اشتباهات رایج اسب سواری در مبتدی ها

اشتباهات رایج اسب سواری در مبتدی‌ها

قبل از هر چیز مطمئن شوید که در زمان اسب سواری لذت کافی را می‌برید. در هنگام یادگیری هر چیز جدیدی، اشتباه امری طبیعی است. اسب سواری نیز از این قاعده مستثنا نیست. اما نگران نباشید، آن‌ها حتماً با تمرین حل خواهند شد. باید بدانیم سوارکاری یک علم، یک‌رشته و یک هنر است که همه در یک ردیف قرارگرفته‌اند. سعی کنید از کسانی که تجربه کافی دارند سوارکاری را بیاموزید و از اشتباهات سوارکاری هر چه بیشتر دوری‌کنید. در این مقاله سعی خواهیم کرد ابتدا شمارا با مراحل اولیه سوارکاری و نکات ایمنی آن آشنا کرده سپس با اشتباهات رایج اسب سواری در مبتدی‌ها و چگونگی برطرف کردن آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

نکات ایمنی برای اسب سواری

در ادامه مقاله اشتباهات رایج اسب سواری در مبتدی ها ابتدا می‌خواهیم نکاتی را به شما بیاموزیم که در اولین سواری خود تا حد امکان احساس آرامش کنید، اما برخی از قوانین ایمنی وجود دارد که باید همیشه از آن‌ها پیروی کنید. اسب‌ها یکی از بهترین حیوانات جهان هستند، اما آن‌ها دارای قدبلند، وزن سنگین هستند و از چیزهایی مانند کیسه‌های پلاستیکی می‌ترسند. در ادامه به بیان چند نکته مهم در باب سوارکاری می‌پردازیم.

استفاده از کلاه ایمنی

یکی از مهم‌ترین وسایل کلاه ایمنی است. قبل از سوارشدن، اطمینان حاصل کنید که از کلاه ایمنی اسب سواری مناسب استفاده کرده‌اید. بدانید در صورت به وجود آمدن حادثه ناگهانی می‌تواند جان شمارا نجات دهد، بنابراین مطمئن شوید که مناسب است. همچنین باید بدانید که کلاه ایمنی اسب سواری بایستی هر چند ماه یکبار تعویض شود.

تمرکز در هنگام سوارکاری

اسب سواری بسیار سرگرم‌کننده است و هنگامی‌که برای اولین بار یاد می‌گیرید تمرکز شما کم است. شما با یک حیوان زنده سروکار دارید که ممکن است رفتاری غیرقابل‌پیش‌بینی داشته باشد. همچنین شما خواهید فهمید که اسبتان در حال پیشرفت است، اما چشمان خود را باز نگه دارید. شما باید از اسب خود و سایر اسب‌های اطراف خودآگاهی داشته باشید.

محافظ از پاها

یکی از اشتباهات رایج اسب سواری در افراد مبتدی این است که به هنگام سوارکاری به پاهای خود توجه ندارند. صحبت از انگشتان پا است، چکمه‌های مناسب برای این امر ضروری است. برای اولین تجربه سوارکاری نیازی به خرید جدید ندارید، اما اگر به سوارکاری ادامه دهید بایستی چکمه‌های مناسب بپوشید.

چگونه گام‌به‌گام بر اسب‌سوار شویم؟

یادگیری اسب سواری می‌تواند بسیار پیچیده به نظر برسد و موارد زیادی وجود دارد اما تجزیه هر مرحله به مراحل آسان‌تر به سوارکاران در هر سنی کمک می‌کند تا سوارکاری ماهر شوند. اشتباهات رایج اسب سواری در مبتدی‌ها امری عادی است. یکی از جالب‌ترین نکات در مورد اسب‌ها این است که قد آن‌ها بسیار بلند است و نکته‌ی ترسناکی که در مورد این حیوان وجود دارد این است که وقتی بر اسب ‌سوار می‌شویم هیچ تکیه‌گاهی نداریم.
قدم اول برای هر سوارکاری چیست؟ آیا قادر به انجام این کار هستم؟
خبر خوب! با کمی تمرین، سوارشدن بر اسب آسان است.

مراحل سوار شدن بر اسب

 • در ابتدای سوارشدن سعی کنید حتماً کسی که به رفتارهای اسب آشنا است، اسب را برای شما نگه دارد.
 • اگر در هنگام سوارشدن بر اسب به‌اندازه کافی باحوصله و آرام نباشید، زین می‌تواند غلت بزند.
 • در سمت چپ اسب بایستید. (معمول است که از این‌طرف اسب کار شود، بنابراین به این موضوع عادت خواهید کرد.)
 • انتهای مهارها را درست در جلوی زین در دست چپ خود بگیرید، اما آن‌ها را شل نگه دارید. (مهار همان چیزی است که شما برای هدایت اسب خود استفاده می‌کنید، بنابراین می‌خواهید آن‌ها را آماده کنید.)
 • پای چپ خود را در رکاب بگذارید. مطمئن شوید که توپ پای شما روی رکاب است در مقابل اینکه پای خود را تا انتها به پاشنه بچسبانید.
اشتباهات رایج اسب سواری در مبتدی ها
سوار شدن روی اسب
 • وزن خود را روی پای چپ خود بگذارید و به حالت ایستاده “قدم بالا” بگذارید. (پای راست شما در کنار چپ شما آویزان خواهد بود.)
 • پای راست خود را به سمت بالا و بالای دست‌انداز اسب بچرخانید، مواظب باشید در مسیر به‌طور تصادفی آن‌ها را لگد نزند.
 • تا جایی که ممکن است روی زین قرار گیرید.
 • رکاب‌های خود را به‌اندازه مناسب تنظیم کنید یا از مربی خود بخواهید این کار را برای شما انجام دهد.
 • پای راست خود را در رکاب دیگر قرار دهید. به یاد داشته باشید که توپ پا را روی رکاب قرار دهید، نه انگشت شست یا پاشنه پا.
 • تبریک می‌گویم شما الآن سوار یک اسب هستید.

چگونه یک اسب را متوقف کنیم؟

در ادامه مقاله اشتباهات رایج در اسب سواری در مبتدی‌ها می‌خواهیم بدانیم چگونه یک اسب را متوقف یا هدایت کنیم. اولین سواری شما سرگرم‌کننده خواهد بود، شما می‌خواهید اسب خود را در یک نقطه متوقف کنید. فقط به یاد داشته باشید سرعت خود را کم کرده و سپس متوقف خواهید شد.

 • درحالی‌که در زین هستید، نباید افسار را بکشید.
 • شما مطمئن شوید که در زین ثابت هستید.
 • وزن خود را در صندلی فروکنید.
 • کمی به عقب خم شوید و پاهای خود را محکم بگیرید.
 • به اسب خود بگویید که می‌خواهید سرعت خود را کم کنید. (نیازی به داد زدن نیست؛ فقط چند سانتی‌متر از گوش آن‌ها فاصله‌دارید).
 • به‌آرامی به مهار عقب بروید. مثل‌اینکه طناب می‌کشید مدام به سمت آن‌ها نکشید. در عوض، فشار را به‌طور متناوب سفت و آزاد کنید. به یاد داشته باشید،افسار در دهان آن‌هاست و حساس است.
 • هنگامی‌که اسب شما متوقف شد، مهار را رها کنید و به‌عنوان پاداش به گردن او یک ضربه خوب بزنید.
متوقف کردن
متوقف کردن اسب

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مطلب زیر را از دست ندهید:

دهنه (افسار) کردن اسب

نحوه سوارکاری اسب برای مبتدیان

در ادامه مقاله اشتباهات رایج اسب سواری در مبتدی ها ابتدا نحوه سوارکاری را باهم می‌آموزیم. هنگامی‌که با موفقیت در زین قرار گرفتید، برای پیاده‌روی اسب خود آماده‌اید. به یاد داشته باشید که تا آنجا که ممکن است آرام باشید. عضلات تنگ همه‌چیز را دشوارتر می‌کنند.

چند نکته مهم

 • اطمینان حاصل کنید که هر دو پای خود را به‌راحتی در رکاب‌ها قرار داده‌اید.
 • همان‌طور که مربی شما دستور می‌دهد، مهار را در دست یا دست خود بگیرید. (سواران غربی معمولاً از یکدست استفاده می‌کنند، درحالی‌که سواران انگلیسی از دودست استفاده می‌کنند.)
 • راحت و آرام در زین بنشینید و مهارها را کمی شل نگه دارید. وقتی از او می‌خواهید جلو برود، نمی‌خواهید دهان خود را عقب بکشید.
 • باکمی فشار دادن به اسب خود، فشار ملایم (نه لگدزدن) نشان دهید که باید راه برود. اگر اسب بسیار ساکت یا تنبلی دارید، ممکن است لازم باشد با پاشنه‌های خود ضربه به او بزنید.
 • صاف بنشینید، سر خود را صاف نگه دارید و بین گوش‌های اسب خود نگاه کنید (نه به زمین).
 • سعی کنید به‌محض راه رفتن اسب، مرتباً با پاها فشار نیاورید. پاها را بلند، ساکت و با وزن محکم در پاشنه خود قرار دهید.
 • در مورد نحوه هدایت با دست‌وپاهای خود به مربی خود گوش دهید.
اشتباهات رایج اسب سواری در مبتدی ها
اشتباهات رایج اسب سواری در مبتدی ها

پس از یادگرفتن چگونگی سوارشدن بر اسب و پیاده‌روی آرام می‌خواهیم شمارا با اشتباهات رایج اسب سواری در مبتدی ها آشنا کنیم.

اشتباهات رایج اسب سواری در مبتدی‌ها

دست در هوا یکی از اشتباهات رایج اسب سواری در مبتدی‌ها است. این برای ما غریزی است که وقتی احساس ناامنی می‌کنیم از دست و بازو برای تعادل استفاده کنیم. سواران مبتدی اغلب درحالی‌ که دستانشان در هوا بالا می‌رود، گاهی اوقات در ارتفاع شانه قرار دارند. این کار مهار را بسیار طولانی می‌کند و پس‌ازآن سوار هیچ کنترلی بر اسب ندارد یا سوار اجازه می‌دهد تا مهار از طریق دستان آن‌ها بلغزد و برای برقراری تماس، به‌جای کنترل، دستان خود را بلند می‌کند.

رفع این مشکل: برای برطرف نمودن این مشکل بایستی بر روی حرکت اسب خودکار کنید. لگن رتبه یک حالت کششی سبک و یکنواخت نگه دارید و دستان خود را در سطح لگن قرار دهید. اگر اسب آن‌ها را شل کرد، مهارها را دوباره تنظیم کنید. باید مستقیماً به خط فرضی که از خود آرنج، ساعد، مچ دست، دست، کمر می‌رود نگاه کنید. باید هنگام عقب کشیدن احساس فشار بسیار کمی روی لگن کنید. دست‌ها را در سطح لگن و آرنج‌ها را در کنار خود قرار دهید.

اشتباهات رایج اسب سواری در مبتدی ها
اشتباهات رایج اسب سواری در مبتدی ها

محکم گرفتن پاها

یکی دیگر از اشتباهات رایج اسب سواری در مبتدی‌ها است. اصول سوارکاری بیشتر بر مبنای تعادل است. عضلات شما بدون تنش فعال خواهند بود و شما نمی‌خواهید یک حلقه لباس در پشت اسب خود باشید. جمع شدن با بالا یا پایین ساق پا یا هر دو خسته کننده است و ممکن است توسط اسب شما به‌عنوان نشانه‌ای برای حرکت به جلو درک شود. جمع شدن و گرفتن بدن باعث تنش شما می‌شود که می‌تواند بر روی نگرش اسب شما تأثیر بگذارد.

رفع این مشکل: وقتی روی زین می‌نشینید، پای خود را از لگن آویزان کنید. اجازه دهید وزنتان روی پاشنه شما بیفتد. اگر پاشنه خود را به سمت پایین می‌گیرید، ممکن است با زانوهایتان را نیز قوز کنید یا با پاهایتان جمع شود. پای خود را به صورت محکم نگه دارید، به‌جای اینکه اجازه دهید پای شما به جلو یا عقب بچرخد.

ایستادن روی انگشت پا

سومین اشتباه از اشتباهات رایج اسب سواری در مبتدی‌ها است. این اتفاق اغلب زمانی رخ می‌دهد که سوارکاران برای اولین بار پست ترات را یاد بگیرند. تلاش برای بالا کشیدن خود از زین با تکان دادن (معمولاً شانه‌ها را قوز می‌کنید و سعی می‌کنید از زین بیرون بیایید) و ایستادن روی نوک انگشتان پا احتمالاً شمارا پشت ریتم قوس عقب خواهد انداخت و به‌سختی در زین خواهید نشست. وقتی می‌خواهید خودتان را متعادل کنید، ممکن است دست‌هایتان بالا برود. این منجر به بدخلقی اسب و سوارکاری نامتعادل و ناخوشایند می‌شود.

ایستادن روی انگشت پا
ایستادن روی انگشت پا

رفع این مشکل: روی وضعیت پا کار کنید. پایین پای خود را بی‌حرکت نگه دارید و پاهایتان را طوری قرار دهید انگار زانوها را کمی خم کرده‌اید و همچنین روی زمین ایستاده‌اید. بیاموزید که از عضلات اصلی خود برای کمک به شما درراه قرار دادن ماهیچه و نه پا استفاده کنید.

قرار دادن پا به صورت ناقص در رکاب

قرار گرفتن بیش‌ازحد پا در رکاب‌ها ناراحت کننده است و اگر از رکاب‌های ایمنی استفاده نمی‌کنید یا چکمه‌های مناسب استفاده نمی‌کنید می‌تواند خطرناک باشد.
رفع این مشکل: اطمینان حاصل کنید که رکاب‌های شما از طول مناسبی برخوردار هستند. رکاب فقط وقتی استخوان مچ پا را می‌زند که پاهایتان آزاد باشد و از رکاب خارج‌شده باشد. پای خود را در رکاب قرار دهید تا پنجه (پهن‌ترین) قسمت پای شما روی رکاب قرار گیرد. روی وضعیت مناسب پا کار کنید.

شل بودن

یکی از اشتباهات رایج اسب سواری در مبتدی ها شل بودن شخص سوارکار است. چه از قد و قواره خود خجالت بکشیم، چه از سوارکاری دلهره داشته باشیم و چه بخواهیم از گاوچران‌هایی که در فیلم می‌بینیم تقلید کنیم، شل بودن یک اشتباه رایج است. با این حال، کنترل یک اسب درحالی‌که قوز هستید، دشوار است و تعادل شما تحت تأثیر قرار می‌گیرد. هر چیزی که تعادل ما را تحت تأثیر قرار دهد، بر توانایی اسب ما در انجام وظیفه خود نیز تأثیر می‌گذارد.

رفع این مشکل: صاف بنشینید، اما آرام باشید. از رفتن مستقیم و چمباتمه زدن پرهیز کنید زیرا این مسئله نیز می‌تواند یک مشکل باشد. چانه را بالا نگه دارید و ببینید کجا می‌روید. فشار دادن تیغه‌های شانه به عقب می‌تواند احساس تنش کند، بنابراین در عوض، به فکر باز کردن قفسه سینه خود باشید و اجازه دهید استخوان سینه شما به سمت بالا شناور شود. شما می‌خواهید انعطاف‌پذیر و بدون تنش باشید.

کشیدن زانوها

یکی دیگر از اشتباهات رایج اسب سواری در مبتدی ها کشیدن زانو است. به نظر می‌رسد بسیاری از سواران جدید هنگام ورود به زین روی صندلی نشسته‌اند. زانوهای آن‌ها کشیده شده و ممکن است پاشنه آن‌ها بالا باشد یا ممکن است مجبور به پایین شوند درحالی‌که پاها به جلو رانده می‌شوند..
رفع این مشکل: این حالت شبیه به فشار دادن پا است. بگذارید پای شما از لگن به سمت پایین آویزان شود و تراز مناسب پا را حفظ کنید.

کشیدن زانوها
کشیدن زانوها

نگاه کردن به اسب

از دیگر اشتباهات رایج اسب سواری در مبتدی ها نگاه کردن به اسب است. اسب‌سواران مبتدی اغلب شیفته اسب خود هستند و می‌خواهند به آن نگاه کنند یا عصبی هستند و می‌خواهند آن را زیر نظر بگیرند. نگاه به پایین بدین معناست که نمی‌توانید ببینید کجا می‌روید، سرتان پایین است و گردن شما خم است که باعث آسی به ستون فقرات می‌شود. هرگونه سفتی در بدن شما، می‌تواند در حرکت اسب اختلال ایجاد کند.
رفع این مشکل: ممکن است شنیده باشید که باید بین گوش اسب خود نگاه کنید. تنها بخشی از این قضیه درست است. شما واقعاً باید جستجو کنید که کجا می‌روید. هنگام چرخش، قبل از اینکه به شما صدمه‌ای وارد شود، به مقصد خود نگاه کنید. این باعث می‌شود تعادل بهتری داشته باشید، چانه بالا و چشمانتان به جلو باشد.

محکم گرفتن افسار

محکم کشیدن افسار می‌تواند اسب را گیج و ناامید کند زیرا پاها و صندلی سوارکار می‌گوید “برو” اما دستان آن‌ها می‌گوید “ایست”. انجام آن در طی یک دوره زمانی منجر به نادیده گرفتن کمک‌های مهارکننده اسب می‌شود زیرا دهان وی از حساسیت خارج می‌شود و یا برای جلوگیری از فشار و دردسر خود را به سمت پایین پرتاب می‌کنند اگر کشش بیش‌ازحد ثابت شود.
رفع این مشکل: یاد بگیرید دهانه اسب را بدون کشیدن احساس کنید. به‌جای تکان دادن و کشیدن، دستان خود را در حالت انتقال به سمت پایین فشار دهید. همان‌طور که اجازه می‌دهید افسارها بلغزانند و بیش‌ازحد طولانی شوند، یاد بگیرید که هنگام حرکت اسب، طول افسار را دوباره تنظیم کنید. افسار را محکم اما سبک نگه دارید، گویی که با اطمینان یک جوجه بچه را در هر دست گرفته‌اید. خیلی سخت فشار ندهید و جوجه‌های خود را له نکنید.

اشتباهات رایج اسب سواری در مبتدی ها
محکم گرفتن افسار

بی‌توجهی به ایمنی

قبل از اینکه هرگز سوار اسب شوید، مطمئن شوید که از یک کلاه ایمنی مناسب و کفش ایمن استفاده کرده‌اید. رعایت نکردن ایمنی قبل از هر چیز دیگری شاید بزرگ‌ترین اشتباهی باشد که می‌توانید مرتکب شوید و ممکن است بیشترین آسیب را در پی داشته باشد.

سخن پایانی

به پایان مقاله اشتباهات رایج اسب سواری در مبتدی ها رسیدیم. امیدواریم از خواندن این مطالب لذت برده باشید. شما می‌توانید با مراجعه به سایت واسط پت موضوعات جالبی را درباره اسب‌ها مطالعه کنید.

ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای خرید و فروش وسایل دست دوم و نو و همچنین حیوانات خانگی، از قابلیت ثبت رایگان آگهی در سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا استفاده کنید.


منابع:

thesprucepets.com

seriouslyequestrian.com

horserookie.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *