سگ کوواز

سگ کوواز

سگ کوواز که به لطافت، محافظت و مراقبت آسان معروف است، می‌تواند مستقل و پرخاشگر باشد و بنابراین در طول دوره آموزش و معاشرت به نظارتی دقیق نیاز دارد.
مانند هر موجودی، آن‌ها نیز نیاز به خانه‌دارند، بنابراین می‌توانند به خانواده خود نزدیک باشند و همچنین رشادت‌های زیادی را به همراه دارد و افراد زیادی را به خود جلب می‌کند.
در این مقاله ما شما را با نژاد این سگ و شرایط زندگی و … آن آشنا می‌کنیم.

تشریح سگ کوواز

این گونه علی‌رغم اندازه بزرگش، به غذای بسیار کمی نیاز دارد. او سگی بزرگ است و بدن آن‌ها مستطیل شکل است. البته سرش نسبت به‌اندازه‌اش زیاد درشت نیست.

آن‌ها جزء سگ‌های سنگین و حجیم نیستند، بلکه دارای چابکی و قدرت هستند. گوش‌هایش به جلو جمع شده و به حالت ایستاده قرار نمی‌گیرند، در هنگام هوشیاری، ستون دمش به‌آرامی خم می‌شود.

کووازها همه سفید هستند، اگرچه سایه‌ها ممکن است تا حدودی متفاوت باشند. همان‌طور که در سگ‌های نژاد بزرگ مشاهده می‌شود، رشد آن‌ها کند است و طول عمری بین ۱۰ تا ۱۲ سال دارند (گاهی تا ۱۴ سال عمر کرده‌اند.) و بین ۶ تا ۸ توله‌سگ زایمان دارند.

کووازها سگ‌های فعالی هستند که در یک آپارتمان یا خانه بدون حیاط خوب کار نمی‌کنند اگر در لانه نگهداری شوند یا شرایط بدتر از آن، به‌هم‌پیوسته یا زنجیر شوند، می‌توانند پرخاشگر شوند. مصمم است و تحمل بالایی در برابر درد دارد.

در مورد محل نگهداری سگ، خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

محل نگهداری سگ

اندازه سگ کوواز

قد نرها ازنظر شانه معمولاً ۷۱ تا ۷۷ سانتی‌متر و وزن آن‌ها از ۴۵ تا ۵۲ کیلوگرم است.
قد ماده‌ها ۶۰ تا ۷۱ سانتی‌متر و وزن آن‌ها ۳۲ تا ۴۱ کیلوگرم است.
همچنین باید بدانید که بعضی از سگ‌ها ممکن است کوچک‌تر یا بزرگ‌تر از حد متوسط باشند.

گذری بر زندگی سگ کوواز

سگ کوواز قدیمی‌ترین نژاد از بین سه سگ باستانی مجارستان است؛ که حدود ۱۲۰۰ سال پیش در قبایل مجارستان بودند ؛ اما یک مورخ مجارستانی ادعا کرده است که آن‌ها قرن‌ها قبل از این تاریخ در آنجا بوده‌اند.

کوواز به معنی محافظ است. نظریه دیگر حاکی از آن است که این واژه از یک کلمه سومری است و به سگی گفته می‌شود که در کنار اسب‌ها بوده و از آن‌ها محافظت می‌کرده. در اواخر دهه ۱۸۰۰، پرورش‌دهندگان علاقه‌مند به استانداردسازی نژاد شدند.

منشأ آن هرچه باشد، در قرن پانزدهم، به‌عنوان سگ نگهبان، به‌ویژه توسط پادشاه ماتیاس، در مجارستان شناخته شد. از این سگ‌ها علاوه بر محافظت از پادشاه، برای نگهداری از دام‌ها، املاک و گاه برای شکارهای بزرگ مانند خرس و گرگ استفاده می‌کردند.

این سگ بسیار گران‌بها بود. ازآنجاکه با سلطنت در ارتباط بود، بسیار محبوب شد. پس از مرگ ماتیاس، محبوبیت این نژاد در میان خانواده‌های سلطنتی و نجیب کاهش یافت.

از انقراض تا بازسازی سگ کوواز

در طول جنگ جهانی دوم، مانند بسیاری از نژادها، تقریباً منقرض شدند. هنگامی‌که سربازان نازی و شوروی از مجارستان نقل‌مکان می‌کردند، او با شجاعت اغلب در تلاش برای محافظت از خانواده و دام‌های خود بود.

از انقراض تا بازسازی سگ کوواز
از انقراض تا بازسازی سگ کوواز

بعضی از افسران او را با خود به خانه بردند، اما بااین‌وجود، نژاد تقریباً از بین رفت. با پایان جنگ، کمتر از ۳۰ سگ ازاین‌گونه در مجارستان یافت شد. روس‌ها که مجارستان را اشغال کردند، به پرورش سگ به‌عنوان سرگرمی لوکس اشراف نگاه می‌کردند و پرورش‌دهندگان را مجازات می‌کردند.

از زمان انقلاب ۱۹۵۶ مجارستان، شرایط به‌طور پیوسته بهبودیافت و این نژاد شروع به بازپس‌گیری محبوبیت خود کرد. بااین‌وجود این‌یک مبارزه بسیار سخت بود، زیرا انقراض برای بازسازی این نژاد باعث شد که برخی از پرورش‌دهندگان مجبور به استفاده از سگ‌های دیگر، ازجمله پیرنه های بزرگ برای ادامه برنامه‌های خود کردند.
او به نقش سنتی خود در محافظت از دام برای کشاورزان و سواران ادامه داد.

سگی عالی برای خانواده

سگ کوواز یک سگ سفید بزرگ و باذکاوت، تحمیل‌کننده و باشکوه است. این‌گونه در اصل برای نگهداری از دام پرورش داده می‌شده و خود را موظف برای نگهداری اموال و اعضای خانواده و همچنین رقابت در فعالیت‌های مختلف سگ‌ها سازگار کرده است.

کووازها باوجود اندازه بزرگ و قدرتی که دارند می‌توانند با کودکان آرام باشند؛ و در هنگام خطر برای محافظت سریع و چابک هستند. آن‌ها در حل مسئله توانا و همچنین جالب است بدانید که نژادی شوخ‌طبع هستند و می‌توانند متناسب با میراث خود مستقل باشند.

آن‌ها می‌خواهند عضو یک خانواده باشند و اگر از همان ابتدا آموزش و معاشرت مناسب به آن‌ها داده شود، می‌توانند سگی عالی برای خانواده باشند.

این‌گونه سگ‌های باهوشی هستند و با استقلال ذاتی که دارند، نیاز به یک قدرت محکم در آموزش و معاشرت گسترده دارند. برخی از کووازها می‌توانند پرخاشگر باشند و ممکن است به‌عنوان همراه خانواده مناسب نباشند. پس احتیاط کنید.

ظاهر سگ کوواز

چشم‌های بادامی‌شکل، بینی سیاه و خز سفید متراکم آن‌ها را نژادی چشم‌نواز می‌کند. اندازه آن‌ها نیز همین‌طور است. آن‌ها محکم و خوش‌اندام، بسیار قوی و با استقامت عالی، درعین‌حال زیبا هستند. کووازها مانند یک گرگ، قدرتمند و برازنده حرکت می‌کنند.

ظاهر سگ کوواز
ظاهر سگ کوواز

ازآنجاکه راه رفتن آن‌ها بسیار ساده است، آن‌ها قادرند ۱۵ مایل یا بیشتر بدون خستگی بروند. به دلیل پوشش سفید زیبایش بین نژادها به‌عنوان سگ مد محبوبیت پیداکرده است. رنگ آن‌ها به چوپانان کمک می‌کند سگ‌های خود را از گرگ تشخیص دهند.

می‌تواند یک همراه فوق‌العاده، وفادار و صبور باشد، اما برای همه مناسب نیست. ازآنجاکه آن‌ها برای نگهبانی پرورش داده‌شده‌اند، می‌توانند نسبت به بیگانگان مشکوک باشند.

حیوان شما با مهمانان باادب برخورد خواهد کرد، اما نه بیشتر. آن‌ها همیشه نسبت به علائم خطر هوشیار هستند و هنگام تحریک می‌توانند با توجه به‌اندازه خود با سرعت شگفت‌انگیزی حرکت کنند.

خصایص و معایب سگ کوواز

سگ کوواز بسیار باهوش، اما آموزش آن آسان نیست. استقلال زیاد آن‌ها حتی برای صاحبان سگ‌های باتجربه نیز به چالش تبدیل‌شده است. توله‌سگ‌ها در دوران نوجوانی بازیگوش هستند، اما سگ‌های مسن معمولاً آرام و محفوظ هستند.
پارس بیش‌ازحد ، بسته به هر سگ، در هر سنی می‌تواند مشکل‌ساز شود.

ازآنجاکه بسیار باهوش، محافظ و قوی هستند آموزش آن‌ها از کودکی بسیار مهم است . آن‌ها عمیقاً دوست دارند یک کار انجام دهند، خواه مراقبت از دام یا مراقبت از فرزندان شما باشد.

خصایص و معایب سگ کوواز
خصایص و معایب سگ کوواز

آن‌ها معمولاً با بچه‌ها ملایم هستند و دوست دارند با آن‌ها بازی کنند. به نظر می‌رسد سگ‌های بالغ قدرت عالی خود را درک می‌کنند، اما توله‌سگ‌ها اغلب محدودیت خود را نمی‌دانند، بنابراین باید همیشه بر بازی توله‌سگ‌ها و کودکان نظارت داشته باشید.

نباید همیشه آن‌ها را در فضای باز نگه‌دارید بگذارید کمی نیز داخل باشند تا بتوانند در کنار خانواده باشند و همه از آن‌ها لذت ببرند.

زندگی با کووازها

کووازها برای توانایی‌های محافظتی خود انتخاب‌شده‌اند و می‌توانند از خانه و خانواده محافظت کنند. درحالی‌که کارش در درجه اول سرپرستی گله است، اگر او را جوری تربیت کنید که با خانه و خانواده شما احساس نزدیکی کند سرپرستی و محافظت آن‌ها را بر عهده می‌گیرد.

اگر با کودکان و دیگر حیوانات خانگی پرورش یابد، ملایم و محافظ می‌شود. وقتی بالغ شدند و شغل و جایگاه خود را در خانواده دانستند، زندگی با آن‌ها راحت است و اگر برای کار مستقل تربیت‌شده باشند، به صبر و تحمل در آموزش نیاز دارند. آن‌ها سگ ایده آل برای نگهبانی هستند.

برخی می‌توانند پرخاشگر باشند و به‌عنوان حیوانات خانگی مناسب نیستند. عادات تخریبی مانند پارس بیش‌ازحد زنگ خطر و حفاری می‌تواند درنتیجه عدم تماس کافی انسان یا تحریک آن باشد. سگ جوان به ورزش زیادی نیاز دارد اما با بلوغ این نیاز کاهش می‌یابد. طبیعتاً او ورزش‌کار و متناسب است.

معاشرت اجتماعی سگ‌ها به معنای عضویت در خانواده است و باید از سنین جوانی این کار شروع شود و در طول زندگی سگ ادامه یابد. اگر قرار است همراه خانواده باشد، باید در معرض سگ‌ها و حیوانات دیگر و همچنین افراد در سن جوانی‌اش قرار بگیرد.

تغذیه سگ کوواز

میزان تغذیه سگ کوواز بالغ شما به‌اندازه، سن، ساخت، متابولیسم و سطح فعالیت او بستگی دارد. سگ‌ها همه به یک اندازه به مقدار غذا احتیاج ندارند. البته ناگفته نماند که یک سگ بسیار فعال بیش از یک سگ سیب‌زمینی نیمکت نشین به غذا نیاز خواهد داشت.

تغذیه سگ کوواز
تغذیه سگ کوواز

کیفیت غذای سگ خریداری‌ شده نیز تفاوت ایجاد می‌کند و هرچه غذای سگ بهتر باشد، به سمت تغذیه بهتر پیش می‌رود. کوواز خود را با اندازه‌گیری غذایش و دو بار در روز با تغذیه دادن به‌جای نگه‌داشتن غذا به‌طور مداوم، او را در شکل مناسب نگه‌دارید.

اگر از اضافه‌وزن آن‌ها مطمئن نیستید، آزمایش چشم و آزمایش عملی انجام دهید.شما باید در مورد نیازهای غذایی سگ خود با دامپزشک صحبت کنید. مقدار معمول توصیه‌شده روزانه برای یک بزرگ‌سال ۲.۷۵ تا ۳.۷۵ فنجان غذای سگ باکیفیت بالا در روز است که به دو وعده تقسیم می‌شود.

در رابطه با تغذیه سگ، خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

تغذیه سگ

رژیم غذایی سگ کوواز

هر رژیم غذایی باید متناسب با سن سگ (توله‌سگ یا بزرگ‌سال) باشد. بعضی از سگ‌ها مستعد اضافه‌وزن هستند؛ بنابراین میزان کالری و میزان وزن حیوان خود را در نظر داشته باشید. درمان می‌تواند کمک مهمی در آموزش باشد، اما دادن غذا در مقدار زیاد می‌تواند باعث چاقی شود.

آب تمیز و تازه باید همیشه در دسترس باشد؛ مانند بسیاری از سگ‌های بزرگ، در این‌گونه نیز می‌تواند نفخ به وجود بی آید و یا گشاد شدگی معده (جایی که معده باز می‌شود و پیچ می‌خورد) دلایل نفخ شکم هنوز مشخص نیست.

رنگ و آرایش پوشش سگ کوواز

سگ کوواز دارای یک کت دوتایی است، متشکل از موهای محافظ و زیرانداز ظریف. مراقبت از کت او بسیار آسان است و فقط به مسواک زدن هفتگی برای از بین بردن بقایا لازم دارد.

فراتر از آن، یک حمام گاه‌به‌گاه او را تمیز و زیبا به نظر می‌رساند و کاهش ریزش دارد. پوشش سفید متراکم می‌تواند به ۱۵ سانتی‌متر برسد. برای شانه کردن از یک شانه دندانه درشت و یک اسپری نرم‌کننده به همراه انگشتان خود استفاده کنید تا به‌آرامی آن‌ها را شل کنید.

رنگ و آرایش پوشش سگ کوواز
رنگ و آرایش پوشش سگ کوواز

بسیاری از صاحبان با پاشیدن پودر تالک یا نشاسته ذرت به داخل کت، کت‌های سگ‌های خود را تمیز می‌کنند و سپس آن را مسواک می‌زنند. به دلیل کت‌های متراکم، او می‌تواند در هوای معتدل تا سرد در فضای بازبماند تا زمانی که دارای پناهگاه، آب و غذا باشد.

آراستن سگ کوواز

نظافت می‌تواند به‌اندازه یک‌بار در هفته یا به‌دفعات روزانه در زمان ریزش مو باشد.
پوشش سفید به‌اندازه کافی درشت است که به‌راحتی با برس گل و خاک را از بین می‌برد و یک سگ سفید تمیز در زیر آن باقی می‌ماند.

ناخن‌های او باید هرماه کوتاه شود، زیرا ناخن‌های بیش‌ازحد بلند باعث ناراحتی او می‌شوند. پنجه‌های آن‌ها را مرتباً اداره کنید و او را به مسواک زدن در زمان توله بودن عادت دهید.

آرایش را تجربه‌ای مثبت و مملو از تحسین و پاداش قرار دهید و در بزرگ‌سالی زمینه را برای امتحانات دامپزشکی و جلسات نظافت آسان فراهم خواهید کرد. هوای گرم و رطوبت زیاد باعث ناراحتی آن‌ها می‌شود.

ورزش کوواز

حیوانی که مرتب ورزش کرده باشد به‌عنوان یک سگ فعال رشد کرده است و برای سلامتی به فعالیت روزانه نیاز دارد. حیاط حصارکشی شده برای این سگ بزرگ و چابک ضروری است و حتی ورزش کافی و کنترل‌شده برای توله‌سگ که به‌سرعت در حال رشد است ضروری است.

ورزش کوواز
ورزش کوواز

آموزش سگ کوواز

سگ کوواز از هوش و عزم جدی برخوردار است و به‌شدت به خانواده خود ارادت دارد. این ویژگی آن‌ها را به همراهان فوق‌العاده‌ای تبدیل می‌کند. آموزش اولیه توله‌سگ برای او ضروری است.
آموزش به صبر احتیاج دارد، زیرا این نژاد مستقل به‌آرامی بالغ می‌شود و پاسخ خوبی به تکنیک‌های آموزش خشن یا تکراری نمی‌دهد.

سلامتی در سگ کوواز

کووزاها عموماً سگ‌های سالمی هستند؛ اما مثل تمام نژادها آن‌ها هم مستعد ابتلا به برخی از بیماری‌ها هستند. ممکن است که همه کووازها این بیماری‌ها را نگیرند اما اگر شما از این نژاد مراقبت می‌کنید مهم است که نسبت به آن‌ها آگاهی داشته باشید.

بسیاری از مشکلات سلامتی سگ کوواز تا زمانی که سگ به بلوغ کامل نرسد بروز نمی‌کنند، پرورش‌دهندگان مسئول چک کردن این‌گونه ازنظر سلامتی هستند؛ برخی بیماری‌هایشان مانند:

 • دیسپلازی
 • تیروئید خود ایمن
 • تجمع کشکک (آرنج و مفصل ران)
 • بیماری‌های قلبی
 • آتروفی پیش‌رونده شبکیه
 • آزمایش‌های بهداشتی توصیه‌شده:
 • ارزیابی مفصل ران
 • ارزیابی آرنج
 • ارزیابی تیروئید

نژادهای بزرگ و دارای قفسه سینه می‌توانند دچار نفخ شکم شوند، یک اتفاق ناگهانی و تهدیدکننده برای معده است که می‌تواند همراه با پیچ‌خوردگی باشد.

مالکان باید یاد بگیرند که به چه علائمی توجه کنند و در صورت بروز چه‌کاری باید انجام دهند. باید بدانید که پوست این سگ باعث آلرژی شما نمی‌شود.

شرایط زیر ممکن است بر کوواز تأثیر بگذارد:

دیسپلازی مفصل ران

وضعیتی است که استخوان ران به‌راحتی در سوکت لگن قرار نمی‌گیرد. دیسپلازی مفصل ران می‌تواند با علائم بالینی یا بدون آن وجود داشته باشد. بعضی از سگ‌ها در یک یا هر دو پای عقب خود درد را نشان می‌دهند. با پیر شدن سگ، آرتروز می‌تواند ایجاد شود. غربالگری برای دیسپلازی مفصل ران می‌تواند توسط دامپزشک انجام شود.

دیسپلازی مفصل ران
دیسپلازی مفصل ران

سگ‌هایی که دیسپلازی مفصل ران دارند نباید پرورش داده شوند. اگر سگ شما علائم دیسپلازی مفصل ران را نشان داد، با دامپزشک خود صحبت کنید. بسیاری از روش‌های درمانی جدید وجود دارد که در صورت مشاهده دیسپلازی مفصل ران می‌تواند به سگ شما کمک کند.

تحلیل استخوان

در زیر لایه غضروف مفاصل قرار دارد. این اغلب در سگ‌های جوان و در نژادهای بزرگ‌تر دیده می‌شود. اشعه ایکس اغلب نتیجه‌ای ندارد.

معمولاً در مرحله رشد یک سگ جوان (شش تا نه‌ماهه) ظاهر می‌شود و می‌تواند مفصل شانه، مچ پا یا آرنج را تحت تأثیر قرار دهد. ازآنجاکه دردناک است، سگ لنگ می‌زند.

پریدن از روی مبلمان و اضافه‌وزن می‌تواند در بروز این مشکل سهیم باشد. دامپزشک شما ممکن است استراحت کامل و بازی محدود را برای چندین هفته یا جراحی برای برداشتن تکه‌های غضروف پاره شده توصیه کند.

بیماری فون ویلبراند

این‌یک بیماری خونی ارثی است که در اثر کمبود آنتی‌ژن فاکتور لخته شدن ایجاد می‌شود. علامت اصلی خونریزی بیش‌ازحد پس از آسیب یا جراحی است.
علائم دیگری مانند خون‌دماغ، خونریزی لثه یا خونریزی در معده یا روده نیز ممکن است وجود داشته باشد. بیشتر سگ‌های مبتلابه بیماری فون ویلبراند زندگی عادی دارند.

اتساع معده

نفخ یا پیچ‌خوردگی نامیده می‌شود، یک وضعیت تهدیدکننده زندگی است که می‌تواند سگ‌های بزرگ و دارای قفسه سینه مانند کوواز را تحت تأثیر قرار دهد، به‌خصوص اگر آن‌ها یک وعده غذایی بزرگ در روز تغذیه کنند، سریع غذا بخورند، بعد از خوردن غذا مقدار زیادی آب بنوشند یا بعد از غذا خوردن به‌شدت ورزش کنند.

بیماری اتساع معده
بیماری اتساع معده

این مورد در میان سگ‌های مسن بیشتر دیده می‌شود. زمانی اتفاق می‌افتد که معده با گاز یا هوا متسع شده و سپس پیچ‌خورده (پیچش). سگ قادر به آروغ زدن یا استفراغ نیست تا از شر هوای اضافی معده خود خلاص شود و بازگشت طبیعی خون به قلب مانع می‌شود.

فشارخون پایین می‌آید و سگ شوکه می‌شود. بدون مراقبت‌های پزشکی فوری، سگ می‌تواند بمیرد. آن‌ها همچنین ممکن است بی‌قرار، افسرده، بی‌حال و ضعیف با ضربان قلب سریع باشند.

مهم است که هر چه زودتر سگ خود را به دامپزشک برسانید. برخی نشانه‌ها وجود دارد که به ارث می‌رسد، بنابراین توصیه می‌شود سگ‌هایی که به این بیماری مبتلا می‌شوند باید عقیم شوند.

نکات برجسته

 • سگ کوواز به یک مالک باتجربه احتیاج دارد، کسی که احترام آن‌ها را جلب کند و ماهیت مستقل آن‌ها را درک کند.
 • او در بهار و پاییز به‌شدت ریزش دارد.
 • مانند بسیاری از سگ‌های بزرگ، اگر بیش‌ازحد رشد کند، ممکن است دچار مشکلات مفصلی شود.
 • او را به ورزش بیش‌ازحد مجبور نکنید، زیاد نپرید، یا زیاد از پله‌ها بالا و پایین نروید تا زمانی که آن‌ها تولد دوم خود را پشت سر بگذارند.
 • به افراد غریبه مشکوک هستند و می‌توانند بیش‌ازحد محافظت کنند. آموزش اطاعت وقتی ضروری است که صاحب یک سگ بزرگ نگهبان باشید.
 • اگرچه آن‌ها کاملاً خودکفا هستند، اما دوست ندارد که از خانواده‌اش جدا باشد.
 • مانند همه سگ‌ها، آن‌ها نباید در حیاط خانه تنها زندگی کنند. درواقع چیزی به‌عنوان (سگ حیاط‌خلوت خوب) وجود ندارد.
نکات برجسته
نکات برجسته در مورد کوواز

سایر نکات

 • سگ شما در صورت گره خوردن، بستن یا زنجیر زدن می‌تواند پرخاشگر و ناامید شود. آن‌ها پس از بلوغ جسمی به یک حیاط بزرگ و حصارکشی شده و همچنین یک پیاده‌روی طولانی‌مدت یا دویدن روزانه نیاز دارند.
 • او باهوش است و مانند بسیاری از سگ‌های محافظ، فکر می‌کند. آموزش می‌تواند دشوار باشد و به صبر، وقت و ثبات زیادی نیاز دارد.
 • اگر آن‌ها تربیت شوند با بچه‌ها خیلی راحت رفتار می‌کنند، توله‌سگ‌ها می‌توانند دست‌وپا چلفتی باشند و به‌طور تصادفی ممکن است یک کودک کوچک را از پا دربیاورند.
 • هرگز اجازه ندهید کسی حیوان شمارا مواخذه کند. اگر آن‌ها احساس کنند شخصی که آن‌ها را مواخذه می‌کند «لایق» این کار نیست، از این کار ناراحت می‌شوند.
 • شیک‌ترین سگ بزرگ در مجارستان و اروپای غربی شناخته شده است.

سخن آخر

به پایان مقاله سگ کوواز رسیدیم امیدوارم مقصود صحیح بیان‌شده باشد و به نتیجه دلخواه خود رسیده باشید با ما در واسط پت همراه باشید. برای خرید و فروش کالاهایتان سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا را فراموش نکنید.

منابع:
dogtime.com
akc.org