اسب نژاد هافلینگر

اسب نژاد هافلینگر

اسب زیبای هافلینگر در اصل از ناحیه‌ی تیرول (غرب اتریش و شمال ایتالیا) جنوبی می‌آید و امروزه به‌طور عمده در اتریش، بایرن و ایتالیای شمالی پرورش می‌یابد. نام نژاد هافلینگر از دهکده‌ای در منطقه تیرول (غرب اتریش و شمال ایتالیا) جنوبی بنام هافلینگ گرفته شده است. عضلات خوبی دارند و درعین‌حال زیبا هستند، خصوصیتی که در اسب نژاد هافلینگر بارز و مجذوب است یال زیبای سفید و بلندی است که او را پوشانده است. هافلینگرها همه‌کاره، کارآمد و متنوع شناخته می‌شوند. امروزه اسب‌های بور جنوب تیرولا یکی از محبوب‌ترین نژادهای اسب‌های کوتاه و کوچک در بین همه است.

هافلینگر، مقاوم، قوی و جمع‌وجور و یک اسب بسیار محبوب در بین کودکان و بزرگ‌سالان است. این اسب‌های کوچک، ورزشی و بااستعداد هستند. آن‌ها در پرش، رفتن در مسیر، رانندگی و سایر موارد عالی عمل می‌کنند. هافلینگرها اغلب با مردم بسیار دوستانه رفتار می‌کنند و اگرچه ممکن است قد آن‌ها کوتاه‌تراز دیگر نژادهای اسب‌های سوارکاری باشد، اما بسیار قدرتمند هستند.

برخی مشخصات این نژاد

 • مناسب برای: سواری تفریحی، درساژ، نمایش، رانندگی، ورزش، کشاورزی
 • گروه: خون سرد
 • ویژگی‌های متمایز: اسب کوچک، سازه محکم، رنگ بدن بلوطی با یال و دم های کتان
 • نوع بدنه: اندام کوتاه و تنومند با سم و پاهای قوی
 • وزن اسب نژاد هافلینگر: 800 –1300 پوند (400-600 کیلوگرم) وزن‌دارند. بااین‌حال، اشتباه نکنید، این یک اسب بزرگ‌سال است و یک اسبچه نیست.

آن‌ها اسب هستند نه اسبچه!

اگرچه نژاد آن‌ها ممکن است به پونی بودن دلالت کند اما نیاز به گفتن است که آن‌ها اجداد پونی دارند اما به‌عنوان یک اسب طبقه‌بندی می‌شوند. جهت اطلاعات بیشتر در مورد اسب‌های پونی پیشنهاد می‌کنیم مطلب زیر را مطالعه نمایید: انواع نژادهای اسب پونی

خصوصیات فیزیکی اسب نژاد هافلینگر

هافلینگرها دارای اندامی متناسب و عضلانی هستند. سیستم ایمنی بدن آن‌ها در مقابل بیماری مقاوم است و حساس به بیماری نیستند. گردن هافلینگر دارای طول متوسط، شانه آن شیب‌دار و سینه آن عمیق است. همان‌طور که از اسب‌های پرورش‌یافته برای حمل مشخص است، هافلینگر از پشتی پهن و اغلب بلند برخوردار است. اندازه قد اسب متوسط هافلینگر ​​1.40 متر است و قد هافلینگر اصیل نباید کوتاه‌تر از 1.38 متر باشد.

هافلینگرها اسب‌های جمع‌وجوری هستند که به‌طور متوسط ​​بین 13.2 تا 15 دست هستند. اگرچه ممکن است کوچک باشند اما محکم و قوی هستند. حتی اگر بعضی از این اسب‌ها فقط اندازه اسبچه داشته باشند، آن‌ها قادرند به‌راحتی بزرگ‌سالان را حمل ‌کنند.

پرورش و موارد استفاده

در طول جنگ جهانی دوم، اسب نژاد هافلینگر کوتاه‌قد و تنومند پرورش یافت. اما از آن زمان تمرکز پرورش به سمت توسعه اسب‌های همه‌کاره که هم می‌توانند سوار شوند و هم راننده شوند، تغییر یافته است که نشان‌دهنده صفات مدرن نژاد امروزی است. درباره نکات پرورش اسب بیشتر بدانید.

پرورش
پرورش اسب هافلینگر

هافلینگر به لطف کاربردپذیری فراوان، فعالیت‌های مختلفی را انجام داده و موفق شده است. این یک اسب غربی محبوب درساژ و پرش است. آن‌قدر قوی و محکم است که می‌تواند به‌عنوان حمل‌کننده بار کمک کند. همچنین در استقامت، تحمل و سواری بسیار عالی است. طبع ملایم و شخصیت دوست‌داشتنی آن را برای برنامه‌های سواری درمانی نیز ایده آل می‌کند.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد درساژ اسب می‌توانید مطلب زیر را مطالعه نمایید: درساژ اسب

رنگ‌ها و مارک‌های اسب‌های هافلینگر

این نژاد از اسب به‌عنوان پوست طلایی و یال و دم کرم یا سفیدرنگ شناخته‌شده اند. پوست هافلینگر می‌تواند از یک رنگ طلایی روشن تا یک شاه‌بلوطی تیره‌رنگ باشد. بسیاری از هافلینگرها در قسمت پایین ساق و صورت خود نیز دارای نقاط سفید هستند.

خصوصیات منحصربه‌فرد این نژاد

اسب نژاد هافلینگر دارای ویژگی‌های منحصربه‌فرد بسیاری است. به دلیل استحکام و ساختار جمع‌وجور که مزایای زیادی را به همراه دارد، شناخته شده است. یک هافلینگر تنها می‌تواند بزرگ‌سالان را حمل کند و در بسیاری از رشته‌ها به رقابت بپردازد و همین اسب برای حمل کودکان نیز مناسب است. هافلینگرها به مردم‌گرا بودن و داشتن خلقیات آرام معروف هستند. آن‌ها به لطف حالات آرام و همه‌کاره بودن، اسب‌های خانوادگی ایده آلی هستند.

رژیم و تغذیه

نگهداری اکثر هافلینگرها آسان است، بنابراین کلید اصلی در حفظ سلامتی آن‌ها داشتن یک رژیم غذایی با دقت انتخاب‌شده و کنترل‌شده است. بیشتر این اسب‌ها به هیچ غذایی نیاز ندارند اما اگر حجم کار آن‌ها زیاد باشد به خوردن دانه نیاز دارد، انتخاب دانه‌ی کم قند و کم نشاسته بسیار مهم است. اسب‌های هافلینگر به کمی یونجه نیز احتیاج دارند، بنابراین تغذیه شدن با یونجه می‌تواند به ماندگاری قسمت‌های بدن کمک کند.

اسب نژاد هافلینگر
اسب نژاد هافلینگر

درحالی‌که هافلینگرها عاشق چمن هستند، بسیاری از آن‌ها مجاز به قندهای غنی آن نیستند. بسیاری از هافلینگرها اگر در چراگاه نیستند اما باید از علف‌زار استفاده کنند و این مسئله مخصوصاً در مواردی صدق می‌کند که اسب دارای مشکلات متابولیکی باشد.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد تغذیه اسب پیشنهاد می‌کنیم مطلب زیر را مطالعه نمایید: تغذیه اسب

مشکلات مشترک بهداشتی و رفتاری

درحالی‌که اغلب هافلینگرها با مردم دوستانه برخورد می‌کنند و دارای خلق‌وخوی نسبتاً آرامی هستند. برخی از آن‌ها به ایجاد کمی برخوردهای سرسختانه معروف‌اند. ازآنجاکه این اسب‌ها بسیار قوی هستند، اگر تصمیم بگیرند از این قدرت برای دنبال کردن ایده‌های خود استفاده کنند، می‌توانند سواران مبتدی را تحت‌فشار قرار دهند! آموزش، بهداشت اسب، تربیت حرفه‌ای و رسیدن اصولی به آن‌ها به‌طور مداوم می‌تواند به این امر کمک کند. هافلینگرها تمایل به‌سلامتی دارند، اما این نژاد مستعد به برخی از بیماری ها است:

لامینیت

این وضعیت دردناک سم می‌تواند منجر به کج شدن و فرورفتن (ساق پای پرانتزی) استخوان زانو شود و از دیواره سم جدا شود. این امر اغلب به دلیل خوردن بیش‌ازحد چمن یا دانه غنی در اسب اتفاق می‌افتد.

سندرم متابولیک اسب

این وضعیت می‌تواند منجر به چاقی اسب، مقاومت در برابر انسولین شود و در معرض خطر بیشتری از لامینیت باشد. اسب‌هایی که دارای EMS هستند برای حفظ سلامتی نیاز به نگهداری دقیق دارند.

جهت مشاهده‌ی تمامی بیماری‌های مربوط به اسب می‌توانید به مطلب زیر مراجعه نمایید: بیماری‌های اسب

تیمار کردن

این نژاد به نظافت مناسبی نیاز دارد. یال ضخیم و بلند، موی پیشانی و دم آن می‌تواند به مراقبت و نگهداری بیشتری نیاز داشته باشد، خصوصاً در زمستان‌ها و بهارهای گل‌آلود. شستشوی منظم با مواد پاک‌کننده مرغوب و شانه یال و دم می‌تواند به جلوگیری از شکستگی مو کمک کند.

نظافت
مراقبت و نگهداری از این اسب

هافلینگرها به داشتن سم‌های بادوام و سالم معروف هستند، همچنین برای صاحبان آن‌ها مهم است که به‌طور مرتب، ازجمله قبل و بعد از سواری، سم اسب خود را چک کنند. هافلینگر همچنین باید از روشی باقاعده و منظم تمیز شود این‌گونه می‌توانید به جلوه طلایی طبیعی پوست آن کمک کنید.

آیا اسب نژاد هافلینگر مناسب شما هست؟

در خرید اسب با توجه به نوع کاربرد آن، هرچه اسب اصیل‌تر باشد و درصد خلوص بیشتری در نژاد خود داشته باشد. ارزش آن نیز بیشتر می‌گردد با توجه به اینکه تلفیق نژادها دانسته یا ندانسته گسترش چشم‌گیری داشته است. یافتن اسب اصیل در نژاد هافلینگر بسیار سخت و دشوار گردیده است لذا یکی از موارد اساسی که خریدار باید توجه نماید این است که بداند اسب موردنظر درصد خلوص نژادی آن چقدر است و چه کاربردی از اسب انتظار دارد و کدام‌یک از اسب‌ها می‌توانند اهداف او را برآورده نماید. هافلینگرها می‌توانند برای بسیاری از سوارکاران انتخابی عالی باشند.

جثه کوچک آن‌ها سوارشدن و پیاده شدن آن‌ها را نسبت به اسب‌های بزرگ‌تر آسان می‌کند و اینکه بسیاری از این اسب‌ها هم می‌توانند سوار شوند و هم رانده شوند مزیت بسیار خوبی بشمار می‌آید. هافلینگرها گزینه‌ای مناسب‌اند برای سوارکارانی که مبتدی و به دنبال ایجاد اعتمادبه‌نفس هستند زیرا آن‌ها تمایل به آرامش و تعادل دارند و اسب‌های آرامی هستند. اگر به دنبال نژاد خاص و ایده آلی هستید و همچنین اگر به رشته‌های مختلف علاقه‌مند هستید، یا اگر به دنبال اسبی هستید که بتوانید آن را با کودک یا دوست خود تقسیم کنید این اسب گزینه‌ی مناسبی است.

ازآنجاکه هافلینگرها نگه‌دارنده آسان هستند، بنابراین می‌توانید در هزینه‌های خوراک صرفه‌جویی کنید. تا زمانی که سلامتی اسب برای شما مهم است میزان چمن اسب را محدود کنید. با دقت رژیم غذایی مناسب برای اسب خود تهیه کنید، این نژاد می‌تواند یک افزودنی عالی برای انبار شما باشد.

اسب نژاد هافلینگر
اسب نژاد هافلینگر

چهره‌های محبوب غیرقابل‌انکار

ظاهر کاریزماتیک هافلینگر تشخیص این نژاد را حتی برای افراد غیرمتخصص اسب نیز آسان می‌کند. پوست هافلینگر به رنگ شاه‌بلوط که در نسخه‌های روشن و تیره وجود دارد و یال سبک، اسب‌های کوهستانی همه‌کاره را غیرقابل‌توصیف می‌کند. سر کوچک با چشم‌های بزرگ، سوراخ‌های بینی بزرگ و گوش‌های نسبتاً کوچک نیز از علامت تجاری نژاد اسب است.

تاریخچه و ریشه اسب نژاد هافلینگر

امروزه هافلینگر از کوه‌های تایرولی که بین ایتالیا و اتریش وجود دارد، سرچشمه می‌گیرد. در قرون‌وسطی، اسب‌هایی که سوار و کوله‌پشتی داشتند از مسیرهای بسیار باریک عبور می‌کردند تا به این کوه‌ها دسترسی داشته باشند این‌یک کار چالش‌برانگیز بود که اسب‌های کوهستانی، چابک و قوی پا را می‌طلبید.

در سال 1874 یک کره‌اسب به نام فولی متولد شد. شاید او مشهورترین هافلینگرها باشد فولی حاصل یک اسب نر نیمه عرب و یکی از مادیان کوهستانی بود. او به اسب نر پایه‌ی همه هافلینگرهای اصیل تبدیل شد. فولی عضو بنیان‌گذار بود و همه هافلینگرهای امروزی دارای خطوط خونی هستند که می‌توان به او رجوع کرد.

پرومته، شخصیتی که در سال 2003 متولد شد، نتیجه یک کلون بود. دانشمندان ایتالیایی فولی را پرورش دادند و او اولین اسب شبیه‌سازی‌شده‌ای بود که به دنیا آمد. این نژاد به دلیل دهکده‌ای به نام هافلینگ که در آن زمان قلمروی اتریش بود نام‌گذاری شد. در سال 1958، هافلینگرها به آمریکا وارد شدند، جایی که این نژاد به‌سرعت در بین سواران و رانندگان محبوب شد.

عمر هافلینگر

اسب‌های هافلینگر اغلب تا 40 سال فعال و سالم می مانند. در مورد عمر اسب‌ها می‌توانید مطلب زیر را مطالعه نمایید. طول عمراسب

بسته‌های انرژی از کوه‌های آلپ

در اصل هافلینگرها به‌عنوان اسب راننده و اسب کار در کوهستان استفاده می‌شدند. آن‌ها توانایی ذاتی کار در دامنه‌های شیب‌دار کوه را دارند و حتی در زمین‌های لغزنده نیز بسیار مطمئن هستند. هافلینگرها به لطف منشأ خود در کوه‌های آلپ بسیار خوب با شرایط آب و هوایی سازگار هستند. حتی امروزه از اسب هافلینگر به‌عنوان اسب‌هایی برای تهیه مزارع کوهستانی دورافتاده در کوه‌های آلپ مرتفع استفاده می‌شود.

اسب نژاد هافلینگر
هافلینگرها: اسب راننده

از یک اسب کارگرفته تا یک اسب تفریحی

در اصل، هافلینگر در مناطق کوهستانی مرتفع به‌عنوان یک اسب سبک‌کار درمزارع کوچک و تپه استفاده می‌شدند، به‌عنوان‌مثال، به‌عنوان یک حامل که از مزارع دوردست غذا را از دره تأمین می‌کرد و به‌عنوان اسب کششی برای کار در مزارع شیب‌دار استفاده می‌شد.

این کاربرد پس از جنگ جهانی دوم با شروع موتور به‌طور مداوم کاهش یافت. با اینکه امروز هافلینگر هنوز برای تهیه کلبه‌های کوهستانی دوردست، برای حمل‌ونقل آرام چوب از مناطق جنگلی شیب‌دار به‌عنوان یک حامل برای ارتش‌های مختلف در اطراف استفاده می‌شود با این‌حال این کاربرد بسیار محدود است، به همین دلیل باید کارهای جدیدی را برای هافلینگر جست‌وجو می‌کرد، با این ویژگی‌های روحیات عالی این اسب باعث ایجاد ایده برای ساخت دوباره هافلینگر به یک اسب تفریحی شد همان‌طور که در اوایل دهه 1950 در اوتو شوایزگوت، رئیس پرورش‌دهنده تایرولی، در انتشارات و کتاب‌ها خوانده می‌شود. این‌یک مسیر بسیار طولانی بود تا به یک اسب سواری و کالسکه متنوع تبدیل شود، اما اکنون توسط هافلینگر اصیل کاملاً به روشی خارق‌العاده طی شده است.

اهداف پرورش هافلینگر

امروزه هافلینگر به‌عنوان یک اسب تفریحی قابل استقرار جهانی پرورش داده می‌شود، به همین دلیل ویژگی‌های خاصی برای سواری تفریحی و رانندگی موردنیاز است، یک شخصیت برجسته و بدون عیب و خلق‌وخوی متعادل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

اسب نژاد هافلینگر
اسب نژاد هافلینگر

هیکلی هماهنگ، مناسب برای یک اسب تفریحی همه‌جانبه، همراه با ظاهری ظریف و پویا مطلوب است. این شامل سر خشک و رسا با چشمان بزرگ و جذابیت زیاد است. اسب نر و مادیان باید بیان متمایزی داشته باشند.

تشخیص اشتباه این نژاد

این نژاد پونی از ایتالیا می آید و بسیار شبیه هافلینگر است. آنها به وضوح اجداد خویشاوندی دارند با این حال، آنها دو نژاد جداگانه هستند واین نژاد کمی سنگین تر و همچنین کوتاه تر از هافلینگر ها هستند و ارتفاع قد آنها فقط 14 دست است.

نکات نهایی در مورد اسب‌های هافلینگر

 • سازگاری فعلی آن‌ها و شکل ظاهری آن نتیجه‌ی تزریق رگه‌های خون از نژادهای عربی و مختلف اروپایی به اسب‌های اصلی بومی تایرولی است.
 • بهترین موارد استفاده آن در بسیاری از رشته‌ها ازجمله رانندگی، پیست سواری و دراژ است.
 • در ابتدا هافلینگر برای کار در مناطق کوهستانی سرزمین خود توسعه یافت.
 • جنگ جهانی اول منجر به این شد که بسیاری از هافلینگرها به خدمت سربازی و قطع تولیدمثل درآیند.
 • در سال 1904 اولین تعاونی پرورش‌دهندگان اسب‌های هافلینگر تأسیس شد.
 • یال‌های بور و بلند این اسب‌ها آن هارا تبدیل به راپونزل دنیای حیوانات کرده است.
 • اسب نژاد هافلینگر موهای موج‌دار دارند اما در بیشتر موارد با بزرگ‌تر شدن اسب موج‌ها صاف می‌شوند.
 • اسب نژاد هافلینگر را همچنین با نام های Avelinga/Avelengo/Aveligense هم در ایتالیا می نامند.
 • طبیعت آرام، مهربان و مردم پسند آنها یک استاندارد رسمی نژاد هافلینگر است.

سخن پایانی

با خواندن این مطلب، با اسب نژاد هافلینگر آشنا شدید. اگر به خواندن مطالب دیگر درباره اسب‌ها و سایر حیوانات علاقه‌مند هستید به سایت واسط پت مراجعه کنید.

همچنین برای خریدوفروش حیوانات خانگی و غذای آن‌ها، می‌توانید از آگهی‌های سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا استفاده کنید.

منابع:

thesprucepets.com

ihearthorses.com

cavalluna.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *