اسب های نژاد طلایی

اسب های نژاد طلایی

اسب‌ها دارای رنگ‌های بسیار شگفت‌انگیز و زیبایی هستند. یکی از این رنگ‌های زیبا، طلایی درخشان است که معمولاً با نام آخال تکه شناخته می‌شود؛ اما آیا می‌دانستید که آخال تکه تنها نژاد از اسب نژاد طلایی نیست؟ شاید تاکنون متوجه نشده باشید که نژادهای اسب بسیاری وجود دارند که دارای پوشش‌های طلایی مشابه هستند. ما 9 تا از محبوب‌ترین‌ها را بررسی خواهیم کرد، سپس کمی در مورد اسب آخال تکه صحبت می‌کنیم.

اسب آخال تکه

آخال تکه یک‌گونه بسیار نادر است. در حقیقت، بسیار بعید است که یک فرد عادی در زندگی خود این اسب را ببیند. همه اعضای این نژاد دارای رنگ طلایی براق نیستند. از اسب‌هایی که دارای موهایی با ساختار منحصربه‌فرد هستند، نمونه‌برداری شده و مشاهده کرده‌اند که نور به‌راحتی از میان موهایشان عبور می‌کند و از طرف دیگر منعکس می‌شود. در پايان به بررسی اين نژاد به‌طور كامل می‌پردازیم.

اسب کوارتر طلایی

یک نژاد اسب طلایی دیگر کوارتر طلایی است. درحالی‌که خیلی غیرمعمول است، اسب کوارتر آمریکا تعداد نسبتاً کمی دارد که ژن اسب شامپاین را حمل می‌کنند. این ژن به اسبی که به‌طورمعمول شاه‌بلوط است اجازه می‌دهد تا در عوض، یک طلایی براق باشد. ژن شامپاین برتر است و سیاه تا قهوه‌ای و قرمز تا طلایی را رقیق می‌کند. درحالی‌ که تمام رنگ‌های شامپاین رقیق، می‌توانند پوشش بسیار براق داشته باشند. این اسب‌های قرمزرنگ هستند که پوشش‌های آن‌ها طلایی می‌شود.

طلایی مصور، اسب‌های رنگ آمریکایی

یکی دیگر از اسب های نژاد طلایی اسب رنگ آمریکایی است. دقیقاً مانند اسب کوارتر طلایی، اسب رنگ آمریكایی دارای اسب‌هایی به رنگ شامپاین است. هنگامی‌که به دنبال یک اسب رنگ طلایی آمریکایی هستید، نه‌تنها از پوشش طلایی زیبا، بلکه از علامت‌های سفید مشخصی که از ویژگی‌های برجسته الگوی رنگ است، بهره‌مند خواهید شد.

واکرهای تنسی

نژادهای گایت، مانند تنسی واکر، اغلب به رنگ طلایی براق نیز وجود دارند. اگر به دنبال نژادی از اسب هستید که سواری آن، هم صاف و هم زیبا باشد، تنسی واکر می‌تواند اسب مناسبی برای شما باشد! چه یک پالومینوی تیره و زیبا انتخاب کنید و چه یک اسب شامپاین طلای لرزان، اسب متحرک تنسی شما را به سواری گرفتن دعوت می‌کند.

موستانگ آمریکایی

یکی دیگر از اسب های نژاد طلایی موستانگ آمریکایی است. آیا می‌دانستید که موستانگ آمریکایی فقط در مورد هر نوع رنگی که به آن معروف است، وجود دارد؟ این شامل شامپاین، پالومینو و حتی مرواریدی است! رنگ طلایی تیره یک پالومینو بسیار رایج است. رنگ‌هایی مانند شامپاین و مرواریدی بسیار نادرتر هستند اما وجود دارند.

اسب زین‌دار آمریکایی

یک اسب یورقه شگفت‌انگیز دیگر، زین‌دار آمریکایی است. پوشش طلایی او هنگام نشان دادن ظاهر خود در آفتاب می‌درخشد! زین‌دار آمریکایی یک نژاد اسب تمام آمریکایی است که ریشه‌ی آن در کنتاکی است. در حقیقت، ژنرال‌های بزرگ آمریکایی سوار این نژاد اسب می‌شدند. از این نژاد نیز می‌توان به عنوان یک نژاد اسب طلایی دیگر نام برد.

اسب‌های مینیاتوری

آیا به دنبال یک نژاد اسب طلایی در اندازه کوچک هستید؟ اسب مینیاتوری (پونی) یک گزینه عالی برای شما است! اسب‌های مینیاتوری به دلیل قد کوتاه اما سرشار از شخصیت شناخته‌شده‌اند. آن‌ها گزینه مناسبی برای کسانی هستند که لذت داشتن اسب را می‌خواهند اما شاید فضا و نیازی به اسب‌سواری ندارند. اسب‌های مینیاتوری در رنگ‌های شامپاین و پالومینو (در میان رنگ‌های دیگر) وجود دارند. این به این معنی است که شما گزینه‌های بسیار متنوعی برای انتخاب دارید. همچنین می‌توان به آن‌ها آموخت که یک گاری را بکشند که برای نشان دادن اسب مینیاتوری شما در اطراف شهر بسیار مناسب است!

مینیاتوری
اسب های مینیاتوری

پونی‌های طلایی

آیا یک اسب مینیاتوری خیلی کوچک است؟ دنبال يك اسب طلايی می‌گردید که به‌اندازه کافی بزرگ باشد تا بچه‌ها سوار شوند؟ خوشبختانه نژادهای اسب پونی وجود دارند که دارای رنگ پالومینو و شامپاین نیز هستند. شما می‌توانید به‌اندازه پونی معروف شتلند یا به‌اندازه پونی کوارتر آمریکایی و تقریباً در هراندازه‌ای بین این دو را داشته باشيد. خواه به دنبال یک پالومینو طلایی یا یک شامپاین طلایی براق باشید، وقتی به نژادهای پونی نگاه می‌کنید، ناامید نخواهید شد.

اسب پالومینو لوسیتانو

اگر قلب خود را روی نوع بدن و نیمرخ زیبای اسب آندلسی اسپانیایی تنظیم کرده‌اید اما از آن رنگ طلایی عمیق می‌خواهید، به دنبال لوسیتانو نباشید. اسب لوسیتانو با داشتن عضوهایی که حامل ژن کرم هستند، یک نژاد مشترک با اندلس دارد. ژن کرم مسئول رنگ‌هایی مانند پوست گوزنی و پالومینو است، رنگی که ما در اینجا به دنبال آن هستیم. این نژاد یکی از اسب های نژاد طلایی اصیل به شمار می‌رود.

اسب های نژاد طلایی دارای چه رنگی هستند؟

اسب های نژاد طلایی به‌طورمعمول شامپاین یا پالومینو هستند. همه نژادهای فوق در هر دو رنگ وجود دارند. درحالی‌که به نظر می‌رسد یک شامپاین طلایی شبیه پالومینو است، آن‌ها درواقع یک ترکیب ژنتیکی متفاوت دارند. اسب‌های پالومینو می‌توانند درخشش بسیار خوبی به آن‌ها بدهند. رنگ آن‌ها ازآنچه در اسب شامپاین می‌بینید، طلایی غنی‌تری است و به همین ترتیب می‌تواند طلایی‌تر به نظر برسد.

بااین‌حال اگر یک درخشش واقعاً متالیکی می‌خواهید و به دنبال آن هستید، اسبی که ژن شامپاین را دارد، گزینه‌ی بسیار مناسبی است. واقعیت این است که ژن شامپاین بیشتر از آن چیزی است که ما در اینجا ذکر کرده‌ایم. ژنتیکی که در شامپاین و پالومینو دخیل است ممکن است ازلحاظ ظاهری نتیجه‌ای مشابه داشته باشد، اما متفاوت است. اسب پالومینو دارای یک ژن کرم است که دو ژن قرمز را رقیق می‌کند. اسب شامپاین طلايی دارای یک ژن شامپاین است که دو ژن قرمز را رقیق می‌کند.

اسب های نژاد طلایی
رنگ اسب های آخال تکه

برای هر دو رنگ، تفاوت در سایه، بسته به عوامل مختلفی ازجمله ژنتیک خاص، تأثیر دیگر ژن‌ها، تغذیه و آب‌وهوا وجود دارد. در حقیقت، پوشش‌های براقی که شما دوست دارید آن‌ها را ببینید، معمولاً در تابستان و هنگامی‌که موها کوتاه است مشاهده می‌شود. در طول زمستان، اگر اسب را با پتو بپوشانید، موها خیلی بلندتر می‌شوند و نور را کم منعکس می‌کنند. این بدان معناست که در زمستان، بیشتر اسب‌ها درخشش خود را از دست می‌دهند.

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقالات زیر را از دست ندهید:

نگهداری اسب در تابستان

نگهداری اسب در زمستان

نکته

همان‌طور كه در بالا گفتيم در اينجا نژاد آخال تكه (اسب طلایی صحرا) را بررسی می‌کنیم. آخال تکه به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین نژادهای اسب اهلی‌شده برای استقامت و سرعت توسعه یافت. برخی از سوارکاران این نژاد را بیش‌ازحد لاغر و باریک می‌دانند اما برخلاف عضلات شکم، ماهیچه‌های عمیقی دارد. برخی دیگر آن را یک اثری هنری می‌دانند زیرا در ظاهر ظریف و زیبا است و گام‌های زیبایی برمی‌دارد. نظر شما هرچه باشد، آخال تکه از نادرترین و عجیب‌ترین نژادهای اسب در اندازه استاندارد در سراسر جهان است.

بررسی اجمالی نژاد آخال تکه

در ادامه ویژگی‌های کلی این نژاد اسب طلایی را ذکر کردیم:

  • وزن: 900 تا 1000 پوند
  • ارتفاع: 14 دست (56 اینچ) تا 16 دست (64 اینچ)
  • نوع بدن: ساختاری با عضلات صاف و بدون استخوان، سر و گردن باریک و بلند، چشم‌های کلاه‌دار یا بادامی، پوشش متالیک متمایز.
  • بهترین برای: مالکان و سوارکارانی که تجربه اسب دارند.
  • طول عمر: 20 سال

تاریخچه و ریشه‌های آخال تکه

آخال تکه این نژاد اسب طلایی یک نژاد باستانی با سابقه است که به هزاران سال پیش‌برمی گردد. این نژاد احتمالاً از برخی اجداد نژاد خون گرم معروف‌تر عرب گرفته‌شده است. منشأ این نژاد صحرای کراکوم ترکمنستان بود که اسب‌ها مجبور بودند آب و غذای کم و همچنین افراط در گرما و سرما را تحمل کنند. آخال تکه‌ها از نزدیک با انسان‌های عشایری زندگی می‌کردند و هرکدام برای بقای دیگری ضروری بودند. افراد قبیله به‌طور خاص اسب‌های خود را برای ورزشکاری پرورش می‌دادند.

اسب آخال تکه
اسب های نژاد طلایی

پس‌ازاینکه ترکمنستان در سال ۱۸۸۱ بخشی از امپراتوری روسیه شد، اولین مزارع رسمی پرورش آخال تکه تأسیس شد. در آن زمان این نژاد برای قبیله ترکمن تکه که توسط واحه آخال زندگی می‌کردند نام‌گذاری شد. این نژاد در طی تلاطمی که روزهای ابتدایی روسیه شوروی را رقم زد، مبارزه کرد و تعداد آن کاهش یافت. این نژاد تا سال 1979 به ایالات‌متحده آورده نشده و مرکز ثبت انجمن اسب آخال تکه در ایالات‌متحده آمریکا است.

اندازه آخال تکه

اسب‌های آخال تکه ایستاده به‌طورمعمول از ۱۴ دست (۵۶ اینچ) تا ۱۶ دست (۶۴ اینچ) هستند. وزن آن عموماً بین 900 تا 1000 پوند است و ساختاری باریک دارد که غالباً با تازی مقایسه می‌شود.

پرورش و استفاده از اسب آخال تکه

قبایل عشایر ترکمنستان در درجه اول از آخال تکه برای حمل‌ونقل استفاده می‌کردند. آن‌ها به‌طور انتخابی اسب‌های خود را برای افزایش سرعت، استقامت و چابکی پرورش دادند که ویژگی‌های باارزشی برای حملات محسوب می‌شدند.

امروزه، آخال تکه برای نمایش سوارکاری، پرش‌ با اسب، مسابقات مسافت طولانی و لذت بردن از اسب‌سواری استفاده می‌شوند. در روسیه، یک آخال تکه حتی نماد مقام است. ویژگی‌های مثبت این نژاد در تمام دنیای اسب‌دوانی نیز بازتاب دارد. بیش از ۲۰۰ اسب اصیل آخال تکه در طی قرون ۱۷ و ۱۸ به بریتانیای کبیر منتقل شدند و ژن‌های آن‌ها به اسب‌های مسابقه امروزی کمک کردند.

رنگ‌ها و نشانه‌ها

آخال تکه‌ها پوست نازکی دارند و پوشش آن‌ها بسیار ظریف است. همه رنگ‌ها و نشانه‌های اسب در قسمت ثبت نژاد پذیرفته می‌شوند. بسیاری از آن‌ها دارای ژنی برای رقیق‌سازی هستند که می‌تواند باعث ایجاد پوشش‌های پالومینو، کرملو و پرلینو شود. برخی از این اسب‌ها چشم‌های آبی روشنی دارند. علاوه بر این، بسیاری از آخال تکه‌ها، پوشش متالیک براقی دارند. این به این دلیل است که موهای آن‌ها فاقد مرکز کدر هستند؛ بنابراین، نور را شکسته و به نظر می‌رسد درخشان است. برای بیشتر اسب‌ها، به‌خصوص اسب‌های کرم‌رنگ، براق طلایی است. برای اسب‌های خاکستری، این‌یک درخشش نقره‌ای است. این نژاد یکی از معروف‌ترین اسب های نژاد طلایی است.

اسب آخال تکه
پوست ظریف اسب های آخال تکه

خصوصیات منحصربه‌فرد آخال تکه

ظاهر آخال تکه با ساختاری باریک و متالیک براق، در نژادهای اسب کاملاً متمایز است. اين اسب همچنین به خاطر راه رفتن صاف و روان، باارزش است. علاوه بر این، خلق‌وخوی آخال تکه قابل‌ توجه است. وفاداری اين اسب یک ویژگی قوی است و بسیاری از صاحبان آن‌ها را به‌عنوان اسب‌های “یک ‌نفره” کاملاً فداکار توصیف می‌کنند. آن‌ها همچنین بسیار هوشمند و شهودی هستند. اکثر این اسب‌ها فقط با یک اشاره ساده یا یک دستور نرم قادر به درک آنچه صاحبانشان می‌خواهند انجام دهند، هستند.

رژیم غذایی و تغذیه

به‌عنوان یک اسب صحرایی که علف زیادی در دسترس آن‌ها وجود دارد، این نژاد اسب طلایی با رژیم غذایی پراکنده تکامل‌یافته است؛ اما ازنظر تاریخی، پروتئین کلید استقامت آن بوده است. امروزه اسب‌ها ممکن است رژیم غذایی متعادل مشابهی با چمن باکیفیت، یونجه و مقداری غله دریافت کنند.

مشکلات بهداشتی و رفتاری

آخال تکه تا حدودی فاقد تنوع ژنتیکی است. این امر باعث می‌شود که این نژاد اسب طلایی چندین مسئله سلامت ژنتیکی باشد، ازجمله:

  • ناهنجاری مهره گردنی (که به سندرم ووبلر معروف است): با این شرایط، نقص‌های عصبی باعث می‌شود که یک اسب رفتاری خشک و ناهماهنگ داشته باشد. مداخله پزشکی می‌تواند به مدیریت این علائم کمک کند.
  •  نبود یک یا هر دو بیضه در کیسه بیضه، باعث می‌شود که اخته کردن دشوارتر شود و گاهی موجب مشکلات سلامتی و رفتاری می‌شود. این اسب هنوز تستوسترون تولید می‌کند که می‌تواند آن را معتدل کند.
  • سندرم پوست برهنه: این باعث می‌شود بعضی از کره‌اسب‌ها بدون مو متولد شوند. آن‌ها همچنین دارای ناهنجاری‌های دندان و فک و همچنین استعداد مشکلات دیگر ازجمله مشکلات گوارش، درد و چیزهای دیگر را دارند.
اسب آخال تکه
اسب های نژاد طلایی

آراستن

پرورش و آراستن اسب استاندارد معمولاً تمام آن چیزی است که برای آخال تکه لازم است. حداقل یک یا دو بار در هفته اسب خود را مسواک بزنید و شانه كنيد تا آلودگی‌ها، آشغال‌ها و گره خوردگی نوهای آن از بین برود. این نژاد اسب طلایی را به‌طور مرتب حمام کنید، مخصوصاً برای جلوه دادن رنگ متالیک آن. همچنین، روزانه سم‌های آن را بازرسی و تمیز کنید تا از آسیب‌دیدگی و عفونت جلوگیری کند.

اسب‌های قهرمان و مشهور آخال تکه

آخال تکه نماد ملی ترکمنستان است و بر روی پوشش اسلحه و ارز این کشور ظاهر می‌شود. همچنین در تمبرها و در بسیاری از بناهای تاریخی دیده می‌شود.

یکی از مشهورترین آخال تکه‌ها در خاطرات اخیر، یک اسب نر به نام Absent بود که در المپیک 1960 مدال طلا را در نمایش سوارکاری انفرادی به دست آورد. او تا پایان دوران حرفه‌ای خود، در دو بازی المپیک دیگر مدال گرفت.Absent چندین اسب را که در پرش استعداد داشتند، برد.

آیا این اسب نژاد طلایی برای شما مناسب است؟

این ‌یک‌گونه بسیار سخت و محکم است که با شرایط سخت میهن خود، سازگار شده است. تقریباً در هر شرایط آب‌وهوایی عملکرد خوبی دارد. آخال تکه همیشه هوشیار است اما می‌تواند برای برخی از افراد و مالکان، به‌ویژه مبتدی‌ها، سرزنده و ناآرام باشد. بسیاری از آخال تکه‌ها نیز دوست ندارند توسط غریبه‌ها سوار شوند و ممکن است فقط با یک نفر پیوند برقرار کنند.

اسب های نژاد طلایی
اسب های نژاد طلایی

آن‌ها غالباً به یک تمرین ملایم و باتجربه نیاز دارند، زیرا با اصلاحات شدید می‌توانند حالت دفاعی پیدا کنند اما اگر با یکی از این اسب‌ها پیوند برقرار کنید، یک دوست فداکار برای زندگی خواهید داشت. بسیاری از مالکان می‌گویند که اسب‌های آخال تکه آن‌ها، قادر به خواندن ذهن خود هستند و آن‌ها فقط به یک حرکت کوچک و یا نجوا نیاز دارند تا اسب‌ها را هدایت کنند. علاوه بر این، برخی از اسب‌های آخال تکه برای دفاع از صاحبان خود مانند سگ‌های نگهبان شناخته‌شده‌اند و حتی افرادی که آن‌ها را تهدید می‌کنند، گاز می‌گیرند.

نحوه خرید آخال تکه

آخال تکه از نژاد خالص، نادر است و بسته به موقعیت مکانی شما یافتن آن دشوار است. کمتر از 10 هزار آخال تکه در سراسر جهان وجود دارد که اکثریت آن‌ها در ترکمنستان و روسیه است؛ اما هنوز هم یافتن آن‌ها در سایر نقاط، ازجمله آمریکای شمالی امکان‌پذیر است. این اسب‌ها به‌طور متوسط حدود 10 هزار دلار قیمت دارند، گرچه این قیمت می‌تواند بر اساس سن، سلامتی، آموزش و شجره‌نامه به میزان قابل‌توجهی افزایش یابد. آخال تکه با پوشش متالیک براق اغلب قیمت بالاتری دارد. هنگام در نظر گرفتن یکی از این اسب‌ها، اول با یکی از آن‌ها وقت بگذرانید. از صاحب آن بخواهید که درباره تاریخ، سلامتی و آموزش اسب صحبت کند و مطمئن شوید که خلق‌وخویی دارد که قادر به مدیریت آن هستید.

سخن پایانی

به پایان مقاله‌ی معرفی اسب های نژاد طلایی که معروف‌ترین آن‌ها اسب آخال تکه بود، رسیدیم. امیدورایم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

جهت خرید و فروش حیوانات خانگی موردعلاقه‌ی خود می‌توانید به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

منابع:

thesprucepets.com

helpfulhorsehints.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *