سگ نژاد آمریکن واتر اسپانیل

سگ نژاد آمریکن واتر اسپانیل

شاید باور آن سخت به نظر برسد اما همه‌ی سگ‌ها، حتی سگ‌های شکاری چیاهوا و باست (the Chihuahua and basset hound) از نژاد گرگ هستند. مسئله فقط این است که انسان‌ها در طول قرن‌ها نقش زیادی در تغییر ترکیب ژنتیکی سگ‌های مختلف و تبدیل آن‌ها به نژادهای بسیار متفاوت داشته‌اند! علی‌رغم عدم توافق دانشمندان بر اینکه سگ نژاد آمریکن واتر اسپانیل دقیقاً چه زمانی اهلی شدند، بسیاری معتقدند که این حیوانات دوست‌داشتنی حدود ۲۰ تا ۴۰ هزار سال پیش اهلی شدند؛ اما چگونه این اتفاق افتاد؟ چگونه شکارچیان وحشتناک، سرسخت و وحشی به زندگی ما وارد شدند و با ما زندگی کردند؟

سگ‌های دوست‌داشتنی که امروزه با آن‌ها زندگی می‌کنیم بسیار با گرگ‌های وحشی تفاوت دارند! ما با سگ‌هایمان مانند یکی از اعضای خانواده رفتار می‌کنیم. اطمینان حاصل می‌کنیم که آن‌ها تحت بیمه سگ قرارگرفته‌اند و با جوایز و هدیه‌های مختلف تشویق و تحسین می‌کنیم!

ازنظر بسیاری از صاحبان، سگ آن‌ها به معنای واقعی کلمه بهترین دوست آن‌ها است. اگر شما تصمیم گرفته‌اید که یک سگ داشته باشید و یا به سگ‌ها علاقه دارید. خواندن مطالب مختلف درباره‌ی آن‌ها به شما کمک می‌کند اطلاعات مفیدی را درباره‌ی این حیوانات دوست‌داشتنی کسب کنید. واسط پت در این مقاله شما را با نژاد دیگری از سگ‌ها به نام آمریکن واتر اسپانیل آشنا می‌کند. با ما همراه باشید!

سگ نژاد آمریکن واتر اسپانیل

جالب است بدانید که سگ نژاد آمریکن واتر اسپانیل (The American Water Spaniel) تا یک سگ شکارچی در همه‌جا باشد. این نژاد از انرژی بالای سگی که برای تعقیب و بازیابی بازی متولد شده است، برخوردار است، اما با داشتن ورزش کافی، آن‌ها می‌توانند همراهان خانوادگی بسیار خوبی نیز برای شما باشند.

اگر می‌توانید با این ویژگی‌ها کنار بیایید و فضای زیادی برای دویدن این سگ‌ها فراهم کنید. نژاد آمریکا واتر اسپانیل ممکن است نژاد مناسب برای شما باشد!

اطلاعات بیشتر

سگ نژاد آمریکن واتر اسپانیل دارای ویژگی‌هایی است که باعث می‌شود ارزش توجه شمارا داشته باشد. خصوصاً اگر در فضای باز و در کنار آب زندگی می‌کنید. آمریکا واتر اسپانیل یک سگ شکاری با اندازه‌ای متوسط است که بسیار پرانرژی و بانشاط است. درست مانند سایر سگ‌های شکاری، این سگ‌ها به تحرک و فعالیت زیادی احتیاج دارند. درصورتی‌که شرایط مناسب برایشان مهیا باشد، آمریکا واتر اسپانیل می‌تواند یک همراه خانوادگی خوش‌اخلاق برای شما باشد.

اطلاعات بیشتر در مورد اسپانیل
اطلاعات بیشتر در مورد اسپانیل

تطبیق‌پذیری او در بسیاری از ورزش‌ها و فعالیت‌های سگ مانند چابکی، آزمایش‌های اطاعت، آزمایش‌های شکار، رالی، کاردرمانی، ردیابی، جستجو و نجات و همچنین سازگاری به‌خوبی به او کمک می‌کند. اگر به دنبال یک سگ فعال هستید که عاشق شنا و بازیابی باشد و بتواند برای ورزش‌ها و فعالیت‌های مختلف آموزش ببیند، سگ نژاد آمریکن واتر اسپانیل می‌تواند یک گزینه‌ی مناسب برای شما باشد!

سگ نژاد آمریکن واتر اسپانیل رفتار دوستانه‌ای با مردم دارد. همچنین می‌تواند یک محافظ عالی باشد و اگر صداهای عجیب‌وغریب بشنود با یک پارس هشداردهنده به شما هشدار می‌دهد. این نژاد یک نژاد نادر است و سالانه تعداد بسیار کمی توله ‌سگ نژاد آمریکن واتر اسپانیل متولد می‌شود. اگر به این نژاد علاقه‌مند هستید، یک پرورش‌دهنده معتبر پیدا کنید که بتواند به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید که آیا نژاد برای شما مناسب است یا خیر.

نکات کلیدی

  • سگ‌های آمریکا واتر اسپانیل سگ‌های فعالی هستند که به ورزش روزانه نیاز دارند. روزانه یک تا دو ساعت با آن‌ها پیاده‌روی کنید یا بدوید. می‌توانید دوره‌های ورزشی را در طول روز تقسیم کنید- یک ساعت اینجا، نیم ساعت آنجا. بدون آن ممکن است سگ انرژی فروخورده خود را با پارس کردن و جویدن بیش‌ازحد تخلیه کنند.
  • سگ نژاد آمریکن واتر اسپانیل سگی است که تنهایی را دوست ندارد. اگر آن‌ها را چند ساعت تنها بگذارید ممکن است از روی کسالت دست‌به‌کارهای مخربی بزند. این سگ برای خانه‌هایی مناسب است که در طول روز افراد در خانه باشند.
  • این سگ‌ها می‌توانند سگ‌های لجباز و خرابکاری باشند. باید با وضع قوانین و ثابت‌قدم بودن در اجرای آن‌ها، به آن‌ها نشان دهید که منظور شما ازآنچه می‌گویید، چیست؟
  • این سگ‌ها دوست دارند پرسه بزنند و اگر محصور در حصار نباشند یا توسط قلاده بسته نشوند، ممکن است حیاط شمارا ترک کنند و به‌تنهایی به شکار بروند.
  • برخورد شدید می‌تواند سگ شما را ترسو یا لجباز کند. این نژاد بهترین پاسخ را به لمس و فن‌های ملایم می‌دهد. پس بهتر است به‌جای تنبیه کردن برای انجام کار اشتباه، او را برای انجام کار درست تشویق و تحسین کنید!
  • آن‌ها به‌طور ذاتی تمایل به جویدن، چاله کندن و پریدن دارند. شما می‌توانید با آموزش درست بر این رفتارها غلبه کنید.

اندازه سگ نژاد آمریکن واتر اسپانیل

همان‌طور که گفته شد این سگ‌ها اندازه متوسطی دارند. قد نرها و ماده‌ها ۱۵ تا ۱۸ اینچ است. ناگفته نماند که ماده‌ها کمی کوچک‌تر از مردان هستند. وزن ماده‌ها ۲۵ تا ۴۰ پوند و مردان ۳۵ تا ۴۵ پوند است.

اندازه سگ نژاد آمریکن واتر اسپانیل
اندازه سگ نژاد آمریکن واتر اسپانیل

خصوصیات شخصیتی

این سگ‌ها، به شرطی که آموزش متعادل و ثابتی داشته باشید، سگ‌های سرزنده، دوستانه و مطیعی هستند. در غیر این صورت ممکن است سگ‌های لجبازی باشند. مطمئن شوید که در روش‌های آموزشی خود بیشتر از پاداش و نه تنبیه استفاده می‌کنید.

او همراهی با انسان را دوست دارد و اگر تنها باشد و حوصله‌اش سر برود ممکن است بسیار پارس کند. اگرچه او یک سگ خانوادگی خوب است، اما به‌احتمال‌زیاد با هرکسی که بیشترین وقت و توجه را برای او بگذارد، بهتر ارتباط برقرار می‌کند.

خلق‌وخوی این سگ‌ها تحت تأثیر عوامل مختلفی ازجمله وراثت، آموزش و معاشرت است. توله‌های بااخلاق های خوب ،کنجکاو و بازیگوش هستند. آن‌ها مایل‌اند به مردم نزدیک شوند و توسط آن‌ها در آغوش گرفته شوند؛ بنابراین پیش از خرید توله حداقل یکی از والدین را با دقت بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که آن‌ها دارای خلق‌وخوی خوبی هستند و شما می‌توانید با آن به‌خوبی کنار بیایید.

مانند هر نژاد دیگری از سگ، سگ نژاد آمریکن واتر اسپانیل نیاز دارد تا در جوانی اجتماعی شود و در معرض افراد مختلف، مناظر، صداها و تجربیات مختلف قرار بگیرد.

ثبت‌نام او در مهدکودک سگ شروع خوبی است. بردن او به پارک‌های شلوغ، فروشگاه‌هایی که به سگ‌ها اجازه می‌دهند و گشت‌وگذارهای تفریحی برای ملاقات با همسایگان نیز به سگ شما کمک می‌کند تا مهارت‌های اجتماعی‌اش را تقویت کند.

مشکلات سلامتی سگ نژاد آمریکن واتر اسپانیل

به‌طورکلی این سگ‌ها، سگ‌های سالمی هستند اما درست مانند سایر نژادها ممکن است مستعد ابتلا به بعضی از بیماری‌ها باشند. همه سگ‌های آمریکا واتر اسپانیل به هیچ‌یک یا همه این بیماری‌ها مبتلا نخواهند شد، اما اگر به فکر این نژاد هستید خوب است که از این بیماری‌ها آگاهی داشته باشید. پس با واسط پت در ادامه مقاله همراه باشید.

اگر شما در حال خرید یک توله‌سگ هستید، یک پرورش‌دهنده خوب پیدا کنید که بتواند مجوزهای بهداشتی والدین توله‌سگ شما را به شما نشان دهد. مجوزهای بهداشتی ثابت می‌کنند که یک سگ در یک شرایط خاص آزمایش‌شده و هرگونه بیماری پاک‌سازی‌شده است.

در مورد سگ نژاد آمریکن واتر اسپانیل، شما باید انتظار داشته باشید که از بنیاد ارتوپدی حیوانات (OFA) برای دیسپلازی مفصل ران (با نمره بهتر یا بهتر)، دیسپلازی آرنج، کم‌کاری تیروئید و بیماری فون ویلبراند مجوزهای بهداشتی را ببینید.

دیسپلازی مفصل ران

 دیسپلازی مفصل ران (Hip Dysplasia): بیماری تخریب‌کننده‌ای است که در آن مفصل ران به دلیل رشد و نمو غیرطبیعی ضعیف می‌شود. این بیماری مختص سگ نژاد آمریکن واتر اسپانیل نیست و در بسیاری از نژادهای سگ دیده می‌شود.

درماتیت پاسخ‌دهنده هورمون رشد (Growth Hormone-Responsive Dermatitis):

به دلیل کمبود هورمون رشد (سوماتروپین) باعث تغییرات پوستی می‌شود. این هورمون توسط غده هیپوفیز ترشح می‌شود و برای رشد مو لازم است. این بیماری بیشتر در سگ‌های نر بین ۱ تا ۵ سال دیده می‌شود و ریزش موی سگ از دوران بلوغ شروع می‌شود.

ریزش مو بر روی بدن سگ متقارن است و به دلیل افزایش رنگ‌دانه‌ها، پوست به‌طور قابل‌توجهی تیره‌تر می‌شود. این بیماری با هورمون رشد قابل‌درمان است اما این درمان بسیار گران‌قیمت و دشوار است.

آلرژی

 بیماری آلرژی یک بیماری بسیار شایع در بین سگ‌ها است. آلرژی با حذف برخی غذاها از رژیم غذایی سگ درمان می‌شود. حساسیت و یا آلرژی‌های تماسی ناشی از واکنش نشان دادن به چیزی است که سگ لمس می‌کند، مانند ملافه، شامپوهای سگ یا سایر مواد شیمیایی.

آلرژی‌های تماسی نیز با شناسایی و از بین بردن علت آلرژی درمان می‌شوند. آلرژی‌های استنشاقی توسط مواد حساسیت‌زای هوا مانند گرده، گردوغبار و کپک ایجاد می‌شود. داروی مناسب برای آلرژی‌های استنشاقی به‌شدت آلرژی بستگی دارد. یکی از عوارض جانبی رایج آلرژی‌های استنشاقی، عفونت گوش است.

سگ نژاد آمریکن واتر اسپانیل
آلرژی

صرع (Epilepsy)

اختلالی است که باعث تشنج در سگ می‌شود. صرع با دارو قابل‌کنترل است اما قابل‌درمان نیست. یک سگ با مدیریت صحیح این اختلال ارثی می‌تواند زندگی کامل و سالمی داشته باشد.

آب‌مروارید (Cataracts)

 بیماری آب‌مروارید مات بودن روی عدسی چشم است که باعث دشواری در بینایی می‌شود. آب‌مروارید معمولاً در سنین پیری اتفاق می‌افتد و با برداشتن آب‌مروارید با جراحی قابل‌درمان است.

مراقبت از سگ نژاد آمریکن واتر اسپانیل

این سگ اگر ورزش و وقت بازی زیادی داشته باشد، می‌تواند در فضاهای کوچک مانند آپارتمان به‌خوبی زندگی کند، اما او یک سگ روستایی است و وقتی فضای باز زیادی برای خالی کردن انرژی خود پیدا می‌کند خوشحال‌تر است. نکته دیگر این است که بهتر است سگ نژاد آمریکن واتر اسپانیل خود را خودتان تربیت کنید، زیرا این سگ‌ها برای کسی که می‌شناسند و دوستش دارند بسیار بهتر کار خواهند کرد.

تغذیه سگ نژاد آمریکن واتر اسپانیل

اینکه سگ بالغ شما چقدر غذا می‌خورد به‌اندازه، سن، ساختمان، متابولیسم و سطح فعالیت وی بستگی دارد. ناگفته نماند که یک سگ بسیار فعال بیش از یک سگ تنبل به غذا نیاز خواهد داشت. بااین‌حال مقدار غذای روزانه توصیه‌شده برای این سگ‌ها ۱ تا ۱.۵ فنجان غذای خشک باکیفیت بالا در طول روز است که بهتر است در دو وعده به سگ داده شود.

رنگ و آراستگی پوشش سگ

این همان چیزی است که به‌عنوان سگ دو روکش شناخته می‌شود. پوشش زیرین و متراکم از این سگ‌ها در برابر آب‌وهوا، آب و بوته‌های خاردار محافظت می‌کند. پوشش بیرونی ممکن است موج‌های یکنواختی داشته باشد – که به آن کت مارسلی یا فرهای محکم میگویند. مقدار حلقه یا موج پوشش سگ می‌تواند از ناحیه‌ای از بدن سگ تا ناحیه‌ای دیگر متفاوت باشد. پیشانی این سگ‌ها با موهای کوتاه و صاف پوشیده شده و موهای متوسط دم و پاها را زینت می‌دهد.

رنگ و آراستگی پوشش سگ
رنگ و آراستگی پوشش سگ

پوشش سگ نژاد آمریکن واتر اسپانیل ممکن است به رنگ جگری، قهوه‌ای یا به رنگ شکلات سیاه باشد. برخی از شکارچیان برای سهولت دربرداشتن تیغ‌ها، پوشش سگ را قیچی می‌کنند.

ظاهر سگ‌های خانوادگی را می‌توان به‌طور طبیعی نگه داشت، اما ممکن است بخواهید کت را کوتاه کنید یا گوش‌ها را بتراشید تا ظاهر سگ زیبا شود. این پوشش به‌طور طبیعی چرب و روغنی است و به مقاومت سگ در برابر آب کمک می‌کند، بنابراین اگر سگ خود را به دیوارتان مالش داد، آماده لک‌های روغنی روی دیوار یا مبلمان خود باشید.

حمام‌های مکرر باعث از بین رفتن روغن‌های طبیعی پوشش سگ نژاد آمریکن واتر اسپانیل می‌شود و توانایی آن را در دفع آب و گرم نگه‌داشتن سگ کاهش می‌دهد، بنابراین او را فقط درزمانی که کثیف یا بدبو باشد و واقعاً به آن احتیاج دارد، استحمام کنید.

مراقبت بهتر از سگ

دندان‌های سگ خود را حداقل دو یا سه بار در هفته مسواک بزنید تا تجمع گزنه و باکتری‌های کمین شده در آن از بین برود. اگر می‌خواهید از بیماری‌های لثه و بوی بد دهان جلوگیری کنید، بهتر است دندان‌های سگ را هرروز مسواک بزنید.

سگ نژاد آمریکن واتر اسپانیل
مراقبت بهتر از سگ

همه نژادهای دارای گوش آویز یا آویزان مستعد بروز عفونت گوش هستند. گوش‌های سگ خود را هفتگی چک کنید و آن‌ها را با یک پنبه مرطوب شده با پاک‌کننده‌ای که دامپزشک توصیه می‌کند پاک‌کنید.

اگر گوش سگ بوی بدی می‌دهد، قرمز به نظر می‌رسد، یا اگر مرتباً سرخود را تکان می‌دهد یا گوش خود را خراش می‌دهد، سگ شما ممکن است دچار عفونت گوش شده باشد. هنگام تمیز کردن سگ، زخم یا علائم عفونت مانند قرمزی، حساسیت به لمس یا التهاب روی پوست، گوش، بینی، دهان و چشم و پا را بررسی کنید. چشم‌ها باید شفاف، بدون قرمزی و ترشحات باشند. معاینه هفتگی دقیق به شما کمک می‌کند مشکلات احتمالی سلامتی را زود تشخیص دهید.

کلام آخر

همان‌طور که می دانید نگهداری و مراقبت از این موجودات وفادار و دوست‌داشتنی نیازمند توجه کردن و داشتن اطلاعات در این زمینه است. واسط پت در این مقاله سعی کرد شما را با ابعاد مختلف سگ نژاد آمریکن واتر اسپانیل آشنا کند.

اگر به این حیوانات علاقه دارید پیشنهاد می‌کنم مطالعه مقالات مرتبط در سایت واسط پت را از دست ندهید. همچنین فراموش نکنید که از طریق سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید اجناس دست‌دوم و یا حیوانات خانگی خود را با قیمت مناسب خریدوفروش کنید. از اینکه با واسط پت همراه بودید سپاسگزاریم.

منبع:

dogtime.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *