اسب نژاد وورتمبرگ

اسب نژاد وورتمبرگ

اسب‌ها حیوانات زیبا و قدرتمنندی هستند که در طول تاریخ همیشه همراه و یاور انسان‌ها بوده‌اند. همان طور که می‌دانید در سراسر دنیا نژادهای اسب گوناگونی وجود دارد. هر یک از این نژادها ویژگی‌های منحصر به فردی دارند. در اواسط قرن شانزدهم نژاد اسبی به نام اسب نژاد وورتمبرگ برای اولین بار در گلخانه مارباخ، قدیمی‌ترین و یکی از بزرگترین مزارع گل میخ دولتی در آلمان به دنیا آمد.

در این مزرعه برای پرورش این نوع نژاد برنامه خاصی طراحی شد. این اسب به نوعی همه کاره بوده و برای سواری و کار در مزرعه مورد استفاده قرار می‌گرفت. اسب نژاد وورتمبرگ اصلی کاملا متفاوت از نمونه‌هایی بودند که امروزه دیده می‌شود. در ادامه این مقاله سعی خواهیم کرد شما را با تاریخچه و ویژگی های این نوع نژاد از اسب آشنا کنیم . پیشهاد ما این است که با ما همراه باشید:

تاریخچه

اسب وورتمبرگ و یا وورتمبرگر از وتمبرگ آلمان می‌آید. در اواسط قرن شانزدهم این نژاد از اسب‌ها به عنوان اسب سنگین پرورش و توسعه یافت. ریشه این اسب از اسب‌های عرب و نژادهای بومی این منطقه است.

به گفته برخی محققان اجداد این گونه اسب‌ها به اسب‌های عرب، انگلیس، نورمن، بارب، ترانکهنر برمی‌گردد. دراوایل سال ۱۵۵۲ در مزرعه‌ای که متعلق به کریستوف فون وورتمبرگ بود این اسب پرورش و به این نام مشهور شد.

این گونه اسب‌ها به دلیل تطبیق پذیری و همچنین هوشیاری و ذات معقول شناخته شده و مورد توجه قرار گرفتند. در طی گذشت زمان و گسترش سرزمین‌ها توسط بشر و به وجود آمدن جنگ‌های مختلف در آن دوره تعداد این گونه اسب‌ها کاهش یافت. البته امروزه با تلاش انسان‌ها تعداد این گونه نژاد رو به افزونی است.

در ابتدا این نژاد از اسب‌ها به دلیل استقامت و قدرت جسمی برای کار بسیار مناسب بود اما اسبی زیبا نبوده و به همین علت برای سوارکاری و نمایش زیاد مناسب نبود و مورد توجه قرار نمی‌گرفت.

خصوصیات رفتاری نژاد اسب وورتمبرگ

بهترین اسب‌های وورتمبرگ دارای خلق وخوی عالی هستند. که ترکیبی از یک رفتار منطقی با یک عمل آزادانه و زنده است .این صفات دراصل متعلق به اسب عرب نیز باشد ولی در این گونه نژاد از اسب‌ها به خوبی قابل مشاهده است. این اسب به دلیل آرامش واطاعت پذیری زیاد برای سوارکاران مبتدی بسیار مناسب بوده و قابل تمرین است.

خصوصیات رفتاری
اسب نژاد وورتمبرگ

حافظه قوی این نژاد از اسب سبب می‌شود که اگر در هنگام تمرین با او برخوردی شود در دفعات بعد به خوبی به یاد آورده و واکنش نشان دهد. این گونه نژاد از اسب همانند سایر نژاد ها به حالات روحی پرورش دهنده خود دقت کرده و نسبت به آن واکنش نشان می‌دهند.

حس شنوایی قوی از دیگر خصوصیات این گونه از اسب‌ها است. هر چند این نژاد از اسب‌ها آرام بوده و اسبی خونسرد محسوب می‌شوند اما در زمان عصبانیت باید مراقب رفتار های او باشید.

خصوصیات فیزیکی اسب نژاد وورتمبرگ

اسب نژاد وورتمبرگ دارای سری متوسط بوده است. نیمرخ مستقیم از دیگر ویژگی‌های سر این اسب است. این گونه از اسب‌ها دارای گردنی عضلانی و قوی هستند. پشت آن‌ها تقریبا بلند بوده و بسیار قوی است. قفسه سینه عمیق و گسترده با یک دم خوب و زیبا از دیگر خصوصیات این اسب است.

پاها بسیار قوی و عضلانی بوده و دارای سم های خوش فرم است. رنگ‌های مختلفی در این گونه از نژاد ها دیده می‌شود ولی معمولا اسب‌ها به رنگ خلیج، قهوه ای، سیاه یا شاه بلوط است.

قد اسب نژاد وورتمبرگ تقریبا ۱۶۵ سانتی متر یا ۱۶.۱ دست است. همانطور که می‌دانید قد اسب از روی زمین تا محل اتصال گردن محاسبه می‌شود.
وزن این نژاد از اسب‌ها حدود ۱۱۰۰پوند یا ۴۹۹ کیلو گرم است که جز اسب‌های سنگین وزن قرار می‌گیرد.

زاد و ولد در نژاد اسب وورتمبرگ

زمان بارداری در اسب‌های نژاد وورتمبرگ معمولا ۱۱ ماه طول می‌کشد. معمولا یک قلوزایی در آن‌ها دیده می‌شود. کره اسب‌ها معمولا در بهار به دنیا می‌آیند و پس از تولد می‌توانند بایستند و بعد از چند ساعت بدوند.

اسب نژاد وورتمبرگ
اسب نژاد وورتمبرگ

پس از ۴تا ۶ ماه کره دیگر از شیر مادر تغذیه نمی‌کند. از نظر اندام جنسی در ۱۸ ماهگی قادر به جفت گیری هستند ولی در مزارع پرورش این گونه از اسب‌ها تا سه سالگی این اجازه به آن‌ها داده نمی‌شود.

طول عمر نژاد اسب وورتمبرگ

طول عمر این گونه از اسب‌ها همانند سایر اسب‌ها به عوامل مختلفی بستگی دارد اما به طور معمول عمر آن‌ها بین ۲۵ تا ۳۵ سال است. هر ساله در اول ژانویه در نیم کره شمالی و در اول اوت در نیم کره جنوبی یک سال به عدد سن اسب افزوده می‌شود.

پیشنهاد می‌کنیم در رابطه با طول عمر اسب‌ها خواندن مطلب زیر را از دست ندهید:

طول عمر اسب

تغذیه

تغذیه اسب یکی از مهم‌ترین بخش های پرورش اسب است. نکته جالب این است که اسب نژاد وورتمبرگ به دلیل نوع پرورش و شرایط سخت محیطی که در آن قرار گرفته از نظر سلامتی نژادی سر سخت و بدون شرایط بهداشتی زیاد شناخته شده است.

از نظر تغذیه این اسب نیازمند علوفه بدون گرد و غبار و با کیفیت است. این اسب نیاز به مقدار کم کنستانتره غلات دارد. آب نیاز ضروری اسب است و باید به مقدار زیاد و کافی در اختیار داشته باشد.

موارد استفاده از اسب نژاد وورتمبرگ

از این اسب در مسابقاتی مانند پرش اسب و یا سوارکاری و حرکات نمایش مانند درساژ استفاده می‌شود. در اواخر دهه ۱۸۰۰ پرورش دهندگان اسب شروع به اضافه کردن نژادهای خونی عربی، ترکهنر، بارب اسپانیایی و سافولک پانچ به اسب‌های خونگرم محلی کردند.

اسب نژاد وورتمبرگ
اسب نژاد وورتمبرگ

در واقع نتیجه این اصلاح نژاد یک اسب کشاورزی بود که برای سواری هم مناسب بود. امروزه، وورتمبرگر یک اسب سواری محبوب است که برای درساژ استفاده می‌شود و پریدن را به نحو احسن و با مهارت بالایی انجام می‌دهند و از همتایان اساسی خود سبک‌تر هستند.

سخن آخر

اسب نژاد وورتمبرگ یکی از بهترین نژادهای اسب آلمانی محسوب می‌شود. این نوع نژاد به دلیل استقامت بالا و قدرت تحمل زیاد یکی از پرکاربردترین اسب‌ها در این کشور است و به سایر نقاط جهان نیز فرستاده می‌شود.

به پایان مقاله اسب نژاد وورتمبرگ رسیده‌ایم امیدواریم اطلاعات کافی را درباره این اسب کسب کرده باشید. شما می‌توانید با مراجعه به سایت واسط پت مقاله‌های دیگر را در رابطه با نژادهای مختلف اسب را مطالعه کنید.

ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای خرید و فروش وسایل دست دوم و نو و یا حتی حیوانات خانگی، از قابلیت ثبت رایگان آگهی در سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا استفاده کنید.

منابع :

horsebreedspictures.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *