اسب یورقه

یورقه اسب چیست و چگونه اسب را یورقه کنیم؟

یورقه، یکی از زیرشاخه‌های ورزش سوارکاری است که در آن دست و پای اسب هم‌زمان، هماهنگ و هم‌جهت با یکدیگر برداشته می‌شوند. این نوع راه رفتن اسب حالتی آرام و بسیار نرم دارد و مانند پیاده‌روی اما با سرعتی تقریباً تند است. درحرکت یورقه به علت راه رفتن آرام و ملایم اسب، هیچ ضربه‌ای به سوارکار وارد نمی‌شود. تکان‌های زیادی نمی‌خورد به همین علت اسب یورقه باعث خستگی سوارکار نمی‌شود و برعکس هر سوارکار روی اسب احساس آرامش دارد. در این مطلب به معرفی اسب یورقه می‌پردازیم. پس با ما در واسط پت همراه باشید.

چرا اسب یورقه محبوب است؟

درحرکت یورقه علاوه بر سوارکار خود اسب هم احساس خستگی و کوفتگی نمی‌کند و فقط یک پیاده‌روی آرامی را انجام می‌دهد. سرعت اسب درحرکت یورقه معمولاً بین ۳۰ الی ۵۰ کیلومتر بر ساعت است. همه‌ی اسب‌ها حرکت یورقه را روزانه به‌عنوان تمرین‌های خود انجام می‌دهند. همه‌ی نژادهای اسب می‌توانند یک اسب یورقه شوند و این حرکت را به‌خوبی و با کمک ‌مربی خود انجام دهند. زیرا اسب‌ها حیوانات باهوشی هستند و قدرت تعلیم و یادگیری بالایی دارند.

برای مسافت‌های طولانی که فرد تقریباً تمام زمان را سوار اسب است بهتر است از این اسب استفاده کند. زیرا در کنار سرعت خوبی که دارد به سوارکار خستگی و آسیبی منتقل نمی‌شود و سوارکاری برایش بسیار لذت‌بخش خواهد بود .

به افرادی که علاقه‌مند به ورزش سوارکاری هستند توصیه می‌شود برای شروع از اسب یورقه استفاده کنند. با این نوع حرکت مفرح نوعی عادت به سوارکاری در آن‌ها ایجاد می‌شود. به‌علاوه از علاقه‌ی آن‌ها به سوارکاری کم نخواهند شد و لذت واقعی اسب‌سواری را درک می‌کنند. سوارکاری با اسب حساس بسیار جذاب و لذت بخش است.

اسب یورقه

اسب یورقه یکی از قدیمی‌ترین اسب‌هایی است که همواره مورد استقبال افراد زیادی بوده است. از دوران گذشته، ایران یکی از کانون‌های پرورش و نگهداری اسب یورقه بوده است. از آن برای برگزاری مراسم‌ها و مسابقات و ازهمه مهم‌تر برای مسافرت‌ها استفاده‌های زیادی شده است. در حال حاضر در استان خراسان اسب یورقه را پرورش می‌دهند و از آن در مسابقات کمک می‌گیرند.

همان‌طور که گفته شد این اسب، نژاد خاصی ندارد. همه‌ی نژادهای اسب می‌توانند این نوع راه رفتن را آموزش ببینند. اما اخیراً بیشتر در کشور ترکیه برای برگزاری مسابقات هفتگی اسب یورقه و همچنین برای منبع درآمد این کشور آموزش داده می‌شوند. در ایالات‌متحده‌ی آمریکا این نژاد مورد استقبال مردم این کشور و شهرهای آن قرارگرفته است.

اسب‌های نژاد “کلاید سدال” اسب‌های بسیار زیبایی هستند که بیشتر از سایر اسب‌ها برای حرکت یورقه و یورتمه مناسب هستند. پا‌های سفید و پرپشت این اسب‌ها که رنگ متفاوتی با بدن اسب ‌دارند در حرکات یورقه توجه تماشاچیان را به خود جلب می‌کنند. قد این اسب‌ها ۱۶۲ تا ۱۶۸ سانتی متر است و در منطقه‌ای به نام کلاید در اسکاتلند پرورش داده شدند.

اسب یورقه

خرید و فروش اسب یورقه

اسب‌ یورقه به دلیل حرکات دیدنی و زیبای یورقه ای که انجام می‌دهد نسبت به سایر اسب‌ها گران‌تر است. خریدوفروش اسب‌ زودتر از دیگر اسب‌ها انجام می‌شود.

به این علت که افراد زیادی برای برگزاری مسابقات استقامت و نمایش‌ها و مسافرت‌های طولانی‌مدت به این نژاد احتیاج دارند و این اسب‌ها طرفداران زیادی دارند. البته آموزش و تعلیم دادن به این نژاد اسب نیازمند تلاش و پشتکار یک مربی باتجربه است. مربی باید از خصوصیات اخلاقی و روحی و روانی اسب‌ها و همچنین آمادگی بدنی نژادهای مختلف اسب آگاه باشد.

اخیراً در ایران، اسب‌های یورقه صاحب شناسنامه شدند تا هم خریدوفروش آن‌ها راحت‌تر باشد و هم دلالان در خریدوفروش اسب دخالتی نداشته باشند. برای شرکت در مسابقات و ثبت رکوردهای برتر برای آن اسب مشکلی وجود نداشته باشد. به‌علاوه مزایایی به صاحبان این اسب‌ها که دارای شناسنامه هستند تعلق می‌گیرد که نقش به سزایی در پیشرفت ورزش سوارکاری داشته است.

در شهرستان درگز حدود ۸۰۰ نفر به ورزش سوارکاری مشغول هستند که بیشتر در رشته‌ی تاخت و یورقه به سوارکاری می‌پردازند. البته این سوارکاران در مسابقات اخیر عناوین برتری در استان خراسان به خود اختصاص داده‌اند. اسب یورقه در ایران هم به ارزش بالایی رسیده است به‌طوری‌که استفاده از آن به منبع درآمدی برای مردم شمال شرق کشور تبدیل‌شده است.

رعایت نکات آموزشی اسب یورقه

برای آموزش و تعلیم دادن حرکت یورقه به هر نژاد اسب، ابتدا لازم است که سوارکار یا مربی بتواند با اسب خود ارتباط برقرار کند. او باید با خلق‌وخو و رفتار اسبی که قرار است بر او سوار شود آشنایی داشته باشد. با او ارتباط صمیمی و خوبی برقرار کند تا اسب هم بدون سرکشی از فرمان و دستورات او اطاعت کند.

مثلاً سوارکار باتجربه می‌تواند از روی حرکت گوش‌های اسب متوجه منظور او شود. به‌طور مثال هنگامی‌که اسب گوش‌هایش را به جلو حرکت می‌دهد و سرش را بالا می‌برد به این معنی است که او از صدایی نگران شده. به دنبال منبع آن صدا است و یا اگر گوش‌ها به حالت پایین باشد یعنی نشانه‌ی خواب‌آلودگی او است.

اهمیت رکاب

هنگام سوارشدن بر اسب از صحیح بودن رکاب‌های اسب مطمئن شوید. درحرکت یورقه نحوه‌ی قرار دادن رکاب‌های اسب بسیار مهم است. رکاب‌ها زمانی صحیح قرارگرفته‌اند که سوارکار به‌درستی بر روی اسب بنشیند سپس قوزک و پاشنه‌ی پا روی رکاب آهنی قرار گیرد و فشار زیادی روی رکاب‌ها وارد نکرده باشید. باید یک‌سوم پهنای پنجه در رکاب قرار گیرد. به‌طوری‌که پاشنه‌ی پا پایین‌تر از پنجه‌ها قرار گیرد و عضلات پا هم منقبض نباشند.

چنانچه پای سوار بیش‌ازحد معمول داخل رکاب قرار گیرد حرکت یورقه اسب دچار مشکل می‌شود. ممکن است باعث زمین خوردن سوارکار از اسب شود و اسب یورقه صدمه‌ی بزرگی به او بزند. مربی باید به سوارکاران هم آموزش دهد که قبل از شروع حرکت یورقه حتماً رکاب‌های خود را تنظیم کند.

  • توجه کنید که این اسب از هر نژاد که باشد برای انجام حرکت یورقه به نعل احتیاج دارد و این اسب معمولاً با چهارنعل حرکت می‌کند.
  • همچنین برای سوارکاری بهتر، پیشنهاد می کنم خواندن مقاله دهنه کردن اسب را از دست ندهید!

سوارکاری و زیرشاخه‌های آن

سوارکاری از ورزش‌هایی است که در چند سال اخیر موردتوجه عده‌ی زیادی قرارگرفته است. ورزش سوارکاری از کهن‌ترین و قدیمی‌ترین ورزش‌هاست که در اسلام هم به آن تأکید بسیاری شده است. سوارکاری علاوه بر اینکه یک سرگرمی و یک رقابت صحیح و سالم است و بااینکه نسبت به دیگر ورزش‌ها پرهزینه است در پیشرفت و ارزش‌ها و اقتصاد هر کشور هم تأثیر به سزایی داشته است. آیا در مورد اسب‌ سواری بدون زین چیزی شنیده اید؟

سوارکاری

سوارکاری از ورزش‌هایی است که در چند سال اخیر موردتوجه عده‌ی زیادی قرارگرفته است. ورزش سوارکاری از کهن‌ترین و قدیمی‌ترین ورزش‌هاست که در اسلام هم به آن تأکید بسیاری شده است. سوارکاری علاوه بر اینکه یک سرگرمی و یک رقابت صحیح و سالم است و بااینکه نسبت به دیگر ورزش‌ها پرهزینه است در پیشرفت و ارزش‌ها و اقتصاد هر کشور هم تأثیر به سزایی داشته است. آیا در مورد اسب‌ سواری بدون زین چیزی شنیده اید؟

تفاوت‌های یورقه با یورتمه

یورتمه و یورقه هر دو از زیرشاخه‌های رشته‌ی سوارکاری هستند. هرکدام روش آموزش ،قوانین و فن‌های خاص خود را دارند. در حرکت یورتمه هم مانند یورقه باید اسب با چهارنعل حرکت کند. همچنین بحث صحیح بودن رکاب‌ها و قرار دادن پا بر روی رکاب‌ها مانند نژاد اسب یورقه باید حتماً رعایت شود.

برای یورتمه رفتن با اسب دانستن نکات و رعایت آن‌ها مهم است. یورتمه مدلی از راه رفتن اسب است که به آن دوضرب هم می‌گویند. در این حالت دست و پای اسب مخالف باهم به زمین می‌آیند. (به‌طور مثال دست راست با پای چپ و دست چپ با پای راست)

اما درحرکت یورقه دست و پای اسب با یکدیگر هماهنگ برداشته می‌شوند و سوارکار هم به‌راحتی بر آن احساس آرامش دارد. برای حرکت یورتمه نکته مهم این است که باید یک مسیر مستقیم و یا دایره ‌وار را ابتدا انتخاب کند. اما برای حرکت یورقه, این اسب ه پس از یادگیری این حرکت هماهنگ می‌تواند هر مسیری حتی در جاده را شروع کند و با این حرکت گام بردارد.

نکات

  • برای نشستن بر روی اسب یورتمه بالاتنه،ستون فقرات و بدن شما باید همراه و هماهنگ با اسب باشد و همراه با او تغییر جهت دهد. همچنین شانه‌ها باید صاف و کشیده به سمت بالا باشد و پل‌ها به سمت زمین کشیده شود. نشستن بر روی زین اسب درحرکت یورتمه بسیار مهم است. زمانی که سر اسب به سمت پایین می‌آید باید با او هماهنگ بود.
  • درحالی که برای سوارکار اسب یورقه نحوه‌ی نشستن از دید ورزشی اهمیت زیادی ندارد و هر فرد می‌تواند بر این اسب‌سوار شود. اسب یورتمه برخلاف اسب این اسب برای سوارکار خسته‌کننده است. ضربات زیادی را به سوارکار منتقل می‌کند. اسب یورتمه برای سوارکاران مبتدی مناسب نیست. علاقه‌ی او را به سوارکاری کم می‌کند این در حالی است که این اسب بهترین حرکت را برای افراد علاقه‌مند به سوارکاری دارد. اشتباهات رایج اسب سواری در مبتدی‌ها را مطالعه کنید و اطلاعات بیشتری کسب کنید.
اسب یورقه

عوامل مؤثر بر حرکت اسب یورقه

به‌طورکلی چهار نوع حرکت برای اسب‌ها وجود دارد ازجمله:

  • چهار ضربه
  • دو ضربه (قلاب)
  • سه ضربه(طناب)
  • گالوپ

برای شروع حرکت اسب حداقل سرعت لازم برای شروع حرکت یک اسب ۴ مایل بر ساعت است که برای شروع حرکت حداقل۴ مایل بر ساعت باید سرعت داشته باشد. یک اسب یورقه ی پرسرعت می‌تواند در هر یک دقیقه ۱۳۰ تا ۱۴۰ قدم برمی‌دارد و برای یورقه های پرسرعت به ۱۶۰ قدم می‌ر سد.

سوارکار اسب

سوارکار می‌تواند با شناخت درست اخلاق اسب او را به بهترین نحو آموزش دهد و با هماهنگی بیشتری با او کار کند و درنتیجه یورقه‌ی منظمی از او را شاهد باشد. البته سوارکار و مربی اسب یورقه باید مراقب نحوه‌ی تربیت کردن و رفتار خود با اسب باشد، کمک گرفتن از روش‌های نامطلوبی مانند شلاق زدن، کتک زدن و حتی زورافزایی اسب اثرات مخرب و مشکلات روحی و روانی برای اسب به وجود می‌آورد.

سلامت کامل اسب

یک اسب هم ازلحاظ روحی و از جسمی باید سلامتی کامل داشته باشد، این اسب اگر از نژادهای سرکش و بداخلاق باشد و یا دارای نقص عضو بوده و نتواند به‌خوبی یورقه را انجام دهد ارزش زیادی نخواهد داشت و نمی‌تواند تماشاچیان را به حیرت بی اندازد. از طرفی اگر اسبی دارای نقص عضو باشد و اندام نامتناسبی باشد، نمی‌تواند حرکات یورقه را به‌خوبی انجام دهد.

مسافت و مدت‌زمان یورقه

مسیر یورقه و همچنین مدت‌زمانی که یک اسب یورقه می‌رود در نحوه‌ی عملکرد این اسب تأثیر به سزایی دارند. هرچه این اسب مدت‌زمان کمتری را نمایش دهد انرژی کمتری را هدر می‌دهد و درنهایت بهترین اجرا را خواهد داشت.

تغذیه

برای انجام حرکات ورزشی و حرکات یورتمه و یورقه باید انرژی لازم را برای اسب فراهم کرده باشید. داشتن یک رژیم غذایی مناسب و کامل برای اسب‌ها یورقه لازم است تا بتواند در مسابقات رتبه برتری را کسب کند.

اسب‌های لاغر و بدون انرژی زودتر خسته می‌شوند و گرسنگی اسب حتی منجر به سرکشی و نافرمانی اسب از مربی می‌شود. علاوه بر این رسیدگی به قدرت جسمی و عضلانی اسب از مهم‌ترین نکات در ورزش اسب‌سواری است

آمادگی بدنی اسب

اسب‌ها از نژادهای مختلف، دارای شکل و اندازه‌ های متفاوتی هستند به همین دلیل برخی از اسب‌ها چاق‌تر هستند و نسبت به اسب‌های ظریف و چابک، تنبل‌تر هستند و تحرک کمتری دارند. این اسب‌ها که تحرک زیادی ندارند و آمادگی بدنی کمتری نسبت به سایر نژادهای اسب‌دارند تمرین‌ها و آموزش‌ها را به‌سختی می‌پذیرند سرعت این اسب‌ها کمتر از دیگر اسب‌ها است. بهترین نژاد اسب متعلق به اسب‌هایی است که همواره در حال تمرین توسط مربی بوده‌اند و آمادگی بدنی بیشتری دارند.

آمادگی بدنی

کلام آخر

به پایان مقاله اسب یورقه رسیدیم. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

اگر به این حیوانات دوست داشتنی علاقه دارید پیشنهاد میکنیم که به هیچوقت خواندن سایر مقالات مرتبط در سایت واسط پت را از دست ندهید. 

اگر به این حیوان نجیب علاقه‌مندید پیشنهاد می‌دهیم حتماً با اسب‌های خونسرد آشنا شوید.

همچنین شما می توانید با دانلود اپلیکیشن واسط کالا حیوان خانگی یا اجناس دست دوم خود را با مناسب ترین قیمت ‌ها خرید و فروش کنید. از اینکه با واسط کالا همراه شدید سپاسگزاریم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *