مراقبت از اسب

نگهداری از اسب

اسب حیوانی فوق‌العاده شگفت‌انگیز در عین حال زیبا و پیچیده است. برای نگهداری از این مخلوقات زیبا باید اطلاعات کافی در مورد شیوه‌ی نگهداری آن‌ها دانست. در این مقاله شما را با مراحل نگهداری از اسب آشنا می‌کنیم. این مراحل شامل نظافت، تغذیه، آموزش، اتصال و حفظ سلامتی اسب است. برای یادگیری نحوه نگهداری از اسب خود پیشنهاد می‌کنیم خواندن ادامه‌ی مقاله را از دست ندهید.

نظافت اسب

یکی از مهم‌ترین مراحل نگهداری از اسب نظافت آن است. نظافت اسب کمک بسیار زیادی به روحیه اسب می‌کند. اسب خود را به محلی که برای نظافت اختصاص داده‌اید هدایت کنید. اگر محل خاصی ندارید، باید بیرون از باکس اسب خود یک منطقه جداگانه داشته باشید، اگر منطقه خاصی ندارید، فقط کافی است او را با طناب محکمی در بیرون از باکس اسب خود ببندید. چه یک منطقه خاص داشته باشید و چه نداشته باشید، ضروری است که آن را ببندید، لباسی را بپوشید که کثیف شدن آن‌ها برایتان مهم نباشد زیرا نظافت اسب می‌تواند سبب کثیف شدن لباس‌های شما شود.

نکاتی در رابطه با نظافت از اسب

 • با استفاده از یک برس لاستیکی یا قشو آهنی، خاک بدن اسب خود را تمیز کنید. برس را با حرکت دورانی بر روی بدن اسب حرکت دهید برای جلوگیری از آسیب دیدن پوست ظریف‌تر اسب خود، از برس کاری روی صورت یا پاهای اسب خود استفاده نکنید.
 • برای پاک کردن آلودگی سطحی که اسب پوست نازک‌تری دارد از یک برس مویی استفاده کنید. با جهت مو، برس را با حرکات سریع و کوتاه حرکت دهید و هر حرکت را با یک حرکت سریع تا خاک اسب شما گرفته شود. هر بار که برس را تمیز می‌کنید باید ببینید که از اسب شما یک ابر غبار بیرون می‌آید.
 • برای اصلاح موهای بدن اسب خود از قیچی‌های برقی استفاده کنید. اگر مناطقی از بدن اسب شما وجود دارد که به نظر می‌رسد باید اصلاح شود، از قیچی‌های برقی در صورت یا اطراف صورت اسب استفاده نکنید در غیر این صورت ممکن است او را وحشت‌زده و زخمی کنید.
نظافت
نظافت اسب

شانه زدن و شستن این حیوان نجیب

 • با استفاده از شانه کردن یال دم اسب خود را مرتب کنید ملایم باشید و با استفاده از انگشتان خود پیچ ​​و خم‌های اصلی را انجام دهید تا از کشیدن یا شکستن موها جلوگیری شود. همچنین می‌توانید از برس مویی دم اسب خود استفاده کنید تا زیبا و نرم شود. یال و دم اسب خود را هرروز شانه نکنید وگرنه به طرز شگفت‌انگیزی لاغر می‌شود و رشد مجدد آن سه سال طول می‌کشد.
 • سم اسب خود را تمیز کنید. کنار اسب خود رو به روی دست اسب بایستید و با استفاده از یکدست سم اسب خود را نگه دارید و با استفاده از سم پاک کن هرگونه سنگ یا اشیایی که داخل سم اسب قرار دارد را تمیز کنید.
 • همچنین باید هر ۳-۸ هفته یک‌بار سم‌های اسب خود را کوتاه کنید تا در شرایط خوبی قرار داشته باشند.
 • اگر اسب شما به‌شدت کثیف شده آن‌ را بشویید، نکته قابل توجهی که در شستن اسب وجود دارد این است که نباید آب را به یکباره روی اسب بگیرید زیرا باعث شوک اسب می‌شود، ابتدا آب را از دست قسمت پایین به بالا بگیرید.

تغذیه اسب

از دیگر مراحل نگهداری از اسب توجه به تغذیه‌ی این حیوان نجیب است. در رژیم غذایی اسب خود تغییرات تدریجی ایجاد کنید. اگر نیاز به تغییر تغذیه اسب خود دارید، فقط به خوراک جدید مراجعه نکنید. با جایگزینی ۲۵٪ خوراک قدیمی با خوراک جدید شروع کنید. در طی دو روز، ۵۰٪ خوراک قدیمی را با خوراک جدید جایگزین کنید. دو روز بعد از آن، ۷۵٪ خوراک قدیمی را با خوراک جدید جایگزین کنید. سپس دو روز بعد از آن می‌توانید ۱۰۰٪ خوراک جدیدی به اسب خود بدهید.

علاوه بر ایجاد تغییرات غذایی به تدریج، باید هرروز تقریباً در یک ساعت مشخص به اسب خود غذا دهید. عملکرد اسب‌ها زمانی بهتر است که برنامه منظمی برای تغذیه داشته باشند. ایجاد تغییرات فاحش در خوراک اسب یا برنامه غذایی می‌تواند منجر به کولیک اسب و بنیان‌گذار آن شود. قولنج اسب نوعی بیماری است که باعث درد شدید شکم می‌شود و حتی ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. تغذیه اسب مهم‌ترین اصل درراه‌های نگهداری از اسب هست که باید به آن توجه زیادی کرد.

مراقبت از اسب
تغذیه اسب

جهت اطلاعات بیشتر در مورد تغذیه اسب خواندن مطلب زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

«تغذیه اسب»

نکاتی در رابطه با تغذیه اسب

 • آب کافی برای اسب خود فراهم کنید، اسب‌ها روزانه بین ۲۰ تا ۴۰ لیتر آب می‌خورند.
 • به اسب خود مقدار زیادی یونجه باکیفیت خوب بدهید، اسب‌ها مقادیر زیادی یونجه را به‌عنوان منبع اصلی غذایی خود می‌خورند. در حقیقت، اسب‌ها باید هرروز حدود ۶-۹ کیلو یا ۱-۲٪ از وزن بدن خود را یونجه بخورند، بنابراین مطمئن شوید که اسب شما همیشه یونجه زیادی برای خوردن داشته باشد.
 • اطمینان حاصل کنید که یونجه‌ای که به اسب خود می‌خورانید باید عاری از کپک و گرد و خاک باشد.
 • غذا دادن را برای یک ساعت قبل یا بعد از سوار شدن بر اسب خود برنامه ریزی کنید. درست قبل یا درست بعد اینکه اسب شما کار سختی را تمام کرد به او غذا ندهید زیرا جریان خون از اعضای بدن او دور می‌شود و این می‌تواند در هضم غذا اختلال ایجاد کند. تغذیه را در اطراف فعالیت برنامه ریزی شده اسب خود برنامه‌ریزی کنید. اگر اسب شما کارهای سنگین دیگری انجام می‌دهد، قبل از فعالیت برای سه ساعت تغذیه او را تعیین کنید.
 • اگر اسب شما در تمام طول روز برای چراگاه بوده است و مقدار زیادی علوفه خورده است، به‌اندازه کافی یونجه نیاز نخواهد داشت.
 • اگر اسب شما یک روز کاری سخت را با سواری زیاد سپری کرده است، پس شما باید غذای بیشتری تهیه کنید تا کالری اضافی را که سوزانده است دوباره پر کند.

ارتباط بیشتر با اسب

از دیگر نکات پیرامون نگهداری از اسب ارتباط با این حیوان دوست داشتنی است. با اسب خود بیرون بروید و بگذارید به شما نزدیک شود. کمی وقت بگذارید و فقط در جایگاه خود بنشینید (روی حصار یا صندلی، نه روی زمین) و اجازه دهید اسب با شرایط خودش به شما نزدیک شود. هنگام نشستن، به رفتار اسب خود توجه کنید تا ببینید وقتی او برای شما کار نمی‌کند، چگونه است. با صرف وقت حضور در محیط اسب خود اعتماد او را جلب کرده و درباره شخصیت او بیشتر می‌آموزید.

مراقبت از اسب
ارتباط با اسب

با حرکات و رفتار آرام به اسب خود نزدیک شوید. به جای اینکه مستقیم به سمت اسب بروید، زین را پرتاب کنید و سوار شوید، کمی سرعت خود را کم کنید. بگذارید اسب دست شما را بو کند و با او صحبت کنید. اختصاص دادن زمان برای کاهش سرعت و حضور آرام بخش، به بهبود اعتماد بین شما و اسب کمک می‌کند.

نکاتی در رابطه با ارتباط بهتر با اسب

اسب خود را حیوان خانگی کنید، وقت بگذارید تا اسب خود را نوازش کنید تا به او بفهمانید که قدر او را می‌دانید. گوش‌های او را ماساژ دهید، گردن او را خراشیده و آن را روزانه بخشی از تعاملات خود قرار دهید. بعضی از اسب‌ها گوش خجالتی هستند و از لمس گوش خود لذت نمی‌برند.

به میزان متوسط ​​رفتار کنید. وقتی می‌خواهید به او پاداش دهید نیز راهی عالی برای پیوند با اسب شما است. فقط اطمینان حاصل کنید که در استفاده از خوراکی‌ها زیاده روی نکرده‌اید وگرنه ممکن است اسب شما از شما انتظار داشته باشد یا حتی ممکن است سعی کند در لباس‌های شما به دنبال خوراکی باشد.

آموزش اسب

در رابطه با نگهداری از اسب توجه به آموزش اسب امری ضروری است.

 • هرگز مستقیم یا پشت اسب خود بایستید و راه نروید.
 • هنگام کار با سر اسب خود، در گوشه سمت چپ اسب خود بایستید.
 • با خارج شدن از دید وی با اسب خود صحبت کنید و بدن او را لمس کنید.

از تقویت‌کننده مثبت استفاده کنید؛ اطمینان حاصل کنید هنگامی‌که شما آنچه را که از اسب خواسته‌اید انجام می‌دهد، با استفاده از تقویت مثبت، به موفقیت‌های خود اعتراف می‌کنید. رایج‌ترین شکل تقویت مثبت است. تقویت مثبت به اسب شما کمک می‌کند تا درک کند که در مسیر درستی قرار دارد.

توجه به سلامت اسب

در رابطه با نگهداری از اسب معاینات منظم دامپزشکی را برنامه ریزی کنید. معاینات منظم جسمی و دندانپزشکی را با دامپزشک برنامه‌ریزی کنید تا از سالم بودن و به‌روز بودن اسب در مورد واکسیناسیون مطمئن شوید. واکسیناسیون‌های متداول شامل کزاز، انسفالومیلیت اسب شرقی و غربی، آنفلوانزای اسب، پنومونیت کرگدن (تبخال اسب) و هاری است. اسب شما نیز باید مرتباً کرم زدایی شود.

مراقبت از اسب
تغذیه مناسب اسب

دندان‌های اسب با افزایش سن رشد خود را ادامه می‌دهند. خوردن علف و یونجه به خرد شدن دندان‌های اسب شما کمک می‌کند، اما بازهم معاینه دندان‌پزشک برای وجود علائم پوسیدگی یا سایر مشکلات دندانی که باعث ناراحتی اسب شما می‌شود بسیار مهم است.

دندان‌های اسب باید حداقل یک بار در سال توسط یک دندان‌پزشک اسب آموزش‌دیده و باصلاحیت اسب برای نگهداری از اسب چک شود. دندان‌های کنترل نشده تیز می‌شوند و باعث درد و آسیب به دهان می‌شوند.اسب‌های زیر ۵ سال و همچنین اسب‌هایی که با غلات تغذیه می‌شوند حداقل هر ۳ تا ۶ ماه یک بار نیاز به چک دندان دارند.

برای تشخیص سن اسب از روی دندان خواندن مطلب زیر را از دست ندهید:

«تشخیص سن از روی دندان»

نکاتی در رابطه با سلامت اسب

 • اطمینان حاصل کنید که اسب شما در غرفه یا محلی که نگهداری می‌شود جایی برای خوابیدن دارد. اسب‌ها می‌توانند به صورت ایستاده بخوابند، اما برای خواب عمیق باید دراز بکشند. باکس اسب خود را تمیز نگه‌دارید تا او بتواند بدون کثیف شدن دراز بکشد.
 • اسب خود را با اسب‌های دیگر آشنا کنید. برای اسب‌ها مهم است که در کنار اسب‌های دیگر باشند. اطمینان حاصل کنید که اسب شما یک یا دو همراه دارد که می‌تواند به‌طور منظم با او تعامل داشته باشد. در صورت امکان، بگذارید اسب‌های شما در باکس‌های خود یکدیگر را ببینند.
 • از اسب خود در برابر شرایط شدید آب و هوایی محافظت کنید. مهم است که اطمینان حاصل کنید که اسب‌های شما در زمستان به‌اندازه کافی گرم هستند، اما سرما به‌اندازه گرما اسب‌ها را آزار نمی‌دهد. اسب‌ها به‌جز تعریق نمی‌توانند از شر گرمای بیش‌ازحد بدن خود خلاص شوند، بنابراین در تابستان از احتیاط شدید استفاده کنید. اسب خود را وادار نکنید که در هوای گرم کاری سخت انجام دهد.
مراقبت از اسب
نگهداری از اسب
 • گیاهانی که برای اسب‌ها خطرناک هستند آگاه باشید.

پناهگاهای مناسب برای اسب

اسب‌ها در برابر آفتاب، باد و باران به پناهگاه احتیاج دارند. پناهگاه‌های مناسب اسب شامل:

 • درختان
 • یک سوله پیاده‌روی
 • یک اصطبل
 • یک فرش ضد آب می‌تواند از اسب در برابر سرما محافظت کند اما هرروز آن را چک کنید تا از لغزش یا نشت آن اطمینان حاصل کند.

ایجاد فضای مناسب برای اسب

اسب‌ها باید فضای کافی برای راه رفتن و دویدن داشته باشند، مگر اینکه روزانه ورزش زیادی کنند. اسب‌های ثابت باید فضای کافی برای راه رفتن به جلو، چرخش، دراز کشیدن و غلتاندن داشته باشند. ممکن است لازم باشد که اسب‌های بیمار تحت نظر دامپزشک محدود شوند. لذا یکی از مراحل مراقبت از اسب توجه به ایجاد فضا برای این حیوان نجیب است.

در ادامه با ما همراه باشید تا یکی از مهم‌ترین راه های مراقبت از اسب را با شما در میان بگذاریم:

انگل‌زدایی اسب

برای جلوگیری از تجمع کرم در معده و روده، مرتباً اسب خود را انگل زدایی کنید. بسیاری از خمیرهای کرم کوب یا همان ضد انگل‌ها هر ۶-۸ هفته نیاز به استفاده دارند. دستورالعمل‌های مربوط به محصول را دنبال کنید زیرا میزان دوز و مقدار آن متفاوت است. کاهش میزان جمع شدن کود در جایگاه اسب شما روشی ساده برای کاهش آلودگی کرم‌ها در مراتع است.

واکسیناسیون اسب

از مهم‌ترین نکات در رابطه با مراقبت از اسب واکسیناسیون آن است. دامپزشک به شما توصیه می‌کند که اسب شما برای چه مواردی واکسینه شود، هرچند وقت یک‌بار آن‌ها ممکن است واکسیناسیون را برای بیماری‌هایی مانند کزاز، مشکلات تنفسی، ویروسی و خفگی توصیه کنند.

واکسیناسیون
انگل زدایی اسب
 • وضعیت بدن اسب خود را کنترل کنید
 • اجازه ندهید اسب شما خیلی چاق یا لاغر شود.
 • اگر دنده‌های اسب نشان داده شوند خیلی لاغر است (شما باید بتوانید دنده‌های اسب را احساس کنید، اما نمی‌بینید)
 • اگر یک اسب چاق، شکم بزرگ و گردن تاجی داشته باشد، خیلی چاق است.

کلام آخر در رابطه با مراقبت از اسب

شیوه‌ها و راه های مراقبت از اسب بسیار زیاد است و نمی‌توان همه آن‌ها را یکجا نام برد همچنین اگر دیگر نمی‌توانید از اسب خود مراقبت کنید، باید مراقبت را به شخص دیگری از او بسپارید، آن را بفروشید یا از او بخواهید از آن استفاده کند. خوبه که را ه های مراقبت از اسب را به خوبی یاد بگیریم، اینکه اسب به شیوه انسانی نابود شود بسیار مهربانانه‌تر از آن است که اجازه دهیم اسب از بی‌توجهی رنج ببرد.مراقبت از اسب نیازمند عشق و توجه است؛

«به قول شازده کوچولو که از روباه پرسید اهلی کردن یعنی چی؛روباه گفت چیزی ست که پاک فراموش‌شده، یعنی ایجاد علاقه کردن» ما مسئولیم تا به حیواناتی که اهلی کردیم چگونگی عشق ورزیدن را یاد بگیریم. امیدوارم که مطالب مقاله  برای شما جذاب و مفید بوده باشه، برای بیشتر شدن اطلاعات خود به سایت واسط پت سر بزنید.

برای خریدوفروش اسب و سایر حیوانات می‌توانید از سایت یا اپلیکیشن واسط کالا استفاده کنید.

منابع:

agriculture.vic.gov.au

wikihow.com

1 دیدگاه دربارهٔ «نگهداری از اسب»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *