انواع نژاد اسب سوئدی

انواع نژاد اسب سوئدی

پرورش اسب در سوئد راهی طولانی و سخت بوده است. موقعیت شمال سوئد آنجا را به مکانی غیرممکن برای پرورش حیواناتی مانند اسب تبدیل کرده است و قسمت جنوبی باقیمانده نيز مدت زیادی طول کشید تا بتواند از روش‌های انتخابی پرورش اسب استفاده کند. در سال 1874 دولت سوئد به‌منظور ساده‌سازی و ارتقا برنامه‌های تولیدمثل، سیستم ثبت انواع نژاد اسب سوئدی در کتاب‌نامه را آغاز کرد. نتیجه برنامه‌ها اختصاص 5 نوع نژاد اسب برای کشور سوئد به نام‌های اسب خونگرم سوئدی آردن سوئدی تروتر خونسرد اسکانديناوی، اسب سوئدی شمالی و پونی گاتلند است.

اسب خونگرم سوئدی

اسب خونگرم سوئدی یک نژاد اسب است که در استرمشولم (Strömsholm) و فلينگ (Flyinge) و در سوئد توسعه‌یافته است. ريشه اين نژاد به اسب‌های وارداتی در قرن هفدهم می‌رسد. اسب‌های واردشده به سوئد از دانمارک، آلمان، انگلیس، مجارستان، فرانسه، روسیه، اسپانیا و ترکیه بودند. این اسب‌ها فوق‌العاده متنوع بودند، اما سرانجام به اسب خونگرم سوئدی تبدیل شدند.

تاريخچه

ريشه اسب خونگرم سوئدی از انواع نژاد اسب سوئدی به واردات اسب‌ها به سوئد در حدود قرن هفدهم بازمی‌گردد. واردات اسب‌های اسپانیايی و فریزين و تلاقی خون آن‌ها با مادیان‌های محلی که کوچک و خشن بودند، اسب‌های فعال و قوی تولید می‌کرد.

در قرون 19 و 20، خون اصیل عرب، هانوور و تراخنر به اسب‌ها وارد شد. آن‌ها از بهترین اسب‌های اصیل موجود استفاده کردند. با استفاده از این خطوط خونی اسب‌های بزرگ و قدرتمندی ایجاد شدند. دهه 1920 تا 1930 دهه مهمی در رشد و توسعه نژاد اسب سوئدی بود.

تأثیرات قابل‌توجه روی اين نژاد از طرف اسب‌های Tribun، Hamlet، تروبرد و Hanoverians Schwabliso بود. پس از سال 1945، Trakehners Heristal، Heinfried، Anno و Polarstern تأثیر غالب بر نژاد داشتند. هریستال از نوادگان اسب نژاد انگلیسی Hyperion بود. او 15 اسب نر و 44 مادیان تولید کرد که در کتاب گلدن وارد شد.

کاربردها

خونگرم سوئدی به‌عنوان اسب ويژه سواری استفاده می‌شود، شغلی که به دلیل سريع بودن اين اسب کاملاً متناسب با آن است. همچنین اين اسب کاملاً قوی و سرحال و قطعاً همه‌کاره است. خونگرم سوئدی معمولاً به‌عنوان اسب درساژ، جامپر و در مسابقات سه‌روزه استفاده می‌شود. خونگرم سوئدی اسب‌های خوبی نیز هستند و به مقدار زیادی به سراسر اروپا و ایالات‌متحده صادر می‌شوند.

امروزه خونگرم سوئدی به دلیل توانایی‌های ورزشی خود شناخته‌شده است و اغلب گزینه مناسبی برای شبانگاه‌ها و نمایش‌های بزرگ است.

مشخصات

خونگرم سوئدی ممکن است به هر رنگی باشند. بیشترین رنگ‌های رایج اين نژاد از انواع نژاد اسب سوئدی قهوه‌ای شاه‌بلوط، سرخ مایل به قرمز یا قهوه‌ای است. سیاه‌پوستان واقعی نادر هستند.

آردن
اسبی مناسب برای کشاورزی

خونگرم سوئدی نیز بهرنگ‌های خاکستری و سياه زاغی دیده می‌شود. ارتفاع آن‌ها عموماً 163 تا 173 سانتیمتر (16.0 تا 17.0 دست؛ 64 تا 68 اینچ) است و به حیواناتی قوی و ورزشکار شهرت دارند.

ویژگی‌های اسب خونگرم سوئدی

 • قد متوسط: 16.2 – 17 دست
 • سر با نیمرخ مستقیم یا محدب است که زيبا محسوب می‌شود.
 • چشم‌ها زنده هستند.
 • گردن به‌خوبی شکل‌گرفته و طولانی است.
 • پشت بلند و مستقیم است.
 • سینه گسترده و عمیق است.
 • شانه عضلانی و شیب‌دار است.
 • پاها بلند و محکم هستند و دارای مفاصل تمیز و پهن هستند.
 • سم جامد و خوش‌فرم است.
 • رنگ‌های سنتی: شاه‌بلوط | خاکستری | خلیج
 • ويژگی اخلاقي: خوش‌اخلاق و باهوش، فعال
 • کاربردها: شو اسب، سوارکاری اسب مسابقه

آردن سوئدی

آردن سوئدی یک اسب نر دارای اندازه متوسط و سنگین‌وزن است. در اواخر قرن نوزدهم در سوئد پرورش داده شد تا تقاضای کشاورزان برای اسب‌های مناسب برای کشاورزی را تأمین کند.

مشخصات

ارتفاع آردن سوئدی از انواع نژاد اسب سوئدی 15.2 تا 16 دست (62 تا 64 اینچ، 157 تا 163 سانتی‌متر) و وزن آن از 1200 تا 1600 پوند (540 تا 730 کیلوگرم) است. این اسب سری کوچک و سنگین با چشم‌هایی کوچک دارد. گردنی کوتاه و ضخیم، پشتی کوتاه با یک سینه پهن و شانه‌هایی با عضلات پهن دارد. آردن سوئدی دارای اندامی عضلانی و جمع‌وجور با پاهایی تنومند است.

روی ساق پای برخی از آن‌ها، موهای بلندی وجود دارد. رنگ غالب سیاه، خلیجی قرمز و شاه‌بلوط است. این اسب می‌تواند در شرایط سخت آب و هوايی مقاومت کند. اسب‌های آردن سوئدی کارگران بسیار قوی و نگهداری آسانی هستند. آن‌ها همچنین به دلیل طول عمر، خلق‌وخوی یکنواخت و آرام و البته زرنگ و کاری و نيز سلامت کلی خوب شناخته‌شده‌اند.

تاریخچه

اسب‌های آردن سوئدی با تلفيق خون اسب‌های واردشده Ardennes (نژادی سنگین از بلژیک و شمال فرانسه) و اسب سوئدی شمالی به وجود آمدند. در سال 1872، کنت سی جی ورانگل واردات اسب‌های آردن را آغاز کرد و تا سال 1880، واردات و نژادهای مختلف آردن از جنوب و مرکز سوئد آغاز شد. هدف از این کار بهبود اندازه و قدرت اسب‌های بومی سوئد بود. به همین منظور، یک مرکز مطالعه در سال 1901 تأسیس شد.

کاربرد

اگرچه اکنون کشاورزی با ماشین‌آلات انجام می‌شود (به‌استثنای مزارع کوهستانی دورافتاده)، آردن سوئدی همچنان به‌عنوان اسب گاری محبوب است و به‌کاربرده می‌شود. همچنین از آن برای حمل‌ونقل الوار در مناطق کوهستانی که توسط ماشین‌آلات غیرقابل دسترسی است، استفاده می‌شود. علیرغم مکانیزاسیون روزافزون کشاورزی و جنگلداری، آردن سوئد هنوز هم بیشترین نسبت نریان اسب اصیل سوئد را تشکیل می‌دهد.

تروتر خونسرد اسکاندیناوی

ريشه نژاد اسب تروتر خونسرد اسکانديناوی (Coldblood Trotter) از انواع نژاد اسب سوئدی ممکن است به یکی از دو نژاد اسب Norsk Kaldblodstraver (تروتر خونسرد نروژی Coldblood Trotter) و Svensk Kallblodstravare (تروتر خونسرد سوئدی Coldblood Trotter) بازگردد.

تروتر اسکاندیناوی
اسب خونسرد تروتر

تروتر خونسرد که در ثبت نژادهای بین‌المللی به‌عنوان تروترهای کشنده (Draft Trotters) نیز مشهور هستند، نتیجه تلاقی دادن اسب‌های سبک و سریع‌تر با اسب‌های مزرعه خون سرد، یا داده است نروژی یا اسب سوئدی شمالی است. اگرچه تروترهای خون سرد نروژی و سوئدی به‌طور اساسی یک نژاد واحد در نظر گرفته می‌شوند، در دو کتاب ملی مطالعه ثبت می‌شوند و شرایط ثبت‌نام در برخی جهات بین دو کشور متفاوت است.

مشخصات

متوسط قد برای نریان 154 سانتی‌متر (15.1 دست) است و حداقل قد باید 148 سانتی‌متر (14.2 دست) باشد. رنگ خلیجی در تمام طیف‌ها رایج‌ترین رنگ است و پس‌ازآن شاه‌بلوط و سیاه است. ژن dun و ژن کرم در ماده ژنتیکی وجود دارد، اما نه سفید است و نه هیچ‌گونه تغییراتی از پینتو.

اسب تروتر خونسرد دارای یکسر نسبتاً کوچک و مربع شکل با سوراخ‌های بینی بزرگ است. برای تحمل سرما در اسکاندیناوی مناسب است و موهای ضخيم زیادی بر روی بدنش در زمستان می‌رویند.

در مقایسه با نژاد استاندارد ازنظر ساخت کوچک‌تر، سنگین‌تر و جمع‌وجور تر است. سرعت آن به‌اندازه استاندارد نژاد نیست. تروتر خونسرد بیشتر در نروژ و سوئد پرورش می‌یابد. تروترهای خونسرد به‌ندرت در خارج از کشورهای شمال اروپا یافت می‌شوند.

اسب سوئدی شمالی

اسب سوئدی شمالی از انواع نژاد اسب سوئدی که از سوئد سرچشمه می‌گیرد، اسبی سنگین و اسب کار مزرعه است. این اسب از همان نژاد اسب نروژی است که از اسب بومی اسکاندیناوی باستان منشأ گرفته است.

اسب سوئدی شمالی خون سرد با اندازه متوسط است. مادیان معمولاً به قد 15 دست می‌رسد درحالی‌که نریان‌ها حدود 15.2 دست هستند. ویژگی‌هایی که اسب سوئدی شمالی از آن برخوردار است، انرژی بالا، دوام، استقامت و طول عمر قابل‌توجه است. تمام ‌رنگ‌ها در نژاد ديده می‌شوند.

انواع نژاد اسب سوئدی
اسبی کاری برای مزرعه

این نژاد از دو نوع تشکیل می‌شود: اسب پیشران و تروتر. این دو نوع با هم ترکیب شدند و دو نوع اسب به وجود می‌آمد: یک اسب سبک که برای اهداف مسابقه‌ای بود و یک اسب سنگین که می‌توانست با نژاد بلژیکی رقابت کند.
اسب سوئدی شمالی دارای استخوان‌بندی سالم است. این اسب به‌عنوان اسبی دارای استقامت شناخته‌شده است

. برای مقدار کاری که این اسب می‌تواند انجام دهد نیاز به مقدار کمی خوراک دارد. طول عمر باورنکردنی دارد و بیماری‌ها در این نژاد بسیار نادر است. برای تولیدمثل، عملکردی خوب دارد و همچنین عملکرد مناسب و متعادل، انرژی، قدرت، طول گام و فنری بودن در راه رفتن از ديگر ویژگی‌های اين نژاد است.

تاریخچه اسب سوئدی شمالی

اسب سوئدی شمالی از انواع نژاد اسب سوئدی از اسب قدیمی کشور سوئدی گرفته‌شده که کمی با اسب نروژی Döle” تلاقی پیداکرده و یک نژاد کشاورزی باستانی است. اسب قدیمی کشور سوئدی معمولاً کوچک‌تر بود، اما از طریق پرورش انتخابی، اسب‌های قوی‌تری پرورش می‌یافت.

در زمانی، اسب کار سوئدی شمالی و اسب تروتینگ سوئد شمالی نژاد یکسانی بودند اما در سال 1964 به دو نژاد جداگانه تقسیم شدند، زیرا متحد کردن ویژگی‌های اين دو نژاد سخت بود. مهم‌ترین خطوط خونی Valde 643 و Benus 652 است. ایجاد ایستگاه پرورش در سال 1902 پیشرفت مهمی برای ایجاد نژاد بود.

مشخصات اسب سوئدی شمالی

اسب سوئدی شمالی چابک است و بسيار راحت آموزش داده می‌شود. ساختار آن جمع‌وجور و مقاوم است، درحالی‌که برای اسب‌سواری نسبتاً سبک است. برخلاف اندازه کوچک آن بسیار قوی است و دارای عضلاتی پرانرژی و دارای گام‌هایی بلند است. شخصیتی آرام دارد. این نژاد به دلیل طول عمر و سلامتی بسیار معروف است.

انواع نژاد اسب سوئدی
اسبی چابک

این اسب غالباً قهوه‌ای یا سیاه و بندرت خلیجی است. آن‌ها دارای یال‌ها و دم‌های پرپشتی هستند و اندازه نریان ها از 150 تا 160 سانتی‌متر است. اسب سوئدی شمالی صبور، باهوش، پایدار و دارای طبع سرزنده اما ثابت و همچنین در زمین‌های باز برای سواری خوب است. آن‌ها نسبت به‌اندازه خود چابکی و قدرت خوبی دارند.

پرورش اسب سوئدی شمالی

این نژاد در سراسر کشور گسترش‌یافته است. تقریباً 8000 اسب در سوئد وجود دارد که 675 اسب آن‌ها مادیان ويژه تولیدمثل هستند.

امروزه، پرورش اسب سوئدی شمالی کاملاً کنترل می‌شود و حیواناتی که برای پرورش تولید می‌شوند کاملاً آزمایش می‌شوند. خصوصیات اصلی موردنظر در اسب، تولیدمثل و قدرت کشش و باروری است. پاها و سم‌ها توسط اشعه ایکس بررسی می‌شوند.

کاربرد اسب سوئدی شمالی

اسب سوئدی شمالی یکی از معدود نژادهای خونسرد از انواع نژاد اسب سوئدی است که در مسابقات مهاربندی استفاده می‌شود. رکورد جهانی آن‌ها 17.9 در هر کیلومتر در سال 2005 توسط Järvsöfaks ثبت شد. اسب‌های سوئدی شمالی برای کارهای کشاورزی و جنگلداری مناسب هستند. در سوئد آن‌ها برای فعالیت‌های تفریحی سوارکاری موردتوجه هستند.

این نژاد احتمالاً رایج‌ترین اسب جهان است که در کارهای جنگلداری استفاده می‌شود. این اسب همچنین در کشاورزی، برای سوارکاری، حمل‌ونقل عمومی استفاده می‌شود و همچنین یک اسب استثنایی و اسب جاده است. اين اسب زيبا در طول قرن‌ها نقش اساسی در صنعت چوب سوئد داشته است.

در اصل این اسب سوئدی بیشتر از نژادهای محلی است. به‌عنوان‌مثال در شهرستان Jämtland به “Jämthorse” و در Västergötland County به نام “Västergötlandhorse” معروف بود اما عمدتاً از همان نژاد اسب سوئدی است.

در اواسط قرن نوزدهم، هنگامی‌که مهاجرت گسترده مردم به شهرها صورت گرفت، نژاد مورد تهدید قرار گرفت. علاوه بر این، اسب آردن واردشده بود و چون بزرگ‌تر و سنگین‌تر بود، برای پاسخگویی به خواسته‌های آن زمان مناسب‌تر محسوب می‌شد. بااین‌حال، برخی از خردمندان در شهرستان دالارنا به ارزش اسب‌ها پی بردند و شروع به کار در جهت حفظ اين نژاد کردند.

انواع نژاد اسب سوئدی
انواع نژاد اسب سوئدی

اسب‌های Döle از همان نوع اسب‌های نژاد سوئدی بودند، اما در آن‌طرف مرز زندگی می‌کردند. درنتیجه این تولیدمثل، اسب حاصل اسب سوئدی شمالی نامیده شد.

اهمیت در صنعت چوب

اسب کار سوئدی شمالی امروزه در صنعت چوب سوئد اهمیت بیشتری پیداکرده است. درنتیجه تفکر زیست‌محیطی ما به اهمیت اسب در کار جنگلداری پی برده‌ایم، جایی که اسب از همه جنبه‌ها با محیط‌زیست سازگار است. این کار هیچ‌گونه تأثیر منفی بر روی زمین ندارد و نیازی به پاک‌سازی جنگل برای ایجاد جاده‌های بزرگ جنگلی نیست. علاوه بر این، هزینه نگهداری اسب فقط بخشی ازآنچه همه ماشین‌آلات انجام می‌دهند، است.

انجمن اسب‌سواری سوئد شمالی (FNH) در سال 1924 تأسیس شد. قد اسب سوئدی شمالی از انواع نژاد اسب سوئدی باید از 150 تا 160 سانتی‌متر باشد. برای اینکه خونسرد باشد باید اسب نسبتاً سبکی باشد.

از ویژگی‌های اسب می‌توان به دم بلند و ضخیم اشاره کرد. اسب سوئدی شمالی یک اسب آرام و خوش‌اخلاق است، هم صبور است و هم به کار تمایل دارد و پرانرژی است. همه رنگ‌ها به‌استثنای piebald و راه‌راه ببری وجود دارد.

پونی گاتلند

Gotland pony یا Gotland russ یک نژاد قدیمی پونی سوئدی است. درباره اسب‌های گاتلند ادعا می‌شود که از Tarpans، منطقه‌ای در جزیره کوچک Gotland، در ساحل جنوب شرقی، درست پس از آخرین عصر یخبندان نشئت‌گرفته است. پونی گاتلند تنها نژاد پونی بومی سوئد است. اسب آلند از جزیره همسایه آلند از نزدیکان گاتلند بود، اما در اوایل قرن 20 منقرض شد.

در رابطه با انواع نژادهای پونی پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقاله زیر را از دست ندهید:

انواع نژادهای پونی

مشخصات پونی گاتلند

پونی گاتلند از انواع نژاد اسب سوئدی ساختاری سبک و باریک با پشتی شیب‌دار و دم سرپايين دارد. سم آن‌ها محکم و سخت است. ارتفاع این پونی به‌طورکلی از 115 تا 130 سانتیمتر و در حالت ایده‌آل بین 123–126 سانتی‌متر است. اسب‌های سه‌ساله باید 115–128 سانتی‌متر باشند . پونی قوی و مقاوم است و کودکان و بزرگ‌سالان کوچک می‌توانند از آن استفاده کنند.

انواع نژاد اسب سوئدی
اسب پونی گاتلند

رنگ‌های رایج عبارت‌اند از: سرخ، شاه‌بلوط، سیاه، پوست باک و پالومینو، اما همه رنگ‌ها به‌غیراز رنگ مایل به قرمز، خاکستری و پینتو مجاز هستند. خلیجی یا سیاه معمولاً ارجح است.

تاریخچه پونی گاتلند

نام russ از واژه در حال حاضر منسوخ‌شده ross آمده است که به معنای اسب‌سوار است و ازنظر ریشه‌شناسی با کلمه انگلیسی اسب پیوند خورده است (در زبان آلمانی قدیم این کلمه به‌صورت hros ظاهر می‌شود و در انگلیسی تغییریافته است).

این نژاد اسب شبیه اسب‌های Hucul و Konik لهستان است؛ مانند آن اسب‌ها، علاقه‌مندان ادعا می‌کنند كه پونی گاتلند از تارپان تبار بوده است، هرچند این بعید است و مطالعات DNA نشان می‌دهد كه الگوی رشد شبیه بسیاری از نژادهای دیگر سرزمین اصلی است، جایی كه نریان های اهلی با مادیان‌های بومی محلی تولیدمثل می‌کردند.

زمانی پونی های گاتلند به‌صورت وحشی زندگی می‌کردند و آزادانه در جزیره پرسه می‌زدند. امروزه یک گله نیمه وحشی در 650 جریب (2.6 کیلومترمربع) منطقه محصور در Lojsta Moor محل نگهداری اسب‌ها در تمام طول سال نگهداری می‌شود.

در آغاز قرن نوزدهم، پونی های گاتلند از انواع نژاد اسب سوئدی هنوز در جزیره دارای مکان‌های بودند، اما به دلیل ورود انسان به جزيره و افزایش فعالیت‌های کشاورزی، تعداد اسب‌ها به‌طور چشمگیری کاهش یافت. اسب‌ها نیز به سرزمین اصلی اروپا صادر می‌شدند و تا سال 1870 سالانه 200 اسب به فروش می‌رسید.

استفاده در معادن زغال سنگ

آن‌ها ها بریتانیا و بلژیک منتقل شدند و در آنجا در معادن زغال‌سنگ مورداستفاده قرار گرفتند. وقتی جامعه‌ای برای حمایت از نژاد پونی گاتلند در سوئد تأسیس شد از انقراض اين نژاد جلوگیری شد. به اعتبار جامعه، پس‌ازآن از لنگرگاه‌ها و جنگل‌های لوژستا محافظت شد تا اسب‌ها بتوانند بدون تداخل انسان در آنجا زندگی کنند.

انواع نژاد اسب سوئدی
انواع نژاد اسب سوئدی

اولین کتاب‌نامه در سال 1880 آغاز شد و اولين كتاب رسمی برای ثبت پونی های گاتلند كه در سال 1943 در سوئد منتشر شد. برای بهبود نژاد، دو اسب نر Reber General و Criban Daniel در آن پذيرفته شدند. شجره‌نامه در سال 1971 بسته شد و پس‌ازآن فقط پونی های گاتلند پذیرفته می‌شدند.
امروزه آن‌ها به‌طور عمده در سوئد، دانمارک، فنلاند، نروژ و آمریکای شمالی پرورش می‌یابند.

کاربردها

پونی گاتلند رایج‌ترین نژاد پونی در سوئد است. این‌نوع پونی یک پونی کاملاً گرد است و اغلب توسط مدارس سوارکاری استفاده می‌شود. گاتلندهای مدرن محبوب‌ترین اسب برای آموزش سوارکاری به‌ویژه برای کودکان می‌باشند. آن‌ها همچنین در مسابقات پرش، درساژ و رویداد بسیار عالی هستند. گاتلند ها به‌راحتی آموزش داده می‌شود.

سخن پایانی

به پايان مقاله انواع نژاد اسب سوئدی رسيديم. اميدوارم لذت برده باشيد. براي خریدوفروش اسب می‌توانید از سایت واسط کالا و يا اپليکيشن واسط کالا استفاده کنيد.

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *