شستن اسب

شستن اسب

داشتن یک اسب بسیار دل‌انگیز است اما مسئولیت‌های زیادی را به همراه دارد. مراقبت خوب از اسب یکی از کارهای مهم صاحب آن است. ازجمله شستن و تمیز کردن اسب. حمام کردن اسب به‌خصوص اگر آن را برای اولین بار انجام دهید، کمی دلهره آور به نظر می‌رسد، این کاملاً طبیعی است!

خجالت نکشید چون با روند کار آشنایی ندارید یا کمی عصبی هستید که باید چه‌کاری انجام دهید یا اینکه نمی‌دانید اسب شما ممکن است چه واکنشی نشان دهد. این مقاله قصد دارد مراحل دقیق نحوه شستن اسب به طوری که ایمنی خود شما و اسبتان حفظ شود را آموزش دهد. علاوه بر این، به برخی از نکات و ترفندهایی که می‌توانید استفاده کنید تا اطمینان حاصل شود که همه‌چیز تا حد ممکن عالی پیش می‌رود، اشاره می‌شود. می‌توانید از مراحل و روش‌های حمام کردن برای درخشش، براق و تمیز کردن پوست اسب خود استفاده کنید. به‌زودی شما متخصص حمام کردن اسب خواهید بود!

برای از بین بردن هرگونه گل و خاکی در موهای اسب می‌توانید از یک شانه استفاده کنید و هم از یک برس قلم‌مو. گل‌ولای خشک‌شده در پاهای اسب خود را بشویید.  دم را با یک شانه دندانه‌دار صاف کنید. با استفاده از انگشتان دست خود گره‌های بین موها را بازکنید. هرگز حمام اسبی را که عصبی یا وحشت‌زده به نظر می‌رسد، شروع نکنید!

وسایل مورد نیاز حمام کردن اسب

فقط اطمینان حاصل کنید که هر آنچه را که می‌خواهید، نیاز دارید. برای اینکه اسب خود را حمام کنید، باید وسایل مورد نیاز را داشته باشید. در اینجا لیستی ازآنچه باید فراهم کنید وجود دارد:

حوله‌های تمیز خشک

  • خراشنده عرق
  • شیلنگ (برای تامین آب) با نازل قابل تنظیم
  • یک سطل آب تمیز و گرم
  • اسفنج‌های تمیز
  • شامپو

سایر محصولات نظافتی

سرانجام، شما باید خود را برای خیس و کثیف شدن آماده کنید، بنابراین باید لباس‌های تمیز خود را با لباس کهنه‌ای عوض کنید تا کثیف نشوند.  یک مکان برای شستشو آماده کنید که اسب شما نیز خیس و صابون زده شود. اطمینان حاصل کنید که آب به‌راحتی تخلیه می‌شود.

بنابراین یک مکان از بیرون را انتخاب کنید. ترجیحاً در یک روز آفتابی و گرم اسب خود را با یک گره سریع ببندید یا اگر کلیپ رهایی دارید از آن استفاده کنید تا در صورت نیاز بتوانید اسب را سریعاً رها کنید. همیشه به خاطر داشته باشید که اسب شما نسبت به تغییرات ناگهانی دما حساس است. او می‌تواند به‌راحتی در هوای سرد سرما بخورد؛ لذا برای حمام همیشه باید اسب‌های خود را در روزهای آفتابی و گرم حمام کنید.

شستن اسب
حمام کردن اسب در روزهای آفتابی

گره زدن

بهتر است اسب خود را با استفاده از گره یا کلیپی که می‌توانید به‌سرعت، با یک فشار کوچک روی گره حلقه کنید، گره بزنید. این کار درصورتی‌که اسب شما واقعاً ناسازگار و هیجان زده باشد در هنگامی‌که شستشو می‌شود، بسیار مفید خواهد بود. اگر متوجه شدید که اسب شما واقعاً از کنترل خارج‌شده است و او فقط می‌خواهد فرار کند، بهترین کار این است که او را آزاد کنید و اجازه دهید برود. در غیر این صورت، شما باید منتظر صدمات برگشت‌ناپذیر به اسب خود باشید.

انتظار می‌رود در کل مزرعه یا انبار که شستشو در آنجا انجام می‌شود، به‌طور کامل نرده تعبیه‌شده باشد که در صورت این اتفاق، شما با اجازه دادن به اسب خود برای دویدن و تخلیه هیجان، از صدمات احتمالی جلوگیری کنید.

نحوه شستن اسب

در ادامه مراحل حمام کردن اسب را به صورت گام به گام معرفی می‌کنیم، پس تا پایان با ما همراه باشید:

خیس کردن اسب از سم به بالا

اولین کاری که می‌خواهید انجام دهید خیس کردن اسب خود قبل از استفاده از شامپو است. هنگامی‌که شما این کار را انجام می‌دهید یک راه خوب برای به یادآوردن آنچه باید انجام دهید این است که چگونه آب و حمام را برای اسب خوشایند کنید.

شروع  این کار از پایین (پاها) به بالا (بدن) است این کار به اسب شما اجازه می‌دهد تا به‌جای ترسیدن از آب خنک، بدن خود را با دمای آب تنظیم کند. بنابراین اگر از شیلنگ استفاده می‌کنید، ابتدا به شیلنگ آویز بزنید و به‌آرامی جریان آب را از پاها به بالا بیاورید و سرانجام شستشو را به پشت آن برسانید. قطرات  آب را از صورت او پاک‌کنید و هرگز سر اسب خود را خیس نکنید.

نکته

برای خیس کردن اسب می‌توانید از شلنگ یا اسفنج خیس شده در آب استفاده کنید. بعضی از اسب‌ها دوست ندارند از خواب بیفتند، بنابراین این چیزی است که باید در نظر بگیرید. حتی اگر شما در یک روز واقعاً گرم اسب خود را شستشو می‌دهید، اسب نباید ناگهان در آب غوطه‌ور شود. اسب شما نسبت به تغییرات سریع دما حساس است بنابراین درجه حرارت بدن او را به‌آرامی پایین بیاورید.

خیس کردن
خیس کردن اسب با شیلنگ

هرگز شیلنگ را در حالت اسپری شدید قرار ندهید زیرا این امر ممکن است اسب شما را نیز فریب دهد. در حالت ایده‌آل، شما می‌خواهید که آب فقط از شیلنگ در یک جریان صاف خارج شود. خبر خوب این است که اکثر اسب‌ها هنگامی‌که کاملاً خیس شدند، آرام می‌گیرند.

خودداری از شستن مستقیم نواحی حساس اسب

نکته آخر این است که در استفاده از شستن مستقیم در مناطق حساس اسب خود یعنی صورت، ناحیه تناسلی و مقعد خودداری کنید. در هنگام شستشوی این نواحی حساس، از مراقبت‌های ویژه‌ی  بیشتری استفاده کرده و از وقفه‌های  کوتاه استفاده کنید. هم چنین، شستشوی دقیق ممکن است باعث درد و ناراحتی اسب شما شود. برای قسمت‌های دستگاه تناسلی و مقعد، از شخصی باتجربه تر بخواهید تا در شستشوی آن‌ها به شما کمک کند. شاید ایده خوبی باشد که به اسبتان اجازه دهید دقیقاً نشان دهد که چگونه مراحل بعدی را انجام دهید، مطمئن باشید که اسب شما می‌تواند این ارتباط را با شما برقرار کند. همیشه از یک اسفنج یا وسیله شستشوی متفاوت برای این مناطق استفاده کنید.

اگر برای اسب‌های نر می‌خواهید از این فرصت برای تمیز کردن آلت تناسلی آن‌ها استفاده کنید، می‌توانید این کار را با استفاده از پارچه تمیز یا پارچه‌ای از جنس پشم انجام دهید. بسیار ظریف عمل کنید و همچنین به یاد داشته باشید که از هرگونه آلودگی چشم خود را دور نگه‌دارید. از پارچه یا هر نوع وسیله دیگری که برای این کار استفاده کرده‌اید برای موارد دیگر شستشو  استفاده نکنید، زیرا می‌تواند باکتری‌های مضر را منتقل کند. مقعد اسب را بدون توجه به جنسیت تمیز کنید. مقعد را به‌آرامی پاک‌کنید پارچه‌های تمیز متعددی داشته باشید تا بتوانید هر بار که کثیف شد، تعویض کنید.

نکته

در مورد اسب‌های ماده، اندام تناسلی آن‌ها درست زیر مقعد آن‌ها قرار دارد بنابراین مطمئن شوید که به خوبی این کار را انجام می‌دهید زیرا می‌توانید باکتری‌های مضر به بدن اسب منتقل کنید. همچنین، این بسیار مهم است که مستقیماً در پشت اسب نایستید بلکه همیشه در یک طرف اوباشید و بسیار ملایم کارکنید.

نواحی حساس
پاک کردن نواحی حساس اسب

شستن صورت اسب

برای صورت اسب خود از اسفنج استفاده کنید، آن را درون یک سطل آب گرم خیس کنید و آب اضافی آن را خارج کنید. به‌آرامی صورت اسب خود را در جهت رشد مو پاک‌ کنید. شما باید مطمئن شوید که آب اضافی را بیرون می‌آورید تا به چشمان اسب خود وارد نشود زیرا او چنین چیزی را دوست ندارد.

صابون را برای تمیز کردن صورت استفاده نکنید. اگر صورت واقعاً کثیف است، مرتباً سطل خود را با آب تمیز پرکنید. این کار را هرچند بار که لازم است تکرار کنید تا صورت اسب تمیز شود.

شستن بدن اسب با شامپو به صورت قطعه قطعه

شستن قطعه قطعه از بدن اسب سبب می‌شود تا مطمئن شوید که هیچ نقطه‌ای را برای شستن فراموش نکرده‌اید. همچنین، مانع از ماندن بیش‌ازحد شامپو روی پوشش اسب شما و خشک شدن آن می‌شود که برای پوست وی مناسب نیست. برای شامپو زدن بخش‌های مختلف اسب خود، پارچه‌ای را به شامپو آغشته کنید و آن را با حرکت دورانی بر روی بدن اسب خود بکشید و پس از آن، شامپو را سریعاً بشویید. این مراحل را تکرار کنید تا تمام قسمت‌های باقی‌مانده تمام شود.

اگر از شستن قطعه قطعه استفاده نکنید و تمام بدن را شامپو بزنید اگرچه ممکن است روش خوبی به نظر برسد اما ایده‌آل نیست زیرا ممکن است برخی از قسمت‌هایی که به شامپو آغشته شده‌اند در حال خشک شدن و آسیب زدن به پوست باشند.

همان‌طور که قبلاً نیز اشاره شد، بخشی که نباید از شامپو برای شستشو استفاده کرد، صورت اسب و نواحی دستگاه تناسلی آن است. شامپو برای این مناطق مناسب نیست و ممکن است باعث تحریک پوستی شود.

شستن اسب
شستن هر قسمت بدن اسب بصورت جداگانه

نکته

بعد از شامپو زدن هر بخش، باید آن بخش را به‌طور کامل با شلنگ بشویید. این کار از خشک شدن شامپو بر روی پوست و موی اسبتان جلوگیری کرده و اثرات منفی آن را از بین می‌برد.

مجدداً مطمئن شوید که اسب خود را با یک جریان آب ثابت و ملایم شسته‌اید. شما نباید اسب را با جریان آب شدید بشویید. این کار اگرچه باعث می‌شود فرایند شستشو طول بکشد اما برای اسبتان خوشایندتر است.

شستن یال و دم اسب

قبل از شروع شستشو، شانه زدن یال و دم را به‌عنوان بخشی از روند عمومی نظافت، شروع کنید. برای جلوگیری از شکستن، بهتر است موی یال و دم را خشک‌ کنید. زیرا در صورت خیس و مرطوب شدن موها ضعیف‌تر می‌شوند. اگر یال و دم‌اسب شما هنوز خیس نشده است، آن‌ها را مرطوب کنید. برای دم‌ اسب خود، بیشتر می‌توانید آن را درون یک سطل پر از آب فروکنید، آن را تکان دهید و سپس از آب بیرون بیاورید. این کار را تکرار کنید تا کاملاً تمیز شود.

شما می‌توانید به تعدد این کار را انجام دهید زیرا خیس کردن دم به‌هیچ‌وجه بدن اسب را خنک نمی‌کند. برای بالای دم که نمی‌توانید داخل سطل بشویید، می‌توانید آن را با یک اسفنج پاک‌کنید. به یاد داشته باشید، در مورد تمام قسمت‌های پشت اسب خود، مستقیماً در پشت او نباشید. همیشه در یک طرف آن بایستید، بنابراین اگر اسب ناراحت یا ترسیده شود و تصمیم به لگدزدن بگیرد، شما در آن محدوده قرار نخواهید گرفت.

برای یال، فقط از شیلنگ برای خیس کردن آن استفاده کنید. سپس به‌راحتی، شامپو بزنید و بشویید! همچنین می‌توانید از خوشبو کننده برای یال و دم استفاده کنید و سپس آن را نیز بشویید. خوشبوکننده، موهای یال و دم‌اسب شما را نرم‌تر می‌کند.

شستن اسب
برای شستن اسب عقب آن نایستید

مراحل خشک کردن اسب

هنگامی‌که مطمئن شدید دیگر شامپو بر روی بدن اسب باقی نمانده، می‌توانید اسب خود را خشک ‌کنید. هرگز اسب خود را زمانی که هنوز خیس است رها نکنید، مخصوصاً اگر بیرون هوا سرد یا ابری است. آب موجود روی پوست وی مانع از حفظ صحیح دمای بدن می‌شود.

با استفاده از خراش عرق می‌توانید آب اضافی را روی اسب خود خارج کنید. ضایعات را در همان جهت رشد مو حرکت دهید. این کار را ادامه دهید تا زمانی که اسب شما کمی مرطوب باشد. در صورت عدم دسترسی به دستگاه تعویض عرق نیز می‌توانید اسب خود را با حوله پاک‌کنید. اگر این کار را انجام دهید کمی بیشتر طول خواهد کشید اما بسیار مهم است که حتماً وی را تا حد امکان خشک‌کنید. هنگام خشک‌کردن یال و دم، برای باز کردن هر گره از شانه استفاده نکنید. با استفاده از انگشتان دست خود به‌آرامی شانه کنید.

بعد از اینکه اسب هنوزکمی مرطوب است ، به او اجازه دهید تا کاملاً خشک شود. ابتدا باید با او،برای حدود ده دقیقه قدم بزنید تا گردش خون دراو سریع تر و ماهیچه هایش گرم شود. پس از آن ، اگر یک روز گرم و آفتابی باشد ، می توانید با او به بیرون بروید. اگر هوا سرد است ، باد بسیار می وزد یا ابری است ، یک پتو بر روی او بیندازید و او را با آن گرم نگه دارید.

برخی نکات و ترفندهای تخصصی

اگر به تازگی  سوار اسب خود شده‌اید، قبل از شروع حمام کردن اسب مطمئن شوید که بدن و ماهیچه‌هایش کاملاً سرد شده است. این موضوع به این نکته برمی‌گردد که شما می‌خواهید از تغییر ناگهانی دمای اسب جلوگیری کنید.

حمام کردن
شستن اسب

در اولین شستشوی خود، ممکن است بخواهید از مصرف شامپو به‌هیچ‌وجه استفاده نکنید، این در شرایطی است که اسب شما واقعاً از آب متنفر است. اگر از شامپو استفاده نمی‌کنید، دیگر نیازی به نگرانی در مورد شستشوی کامل آن از روی بدن اسبتان نیست.

نکاتی در رابطه با شستن اسب نمایشی

اگر شما یک حیوان خانگی دارید که نمایشی است، باید بیش از یک بار در ماه حمام شود. در این صورت، ممکن است او نتواند با شرایط مختلف دمای هوا در خارج از کشور مقابله کند، بنابراین ممکن است بخواهید او را بیشتر در روزهای سرد به نمایش بگذارید. در مرحله بعد، باید به خاطر داشته باشید که اسب‌ها معمولاً دوست دارند بلافاصله بعد از شستشو، چرخش کنند.

این امر می‌تواند خصوصاً اذیت کننده باشد اگر اسب خود را برای نمایش شستشو می‌دهید. شما نمی‌توانید خیلی خوب با اسب خود که در گل پوشیده شده است به رقابت بپردازید! در آخر، فقط به یاد داشته باشید که هنگام انتخاب شامپو و نرم کننده‌های اسب خود مراقب باشید. درست مانند انسان، برخی محصولات بسیار سخت‌تر از سایر محصولات هستند. در درازمدت، اگر از مواد شوینده‌ای برای شستشواستفاده می‌کنید که نامرغوب است، سبب از دست رفتن ملامیمت پوشش اسب شما می‌شود.

رفتار ملایم با اسب

مهم‌تر از همه، به یاد داشته باشید که ایمن باشید و اسب خود را ایمن نگه‌دارید. همیشه از عقل سلیم استفاده کنید و سعی کنید خود را در جایگاه اسب خود قرار دهید، به یاد داشته باشید که اسب شما یک حیوان باهوش است و وقتی می‌ترسد، می‌دود.

شستن اسب
داشتن رفتاری ملایم با اسب

همچنین به خاطر داشته باشید که هر کاری که انجام می‌دهید باید تدریجی و ملایم باشد. تغییر دما خیلی ناگهانی نباشد، به‌طور ناگهانی روی اسب خود شانه نکشید، از آن خسته نشوید، فریاد نزنید. همه این چیزها ممکن است اسب شما را خسته و عصبانی کند و هم شما و هم او را در معرض خطر قرار دهد. اگر می‌دانید که اسب شما طرفدار حمام نیست و اولین بار است، احتمالاً ایده خوبی است که شخصی را در اطراف خود داشته باشید تا به شما کمک کند.

کلام آخر

در آخر اینکه، اگر اسب شما بیمار یا آسیب‌دیده است، قبل از حمام کردن، ابتدا با دامپزشک خود مشورت کنید. قبل از شروع حمام اطمینان حاصل کنید که اسب شما در وضعیت خوبی قرار دارد. خجالت نکشید از دیگران کمک بگیرید،حتی اگر این اولین بار نیست!

بعضی از اسب‌ها از سایرین دشوارتر هستند و برای استحمام آن‌ها به بیش از یک نفر احتیاج دارند. اگر این راهنما را رعایت کنید و چند بار آن را انجام دهید، به‌زودی برای حمام کردن بسیار راحت خواهید بود.

جهت خرید و فروش حیوانات خانگی موردنظر خود می‌توانید به سایت واسط کالا یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

منبع:

equestrianbootsandbridles.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *