اسب نژاد تنسی واکینگ

اسب نژاد تنسی واکینگ

غیر ممکن است که شما طرفدار اسب‌ها و مسابقات اسب سواری باشید اما هنرنمایی اسب‌های تنسی واکینگ را در میدان‌های مسابقه ندیده باشید. نوع قدم برداری منحصر به فرد این نژاد که راه رفتن چهار ضربی شبیه به دویدن است باعث خیره شدن چشم‌ها به این اسب‌ها و محبوب شدن آن‌ها بین سوارکاران کهنه کار و تازه نفس می‌شود.

بلاک آلان پدر تمام تنسی واکینگ‌ها!

اسب‌های تنسی واکینگ همان طور که از اسم آن‌ها مشخص است، اهل ایالت تنسی در جنوب شرقی آمریکا هستند. زمانی شروع به پرورش یافتن کردند که صاحبان مزارع ثروتمند جنوب، به اسب‌هایی نیاز داشتند. آن‌ها باید علاوه بر قوی بودن، برای سوارکاری‌های طولانی راحت و ایمن باشند.

در تنسی آب از روی سنگ آهک عبور می‌کند و خاک سرشار از مواد معدنی است. این ویژگی‌ها باعث پرورش اسب‌هایی سالم شد.

بلاک آلان از نوادگان استانداردبرد بود که پس از آنکه در مسابقات موفقیتی به دست نیاورد. در سال 1903 به آلبرت دمنت ۲۳ ساله در ایالت تنسی  فروخته شد.

پس از جفت گیری با pacer Canadian در سال 1947 تنسی واکینگ به عنوان یک نژاد شناخته شد و این نژاد ترکیبی از بهترین ویژگی‌ها را مثل خلق و خوی خوب خود از نژاد مورگان و سرعت و مهارت ورزشکاری خود را از  تروبرد که اجداد خود بود به ارث برد.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد نژاد تروبرد، پیشنهاد می‌کنیم مطلب زیر را مطالعه نمایید:

اسب تروبرد

زیبایی منحصر به فرد اسب نژاد تنسی واکینگ

قد اسب تنسی واکینگ به اندازه‌ی 150-173 سانتی متر  و وزن آن به اندازه‌ی 900-1200 کیلوگرم یا 410-540 پوند رشد می‌کند. در نگاه اول سر خوش فرم با گوش‌های کوچک و راست و چشمان بزرگ در کنار شانه‌ها و لگن شیب دار جلب نظر می‌کند.

بدن اسب‌های تنسی واکینگ پهن و عضلانی است. راز راه رفتن و دویدن این اسب‌ها در این است که خط بالا در مقایسه با خط شکم کوتاه‌تر است. همین ویژگی این اسب را وادار می‌کند که گام‌های بلندی بردارد. ترکیب رنگ متنوع یکی از ویژگی‌های خوب این نژاد است. ولی به طور عمده رنگ‌های سیاه، فندقی و سرخ مایل به قرمز (bay) بیشتر دیده می‌شود.

چه افرادی راضی به خریدن تنسی واکینگ می‌شوند؟

در جنوب آمریکا این اسب‌ها اصالتاً برای سواری نرم و ایمن کشاورزان زمانی که می‌خواستند بین زمین‌های کشاورزی ناهموار سفر کنند پرورش داده می‌شدند. امروزه علاوه بر کشاورزی بردن جایزه‌های بسیار زیادی در زمین‌های مسابقه و شوهای تلویزیونی نشان دهنده‌ی میزان محبوبیت آن‌هاست. شاید برای شما هم این سؤال پیش آمده باشد که راز این محبوبیت چیست و این اسب‌ها برای چه افرادی مناسب هستند؟

چه افرادی راضی به خریدن تنسی واکینگ می‌شوند؟
چه افرادی راضی به خریدن تنسی واکینگ می‌شوند؟

اسب نژاد تنسی واکینگ را با خلق و خوی آرام، قابل اعتماد بودن و داشتن رفتارهای دوستانه می‌شناسند. بعد از آشنایی با این اسب‌ها متوجه خواهید شد که اسب تنسی واکینگ از همراهی با انسان بسیار لذت می‌برد. اشتیاق به گوش دادن و یادگیری باعث می‌شود که حتی اگر شما یک مربی تازه کار باشید از آموزش به این اسب‌ها لذت ببرید.

این نژاد مناسب برای تمام سطوح سوارکاری است و هرکس با هر سن و میزان تجربه‌ای  از این سواری لذت می‌برد. همچنین پیشنهاد بسیار مناسبی برای سوارکاران تازه کار است. حتی اگر شما اهل سوارکاری در بازه‌های زمانی و مسافت‌های طولانی هستید، محدودیت جسمانی یا کمردرد دارید تنسی واکینگ یکی از بهترین گزینه‌ها برای شماست و شما می‌توانید سواری بسیار لذت بخشی را تجربه کنید.

قیمت این نژاد

قیمت این اسب‌ها با توجه به سن، اندازه، رنگ، سطح آموزش و وضعیت بهداشت متفاوت است. ولی به طور معمول بین  1000-5000 دلار قیمت گذاری می‌شوند. قیمت اسب تنسی واکینگ بیشتر از نژادهایی مثل مورگان یا پینت است.

اسب‌های رده‌ی سنی یک تا چهار سال معمولاً به قیمت 1000-3500 دلار خرید و فروش می‌شوند. برخلاف سایر اسب‌ها، اسب‌های تنسی واکینگ تا زمانی که به دوران نوجوانی نرسند و colt (اسب نر جوان) یا filly (اسب ماده‌ی جوان) نشوند خرید و فروش نمی‌شوند و همین اسب‌ها در زمان بلوغ به قیمت 10000 دلار هم می‌رسند.

گران‌ترین اسب تنسی واکینگ، اسبی به نام NYPD است که به قیمت 1.6 میلیون دلار فروخته شده است.

نکات خرید در مورد اسب‌های تنسی واکینگ

نکاتی که حین خریدن اسب تنسی واکینگ باید به آنها توجه کنید:

 • اسب‌های تنسی واکینگ معمولاً به بیماری‌های لامینیت یا ناویکولار مبتلا هستند. باعث می‌شود هنگام دویدن احساس درد داشته باشند لذا به صحت سلامتی اسب‌ها قبل از خریدن توجه کنید.
 • یک زین مناسب و یک اسب متناسب با اندام خود انتخاب کنید تا بهترین سواری را تجربه کنید.
اسب نژاد تنسی واکینگ
نکات خرید در مورد اسب‌های تنسی واکینگ

Soring کردن اسب!

متاسفانه حتی این اسب‌ها هم درگیر خودخواهی انسان‌ها شده‌اند. در قرن ۲۱ به علت جلوگیر از اذیت و آزار این حیوانات توجه ویژه‌ای به مسابقات سالیانه می‌شود. صاحبان این اسب‌ها برای کسب جایزه‌ی Big Lik در دایره‌ی مسابقات، دست به کارهای غیراخلاقی می‌زنند یکی از این کارها soring است.

Soring فرایندی است که در آن مواد شیمیایی یا مکانیکی را به پاهای جلوی اسب تزریق می‌کنند. به علت درد، اسب‌ها نمی‌توانند پاهای خود را روی زمین بگذارند. در نتیجه پاهای جلویی بالاتر و سریع‌تر از حالت نرمال حرکت می‌کند. Soring از سال  1970 غیرقانونی اعلام شد ولی متاسفانه همچنان از بعضی از اسب‌ها استفاده‌ی نادرست می‌شود.

همچنین بسیاری از دوست داران این مسابقات مخالف استفاده از action device ها هستند. این‌ها وسایلی هستند که برای بلندقدتر رسیدن اسب به پاهای اسب زنجیر می‌شود. افکار عمومی طرفدار این واقعیت هستند که سوارکار با پای برهنه یا با کفش‌های معمولی، بدون اینکه اسب‌های خود را مجبور به انجام هرگونه حرکت غیرطبیعی بکنند از سواری ظریف و منحصر به فرد لذت ببرد.

آموزش نظافت اسب نژاد تنسی واکینگ

نظافت‌های روزانه باعث براق و سالم ماندن پوست اسب می‌شود. برای تمیز کردن گرد و غبارها از یک شانه استفاده کنید و دست خود را به صورت دورانی حرکت دهید. به طور جداگانه از یک شانه برای شانه کردن یال، یک شانه برای شانه کردن دم و در نهایت از یک شانه برای تمیز کردن هر آنچه که باقی مانده است استفاده کنید.

تمیز کردن صورت مهم است و شما می‌توانید این کار را با استفاده از یک پارچه‌ی نرم یا اسفنج که با آب مرطوب شده است انجام دهید. البته از چشم‌ها و پوزه‌ی اسب غافل نشوید و آن‌ها را هم تمیز کنید. در زمستان از شامپوهای بدون آب برای تمیز کردن و حالت دادن دم و یال استفاده کنید.

یک صاحب خوب از سلامت گوش‌ها در هر بار تمیز کاری اطمینان حاصل می‌کند. چون گوش این نژاد بسیار مستعد بیماری و عفونت است. در صورت مشاهده‌ی هرگونه مشکل باید سریعاً تحت درمان قرار بگیرد. بهتر است نظافت را یک بار قبل از سوارشدن و یک بار بعد از سوارشدن انجام دهید.

راز زیبا دویدن این نژاد!

یک اسب تنسی واکینگ  بر اساس نوع عملکرد پا به سه شکل می‌تواند راه برود و بدود:

 • flat-shod     
 •  performance   
 • canter

دو حالتی که در مسابقات بیشتر دیده می‌شود flat-shod  و performance است. در flat-shod اسب هل نعل‌هایی را می‌پوشند که حرکات اغراق آمیز کمتری را نشان دهند. در این حالت به طور منظم کف پاها به صورت ۴ ضربه حرکت می‌کنند. به آن flat  یا walk میگویند. در این حالت اسب تنسی واکینگ می‌تواند در هر ساعت 4-8 مایل (6/4-12/9 km) بدود.

راز زیبا دویدن این نژاد!
راز زیبا دویدن این نژاد!

در طول اجرای performance اسب نژاد تنسی واکینگ 10-20 مایل معادل 16-32 کیلومتر را در هر ساعت می‌دود. در این حالت  حرکت سر و پا هم ریتم می‌شوند.

طول عمر این نژاد

به طور متوسط صاحب یک اسب تنسی واکینگ می‌تواند 30 کیک تولد برای اسب خود بخرد. در طی چندین سال اصلاح نژاد چندین مشکل ژنتیکی به وجود آمده است. جهت اطلاعات بیشتر در مورد طول عمراسب‌ها می‌توانید مطلب زیر را مطالعه نمایید:

طول عمر اسب

بیماری‌های تهدید کننده اسب‌های تنسی واکینگ

یکی از این بیماری‌ها کوری ماه (moon blinders) است. این بیماری یکی از اولین بیماری‌های ثبت شده در دامپزشکی است. در سال  1600 مردم علت حمله‌های ممکرر را مراحل ماه می‌دانستند. این بیماری، بیماری مزمن و دردناک چشم است که شایع‌ترین علت کور شدن در بین اسب‌ها است.

درمورد علت این بیماری در طی چند قرن گذشته صاحبان اسب تصور می‌کردند چون این بیماری در بین اسب‌هایی که در مزارعی با فاضلاب شهری آبیاری می‌شد وجود داشت علت را اصطبل های مرطوب، خوراک بد و مراتع باتلاقی می‌دانستند اما امروزه مشخص شده است که علت اصلی آن کمبود ریبوفلاوین (ویتامینB) است.

در مورد بیماری‌های اسب خواندن مطلب زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

بیماری‌های اسب

سایر بیماری‌ها

 • بیماری دیگر میوپاتی ذخیره‌ی پلی ساکارید است که یک بیماری عضلانی است و قندهای پیچیده (گلیکوژن) در عضلات اسکلتی تجمع پیدا می‌کند. این تجمع باعث از بین رفتن رشته‌های عضلانی rhabdomyolosis))  می‌شود که منجر به درد عضلانی، ضعف کشیدگی پوست، تعریق و عدم تمایل به حرکت می‌شود.
 • شب کوری مادرزادی Congenital Stationary Night Blindness (CSNB2) یک بیماری ارثی است که در آن اسب تنسی واکینگ در هنگام شب یا نور کم قادر به دیدن نیست.
 • سندرم عدم حساسیت به آندروژن (Androgen insensitivity syndrome): پنج جهش در در ژن گیرنده‌ی آندروژن واقع در کروموزم X باعث بروز این سندرم می‌شود که طبق علایم آن اسب نر ظاهری شبیه به اسب ماده دارد اما عقیم نیست.
 • فلج دوره‌ای هایپرکالمیک (Hyperkalemic periodic paralysis): بیماری است که می‌تواند باعث انقباض غیرقابل کنترل عضله می‌شود که خود باعث ضعف یا فلجی عضله می‌شود.
 • هایپرترمی بدخیم (Malignant hyperthermia): بیماری است که باعث حساسیت اسب در برابر فعالیت‌های متابولیکی غیر طبیعی می‌شود که باعث افزایش دمای بدن، افزایش ضربان قلب و تنفس سریع می‌شود.

تغذیه اسب نژاد تنسی واکینگ

این اسب‌ها به تعادل سالم کربوهیدرات،چربی‌ها، موادمعدنی، ویتامین‌ها، پروتیین ها و آب در رژیم غذایی خود نیاز دارند. چمن‌های تازه، یونجه و جوی دو سر پیشنهاد بسیار خوبی برای وعده‌ی غذایی اسب تنسی واکینگ است. اضافه کردن مکمل‌های غذایی حاوی بیوتین غذای آن‌ها را کامل‌تر می‌کند. اگر خواستید به اسب خود هویج یا سیب جایزه بدید هیچ مانعی وجود ندارد! 

تغذیه اسب نژاد تنسی واکینگ
تغذیه اسب نژاد تنسی واکینگ

اطلاعات بیشتر در مورد تغذیه اسب با مطالعه‌ی مطلب زیر:

تغذیه اسب

اسب‌های تنسی واکینگ و قهرمانی‌ها

اولین اسب تنسی واکینگ که قهرمان جهان شد، اسب نری به نام خورشید نیمه شب بود که پس از قهرمانی لقب اسب قرن را گرفت. اسب نر دیگری به نام  Prides Generator 7 سال پیاپی برترین اسب از نظر انجمن پرورش دهندگان اسب بود.

جالب انگیزی‌های این نژاد

 • اگر می‌خواهید یک اسب تنسی واکینگ را صدا کنید حواستان به سن وجنسیتشان باشد!
 • اسب تنسی واکینگ نر جوان را colt و زمانی که همین اسب به سن بلوغ رسید آن را stallion می‌نامند. در صورتی که ماده‌ی جوان را  filly و وقتی به سن بلوغ برسد mare  صدا می‌کنند.
 • اسب نر دندان‌های بیشتری نسبت به اسب ماده دارد (نر ۴۰ دندان ماده ۳۶ دندان).
 • دندان‌های اسب تنسی فضای بیشتری  نسبت به مغز آن‌ها اشغال کرده است.
 • اسب تنسی واکینگ کیسه‌ی صفرا ندارد!
 • این اسب تنها از راه بینی نفس می‌کشد.
 • پروتیین های مجود در مو و ناخن انسان با این نژاد یکسان است.
 • شنوایی و بویایی این اسب به مراتب بهتر از انسان است و دلیل آن می‌تواند علت چرخش گوش ها در همه‌ی جهات باشد.
 • چشم‌های اسب تنسی واکینگ یکی از بزرگ‌ترین چشم‌ها در بین پستانداران است و به آن‌ها دید 360 درجه می‌دهد.
 • این اسب‌ها هم در حالت ایستاده و هم درازکش می‌توانند بخوابند البته ساعت خواب آن‌ها طولانی نیست و تنها 2 یا 3 ساعت در طول روز می‌خوابند که البته در طول تابستان ممکن است بیشتر از زمستان شود.

اسب‌های تنسی واکینگ ستاره‌ی سینما و تلویزیون!

از سال 1947 تنها اسب‌هایی با نژاد تنسی واکینگ ثبت نام می‌شوند که پدر و مادر هر دو تنسی واکینگ باشند. حتی اگر یک والد تنسی واکینگ نباشد آن اسب ثبت نام نمی‌شود. از سال 1947 تا کنون بیش از 450000 اسب تنسی واکینگ ثبت شده است. هر ساله در ۵۰ ایالت آمریکا بیش از 15000 اسب ثبت می‌شود که نشان دهنده‌ی میزان محبوبیت در بین مردم آمریکا است.

اسب نژاد تنسی واکینگ
اسب‌های تنسی واکینگ ستاره‌ی سینما و تلویزیون!

دو اسب به نام TRIGGER و Silver  با بازی در نقش‌های مختلف باعث شهرت و افزایش محبوبیت نژادشان در بین مردم شدند. از سال 1939 هر ساله در منطقه‌ای نزدیک ایالت تنسی این جشن برگزار می‌شود و هر سال 2500 نفر شرکت می‌کنند و از بین 2000 اسب شرکت کننده یک اسب انتخاب می‌شود. جالب است که بدانید Bud Dun 74 ساله پیرترین اسبی بوده است که دو سال پیاپی برنده این جشن بوده است.

نقص نژادهای دیگر نقطه‌ی قوت اسب‌های تنسی واکینگ

پاهای جلویی این اسب‌ها بسیار به پاهای عقبی نزدیک هستند اما این ویژگی نه تنها مشکل ساز نبوده است بلکه باعث راه رفتن‌ها و دویدن‌های منحصر به فرد شده است.

سخن پایانی

در این مقاله هر چه را که لازم بود درباره اسب نژاد تنسی واکینگ بدانید، گفته شد؛ امیدوارم این مطلب برایتان مفید بوده باشد.

ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای خرید و فروش وسایل دست دوم و نو از قابلیت ثبت رایگان آگهی در سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا استفاده نمایید.

منابع:

thesprucepets.com

thehorse.com

horseislove.com

karinabrez.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *