اسب سلطنتی

اسب سلطنتی

امروزه اسب‌هایی اسب سلطنتی محسوب شده و در اسطبل پادشاهان زندگی می‌کنند که در خدمت آن‌ها هستند به اين معني که يا کالسکه‌های اعضای خانواده سلطنتي را حمل می‌کنند و به آن‌ها سواری می‌دهند و یا برای آن‌ها مسابقه می‌دهند. اين اسب‌ها محدود به کشورهای دارای پادشاهی مانند اسپانیا و انگلیس می‌شوند. از این میان ابتدا به معرفی و شناخت اسب آندلسی که اسب سلطنتی اروپا شناخته می‌شود، می‌پردازیم. سپس در مورد ارتباط ملکه انگلستان با اسب‌ها و نيز اسب‌هاي سلطنتي در انگلستان مطالبي را ارائه می‌کنیم. با ما همراه باشيد.

اسب آندلسی

نژاد اسب آندلسی که به نام اسب اسپانیایی خالص نیز شناخته می‌شود، نژادی است از اسب‌های شبه‌جزیره ایبری که اجداد آن برای هزاران سال در آنجا زندگی می‌کردند. آندلسی از قرن پانزدهم به‌عنوان نژادی مشخص شناخته‌شده است و در طول قرن‌ها تغییر شکل یافته است. در طول تاریخ خود، از آن به‌عنوان یک اسب جنگی استفاده می‌شده است و توسط اشراف ارزشمند شناخته می‌شده است. این اسب سلطنتی به‌عنوان ابزاری برای دیپلماسی توسط دولت اسپانیا مورداستفاده قرار گرفت و پادشاهان در سراسر اروپا، اسب‌سواری اسپانیایی را در اختیار داشتند و مالک آن بودند.

در طول قرن نوزدهم، جنگ و بیماری به‌طور چشمگیری تعداد گله‌ها را کاهش داد و علیرغم بهبود شرایط در اواخر قرن نوزدهم، روند این کاهش تا اوایل قرن 20 ادامه یافت. صادرات اسب اندلس از اسپانیا تا دهه 1960 محدود بود، اما از آن زمان به بعد، نژاد این اسب باوجود جمعیت کم آن‌ها در سراسر جهان گسترش یافتند. در سال 2010، بیش از 185000 آندلسی ثبت‌شده در سراسر جهان وجود دارد.

اسب سلطنتی با ادب!

اسب‌های سلطنتی آندلسی بدنی محکم، جمع‌وجور و درعین‌حال زیبا، دارای یال‌ها و دم‌های بلند و ضخیم هستند. رایج‌ترین رنگ آن‌ها خاکستری است، اگرچه بسیاری از رنگ‌های دیگر نیز یافت می‌شود. آن‌ها به هوش، حساسیت و قدرت ادب معروف هستند. یک‌سویه فرعی در نژاد معروف به Carthusian، توسط پرورش‌دهندگان به‌عنوان خالص‌ترین نژاد آندلسی در نظر گرفته می‌شود، اگرچه هیچ شواهد ژنتیکی برای این ادعا وجود ندارد.

این نژاد هنوز جدا از نژاد اصلی در نظر گرفته می‌شود و توسط پرورش‌دهندگان ترجیح داده می‌شود زیرا خریداران هزینه بیشتری برای اسب‌های خون Carthusian پرداخت می‌کنند. چندین ثبت رقیب وجود دارد که سوابق اسب‌هایی را که به‌عنوان اندلس و PRE تعیین می‌شوند ثبت می‌کند. حداقل یک دادخواست برای تعیین مالکیت PRE اسپانیا از سال 2011 در جریان است.

اسب آندلسی با لوزیتانو پرتغال ارتباط نزدیکی دارد و از آن برای توسعه بسیاری از نژادهای دیگر بخصوص در اروپا و قاره آمریکا استفاده‌شده است. نژادهای با نژاد اندلسی شامل بسیاری از سیلمی‌های جنگلی در اروپا و همچنین نژادهای نیمکره غربی مانند آزتکا است.

نژاد آندلسی طی قرن‌ها توسعه خود، برای ورزشکاری و استقامت انتخاب‌شده است. اسب‌ها در اصل برای لباس‌های کلاسیک، رانندگی، گاوبازی و به‌عنوان اسب‌های استوک استفاده می‌شدند. آندلس‌های مدرن برای بسیاری از فعالیت‌های سوارکاری، ازجمله درساژ، پرش و درشکه رانی استفاده می‌شوند. این نژاد همچنین در فیلم‌ها، به‌ویژه تصاویر تاریخی و حماسه‌های خیالی، بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرد.

ویژگی‌های اسب سلطنتی

نریان و مادیان‌های آندلسی به‌طور متوسط 15.1 دست ( 156 سانتی‌متر) ارتفاع و 512 کیلوگرم وزن دارند. مادیان‌ها به‌طور متوسط 15 ⁄ عقربه ( 154 سانتی‌متر) و 412 کیلوگرم هستند. دولت اسپانیا حداقل قد برای ثبت‌نام در لیست اسب‌های اصیل اسپانیایی را 15.0 دست ( 152 سانتی‌متر) برای نریان ها و 14.3 دست ( 150 سانتی‌متر) برای مادیان‌ها تعیین کرده است.

آندلسی
ویژگی های های اسب آندلسی

این استاندارد توسط انجمن پرورش‌دهندگان اسب اصیل اسپانیایی و انجمن اسب اندلس استرالیایی دنبال می‌شود. قانون اسپانیا همچنین برای تأیید حیوانات به‌عنوان اسب نژاد اصیل اسپانیایی، نرها باید حداقل 15.1 دست ( 155 سانتی‌متر) و مادیان‌ها حداقل 15 1⁄4 دست (153 سانتی‌متر) باشند.

این اسب سلطنتی ظریف و محکم هستند. اعضای نژاد دارای سرهایی با اندازه متوسط ، با نیمرخ صاف یا کمی محدب هستند. پروفایل‌های فوق محدب و مقعر در نژاد اسب آندلسی نیز مجاز هستند در نمایشگاه‌های نژادی به معرض دید گذاشته می‌شوند. گردن‌ها بلند و پهن است و به سمت سینه‌ای بزرگ می‌رود.

آن‌ها دارای پشت کوتاه و پشتی پهن و محکم با یک کروپ کاملاً گرد هستند. پاهای این نژاد بدون وجود لک یا جراحت است و پرانرژی است. یال و دم ضخیم و بلند است، اما پاها موهای اضافی ندارند. اسب‌های آندلسی تمایل دارند که مطیع باشند، درحالی‌که باهوش و حساس هستند. وقتی با احترام به آن‌ها آموزش داده شود، سریع یاد می‌گیرند، پاسخ داده و همکاری می‌کنند.

تاریخچه اسب سلطنتی

اسب سلطنتی آندلس از اسب‌های ایبریای اسپانیا و پرتغال است و نام خود را از محل تولد خود، منطقه آندلس در اسپانیا گرفته است. نقاشی‌های غاری نشان می‌دهد که اسب‌ها در شبه‌جزیره ایبری 20000 تا 30000 قبل از میلاد مسیح حضورداشته‌اند. اگرچه Ruy d’Andrade مورخ پرتغالی این فرضیه را مطرح کرد که نژاد Sorraia باستان از نژاد ایبریای جنوبی، ازجمله اسب‌های آندلسی است. مطالعات ژنتیکی با استفاده از DNA میتوکندری نشان می‌دهد که Sorraia بخشی از یک شاخه ژنتیکی است که عمدتاً ازجمله افراد جداشده است.

تاریخچه
اسب های جنگی

در طول تاریخ، نژادهای ایبری تحت تأثیر اقوام و فرهنگ‌های مختلفی که اسپانیا را اشغال کرده‌اند، ازجمله سلت تا کارتاژیان، رومی تا قبایل مختلف ژرمنی و مورها بوده‌اند. اسب ایبریا از اوایل 450 قبل از میلاد به‌عنوان یک اسب جنگی بااستعداد شناخته می‌شده است.

اسبی از شبه جزیره ایبریا

مطالعات DNA میتوکندریایی در مورد اسب مدرن آندلس شبه‌جزیره ایبریا و اسب بارب آفریقای شمالی شواهد قانع‌کننده‌ای را ارائه می‌دهد که نشان می‌دهد هر دو نژاد از تنگه جبل‌الطارق عبور کرده و برای تولیدمثل با یکدیگر استفاده‌شده‌اند و بر روی خون‌های یکدیگر تأثیر گذاشته‌اند؛ بنابراین، اسب آندلس ممکن است اولین سیلمی جنگی اروپایی باشد که مخلوطی از اسب‌های سنگین اروپایی و سبک‌تر شرقی است.

برخی از اولین شجره‌نامه‌های نوشته‌شده در تاریخ اروپا و ثبت‌شده توسط راهبان Carthusian، از قرن 13 اسب‌های آندلسی نگهداری می‌شدند. ازآنجاکه آن‌ها می‌توانستند بخوانند و بنویسند و بنابراین می‌توانستند سوابق دقیق خود را حفظ کنند، توسط برخی از اعضای اشراف، به‌ویژه در اسپانیا، مسئولیت پرورش اسب به صومعه تا داده می‌شد. مزارع پرورش اندلس برای تولیدمثل در اواخر قرن پانزدهم در صومعه‌های کارتوسی در جرز، سویل و کازالا تشکیل شد.

کاربرد اسب سلطنتی آندلس

نژاد اسب سلطنتی آندلس طی قرن‌ها به‌طور مداوم برای ورزشکاری انتخاب‌شده است. در قرن هفدهم، با اشاره به مسابقات چند کیلومتری، کاوندیش گفت: آن‌ها بسیار سریع‌تر از همه اسب‌های شناخته‌شده در آن زمان بودند به‌طوری‌که هیچ‌کدام از اسب‌های دیگر نمی‌توانستند به رکورد آن‌ها نزدیک شوند.

اسب سلطنتی
اسبی مناسب ورزشکاری

در سال 1831 انتظار می‌رفت که اسب‌های پنج‌ساله بتوانند بدون تغییر سرعت در حدود 12 تا 15 مایل (19 تا 24 کیلومتر) را به‌راحتی طی کنند. تا سال 1925، ارتش پرتغال انتظار داشت كه اسب‌ها 40 كیلومتر از زمین‌های ناهموار را با حداقل سرعت 10 كیلومتر در ساعت طی كنند و یك كورس مسطح 8 كیلومتری را با حداقل سرعت 800 متر در دقیقه با حداقل وزن 70 کیلومتر طی کنند. ارتش اسپانیا استانداردهای مشابهی نیز داشت.

برنده مدال برنز

از ابتدای تاریخ خود، اسب آندلس برای سوارکاری و حمل درشکه استفاده می‌شده است. در میان اولین اسب‌هایی که برای درساژ کلاسیک مورداستفاده قرار می‌گیرند، امروزه آن‌ها هنوز در رقابت بین‌المللی با لباس‌های ورزشی حضوری چشمگیر دارند. در بازی‌های جهانی سوارکاری 2002، دو آندلسی در تیم برنده مدال برنز اسپانیا حضور داشتند، همان تیمی که مدال نقره را در بازی‌های المپیک تابستانی 2004 گرفت.

امروزه، این نژاد به‌طور فزاینده‌ای برای افزایش تعداد آن‌ها در نمایش‌های کلاسیک پرورش داده می‌شود. بااین‌حال، ازنظر تاریخی، آن‌ها همچنین به‌عنوان اسب‌های شکار استفاده می‌شدند، به‌ویژه برای کار با گاوهای ایبری که به خاطر خلق‌وخوی های تهاجمی معروف، مناسب هستند. آن‌ها به خاطر استفاده در نبردهای گاو نر نیز شناخته‌شده‌اند.

مادیان‌ها به‌طور سنتی برای لاتریلا استفاده می‌شدند، این روند استفاده از اسب اسپانیایی برای خرمن‌کوبی دانه تا دهه 1960 ادامه داشت. مادیان‌ها، بعضی از آن‌ها باردار و یا کره‌اسب در کنار آن‌ها، روزهای کامل را با چرخاندن خرمن‌کوب پشت سر گذاشتند. این کار علاوه بر اینکه یک کار کشاورزی سنتی است، به‌عنوان آزمایش مقاومت برای خطوط مادرانه اسب آندلسی نیز عمل می‌کند.

اسب سلطنتی
برنده مسابقات سوارکاری

قدیمی ترین اسب سلطنتی

اسب سلطنتی اسپانیایی یکی از قدیمی‌ترین نژادهاست. رومن ها از قدرت و استقامت آن‌ها بسیار گفته‌اند. مدرسه تعلیم سوارکاری اسپانیایی معروف به وین، به نام همین اسب تأسیس شد. وقار رقصنده او باعث شد که اسب موردعلاقه پادشاهان شود و لقب اسب سلطنتی اروپا داده‌اند. امروزه او الهام‌بخش نسل جدیدی است. در مدرسه هنر سوارکاری سلطنتی آندلسیایی در شهر هرز در جنوب اسپانیا تعداد اندکی پذیرفته می‌شوند.

تنها اسب‌ها، هنرجوها و تعلیم‌دهندگان تراز اول، برنامه درسی سخت و سریع تابه‌حال رقیبان المپیک متعددی به وجود آورده است. مدرسه همچنین سنت ها را نیز زنده نگه می‌دارد. هفته‌ای یک‌بار عموم به مدرسه دعوت می‌شوند تا از شکوه و جلال عصر دیگری لذت ببرند. در لباس قرن هجده سوارکاران، اسب‌سواری کلاسیک را به بهترین شکل بازسازی می‌کنند.

پس از تمرین در زمین‌های اروپا از همه خارق‌العاده‌تر هوا بر روی زمین است. اسب‌ها در حالت طبیعی هنگام دعوا می‌پرند و لگد می‌زنند. قرن‌ها پیش به اسب‌های سواره‌نظام برای جنگ، این حرکات را آموزش می‌دادند. درنهایت هر حرکت همانند باله در خود پایان می‌یافت. یک حرکت دشوار، جست‌وخیز اسب به فراز به حرکت عمودی درجا نیاز دارد. تعداد کمی می‌توانند چنین رقصی را باقدرت و جدیت و جذابیت اسب اسپانیایی انجام دهند. در اسپانیا باافتخار فراوان از پاکی و خالصی این نژاد محافظت می‌شود. بااین‌حال رگه‌های نژاد آن در سطح وسیعی پخش‌شده است. چراکه این اسبی است که زمانی دنیای جدیدی را فتح کرده بود.

اسب‌های سلطنتی ملکه انگلیس

اعلیحضرت ملکه الیزابت دوم اوایل این ماه 60 سال سلطنت خود را جشن گرفت. به‌عنوان بخشی از بسیاری از جشن تا جشنواره بین‌المللی جذاب الماس در 10-13 ماه مه در قلعه ویندزور ارائه شد. بیش از 550 اسب و بیش از 1000 رقصنده، نوازنده و مجری از سراسر جهان گرد هم آمدند تا به ملکه که در 13 ماه مه در یک اجرای ویژه شرکت کرد، ادای احترام کنند.

ملکه
اسب ملکه الیزابت دوم

موضوع این مسابقه سفر به دور دنیا بود که منعکس‌کننده سفرهای ملکه و کشورهای مشترک‌المنافع در دوره سلطنت او بود. اسب‌ها در این جشن بازیگران اصلی بودند و بسیاری از اسب‌های ملکه به این رژه پیوستند.

ملکه همیشه به اسب‌سواری اشتیاق داشته است و اسب‌ها در فعالیت‌های ورزشی خانواده سلطنتی، از چوگان گرفته تا مسابقات، رانندگی با کالسکه و نمایش، نقشی اساسی دارند. در سن 4 سالگی، الیزابت و خواهرش مارگارت از پدرشان پادشاه جورج ششم یک پونی شتلند به نام Peggy هدیه گرفتند.

او هنوز هم در سن 68 سالگی سوار بر اسب می‌شود. دخترش، پرنسس آن در رشته سوارکاری به المپیک راه پیداکرده است و نوه‌اش زارا فیلیپس، به نظر می‌رسد که برای رسیدن به بازی‌های المپیک 2012 تلاش می‌کند و راه مادرش را ادامه خواهد داد. در لندن ملکه علاوه بر سواری برای لذت، علاقه زیادی به پرورش و تولیدمثل اسب‌ها دارد. اسب‌ها در بسیاری از نامزدی ها و مراسم تشریفاتی سلطنتی نقش مهمی دارند.

مسابقه اسب سلطنتی

مسابقه‌ای که به‌عنوان ورزش پادشاهان شناخته می‌شود، مدت‌هاست که در بین اعضای خانواده سلطنتی محبوب شده است. در حقیقت، گفته می‌شود که ملکه ویکتوریا هنگام تماشای یک مسابقه در Ascot چنان هیجان‌زده شده است که باعجله برای دیدن پایان مسابقه، پنجره کاخ سلطنتی را شکسته است!

ورزش پادشاهان
مسابقات سلطنتی

شواهدی وجود دارد که هنری هشتم، الیزابت اول و چارلز اول همه اسب‌های خود را می‌راندند. اعلی حضرت به‌طور مرتب در مسابقات خصوصی به‌عنوان صاحب اسب و پرورش‌دهنده است و به‌عنوان یک مقام رسمی در رویدادهایی که از حمایت سلطنتی برخوردار هستند، مانند Derby و Royal Ascot که هرساله در آن شرکت می‌کند، دیده می‌شود.

مدرسه سلطنتی

در قرن شانزدهم مدرسه سلطنتی در همپتون تأسیس شد. مدرسه سلطنتی نقش مهمی در پیشرفت و ارتقا اسب سلطنتي و نيز ساير اسب‌ها هم در پرورش نژاد اصيل و هم در مسابقات دارد. چراگاه‌های سلطنتي در دربار همپتون امروزه نیز مورداستفاده قرار می‌گیرند.

مؤسسات سندرينگام در نورفولک و پولهامپتون در برکشاير، برجسته‌ترین مؤسسات اصیل در انگلیس را تشکیل می‌دهند. یکی از اولین برندگان دربی که از سندرينگام خارج شد، اسبی به نام موسی بود که در سال 1822 برنده شد. اسب‌های پرورش‌یافته در مدرسه سلطنتی طی 200 سال گذشته تقریباً در همه مسابقات مهم بریتانیا پیروز شده‌اند.

ملکه با مشارکت نزدیک در خرید اسب‌های جدید، موفقیت مداوم مدرسه سلطنتی را تضمین کرده است. وی همچنین شروع به ارسال مجوزهای فروش خود به آمریکا کرد. او توانست پولهامپتون را در همپشایر خریداری کند. جایی که اسب‌هاي بالغ قبل از اعزام به مسابقات در آنجا نگهداری می‌شوند. ملکه هر فصل حدود بیست‌وپنج اسب اصیل در تمرین دارد. مربی اسب آمریکایی مونتی رابرتز حداقل 5 بار در سال به انگلیس می‌رود تا در مورد عملیات آموزشی خود با ملکه مشورت کند و با اسب‌های جوان خود کار کند.

اسطبل سلطنتی

اسطبل اسب سلطنتی (Royal Mews) از سال 1761 در کاخ باکینگهام وجود دارد و حمل‌ونقل ملکه و اعضای خانواده سلطنتی را با کالسکه، اسب و اتومبیل فراهم می‌کند. اصطلاحات ‘Mews’ از زبان فرانسوی muer و لاتین mutare به معنی تغییر گرفته‌شده است. این اصطلاح به معنی به دام انداختن شاهین و سپس به قفس انداخته شدن پرنده است. “King’s Mews” در چيرينگ کراس در اصل برای اسکان شاهین شاه استفاده می‌شد. در قرن شانزدهم، این اصطلاح برای اسطبل‌های سلطنتی به‌کاربرده شد.

امروزه اسطبل‌های سلطنتی هنوز مشغله زيادی دارند به‌طوری‌که حدود 30 اسب کالسکه و بیش از 30 کارمند ازجمله مددکاران، مربیان و کارمندان تدارکات را در خود جای‌داده است. ده اسب از اسطبل‌های سلطنتی، گری های ویندزور است. نام آن‌ها از روزهایی گرفته‌شده است که در زمان ویکتوریا در ویندزور نگهداری می‌شدند و کالسکه‌های شخصی را برای خانواده سلطنتی می‌کشیدند.

اسب سلطنتی
اسطبل های سلطنتی

آن‌ها امروزه نیز به کشیدن کالسکه‌های حمل اعضای خانواده سلطنتی ادامه می‌دهند و در زمان تاج‌گذاری، مربی گلدن نیز برای تربيت آن‌ها آورده می‌شود. همچنین تقریباً بیست خلیج در اسطبل وجود دارد. اکثریت این‌ها خلیج‌های کلیولند و بقیه نژادهای تلاقی با سایر نژادهای اسب هستند.

بازديدکنندگان از اسطبل‌های سلطنتی می‌توانند این کالسکه‌ها و تعدادی از مربيان مجرب ملکه را ببينند. با شکوهترین اسطبل، گلدن است که برای جورج سوم در سال 1762 ساخته‌شده است و از زمان جورج چهارم در سال 1821 در هر تاج‌گذاری مورداستفاده قرارگرفته است.

برمه

یکی از اسب‌های موردعلاقه ملکه، برمه بود، مادیان سیاهی که توسط پلیس سلطنتی کانادا (RCMP) در سال 1969 به اعلی‌حضرت اهدا شد. اسب سلطنتي در آن زمان هفت‌ساله بود اما به‌عنوان اسب پليس بسيار موردتقدیر قرارگرفته بود.

ملکه شش هفته بعد و هرسال پس‌ازآن او را در Trooping the Color Parade سوار می‌شد تا اینکه پس از مراسم 1986 بازنشسته شد. ملکه پس از بازنشستگی، تصمیم گرفت که مایل نیست اسب جدیدی به‌جای او آموزش ببیند و از آن زمان تاکنون اعلیحضرت با کالسکه اسب در مراسم رژه شرکت می‌کنند. برمه بقیه عمر خود را در مراتعی در قلعه ویندزور گذراند تا اینکه در سال 1990 درگذشت.

نمایش اسب رویال ویندزور

نمایشگاه اسب سلطنتي ویندزور در سال 1943 با تأسیس باشگاه نمایش سلطنتي ویندزور اسب که برای میزبانی نمایش‌های اسب برای امور خیریه راه‌اندازی شده بود، آغاز شد.

اسب سلطنتی
اسب رویال

پادشاه جورج ششم حامی آن شد و اولین نمايش در 27 مه 1944 برگزار شد. هرسال به مدت پنج روز در ماه مه یا ژوئن در پارک خانگی ویندزور برگزار می‌شد. نمایشگاه اسب رویال ویندزور همیشه از حمایت پرشور خانواده سلطنتی برخوردار بوده است. ملکه در سال 1952 حامی شد و همسرش دوک ادینبورگ به‌طور منظم در کنار سایر اعضای خانواده‌اش در مسابقات رانندگی با کالسکه شرکت می‌کند.

کلام آخر

به پايان مقاله اسب سلطنتي رسيديم. با خواندن اين مقاله به اين نتيجه دست می‌یابیم که اسب‌هاي اصيل در هر نژادي می‌توانند به‌عنوان اسب سلطنتي استفاده شوند. بعد از تربيت و پرورش نژادهای اصيل، اسب سلطنتي به اسبي اطلاق می‌شود که در خدمت خانواده سلطنتي باشد.

اگر قصد خرید اسب را دارید بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. شما می‌توانید برای خریدوفروش اسب به سایت واسط کالا مراجعه کنید و یا اپلیکیشن واسط کالا را نصب‌کرده و آگهی خود را به‌صورت رایگان در آن قرار دهید.
برای خواندن مقاله‌های بیشتر در رابطه با اسب، مطالعه مقالات سایت واسط پت از دست ندهید.

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *