید.

سلامتی

اگر می‌خواهید یک توله‌سگ بخرید، یک پرورش‌دهنده خوب پیدا کنید که به شما نکات بهداشتی را به شما بگوید. گواهی سلامت ثابت می‌کند که یک سگ مورد آزمایش قرارگرفته و شرایط بیماری پاک‌شده است.

سگ باست هوند
سلامتی

در سگ شکاری نژاد باست هوند نیز، باید انتظار داشته باشید که گواهی سلامت را از بنیاد ارتوپدی حیوانات (‏OFA)‏ برای دیسپلازی هیپ (‏با امتیاز عادلانه یا بهتر)‏، دیسپلازی آرنج، کم‌کاری تیروئید و بیماری ون ویلبرندو ببینید.

آلرژی‌ها

حساسیت یا آلرژِی یک ناخوشی شایع در سگ‌ها هستند. آلرژی‌ها با حذف برخی غذاها از رژیم غذایی از سگ شکاری نژاد باست هوند شما شناسایی و درمان می‌شود تا زمانی که دلیل آلرژی کشف شود. آلرژی‌های تماسی ناشی از واکنش به چیزی است که سگ آن را لمس می‌کند، مانند: تختخواب، پودر کک‌ها، شامپوهای سگ، مواد شیمیایی. آن‌ها با شناسایی و حذف علت آلرژی درمان می‌شوند و آلرژی‌های شدید ناشی از هوا، گردوخاک، و کپک هستند. داروی مناسب برای آلرژی‌های استنشاقی به‌شدت آلرژی بستگی دارد و عفونت‌های گوش یک عارضه جانبی شایع آلرژی‌های استنشاقی هستند.

لوکسور پتلا

این مسئله در سگ‌های کوچک نیز رایج است. این بیماری وقتی ایجاد می‌شود که کشکک که سه بخش استخوان ران (‏کلاه زانو)‏ ودرشت‌نی (‏ساق پا)‏ را دارد درست چفت نشده باشد و این باعث لنگ شدن پا، راه رفتن غیرطبیعی مانند جست‌وخیز و یا جهش می شود.
این شرایطی است که از بدو تولد وجود دارد اگرچه انحراف واقعی و یا تجمل همیشه تا مدت‌ها بعد اتفاق نمی‌افتد. مالش ناشی از لقی کشکک می‌تواند منجر به ورم مفاصل شود که درصورت عود کردن شدید این بیماری ممکن است نیاز به ترمیم و جراحی باشد.

ترومبوپاتی

این‌یک اختلال خونی دیگر است که گاهی اوقات در سگ شکاری نژاد باست هوند یافت می‌شود. ترومبوپاتی نیز مانند (‏ون ویلبرانت)‏ توانایی لخته شدن خون را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

ترومبوپاتی
ترومبوپاتی

بیماری‌های دیسک بین مهره‌ای

این بیماری‌ها به‌ویژه مستعد مشکلات کمر هستند. این می‌تواند به دلیل ژنتیک، حرکت اشتباه، افتادن یا پریدن بر روی صندلی و یا بیرون پریدن باشد. علائم مشکل کمر شامل ناتوانی در بلند کردن پاهای عقب، فلج و گاهی اوقات از دست دادن کنترل روده و مثانه است.
مهم است که همیشه پشت سگ شکاری نژاد باست هوند خود را هنگام نگه‌داشتن او بگیرید. اگر مشکلی پیش بیاید، درمان ممکن است شامل هر چیزی از حبس در جعبه با داروهای ضدالتهاب گرفته تا جراحی برای برداشتن دیسک‌هایی باشد که باعث این مشکل می‌شوند و یا حتی سگ را به صندلی چرخ‌دار سگ محدود می‌کنند.

عفونت‌های گوش

ازآنجایی‌که گوش‌های دراز سگ شکاری نژاد باست هوند اجازه گردش کافی هوا به داخل گوش را نمی‌دهد؛عفونت‌هایی می‌توانند ایجاد شوند.

به همین دلیل همیشه گوش‌های آن را چک کنید. اگر گوشش بوی بدی می‌داد یا به نظر ملتهب می‌آمد او را به دامپزشکی ببرید.

چاقی

چاقی یک مشکل جدی برای نژادهای با پشت بلند مثل سگ شکاری نژاد باست هوند است. مراقب تغذیه سگ خود باشید.

چشم گیلاس

این شرایطی است که در آن غده زیر پلک بیرون زده و تقریباً شبیه یک گیلاس در گوشه چشم است. احتمالاً سگ شما در این شرایط به دامپزشک نیاز دارد تا غده را جراحی و بردارید.

چشم گیلاس
چشم گیلاس

کلام آخر

از سگ شکاری نژاد باست هوند متوجه شدیم که به خاطر طبیعت آرام و بدون پرخاش خود، امروزه در میان حیوانات، شکارچیان و خانواده‌ها محبوبیت خاصی دارد.مقاله سگ شکاری نژاد باست هوند به پایان رسید امیدوارم لذت برده باشید.
با دانلود اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید اجناس دست‌دوم و یا حیوانات خانگی خود را باقیمت مناسب خریدوفروش کنید. از اینکه با واسط پت همراه بودید سپاسگزاریم.

منابع:

hillspet.com

www.petmd.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *