خرید و فروش اسب

خرید و فروش اسب

از زمان‌های قدیم اسب‌ها برای انسان جایگاه با ارزشی داشته‌اند. آن‌ها در تمام مراحل زندگی و سختی‌ها، یار و همراه انسان بوده‌اند. در جنگ‌ها، مزارع، باربری، حمل‌ونقل و حتی در کارهای منزل به انسان کمک می‌کردند؛ زیرا اسب‌ها حیوانات باهوشی هستند که قدرت تعلیم و آموزش بالایی دارند. در بعضی از کشورها انسان‌ها از طریق خرید و فروش اسب‌ها و همچنین استفاده از آن‌ها در مسابقات به اقتصاد کشورخود کمک کرده‌اند و باعث اشتغال‌زایی و کارآفرینی شده‌اند. درهر کشور بازارهایی برای خرید و فروش اسب راه‌اندازی شده است که افراد علاقه‌مند می‌توانند ازآنجا اسب موردنظر خود را انتخاب کنند و اسب‌های خود را برای فروش به این بازارها بیاورند. روزانه نزدیک به هزاران اسب در این بازارها به فروش می‌رسد.

برای خرید و فروش اسب به مواردی مانند: نوع اسب، نژاد، جنس، قیمت، سن، کاربرد و متناسب بودن اندام اسب توجه بسیاری می‌شود. بنابراین با دانستن ویژگی‌های یک اسب به‌راحتی اسب موردنظر را می‌توان انتخاب کرد. درصورتی‌که از اسب خریداری‌شده‌ خود راضی نبودید یا آن اسب برای هدف موردنظر شما مناسب نبود و آموزش لازم را ندیده بود می‌توانید آن را در بازار اسب به فروش بگذارید.
واسط پت به شما کمک می‌کند تا نکات مفیدی درباره ی خرید و فروش اسب بدانید. شما می‌توانید اسب خود را بهتر به فروش بگذارید یا اسب مناسب ‌تری برای خرید انتخاب کنید. پس با واسط پت همراه شوید!

نکات خرید اسب

برای خرید و فروش اسب باید دقت و توجه زیادی داشته باشید. همواره در تصمیم خود برای خرید و فروش اسب مصمم و مطمئن بمانید. برای خرید و فروش اسب علاوه بر تصمیم قطعی تصمیمات عاطفی هم مدنظر است؛ زیرا اسب‌ها حیوانات باشکوه و بسیار زیبایی هستند.

ظاهر آن‌ها نظر هر خریداری را به خود جلب می‌کند و البته عده‌ای از فروشندگان از این خصوصیات و زیبایی اسب سو استفاده می‌کنند.

آن‌ها با شست و شوی اسب و تزئین ظاهر و بدن، دم و موهای اسب موقعیت بهتری برای خرید و فروش اسب خود ایجاد می‌کنند تا خریدار به بهترین شکل و بالاترین قیمت آن را خریداری کند.

نژاد اسب

اسب‌ها حیواناتی با نژادهای مختلفی هستند که هرکدام رنگ و نوع و شکل متفاوتی دارند. هرکس متناسب باسلیقه‌ی خود اسب دلخواهش را انتخاب می‌کند.

برای برخی از مربیان که اسب را به‌منظور سوارکاری و مسابقات خریداری می‌کنند بیشتر از شکل ظاهری و زیبایی اسب، توان جسمی، سرعت، مقاومت و هوش اسب مهم است.

باید توانایی تعلیم و روحیه‌ی آموزش برای مسابقات سوارکاری مانند: درساژ، پرش از موانع، یورقه و یورتمه را داشته باشد.


اگر دوست دارید با نژادهای مختلف اسب به خوبی آشنا شوید. پیشنهاد میکنم مقالات مربوط به نژادهای اسب در سایت واسط پت را به هیچ عنوان از دست ندهید!
مقاله اسب نژاد فریزین, نژاد عرب, تروبرد, اسب پینتو

موستانگ

 

اسب موستانگ

اسب‌ها یا اسبی از یک نژاد یا ترکیبی از دو نژاد اصیل از اسب‌ها هستند. اسب‌هایی مانند اسب تروبرد، هافلینگر، موستانگ، هانوورین، باشکیر، اندلسی، فریزین، مارواری و غیره اسب‌های اصیل خارجی هستند که از دو نژاد از آن‌ها اسب دیگری به وجود می‌آید. به این اسب‌ها که تلفیق دو اسب اصیل هستند اسب دو خون گفته می‌شود. هرچه اسب اصیل‌تر باشد و دو خون نباشد در خریدوفروش اسب ارزش بیشتری خواهد داشت. امروزه این تلفیق نژادها گسترش زیادی یافته است.

نکات مهم خرید وفروش اسب

برای خرید اسب، سعی کنید اسب‌های جوان که زیر ۵ سال دارند را انتخاب نکنید؛ زیرا اسب‌هایی که بالای ۵ سال سن دارند، بهتر کنترل می‌شوند.

آموزش آن‌ها بهتر است و همچنین ازنظر بدنی و هیکل، رشد بدنی آن‌ها کامل شده و دارای خلق‌وخوی بهتر و سرعت بیشتری هستند.

سن اسب در خریدوفروش اسب تأثیر زیادی دارد . معمولاً اسب‌هایی که بین ۵ تا ۱۲ سال سن دارند، برای خرید و فروش اسب بهترین گزینه برای انتخاب هستند.
به آنچه به‌طور دقیق راجع به اسب نوشته یا گفته می‌شود با دقت توجه کنید. به تمام عادت‌های اسب و خلق‌وخوی او و کارت واکسن و کارت درمان اسب توجه کنید. در بازار خرید و فروش اسب اسب‌هایی هستند که شناسنامه و کارت درمان ندارند، این اسب‌ها برای خرید قابل‌اعتماد نیستند.

اسب‌های نامناسب

  • از خرید اسب‌هایی که قیمت مناسب ندارند خودداری کنید. قیمت بالا و پایی برای فروش اسب اصلاً مناسب نیست؛ زیرا با وجود خریدار زیادی که برای آن اسب می‌آورد درنهایت نظر مشتری از خرید عوض خواهد شد.
  • اگر یک اسب بعد از چند ماه هنوز فروخته نشده است دقت کنید؛ زیرا ممکن است مشکلی داشته باشد که مانع از فروش آن شده است. مانند: قیمت بالا و یا مشکلات دامپزشکی. در خریدوفروش مدت‌زمان تبلیغات و ماندن اسب در بازار می‌تواند دلیلی برای اعتماد و یا بی‌اعتمادی طرفین باشد.
  • از یک دامپزشک حرفه‌ای بخواهید تا هنگام خرید اسب موردنظر به شما کمک کند و اسب را ازلحاظ سلامت جسمی امتحان کند. برای مثال اگر اسبی عمل جراحی کولیک داشته باشد یک دامپزشک خوب می‌تواند با دیدن جای زخم جراحی کولیک این مشکل را متوجه شود. مواردی چون: سابقه‌ی هرگونه جوش خوردن بعد از شکستگی در دست و پای اسب را به شما اطلاع دهد.

خرید و فروش اسب

 

حضور یک دامپزشک برای خرید اسب

خرید و فروش اسب بر اساس کاربرد آن

قبل از هر اقدامی برای خریدوفروش حتما با مشاوران مخصوص مشورت کنید و به نکاتی که بیان کردیم، توجه کنید.

اسب‌های مسابقه

اسب‌هایی که برای ورزش و مسابقات سوارکاری (مانند پرش، درساژ، یورتمه وچوگان و یورقه) و برای حضور در المپیادها آموزش داده می‌شوند.

برخی از این اسب‌ها برای سوارکاران مبتدی آموزش داده‌شده‌اند که خریداران آن‌ها افراد جوان و تازه‌کار هستند. این اسب باید خلق‌وخوی آرامی داشته باشد و سوار خود را اذیت نکند. تا سوارکار از سوار خود لذت ببرد که برای این منظور اسب‌های دو خون مناسب‌تر هستند.

اسب‌های بومی و محلی

این اسب ها برای کار در مزارع و باربری و حمل‌ونقل و به‌طورکلی کمک به انسان‌ها پرورش داده‌شده‌اند و بیشتر در شهرستان‌ها خریدوفروش می‌شوند. همچنین جنس اسب یکی از مهم‌ترین عوامل در خرید و فروش اسب است.

افرادی که به پرورش اسب علاقه‌مند هستند بهتر است برای خرید اسب‌ها ابتدا از اسب‌های ماده و سلیمی شروع کنند. در خرید مادیان، برای تولیدمثل، علاوه بر سن، سالم بودن رحم و امکان کره آوری و زمان آخرین کره مادیان، اهمیت دارد.

ازآنجایی‌که اداره و کنترل اسب‌های نر معمولاً کار ساده‌ای نیست، این اسب‌ها، اسب‌های مناسبی برای سوارکار بی‌تجربه نمی‌باشند. برای سواری تفریحی معمولاً یک اسب اخته یا مادیان انتخاب بهتری است. اسب اخته غالباً خیلی آرام تر و وابسته‌تر است. درحالی‌که نرهای اخته نشده گرایش به هیجان بیشتر دارند.

بومی و محلی

 

اسب هایی مناسب مزارع و باربری

از خرید و فروش اسبب هایی که دارای نقص عضو هستند خودداری کنید؛ مانند اسب‌های زیر:

  • اسب‌هایی که فاصله‌ی زیادی بین دست‌وپای آن‌ها هستند برای خرید مناسب نیستند.
  • آن‌هایی که زاویه‌ی مفاصل خرگوشی آن‌ها متناسب نیست.
  • اسب‌هایی که دارای نقص در گردن هستند.
  • طول کمر اسب‌ها بسیار بلند یا کوتاه است.
  • اسب‌هایی که کپل افتاده دارند.

هنگامی‌که در خرید اسبی مطمئن شدید در یک مکان آرام و بدون خطر، مدتی را با آن اسب پیاده‌روی کنید تا صحت حرف‌های فروشنده برایتان مشخص شود و در صورت لازم سوارکاری را با اسب امتحان کنید.

بیان نقاط قوت و ضعف اسب

با وجود مشکلات و رکود اقتصادی اخیر، خرید و فروش اسب کار آسانی نیست. برای فروش اسب باید بسیار هوشمندانه عمل کنید. اولین کاری که باید انجام دهید صادقانه و عادلانه مشخصات اسب خود را برای خریدار بیان کنید. نقاط قوت، ضعف، سطح توانایی، خلق‌وخو و تمام ویژگی‌های ظاهری و اخلاقی او را بیان کنید.
حتی اگر خودتان عیوب و مزایای اسب خود را به‌خوبی نمی بینید حتماً از افراد باتجربه و یک مربی منظم دیگر بخواهید که تمام معایب و مزایای اسب شما را پیدا کند و نظر صادقانه‌ی او را یادداشت کنید.

صراحت و صداقت در بیان نقاط ضعف و قوت اسب خود به شما کمک می‌کند تا اعتماد و رضایت خریدار را جلب کنید. تعریف زیاد از استعداد و سطح بالای اسب برای خریدار دید خوبی ندارد و باعث ایجاد شک و تردید میشود.

نقاط قوت و ضعف

 

نقاط قوت و ضعف اسب

توجه کافی به عکس اسب

یک عکس باکیفیت اولین چیزی است که خریدار زیادی را به خود جلب می‌کند. دوربین‌هایی که عدسی‌های قوی دارند عکس‌هایی باکیفیت و بهتری از اسب می‌گیرند. این عکس‌ها می‌توانند یک اسب را به یک اسب ‌دوست‌داشتنی و فوق‌العاده تبدیل کند.

به عنوان مثال در بعضی اسب‌ها با روش‌هایی نحوه‌ی گوش‌های اسب را طوری نشان می‌دهند که مانند یک اسب بسیار باهوش مشخص شود. در این عکس نقص‌ها و عیوب بدنی اسب پنهان است و به‌خوبی مشخص نمی‌شود.
برای عکس گرفتن از اسب موردنظرتان سعی کنید از نور خورشید در پشت اسب استفاده کنید. زیرا نور صبح یا نزدیک غروب، بهترین حالت برای عکس گرفتن را دارد.

اگر به‌جای عکس گرفتن از اسب، ویدئو گرفته شود. ویدئو می‌تواند آموزش‌ها و مهارت‌هایی که اسب دارد را بهتر نشان دهد.

نقش تبلیغات در فروش اسب

برای فروش اسب کمک گرفتن از عده‌ای برای تبلیغات در مورد اسب کمک بزرگی درفروش اسب می‌کند. این افراد با مذاکره کردن بر سر قیمت و تعریف و تمجید از اسب معمولاً به نفع فروشنده کار می‌کنند.

در آخر درصدی از هزینه‌ی فروش اسب را برای خود برمی‌دارند. از طرفی این دلالان از روند تغییر قیمت اسب‌ها اطلاع کافی دارند؛ می‌دانند که چگونه به بهترین شکل ممکن با خریداران مذاکره کنند.

همچنین با کمک این دلالان صاحب اصلی اسب دل‌بستگی خود را به اسب کمتر می‌کند. دلالان به‌عنوان یک واسطه در خرید و فروش اسب عمل می‌کنند اما باید مواظب دلالان و کلک‌های آن‌ها بود!

تهیه لیستی جامع ازعادات‌ اسب

در این لیست حتی مشخصات و آزمایش‌ها و تائید سلامت اسب توسط دامپزشک و سوابق دامپزشکی او را بنویسید. البته برای برخی از اسب‌ها که شناسنامه‌دارند این کار راحت‌تر انجام می‌شود؛ زیرا اطلاعات اسب را در آن ذکر می‌کنند.

البته مهم‌ترین کار تطبیق دادن و چک نمودن شماره‌ی میکرو چیپ موجود در گردن اسب با شناسنامه یا پاسپورت اسب است.

علاوه بر این داشتن کارت سلیمی برای اسب‌های سلیمی و شناسنامه فدراسیون سوارکاری برای اسب‌های خارجی، کارت ماده برای مادیان، کارت واکسیناسیون و کارت درمان برای همه‌ی اسب‌ها ضروری است.

خرید و فروش اسب

 

عادات اسب

اسب خود را حراج نکنید

اسبتان را به قیمت ارزان‌تر از قیمت واقعی به فروش نگذارید؛ زیرا با این کار، باعث قتل اسب می‌شوید. افراد زیادی از اسب‌های حراجی برای ذبح و صادرات گوشت اسب به کشورهای دیگر استفاده می‌کنند. در این زمان است که،اسب شمارا برای استفاده درست خریداری نمی‌کنند.
تعیین قیمت مناسب باید براساس مواردی مثل آموزش و استعدادها، خلق‌وخوی، پرورش و صدا، زیبایی و اندام، سن و جنس او انجام شود.

استفاده از وبسایت واپلیکیشن

اگر برای خرید و فروش اسب به سایت‌ها مراجعه کردید. توجه داشته باشید مخاطبان آن وب‌سایت بیشتر چه کسانی هستند و بیشتر چه نژاد اسب را در آن برای فروش به اشتراک گذاشته‌اند.

به بیشترین نژاد اسبی که جستجو شده است توجه کنید تا برای خرید یک نژاد اسب علاقه‌مندی‌های دیگران را هم بدانید.

توجه کنید که رسانه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک و اینستاگرام بهترین تبلیغ را برای خریدوفروش اسب می‌توانند انجام دهند. همه‌ی علاقه‌مندان با مراجعه به شبکه‌های اجتماعی از نوع و قیمت اسب‌ها مطلع شوند.

نکته‌ی مهم در این تبلیغات، داشتن وقت و برنامه‌ریزی مناسب و به‌موقع برای پاسخگویی به سؤالات و رفع اشکالات خریدارانی است که به شما از طریق شبکه‌های اجتماعی پیام می‌فرستند.

زیرا پاسخ ندادن به سؤالات می‌تواند میتواند به معنی ازدست‌ رفتن موقعیت فروش اسب شما باشد. حتی اگر خودتان وقت کافی برای پاسخگویی را ندارید افرادی را برای پاسخگویی به سؤالات در شبکه‌های اجتماعی استخدام کنید تا اینکه آخربتوانند خرید و فروش اسب را انجام دهند.همچنین اگر قصد خرید و فروش اسب با مناسبترین قیمت ها را دارید, به شما پیشنهاد میکنیم حتما اپلیکیشن واسط کالا را دانلود کنید و اسب یا حیوان خانگی خودتان را با مناسبترین قیمت ها به فروش بگذارید با بخرید!

ثبت در دفترخانه رسمی

اگر اسب شما مشکلات دامپزشکی مانند: زمین خوردن، شکستگی، عمل جراحی و غیره دارد, آنها را به خریدار بگویید. یک دامپزشک خوب می‌تواند این مشکلات را تشخیص دهد و درنتیجه خریدار با بی‌اعتمادی نسبت به شما از خرید اسب صرف‌نظر می‌کند.
در آخر باید فروشنده و خریدار سندی را مبنی بر فروخته شدن اسب با تمام ویژگی‌هایش را امضا کنند. این سند می‌تواند در یک دفترخانه رسمی و در حضور مسئولین قضایی نوشته و امضا شود تا جای هیچ شک و تردیدی برای طرفین نباشد.این کاراز بروز مشکلات بعدی برای طرفین جلوگیری می کند. همچنین باید برای پرداخت مبلغ تعیین‌شده به فروشنده ضمانتی وجود داشته باشد.

خرید و فروش نژادای متنوع

ازجمله نژادهای اسب اصیل ایرانی می‌توان به اسب ترکمن، اسب کردی، اسب عرب، اسب قره‌باغ، سیستانی، تالشی و غیره اشاره کرد. همانطور که میدانید اسب‌ها بر اساس نوع و نژادی که دارند قیمت متفاوتی دارند. واسط پت در این قسمت به خرید و فروش اسب های نژادهای مختلف ایرانی می‌پردازیم:

اسب ترکمن

نژاد ایرانی در منطقه‌ی ترکمن پرورش داده‌شده و در این منطقه خریدوفروش اسب نژاد ترکمن رایج شده است. اسب ترکمن لاغر است، بدنی کشیده دارد و معمولاً به رنگ خاکستری دیده می‌شود. قد این اسب ۱۴۸ تا ۱۵۵ سانتیمتر است. خرید و فروش این اسب به خارج از کشور ممنوع شده است. از پرطرفدارترین اسب‌های ترکمن، اسب آخال تکه، چناران، یموت هستند که به علت زیبایی‌شان بیشتر خریدار دارند.

اسب کردی

از دیگر نژادهای اسب اصیل ایرانی که زیبایی و استقامت بالایی دارد، اسب کردی است. به علت توانایی و افتخارات این اسب در مسابقات چوگان، پرش و سوارکاری، خرید و فروش اسب نژاد کرد برای شرکت در مسابقات چوگان ارزش زیادی دارد. مزیت دیگری که در خرید و فروش اسب نژاد کرد به آن توجه می‌شود کم‌خوراک بودن این اسب است.

خرید و فروش اسب

 

اسب کردی

در زمستان‌های سرد در نواحی کوهستانی کردستان برای انتقال بیماران وامداد به افرادی که در برف و کولاک مانده‌اند. داشتن یک اسب کرد برای خانواده‌های کردی از ضروریات است. این اسب از ایام قدیم نماد فرهنگی و تاریخی این استان است.
اسب کردی عمدتاً در منطقه کرمانشاه، و استان‌های آذربایجان غربی و قسمتی از زنجان، لرستان و کردستان در جمعیت زیادی خرید و فروش می‌شود. همچنین به کشورهایی نظیر ترکیه، عراق و قسمتی از جمهوری آذربایجان فروخته می‌شود.

اسب عرب

اسب عرب متعلق به منطقه خاورمیانه است. شکل او با دیگر نژادهای اسب متفاوت است. به دلیل سر و بینی و دم بلندی که دارد شناسایی راحت‌تری دارد. قد اسب عرب بین ۱۴۲ تا ۱۵۴ سانتیمتر است و وزن آن معمولاً ۳۵۰ تا ۴۵۰ کیلوگرم است.
خرید و فروش اسب های عرب اصیل بیشتر به منظور تولیدمثل و انتقال نسل‌های هر نژاد اسب انجام می‌شود.

اسب قره‌باغ

اسب قره‌باغ از اسب‌های قدیمی کشور ایران است. خرید و فروش اسب نژاد قره‌باغ به علت سرعت بالایی که دارد برای استفاده در مسابقات رایج است. همچنین بسیاری از نوجوانان علاقه‌مند به ورزش سوارکاری این اسب را برای آموزش خریداری می‌کنند. در خرید و فروش اسب توجه به کاربرد و موارد استفاده‌ی از هر اسب مهم‌ترین عاملی است که قبل از خرید اسب باید به آن توجه داشت.

بسیاری از علاقه‌مندان بدون در نظر گرفتن کارایی با توجه به رنگ یا نوع اسب آن را خریداری می‌کنند.

خرید و فروش اسب

 

اسب قره باغ

کلام آخر

به پایان مقاله خرید و فروش اسب رسیدیم. امیدواریم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید و اطلاعات مفیدی را کسب کرده باشید. از اینکه با ما در واسط پت همراه هستید سپاسگزاریم!

شما می‌توانید با مراجعه به سایت واسط پت مقالات مرتبط با اسب ها را مطالعه کنید.

همچنین سایت یا اپلیکیشن واسط کالا به شما کمک میکند تا بتوانید اسب دلخواه خود را با نازل‌ترین قیمت خریدوفروش نمایید.

منابع

https://www.ehorses.com/

https://thehorse.com/111934/12-tips-for-selling-a-horse/پت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *