سگ نژاد هاند

معرفی سگ نژاد هاند وانواع آن

سگ نژاد هاند یا سگ شکاری که خود به چند دسته تقسیم می‌شوند. این دسته بندی بر اساس اندازه سگ‌ها انجام شده که شامل کوچک، متوسط و بزرگ هستند.

این نژاد، پرطرفدار و دوست داشتنی بوده که نژادها و انواع بسیار زیادی دارد. در زیر، ابتدا توضیح مختصری در مورد دو دسته نژاد هاند و لیش هاند‌ها داده شده و سپس به طور مفصل، درمورد نژاد باست هاند ، افغان هاند و آبیزن هاند توضیح می‌دهیم.

لیش‌هاند (Leash Hounds)

سگ‌های لیش‌هاند معمولا در حالی که قلاده به گردن دارند صاحب خود را به سمت شکار هدایت می‌کنند.

در گذشته در برخی شکارها، شکارچی ترجیح می‌داد که به جای استفاده از یک گروه سگ ها شکاری و زمین گیر کردن طعمه، از سگ‌های لیش‌هاند استفاده کند.

این سگ به همراه صاحبش به دنبال رد پا و اثر عبور حیوانات بزرگ بر روی زمین می‌گشتند. این تعقیب آنقدر ادامه پیدا می کند تا حیوان بتواند جایگاه استراحت حیوان را پیدا کند.

چنین کاری از پس هر سگی بر نمی‌آید چرا که در این تعقیب باید سگ کاملا هوشیار باشد و به بوهای دیگر که ممکن است او را گیج کنند، توجهی نشان ندهد.

گاهی اوقات چند سگ به همراه مربی‌هایشان به نقاط مختلف جنگل فرستاده می‌شدند و پس از مدتی به گزارش کار خود را به شکارچی اصلی ارائه می‌کردند و او بود که باید با در نظر گرفتن موارد مختلف مانند بزرگی جثه، سن و سال و … یکی از آن ها را به عنوان طعمه اصلی انتخاب می کرد. پس از این مرحله بود که شکارچی دسته سگ‌های شکاری سنت هاند خود را می‌آورد.

سنت هاندها گاهی باید مسیر های طولانی را برا پیدا کردن شکار طی می‌کردند. بازی شکار و شکارچی نهایتا با پیدا شدن طعمه و مرگ او پایان می‌یافت.

لیش‌هاند (Leash Hounds)
لیش‌هاند (Leash Hounds)

باست هاند (Basset Hound)

معمولا به رنگ‌های سیاه، سفید، قهوه ای مایل به زرد یا لیمویی، سفید و یا ترکیب‌های رنگی دیگر دیده می‌شود. پوشش خارجی این سگ صاف، کوتاه و متراکم بوده ولی نازک نیست.

مطابق با خصوصیات ذکر شده در مورد هاند‌ها است. ساق کوتاه و متناسب که این مشخصات باعث حرکت آرام توسط پاهای جلویی شده و به راحتی به سمت جلو متمایل می شوند و پاهای عقبی که به راحتی به سمت جلو و عقب حرکت می‌کنند.

خصوصیات ظاهری

سر و جمجمه این سگ گنبدی شکل بوده، دارای تعدادی برجستگی است. استخوان پس سر نیز برجسته بوده، در ناحیه ابروها از پهنای متوسطی برخوردار است و به سمت پوزه به آرامی باریک می شود. قسمت بالایی پوزه تقریبا موازی با خطی است که از برجستگی صورت به استخوان پس سر متصل می‌شود.

ممکن است چین و چروک‌هایی در قسمت ابروها و اطراف چشم ها وجود داشته باشد، به هر حال، پوست سر باید آن قدر شل باشد که این چین و چروک‌ها تشکیل شوند. لب بالا نیز به صورت آویزان و کاملا بر روی لب پایین قرار گرفته است.

بینی او کاملا سیاه است، به جز در نژادهایی با رنگ روشن که قهوه ای یا جگری رنگ است. بینی بزرگ بوده، منخرین پهن است و ممکن است کمی بالاتر از لب ها برآمده باشد.چشم هایش معمولا قهوه ای می باشند و ظاهر آن ها آرام و جدی است.

گوش‌ های باست هاند ها پایین افتاده بوده ولی هرگز تا بالای خط چشم ها نمی‌رسد. گوش‌ها بلند بوده، کشیدگی آن ها حداکثر، تا انتهای پوزه هستند. گوش‌ها، بسیار نرم و قابل انعطاف بوده، ساختاری مخملی شکل دارند. دندان‌ها هم ردیف بوده، برای تکه تکه کردن و بریدن مناسب‌اند. گردن او کاملا بلند و عضلانی بوده، دارای غبغب برجسته‌ای هستند.

بدن و اندام‌ها

شانه‌‌ها بزرگ نبوده، ستیغ شانه عقب قرار گرفته است. ساق پاهای جلویی کوتاه و قدرتمند بوده، دارای استخوان محکم و قوی است. مفاصل آرنج به سادگی در کنار بدن قرار گرفته و هرگز به سمت داخل و خارج حرکت نمی‌کنند.

زانوها به میزان کمی به سمت داخل خمیدگی داشته ولی میزان آن زیاد نیست تا در هنگام ایستادن، با یکدیگر تماس داشته و درنتیجه باعث راحت دویدن می شود. ممکن است چین‌های پوستی بین زانو و پا دیده شود.

سینه باریک نبوده، زیاد پهن هم نیست. استخوان جناغ سینه کمی برجسته است. پشت حیوان، پهن و هم سطح با جدوگاه و اندام حرکتی بوده، تقریبا از ارتفاع یکسانی برخوردارند. ران‌ها ممکن است مقداری حالت کمانی داشته باشند.

اندام های عقبی این سگ کاملا قوی بوده، دارای عضلات نیرومندی است، مفاصل ران نیز خمیده هستند. مفاصل خرگوشی در نزدیکی زمین قرار داشته و به آرامی زیر ناحیه سرینی خم می شوند ولی به سمت داخل یا خارج چرخش نمی کنند، هنگامی که سگ در حالت ایستاده قرار دارد، باید در زیر بدن قرار گیرند. ممکن است یک چین بین مفصل خرگوشی و پا و پشت مفصل یک کیسه کوچک پوستی وجود داشته باشد.

پاهایش قوی و بزرگ بوده، برجستگی انگشتی بالا بوده و دارای بالشتک پایی است. پای جلو ممکن است راست بوده یا کمی متمایل به سمت خارج باشد.

سگ نژاد هاند
بدن و اندام‌ها

قد و وزن سگ نر و ماده در این نژاد

وزن سگ نر در این نژاد ۲۳ کیلوگرم و وزن سگ ماده تقریبا برابر با ۲۰ کیلوگرم است. همچنین قد سگ نر در این نژاد برابر با ۳۳ تا ۳۸ سانتیمتر و قد سگ ماده در این نژاد برابر با ۳۳ سانتیمتر است.

خصوصیات رفتاری

نژاد باست هاند در ابتدا از نسل سینت هابرت هاند بوده، از سال ۱۶۰۰ به عنوان یک نژاد در فرانسه و بلژیک به منظور تعقیب آهو و دیگر شکارها استفاده می‌شود.

سگی باوقار و مهربان بوده، از حس بویایی فوق العاده‌ای برخوردار است. به همین دلیل به آن تازی شامه‌ای نیز می‌گویند. حیوانی باوفا و بسیار فداکار است و می‌توان به عنوان یک حیوان خانگی از آن بهره جست.

با کودکان نیز به خوبی اخت می‌شود. اما یک ویژگی نامطلوب آن، رفتار گاها سرسختانه آن است که برخی اوقات دردسر ساز می‌شود.

صدای پارس آن بسیار بلند بوده، باز دارنده خوبی برای دزدها محسوب می‌شود هر چند که سرعتش کم است. همچنین قادراست مسافت های طولانی را به خوبی بپیماید. متوسط طول عمر آن ۱۲ سال است.

باست هاند سگی شیرین، آرام، صلح طلب و مهربان است. به خوبی با زندگی در کنار اعضای خانواده کنارمی آید. نسبت به صاحبش و کودکان بسیار با محبت است.

برای بدست آوردن غذا از حقه‌های مختلفی استفاده می کند. نسبت به تازه واردان سر سخت است و صدای پارس کردن موزیک مانندی دارد. اصولاً سگ تابعی است اما چنانچه بوی خاصی توجهش را جلب کند دیگر به هیچ چیز علاقه نشان نخواهد داد!

نکته مهم در مورد نگهداری باست هاند

از دادن غذای اضافی به آن خودداری کنید چراکه این نژاد استعداد زیادی در فربه شدن دارد که این اضافه وزن می تواند باعث ایجاد سنگینی بر روی پاها شود. برای جلوگیری از نفخ، بهتر است تا از دو یا سه وعده غذایی کوچک به جای یک وعده بزرگ استفاده شود. همیشه باید بعد از یک وعده غذای سنگین زیر نظر قرار گیرد و مراقبش بود.

برای حفظ سلامتی باست هاند بهتر است تا بصورت منظم پیاده روی و فعالیت بدنی داشته باشد. اما باید از پریدن او از ارتفاع و یا هر ورزشی که باعث وارد آوردن فشار به پاهای جلویی شود ، اجتناب نمود. این نژاد به بازی و دویدن در فضای آزاد علاقه زیادی دارد. در ادامه در مورد افغان هاند صحبت می‌کنیم.

افغان هاند (Afghan Hound)

افغان هاند یکی از جذاب ترین و زیباترین نژادهای سگ در جهان محسوب می‌شود. این حیوان در کوهستان‌های افغانستان برای شکار بزکوهی، آهو و گربه وحشی استفاده می‌شده است. هنوز هم در افغانستان به عنوان سگ نگهبان و شکاری از آن استفاده می‌شود.

موهای فراوان، او را در برابر سرمای شدید این کشور، محافظت می کند. افغان هاند در دهه ۱۹۲۰ به بریتانیا و آمریکا منتقل شد. این نژاد بسیار دوست داشتنی و پرطرفدار است.

خصوصیات ظاهری افغان هاند

پوشش خارجی بلند و از نظر ساختاری بسیار لطیف بوده، بر روی دنده‌ها، اندام های حرکتی جلویی و عقبی و نواحی تهی گاه وجود دارد.

از شانه ها به سمت عقب و در امتداد ناحیه کمر، موها کوتاه و در سگ های بالغ متراکم است. از پیشانی به سمت عقب موهای بلند و ابریشمی شکل دیده می‌شود. در قسمت جلوی صورت، موها کوتاه و گوش ها و ساق پاها نیز پوشیده از مو هستند.

رنگ خاصی ندارند و تمام رنگ‌ها، در این نژاد ممکن است دیده شوند. معمولا کرمی، سیاه و آبی خاکستری هستند. رنگ چشم ها تیره بوده ولی رنگ طلایی هم دیده می‌شود.

گوش‌ها نزدیک به هم و بر روی سر واقع شده‌اند. رنگ آن ها سیاه بوده، پایین افتاده اند و با موهای بلند ابریشمی شکل پوشیده شده‌اند. گردن آن ها دراز و قوی بوده، سر با حالت خاصی به آن متصل شده‌است.

اندام‌های حرکتی جلویی بسیار عضلانی و قوی است. شانه ها بزرگ و زاویه دار می‌باشند. ساق پاهای جلویی مستقیم و از استخوان محکمی برخوردار بوده و در زیر شانه ها به طور مستقیم واقع شده‌اند.

خصوصیات ظاهری افغان هاند
خصوصیات ظاهری افغان هاند

بدن و اندام‌ها

طول بدن افغان هاند از اندازه متوسطی برخوردار است. سطح پشتی کاملا عضلانی بوده، قسمت پشت به میزان کمی پایین تر از کمر قرار دارد. ران‌ها راست، پهن و کوتاه بوده و برجستگی‌های استخوان‌های ران بزرگ هستند. دنده‌ها کاملا ارتجاعی و سینه، پهن و بزرگ است.

پاهای جلویی، قوی و از نظر طول و پهنا بسیار بزرگ می‌باشند. این اندام ها با موهای بلند و ضخیمی پوشیده شده و پنجه‌ها حالت کمانی شکل دارند. بخولق ها بلند و حالت ارتجاعی دارند. پاهای عقبی، بلند بوده ولی پهنای پاهای جلویی را نداشته ولی همانند پاهای جلویی با موهای بلند و ضخیمی پوشیده شده‌اند.

قد و وزن سگ نر و ماده افغان هاند

وزن سگ نر در نژاد افغان هاند ۲۶ تا ۳۴ کیلوگرم و وزن سگ ماده هم برابر با همین مقدار است. همچنین قد سگ نر در این نژاد برابر با ۶۸ تا ۷۳ سانتیمتر و قد سگ ماده در این نژاد برابر با ۶۷ سانتی‌متر می‌باشد. در ادامه در مورد آبیزن هاند صحبت می‌کنیم.

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مطلب سگ خراسانی را از دست ندهید.

آبیزن هاند (Ibizan Hound)

آبیزن هاند نژادی است که برای شکار خرگوش و مسابقات کوچک در جزیره بالئاریک در ایبیزا پرورش یافته است. امروزه از آبیزن هاند در اسپانیا و جاهای دیگر هنوز هم برای شکار استفاده می‌شود. سگ‌های این نژاد همچنین در سگ دوانی، چابکی، اطاعت، ردیابی و همراهی برای خانواده با سگ‌های دیگر در رقابت‌اند. آبیزن‌ها یک نژاد نادر هستند. اگر تمایل به داشتن یکی از آن‌ها دارید باید زمان زیادی را در لیست انتظار بمانید.

شخصیت نژاد آبیزن هاند

آبیزن هاند پر جنب و جوش هستن و هر چیزی که حرکت کند مانند گربه‌ها، خرگوش‌ها و یا هر چیزی که به نظرشان جالب باشد آن را جذب کرده و به تعقیبش می‌رود. در سنین بالاتر گوش‌های بسیار حساس شنوایی دارند که از آن‌ها یک سگ نگهبان فوق العاده می‌سازد. او ممکن است برای هشدار دادن پارس نکند، اما زمانی که شما ببینید گوش‌هایش را بهم فشرده و چسبانده متوجه می‌شوید که کسی یا چیزی در اطراف است.

او حتی با خانواده خودش هم مهربان و وفادار است. ممکن است نسبت به غریبه ها در ابتدا خجالت بکشد اما هرگز نباید خجالتی یا تهاجمی باشد. خلق و خوی سگ تحت تاثیر عواملی مانند وراثت، آموزش و اجتماعی شدن شکل میگیرد. سگی با خلق و خوی خوب و مزاج سالم کنجکاو و بازیگوش است.

مانند هر سگی این نژاد هم نیاز دارند که خیلی زود روابط اجتماعی را شروع کنند، آن‌ها باید زمانی که هنوز کوچک هستند با افراد گوناگون، صداها، مناظر و تجارت مختلفی مواجه شوند.

این روند به شما این اطمینان را می‌دهد که سگتان به سمت تبدیل شدن به یک سگ همراه و اهل گردش رشد می کند. ثبت نام کردن او در کلاسهای مخصوص به سگ‌ها شروع بسیار خوبی است.

دعوت از بازدیدکنندگان بطور منظم، بردن او به پارک های شلوغ، فروشگاه ها و مکان هایی که اجازه ورود سگ را می دهند، دیدار با همسایگان در اوقات فراغت باعث می شود که مهارت های اجتماعی او صیقل داده شود.

سگ نژاد هاند
شخصیت نژاد آبیزن هاند

نکات برجسته نژاد آبیزن هاند

  • سگ آبیزن هاند به خوبی در آپارتمان زندگی می‌کند.
  • آبیزن هر زمانی که در یک مکان امن حصار کشی نشده باشد باید با قلاده بسته باشد. او دارای یک غریزه قوی شکار است و بی محبا بدنبال هر چیزی که حرکت کند میرود و از دستورات شما سرپیچی میکند.
  • سگهای این نژاد پرش‌های فوق العاده‌ای دارند. حصاری حداقل به طول ۲ متر برای حیاط لازم است. نرده‌های الکترونیکی برای آن‌ها توصیه نمی شود.
  • آبیزن هاند ها نیاز به ورزش و فعالیت روزانه دارند. اگر نیازهای روزانه شان برآورده نشود ممکن است خسته و خرابکار شوند.
  • آبیزن‌ها براحتی سرما می‌خورند. اگر شما در یک آب و هوی سرد و مرطوب زندگی مکنید برای سگ یک ژاکت بخرید.
  • آبیزن‌ها با کودکان میانه خوبی دارند، اما در مورد همه سگ‌ها باید زمانی که با کودکان هستند نظارت کافی وجود داشته باشد. این سگها در داخل خانه بطور کلی آرام هستند اما به یک پیاده روی یا دویدن روزانه نیاز دارند.
  • آبیزن‌های نر زمانی که نوجوان هستند ممکن اشتهای کمی داشته باشند. آن‌ها را با وعده‌های غذایی استادانه یا بوسیله با دست غذا دادن تشویق به خوردن کنید. بصورت ناخنک زدن خردخرد به او غذا بدهید.
  • آن‌ها غذا خوردن را ترک نمی‌کنند، حتی زمانی که شما فکر می‌کنید غذایی در دسترسشان نیست.

نکات نگهداری این نژاد

  • آن‌ها بطور کلی تهاجمی نیستند، اما بدلیل غریزه قوی شکاری که دارند گزینه مناسبی برای خانه‌هایی که حیوانات کوچک دارند نیستند. آنها میتوانند یاد بگیرند که با گربه ها زندگی کنند، اگر باهم بزرگ شده باشند اما گربه های بیرون از خانه و جانواران دیگر برایشان بازی خوبی هستند.
  • برای داشتن یک توله سگ سالم، هرگز از پرورش دهندگان نامعتبر یا فروشگاههایی که حیوانات خانگی میفروشند خریداری نکنید. بدنبال پرورش دهنده ای باشید که تمامی آزمایشات مربوط به سگ‌ها را در زمینه بیماری‌های ژنتیکی انجام داده باشد و سگهایی که مزاج سالم داشته باشند.
نکات نگهداری این نژاد
نکات نگهداری این نژاد

دسته بندی سگ نژاد هاند

دسته‌های این نژاد شامل گونه‌های بزرگ، متوسط و کوچک هستند که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌نماییم:

گونه‌های بزرگ سگ نژاد هاند

در این دسته سگ نژاد هاند، نژاد بلژیکی بلادهاند (Bloodhound)، بیلی (Billy)، فرنچ وایت و بلک هاند (French White and Black Hound)، فرنچ وایت و اورنج هاند (French White and Orange Hound)، گریت آنگلو فرنچ تریکالر هاند (Great Anglo-French Tricolour Hound)، گریت آنگلو فرنچ وایت و بلک هاند (Great Anglo-Francais White and Black )، نژاد بریتانیایی انگلیش فاکس هاند (English Foxhound) و اترهاند (Otterhound)، نژاد آمریکایی امریکن فاکس هاند (American Foxhound) و بلک‌ و تن کونهاند (Black and Tan Coonhound)، قرار دارند.

گونه‌های متوسط سگ نژاد هاند

در این دسته نژاد بوسنیایی بوسنین کورس هیرد هاند (Bosnian course-haired hound)، نژاد های کرواتی ایسترین شورت هیرد هاند (Istrain Short haired hound)، ایسترین کورس هیرد هاند (Istrian Coase-haired hound)، پوساواز هاند (Posavaz hound)، نژاد اسپانیایی اسپنیش هاند (Spanish Hound)، آرتوئیس هاند (Artois Hound )، مدیوم سایز آنگلو برنچ هاند (Medium size Anglo french hound)، نژاد بریتانیایی هریر (Harrier)، نژاد یونانی هلنیک هاند (Hellenic Hound)، و سربین هاند (Serbian Hound)، نژاد مجارستانی ترانسلوینین هاند (Transylvanian hound)، نژاد های نروژی دانکر (Dunker) می‌باشند.

همچنین، هالدن هاند (Halden Hound)، هایجن هاند (Hygenhund)، نژاد های اتریشی آسترین بلک اند تن هاند (Austrian Black and Tan hound)، استیرین کورس هیرد هاند (Styrian Coarse haired hound)، تایرولین هاند (Tyrolean hound)، نژاد لهستانی پولیش هاند (Polish hound)، نژاد سوئیسی سوئیس هاند (Swiss hound)، نژاد اسلواکیایی اسلواکین هاند (Slovakian hound)، نژاد فنلاندی فینیش هاند (Finnish hound)، نژاد های سوئدی همیلتون هاند (Hamilton hound)، شیلر هاند (Schillershound) و اسمالند هاند (Smaland houn) از دیگر نژادهای متوسط هاند هستند.

گونه‌های کوچک سگ نژاد هاند

دسته سوم را سگ نژاد هاند کوچک تشکیل می دهد. این هاند‌ها شامل نژاد های آلمانی ژرمن هاند (German Hound)، نژاد های فرانسوی نورمن آرتیسین باست (Norman Artesian Basset)، باست باو دبریتاگن (Gasset Fauve de Bretagne)، گرند باست گریفون واندین (Grand Basset Griffon Vendeen)، نژاد های بریتانیایی باست هاند (Basset hound) و بیگل (Beagle)، نژاد سوئیسی اسمال سوئیس هاند (Small Swiss hound) است.

شما می‌توانید برای مشاهده یا خرید و فروش انواع حیوانات خانگی از جمله سگ، گربه،کبوتر و غیره به اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

9 دیدگاه دربارهٔ «معرفی سگ نژاد هاند وانواع آن»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *