چگونه اسب را هدایت کنیم

چگونه اسب را هدایت کنیم ؟

یک شروع خوب یک حرکت عاقلانه و دلپذیر به سمت پیشرفت را آغاز می‌کند. همیشه هر سوارکاری باید بداند که چگونه حیوان خود را هنگام سوارکاری هدایت و کنترل کند. دانستن این موضوع که چگونه اسب را هدایت کنیم مهارتی است که هر سوارکار باید آن را بداند. تنها مشکلی که وجود دارد این است که اگر از صد متخصص آموزش سوارکاری سؤال کنید هرکدام فکر می‌کنند بهترین راه برای سوار شدن اسب یک‌چیز است، اما صد جواب متفاوت دریافت می‌کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا ضمن یادگیری اصول هدایت اسب با چند نکته جالب آشنا شوید.

موارد لازم؟!

احتمالا اولین چیزی که شما می خواهید به اسب خود یاد دهید این است که او را به جایی که می خواهید هدایت کنید. این‌ یک مهارت اساسی است که هر صاحب اسب، باید بداند. پیاده روی بی سر و صدا در کنار شما چیزی است که اسب شما باید یاد بگیرد. اگر چه قرار گرفتن شما به صورت معمول باید در سمت چپ باشد اما می توان در سمت راست هم این کار را انجام داد.

قدم زدن با اطاعت در کنار شما اساس بسیاری از چیزهای دیگر است که شما از اسب خود می خواهید.
برای هدایت اسبتان شما به افسار و همچنین به یک طناب مخصوص هدایت احتیاج دارید. طناب هدایت را با ضخامتی که برای دست شما مناسب است انتخاب کنید. طناب‌های چرمی و پارچه‌ای ممکن است راحت نباشند ولی بااین‌وجود بعضی‌ها آن‌ها را بیشتر ترجیح می‌دهند. بعضی‌ها طناب کتان ضخیم را ترجیح می‌دهند. استفاده از دستکش برای شما لازم است زیرا بعضی اسب‌ها عادت دارند سرخود را ناگهان تکان دهند و این دستکش‌ها از دست شما و انگشتانتان محافظت می‌کنند.

کنترل برای هدایت اسب

برای آگاهی به نحوه هدایت کردن اسب باید بدانیم که هر اسب نسبت به دیگری متفاوت حرکت خواهد کرد. این امر وقتی‌که شما طبق فرمان خود، به دستگیره‌ها نگاه می‌کنید، صادق است. بااین‌وجود با چند استراتژی ساده می‌توانید تعادل خود را حفظ کنید، اول حیوان را با واکنش‌های موردنیاز آشنا کنید و خود را کنترل کنید. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که روی این اصول تمرکز کنید.

چگونه اسب را هدایت کنیم
چگونگی کنترل اسب

ابتدا دانستن اینکه کدام دست‌وپا در قسمت داخلی و کدام دست‌وپا در قسمت بیرونی قرار بگیرد، مفید است. دانستن این اطلاعات اولیه، برای یادگیری چرخاندن اسب کمک می‌کند. باید توجه داشت که در این موضوع سن مهم نیست، بلکه تجربه مهم است.
می‌توانید اطلاعاتی در مورد نحوه هدایت کردن اسب را در ادامه بخوانید:

چند نکته برای هدایت اسب

 • اسب خود را زین کنید و سوار شوید. به‌محض اینکه بر روی زین رفتید، در حالت ایستاده قرار بگیرید و شاخ زین را در مرکز گردن حیوان خود قرار دهید.
 • توزیع وزن شما باید بر اسب مستقر باشد تا او بتواند نشانه‌ها را بفهمد.
 • زانوها را کمی به سمت جلو حرکت دهید تا آن‌ها با حیوان تماس نگیرند. به او ضربه بزنید یا کمی فشار دهید تا به جلو حرکت کند.
 • فشار را به‌محض حرکت به جلو رها کنید و از حالت ایستاده جلو بروید یا با این حرکت سرعت جلو را به یک راهپیمایی سریع‌تر افزایش دهید.
 • وزن خود را به‌طور مساوی توزیع‌شده در مرکز زین نگه‌دارید تا به سمت جلو بروید.
چگونه اسب را هدایت کنیم
چگونه اسب را هدایت کنیم

سایر نکات مهم

 • پاهای خود را کمی به عقب حرکت داده و هر دو زانو را به همان اندازه فشار دهید تا اسب خود را متوقف کنید. این دستور باید او را از هر راه رفتن بازدارد. این موقعیت پاها وزن شما را به سمت جلو در زین حرکت می‌دهد تا از این کار متوقف شود.
 • هر دو پا را کمی به جلو بزنید؛ به او کمی فشار دهید تا از اسب بخواهید به عقب برود. این موقعیت وزن شما را به قسمت عقب زین تغییر می‌دهد.
 • با اعمال فقط پای راست در یک موقعیت کوچک، جلو اسب خود را به سمت چپ بچرخانید.
 • با استفاده از پای چپ، خود را کمی به جلو و بدون تماس با پای داخلی خود به راست بپیچید. پای داخلی جهت شما است که می‌خواهید بچرخانید.
 • پای بیرونی برای چرخاندن در جهت مخالف فشار وارد می‌کند و وزن شمارا در زین به این پا تغییر می‌دهد. آن‌ها از فشار به‌ نوبه خود دور می‌شوند.
 • فشار را متوقف کنید تا یک چرخش متوقف شود یا فشار خود را در همان ناحیه نگه‌دارید تا در چرخه‌ها در جریان باشد.

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مطلب زیر را از دست ندهید:
چگونه اسب را پرورش دهیم؟

کجا می‌خواهید بروید؟

اگر به این موضوع توجه کنید به درستی می‌توانید به نحوه هدایت کردن اسب خود پی ببرید. به جهتی که می‌خواهید بروید نگاه کنید. مقدار وزنی که در جمجمه وجود دارد درواقع می‌تواند تعادل شما را در هنگام هدایت او کنترل کند. بسیاری از سوارکاران تمایل دارند که هنگام سوارشدن به پایین نگاه کنند و این‌یک نشانه ارتباطی متفاوت را از طریق سرنشینان ایجاد می‌کند تا اینکه سره سوار در وضعیت صعودی‌تری قرار داشته باشد.

کنترل
کنترل اسب

چگونگی نگاه شما به مسیری که می‌خواهید بروید نیز مهم است. اگر سریع سر را بچرخانید، بنابراین او را به مکان موردنظر خود هدایت می‌کنید، این امر باعث می‌شود که او احساسات عاطفی را حس کند و بر همین اساس واکنش نشان دهد. اگر احساس می‌کنید که مضطرب، ناراحت یا ناامید هستید، پس در جریان باشید که این احساسات به حیوانتان منتقل می‌شود و فرمان دادن به او دشوارتر می‌شود. در عوض به فکر انجام حرکات کوچک و سبک‌سر باشید. آنچه را که می‌توان «نگاه نرم» نامید، حفظ کنید این اعتمادبه‌نفس باعث اطمینان بیشتر اسبتان می‌شود.

نحوه هدایت کردن اسب با پا

بسیاری از افراد یاد می‌گیرند که با استفاده از دستگیره سوار اسب شوند. این عموماً اثر دارد، اما ممکن است مواقعی پیش آمد کند که بدانید چگونه می‌توانید با استفاده از پاهایتان آن را هدایت کنید؟ با قرار دادن پاهای خود در محل و اعمال فشار بر روی نقاط مناسب، می‌توانید با اسب خود ارتباط برقرار کنید که می‌خواهید به چپ یا راست بپیچید. همچنین شما می‌توانید به‌راحتی حیوان خود را تنظیم کنید که با تنظیم مستقیم باسن و لگن در زین، سرعتتان تند و یا کند شود.

زاویه دادن به پاهای خود

در ادامه مقاله نحوه هدایت کردن اسب باید به این نکته توجه کرد که اگر می‌خواهید با پاهای خود او را هدایت کنید، باید پاهای خود را زاویه‌دار کنید تا بتوانید این فرمان را به حیوان خود بدهید. با لگدهایتان در اطراف دنده‌های اسب نزنید. زیرا این کار شما را از زین بلند می‌کند و بخشی از کنترل شما را از دست می‌دهد.

 • پاها را مستقیماً زیر باسن خود نگه‌دارید. بدن شما باید تمامه طول پاشنه با گوش شما در تراز باشد.
 • پاهای خود را زاویه دهید تا پاشنه پا از پای شما پایین‌تر باشد. انگشتان پا را کمی بیرون بکشید تا پای شما با بدن اسب تماس بیشتری داشته باشد.
 • بگذارید پاهای شما به‌آرامی بدن اسب را از ران به پایین تا مچ پا لمس کنند.
زوایه دادن
زاویه دادن پاها برا هدایت اسب

حرکت سر

چرخاندن سر شما به شما کمک می‌کند تا مکان بهتری را برای سواری داشته باشید. چانه خود را بالا نگه‌دارید و مستقیماً به یک نقطه ثابت (یک درخت، یک پست حصار و غیره) در مسیری که می‌خواهید بچرخانید نگاه کنید. اجازه دهید شانه‌های شما فقط کمی بچرخد. اگر شانه‌های خود را بیش‌ازحد چرخانده‌اید، خطر از دست دادن تعادل خود را دارید.

چگونگی حرکت لگن

هنگامی‌که چشمان خود را بر نقطه‌ای ثابت کردید که می‌خواهید به سمت آن بپیچید، شروع به چرخش باسن خود به سمت آن نقطه کنید. با این کار پیامی به حیوان شما ارسال می‌شود و این نشان می‌دهد که تغییر مسیر نزدیک است.

 • سعی کنید با بقیه بدن خود یک وضعیت پایدار حفظ کنید فقط کمی پیچ‌وتاب به باسن بدهید.
 • خیلی ناگهانی چرخش نکنید، دوباره خطر از دست دادن تعادل خود را دارید.

استفاده از حرکت پا

هنگامی‌که شانه‌ها و لگن شما در جهت مطلوب قرار دارد، از پاهای خود برای هدایت بدن اسب استفاده خواهید کرد. شما باید هر دو پا را باهم هماهنگ کنید و میزان فشار واردشده از هر پا را کنترل کنید، زیرا این کار روی گردش تأثیر بسیاری می‌گذارد.

 • به‌آرامی درست پشت تنگ اسب را با پا در خارج از چرخشی که می‌خواهید انجام دهید تکمیل کنید و فشار دهید. به‌عنوان‌مثال، اگر به سمت چپ می‌چرخید، پای راست شما پای بیرونی شما خواهد بود.
 • از پای داخلی خود استفاده کنید تا یک فشار ملایم را مستقیماً بر روی تار اسب اعمال کنید.
 • اگر به سمت چپ می‌چرخید، پای چپ شما باید در مقابل جناح چپ اسب فشار بیاورد و پای راست شما باید دقیقاً در پشت محور راست آن فشار یابد.
 • اگر همه کارها را به‌درستی انجام داده‌اید، حیوان شما باید در جهت دلخواه خود قرار داشته باشد. اگر او به حرکت نکرد، به تمرین خود ادامه دهید.
حرکت پا
چگونه اسب را هدایت کنیم

حرکت همراه اسب

برای یادگیری این موضوع که چگونه اسب را هدایت کنیم باید توجه داشت که همان‌طور که در محل مشخص حیوان خود را سوار می‌شوید، باید احساس ریتم اسب خود و زمان پاهای آن را بدانید. هنگامی‌که حرکات او را یاد گرفتید، می‌توانید با ریتمش، باسن خود را به‌آرامی حرکت دهید تا کنترل بهتر از طریق صندلی حفظ شود.
با بلند شدن قسمت کمی از زین برای یک‌ضرب و شتم دوباره به صندلی خود برگردید و برای ضرب و شتم دوم به پایین بیفتید. از بالا و پایین گزاف‌گویی نکنید، فقط با حرکات به‌آرامی حرکت کنید.

وضعیت لگن

با حرکت اسب شما، لگن شما هم‌زمان با جابه‌جایی حیوانتان تکان می‌خورد لگن شما به‌طور طبیعی با طعمه اسب شما مطابقت خواهد داشت، اما می‌توانید با نگه‌داشتن لگن در همین وضعیت تنظیم حرکات لگن، سرعت اسب خود را تغییر دهید.

 • لگن خود راکمی به جلو بکشید.
 • سعی کنید مرکز تعادل خود را حفظ کنید و خیلی به جلو تکیه نکنید، ممکن است دچار بی‌نظمی شوید.

افزایش سرعت

باوجود لگن و باسنتان، باید بتوانید حیوان خود را تحریک کنید تا با استفاده از حرکات آموزش داده‌شده سریع‌تر حرکت کند. این موضوع ممکن است که حیوانتان برخی از تمرینات را کند انجام دهد، بنابراین صبور باشید و با آن کنار بیایید.
• تماس بین پاها و قسمت‌های مشخص‌شده او را افزایش دهید. یک فشار بسیار ملایم باعث می‌شود که اسب بتواند به جلو حرکت کند و لگن شما سرعت حیوان را تنظیم می‌کند.
• اگر او نتواند به‌سرعت تند شود، ضربه‌ای آرام به‌طرفین وارد کنید.
• لگن خود را با سرعتی سریع‌تر از اسب سوار کنید و به عقب برگردید.

چگونه اسب را هدایت کنیم
سرعت دادن به اسب

لطفا آرام باش!

در ادامه یادگیری نحوه هدایت کردن اسب باید توجه داشت، پس از تسلط بر چگونگی سرعت بخشیدن به اسب خود، می‌خواهیم یاد بگیریم که چگونه آن را کند کنید شما حرکت لگن را برای افزایش سرعت بیشتر کرده‌اید، اما برای کندتر کردن حرکت باید تمامی حرکات لگن خود را متوقف کنید.

 • عضلات لگن را محکم کنید. این کار باید حرکت لگن شما را در زین متوقف کند.
 • تماس بین پاها و قسمت‌های مشخص اسب را حفظ کنید، اما مطمئن شوید که فشار زیاد وارد نمی‌کند یا باعث ایجاد تنش در پاها نمی‌شوید. سعی کنید آن‌ها را آرام و آویزان نگه‌دارید و به‌طور طبیعی بر دو طرف حیوان قرار دهید.
 • انگشتان دست خود را در اطراف سرها ببندید تا بیشتر به او نشان دهید که می‌خواهید کند شوید.

دستورات صوتی

می‌توانید دستورات صوتی را با او امتحان کنید، اما وقتی او متوجه شد تا این صداها را با یک عمل همراه کند، آن‌ها بهتر به شما سواری می‌دهند. بااین‌حال، برخی از کلمات (مانند «وو»، «آسان» و «پشت») توسط آن‌ها به دلیل قرار گرفتن در معرض مکرر به‌راحتی قابل‌درک هستند.

 • اگر می‌خواهید او به یک دستور کلامی مانند «سریع‌تر» پاسخ دهد، شما باید به‌جای گفتن اسب‌ها؛ با گفتن «سریع‌تر» به او آموزش دهید درحالی‌که طرفین او را فشار می‌دهید یا به‌آرامی لگد می‌زنید.
 • از لحن صدای خودآگاه باشید. لحنی که در آن صحبت می‌کنید حداقل به همان اندازه کلمات واقعی که به حیوان خود می‌گویید مهم است.
چگونه اسب را هدایت کنیم
چگونه اسب را هدایت کنیم

استفاده از زین انگلیسی

اگر مصمم هستید که چگونه پاهای خود را بکشید، باید از یک زین انگلیسی به‌جای زین غربی استفاده کنید.
زین‌های انگلیسی کوچک‌تر، باریک‌تر و سبک‌تر از زین‌های غربی هستند. به‌غیراز تفاوت زین‌ها و فرمان، این دو سبک سواری به‌طورکلی بسیار مشابه هستند.

 • زین‌های غربی به‌گونه‌ای طراحی‌شده‌اند که برای نشستن طولانی و سواری طولانی راحت باشند که این امر برای کارهای مرتع اهمیت دارد.
 • زین‌های انگلیسی به‌گونه‌ای طراحی‌شده‌اند که حداکثر در تماس بین شما و قسمت عقب و طرف اسب قرار گیرند .

تمرین با یک اسب

حیوانات مایل هستند که فرمان‌های سوار را اعمال کنند. اگر هر بار که تمرین را با پاهای خود انجام می‌دهید، اسب‌ها را تغییر دهید، ممکن است آگاهی دقیقی از پیشرفت خود نداشته باشید و خود شما در این مسیر ناامید می‌شوید.

تعادل مهم‌ترین نکته!

تمام تعادل شما و بیشترکنترل شما ناشی از نحوه نشستن بر روی زین است. بسیاری از سوارکاران تازه‌کار به‌جای اینکه روی صندلی بنشینند روی صندوقچه می‌نشینند، اما این موضوع مانع از توانایی شما در استفاده از صندلی برای هدایت اسب شما نمی‌شود.

 • سعی کنید باسن خود را به سمت جلو نگه‌دارید و شانه‌های خود راکمی عقب بکشید، اما خیلی دور از باسن خود نکشید تا تعادل خود را از دست دهید.
 • آرنج‌های خود راکمی خم نگه‌دارید و اجازه ندهید که دستانتان از کنار زین عقب بیفتد.
 • اطمینان حاصل کنید که خیلی کج نشده‌اید و پاهای شما قادر به گرفتن صحیح حیوان هستند.
چگونه اسب را هدایت کنیم
تعادل داشتن حین سوارکاری

نکات پایانی

درپایان مقاله چگونه اسب را هدایت کنیم باید بدانیم نشانه‌های سواری را در جلسات کوتاه با اسب خود تمرین کنید. اگر او در اسب‌سواری بی‌وقفه آموزش‌دیده باشد، ممکن است برای انجام کار فقط به یک‌ضربات جزئی نیاز داشته باشد و اگر اسب شما حداقل آموزش را داشته باشد تا زمانی که او پاسخ ندهد، سرعت افزایش ضربات وی یا افزایش فشار مداوم را اعمال نکنید.

آموزش اسب برای پاسخ به پا و توزیع وزن راهی صحیح است؛ بااین‌حال باید با استفاده از کمر و فرمان‌های صوتی برای کمک به او آمادگی لازم را داشته باشیم. هنگامی‌که او به‌درستی پاسخ می‌دهد برای تقویت رفتار مثبت، او را با تمجید و دلپذیری پاداش دهیم. زاویه دادن به پاهای شما بسیار مفید خواهد بود، تعادل خود را حفظ کنید.
شما می‌توانید برای خریدوفروش اسب به سایت واسط کالا مراجعه کنید و یا اپلیکیشن واسط کالا را نصب کرده و آگهی خود را به‌صورت رایگان در آن قرار دهید. پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقاله‌های دیگر را از دست ندهید. با ما در سایت واسط پت همراه باشید.

منابع:
wikihow.com

2 دیدگاه دربارهٔ «چگونه اسب را هدایت کنیم ؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *