چرا اسب قند دوست دارد

چرا اسب قند دوست دارد؟

شکر کلمه‌ای است که باعث ترس در دل هر صاحب اسب می‌شود. آن‌ها درست مثل ما عاشق شکر هستند. مواد غذایی شامل میوه‌هایی مانند سیب و هویج حاوی مواد مغذی زیادی هستند. خوردن آن‌ها احتمال بقا را برای گونه‌ها به حداکثر می‌رساند. باید توجه داشت میزان تغذیه اسب با این مواد غذایی طبق برنامه خاصی باشد. اکنون‌ برخی از غذاهای فراوری‌شده برای دام‌ها دارای قند زیاد بوده و این مزیت می‌تواند به یک ضرر تبدیل شود. جذب قند در دام بیش ازآنچه نیاز داشته باشد باعث ایجاد مشکلاتی شود. اگر بخواهیم که بدانیم چرا اسب قند دوست دارد باید به این نکته توجه کنیم که اسب‌ها همه مواد غذایی که مزه خوبی دارند را می‌خورند اما آیا قند برای اسبمان مفید است؟ آیا بدن اسب به قند نیاز دارد؟ با ما همراه باشید تا در ادامه مطالبی جذاب دراین‌باره یاد بگیریم.

اسب و قند

اسب‌ها جذب قند می‌شوند. قند برای آن‌ها مزه خوبی دارد به همین دلیل است که همه اسب‌ها از قند لذت می‌برند. اما همان‌طور که می‌دانید، بیش‌ازحد مکعب‌های شکر برای دندان و سلامتی آن‌ها مناسب نیست.اسب‌ها مکعب‌های قند می‌خورند. آن‌ها شیرین هستند و طعم خوبی دارند. بااین‌حال، آن‌ها به همان اندازه برای انسان‌ها ضرر دارند، برای اسب‌ها نیز بد هستند. مصرف بیش‌ازحد قند می‌تواند آن‌ها را بیمار کند و حتی باعث پوسیدگی دندان شود.

آیا قند برای اسب مضر است؟

قبل از اینکه بدانیم چرا اسب قند دوست دارد؟ باید به این پرسش پاسخ اسب‌های سالم و فعال با مقداری قند ساده در رژیم غذایی خود مقابله می‌کنند. علف، که رژیم غذایی طبیعی اسب‌ها است. می‌تواند حاوی مقادیر زیادی کربوهیدرات‌های محلول در آب باشد، که شامل قندهای ساده مانند ساکارز است (همان نوع قندی که ممکن است در چای خود بگذارید.)

به نظر می‌رسد اسب‌ها می‌توانند قندهای ساده را در روده کوچک خود به‌خوبی جذب کنند. اما این‌جایی نیست که داستان به پایان می‌رسد. مراتع اسب‌های ما که به‌طور طبیعی برای چرای آن‌ها تکامل‌یافته‌اند با برخی از مراتع بهبودیافته که امروزه می‌بینیم بسیار متفاوت هستند. این امر به دلیل پرورش انواع چمن غنی از قند است. به این معنی که چرخاندن اسب‌ها در چنین چمنی می‌تواند معادل رها کردن ما در یک کارخانه شکلات باشد.

چرا اسب قند دوست دارد
چرا اسب قند دوست دارد

خطرات چمن شکر

چرای زیاد قند، همراه با سطح کار کم و یا اضافه‌وزن، می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند. این امر به این دلیل است که نوسانات زیاد در قند خون ممکن است به انسولین (هورمونی که وظیفه پاک کردن قند خون را دارد) مؤثر واقع شود. تصور می‌شود که این امر می‌تواند در شرایطی مانند لامینیت، سندرم متابولیک نقش داشته باشد.

به همین دلیل است که باید هنگام برخورد با تسکین لامینیت، مصرف چمن را با دقت کنترل کنید. شما قبل از شروع رژیم غذایی با قند کم، غذای اسب و همچنین چرا و علوفه او را در نظر بگیرید. خوشبختانه انتخاب بزرگی از خوراکی‌های قند و نشاسته کم در بازار وجود دارد. بنابراین انتخاب یکی از قندهای مناسب برای اسب شما نباید زیاد مشکل‌ساز باشد.

قند موجود در خوراک اسب به‌عنوان کربوهیدرات محلول در آب شناخته‌شده است. مقدار زیاد آن می‌تواند منجر به اختلالات متابولیکی مرتبط با رژیم شود. همچنین افزایش وزن، قند زیاد می‌تواند عواقب جدی‌تری برای سلامتی اسب‌ها مانند لامینیت، سندرم متابولیک و مقاومت به انسولین به همراه داشته باشد.

فراورده‌های غذایی اصلی

در ادامه مقاله چرا اسب قند دوست دارد باید بدانیم قسمت اعظم غذای یک اسب را یونجه تشکیل می‌دهد. در کنار آن دانه‌ها و حبوباتی مانند جو دو سر و گندم نیز به‌عنوان مکمل غذایی در اختیار اسب قرار می‌گیرد. اگر در کنار این نوع تغذیه بخواهیم مقداری میوه هم به اسبمان بدهیم. باید بدانیم که، فرآورده‌های غذایی طبیعی بسیار بهتر است. هویج، چغندر، روتاباگا، سیب، همه این محصولات خوب هستند.

هویج
چرا اسب قند دوست دارد

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقاله زیر را در این رابطه از دست ندهید:

نقش ویتامین پروتئین در پرورش اسب

آیا جو دوسر قند زیاد دارد؟

جو دوسر بسیار خوشمزه است. بهترین دانه متعادل مواد مغذی است، که حاوی حدود ۵۳٪ نشاسته، ۱۲٪ پروتئین، ۵٪ چربی و ۱۲٪ فیبر است. بااین‌حال، جو دوسر در حدود ۱.۵ تا ۳ ساعت بعد از غذا قند خون را افزایش می‌دهند و به دنبال آن قند خون کاهش می‌یابد.

انواع کربوهیدرات‌ها

 1. منوساکاریدها (۱ مولکول) گلوکز، فروکتوز، گالاکتوز، مانور، آرابینوز، زایلوس
 2. دیسانکاریدها (۲ مولکول) لاکتوز، مالتوز، ساک ارز
 3. الیگوساکاریدها (۳-۱۰ مولکول) رافینوز، استاکیوز، فروکتولیگوساکاریدها
 4. پلی ساکاریدها (۱۰ یا بیشتر مولکول) نشاسته، سلولز، همی سلولز، پکتین

شکر چیست؟

شکر یک کربوهیدرات ساده است که از یک یا دو مولکول تشکیل‌شده است.
این نوع کربوهیدرات می‌تواند به‌راحتی توسط اسب در روده کوچک هضم شود.
گلوکز و ساکارز رایج‌ترین و شناخته‌شده‌ترین قندهایی است که اغلب در مقادیر مختلف در اکثر خوراک‌های گیاهی بر پایه چمن و یونجه یافت ‌شود
شکر یک منبع انرژی اساسی و یک کربوهیدرات محلول در آب است.

نشاسته چیست؟

یکی از کربوهیدرات‌ها نشاسته است اما از ۳ یا بیشتر مولکول گلوکز تشکیل‌شده است، که همان مولکول پایه نشاسته است.

نشاسته از طریق هضم به مولکول‌های گلوکز جداگانه تقسیم می‌شود و عمدتاً دردانه‌های غلات و همچنین در علوفه‌های مختلفی مشاهده می‌شود. نشاسته یک کربوهیدرات محلول در آب است.

یونجه
یونجه یکی از غذاهای اصلی اسب

میزان شکر موجود در یونجه و چمن

در ادامه پرسش چرا اسب قند دوست دارد می‌خواهیم میزان قند موجود در غذای اصلی اسب را بدانیم. چمن‌ها قند را ذخیره می‌کنند و از طریق تخمیر روده به‌عنوان فیبر هضم می شوند. درحالی‌که سایر قندهای ساده موجود در چمن مانند ساکارز (گلوکز + فروکتوز) در روده کوچک تجزیه و جذب می‌شوند.

آیا می‌دانید چمن می‌تواند حاوی ۵۰٪ کربوهیدرات محلول در آب باشد که حدود ۷.۵٪ از آن‌ها قندهای ساده مانند ساکارز هستند؟!

بنابراین، به‌طور متوسط برای اسب شما که روزانه ۱۰ کیلوگرم چمن (ماده خشک) مصرف می‌کند، ممکن است حدود ۵ کیلوگرم قند میل کنند.
این‌همه بد نیست زیرا قند ساده تهیه‌شده توسط چمن به‌عنوان منبع اصلی انرژی برای بافت‌های بدن مانند عضلات و مغز استفاده می‌شود.

دستورالعمل‌های میزان تغذیه اسب

 • سبزیجات و میوه‌های سالم را به‌عنوان درمان انتخاب کنید. این غذاها معمولاً نزدیک غذاهایی هستند که در رژیم عادی خود می‌خورند، بنابراین احتمال ناراحتی در هضم کاهش می‌یابد.
 • فقط مقدار کمی تغذیه کنید. برای یک اسب متوسط اندازه یک یا دو هویج کافی است. تغذیه بیش‌ازحد از هر نوع درمان می‌تواند اثرات منفی بر روی رژیم غذایی متعادل مانند کاهش محتوای پروتیین، افزایش سطح نشاسته و رقیق کردن ویتامین‌ها و مواد معدنی داشته باشد. علاوه بر این، در بسیاری از درمان‌های خاص می‌تواند منجر به ناراحتی شدید گوارشی و حتی قولنج یا لامینیت شود.
 • کم مصرف کنید. رفتارها فقط در صورتی که همه زمان‌ها در دسترس نباشد خاص هستند. انتخاب غذای آزاد هدف را شکست می‌دهد.
چرا اسب قند دوست دارد
تغذیه مناسب اسب

خطر شکر و نعناع برای اسب

اسب‌هایی که شرایط بهداشتی خاصی دارند باید از معالجه شیرین عبور کنند. برای اسب سالم، مصرف آب نبات یا چند آب نبات نعناع باعث نمی‌شود که تأثیر بدی داشته باشد.

شکر و نشاسته در رژیم‌های غذایی اسب

همه آن‌ها بد نیستند. اگرچه ما اغلب در مورد عواقب ناشی از تغذیه این کربوهیدرات‌ها هشدار می‌دهیم، اما اسب‌ها در رژیم‌های غذایی به آن‌ها احتیاج دارند.
برخی از اسب‌ها حتی پس از مصرف کربوهیدرات ” قند” را تجربه می‌کنند که می‌تواند منجر به رفتارهای نامطلوب شود.

اسب‌ها در رژیم غذایی خود نیاز به شکر و نشاسته دارند و بدون آن‌ها نمی‌توانند شکوفا شوند. چگونه می‌توانید با این کربوهیدرات‌ها صلح برقرار کرده و در سطل خوراک اسب خود جای دهید؟

کربوهیدرات‌ها چه هستند؟

قندها و نشاسته‌ها (کربوهیدرات‌ها) بزرگ‌ترین منبع انرژی در رژیم غذایی اسب هستند. آن‌ها بر اساس تعداد مولکول‌های قند که به هم زنجیر شده‌اند نامگذاری می‌شوند: منوساکاریدها، دی ساکاریدها، الیگوساکاریدها یا پلی ساکاریدها منوساکاریدها یا قندهای ساده واحد اصلی کربوهیدرات است که همه روی آن ساخته شده‌اند.

چرا کربوهیدرات‌ها برای اسب مهم هستند؟

اسب‌ها برای انجام دو نوع کار به انرژی نیاز دارند:
هوازی، که در اصل به معنای کار برای مدت طولانی است، مانند دویدن در استقامت.
بی هوازی، که شامل فعالیت‌هایی از نوع سرعت مانند مسابقه و پرش است. آن‌ها با سوخت و ساز کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها، سایر مواد مغذی این نیازها را برآورده می‌کنند.

کربوهیدرات ها
چرا اسب قند دوست دارد

آن‌ها بیشتر چربی‌های خود را در بافت چربی ذخیره می‌کنند و به‌عنوان تری گلیسیرید مقدار بسیار کمی از عضله دور می‌کنند.

انرژی اسب‌ها

در ادامه پرسش چرا اسب قند دوست دارد باید بدانیم اگرچه چربی تقریباً دو برابر بیشتر از کربوهیدرات‌ها انرژی ایجاد می‌کند، بدن نمی‌تواند بدون حضور اکسیژن از آن استفاده کند. این کار هوازی است. کربوهیدرات‌ها (به‌ویژه قند و نشاسته به‌عنوان گلیکوژن ذخیره می‌کند) به‌عنوان منبع انرژی فوری در دسترس، برای کار بی هوازی، هنگامی‌که بدن نمی‌تواند از چربی استفاده کند.

ازنظر متابولیک، استفاده از گلیکوژن سریعترین و کارآمدترین روش برای انقباض عضلات است و قند خون سریعترین انرژی برای تمام نیازهای غیر عضلانی مانند تنفس، هضم مواد مغذی وعملکرد مغز است.
مهم‌تر از همه، بدن به منظور استفاده از گلیکوژن برای انرژی به اکسیژن نیاز ندارد.

قند و نشاسته بعد از ورزش در دوباره پر کردن گلیکوژن ماهیچه به‌ویژه در حوادثی که طی روزهای متوالی اتفاق می افتد، به همان اندازه مهم هستند.

نتایج تحقیقات نشان داده است که وقتی اسب یک یونجه و دانه یونجه را دقیقاً بعد از ورزش مصرف می‌کند، تکرار گلیکوژن عضلانی سریعتر رخ می‌دهد.

مکعب‌های قند خوب یا بد؟

همه ما عاشق رفتارهایی هستیم درست است؟ قهوه‌ای داغ همراه با یک سس شکلات داغ – من می‌توانم آن را هر روز بخورم! اما احتمالاً اگر این کار را انجام بدهم خیلی ناسالم می‌شوم.
این کمی شبیه به اسب‌ها و مکعب‌های قند است که ممکن است اکنون به‌عنوان یک درمان خوب باشند اما تغذیه آن‌ها به اسب شما هر روز می‌تواند باعث ایجاد یک سری از مشکلات در طول سال شود.

چرا اسب قند دوست دارد
چرا اسب قند دوست دارد

آیا قند برای اسب مفید است؟

مانند ما اسب‌ها برای داشتن زندگی سالم به رژیم غذایی به قند احتیاج دارند، اسب‌ها معمولاً از علوفه‌هایی نظیر علف‌ها به‌طور طبیعی قند دریافت می‌کنند.
مکعب‌های شکر در واقع یک درمان روزانه برای اسب شما نیست، ممکن است شیرین باشد و طعم خوبی داشته باشد اما می‌تواند باعث پوسیدگی دندان و مشکلات چهار دست پای شما شود! بسیاری از اقدامات درمانی سالم وجود دارد که می‌توانید به اسب خود هدیه دهید، بنابراین واقعاً نیازی به دادن مکعب های شکر به آن‌ها نیست.
اینجا لیستی است که من کنار هم قرار داده‌ام.

هویج: شما می‌توانید یک یا دو عدد به او بدهید نه بیشتر چون این فقط یک نوع درمان است.
برش‌های سیب: سیب‌ها با ویتامین‌ها بسته بندی می‌شوند، بنابراین یک میان وعده سالم بسیار عالی در حال حاضر وجود دارد، همچنین حاوی مقادیر زیادی قند هستند اما تحقیقات نشان می‌دهد که آن‌ها سالم هستند. به یاد داشته باشید که اسب‌های شما نمی‌توانند سیب پخته بخورند زیرا این می‌تواند باعث درد معده شود.
هندوانه: این یک معالجه ایمن برای اسب شماست – فکر می‌کنم در ماه‌های تابستان عالی باشد.
این‌ها یک بسته بندی سبز سالم هستند که فقط محصولات طبیعی دارند، و قند اضافه نمی‌کنند.

راهی برای جلوگیری از مشکل؟

چرا اسب قند دوست دارد؟ آیا خوردن قند مشکل‌آفرین است ؟برای کاهش احتمال اختلالات گوارشی ناشی از قند و نشاسته چه‌کاری می‌توانید انجام دهید؟ یک نگاه کوچک می‌اندازیم:

 • هرگز اجازه ندهید که اسب‌ها به کربوهیدرات‌های بدون فیبر دارای چربی آزاد دسترسی داشته باشند.
 • وزن خود را تغذیه کنید، نه ازنظر حجم.
چرا اسب قند دوست دارد
مسائل مربوط به تغذیه اسب
 • در هر وعده غذایی وعده‌های غذایی غلات را تا ۰/۵-۰.۶ درصد از وزن بدن در نشاسته یا ۱۵۰-۲۰۰ گرم در هر ۱۰۰ کیلو وزن بدن محدود کنید. این اسب به یک اسب معمولی ۱۱۰۰ پوندی در مخلوط دانه نزدیک به ۵ تا ۶ پوند خوراک در هر وعده نزدیک است
 • توجه: اگر اسب‌ها مستعد مشکل در هضم دارند، کاهش غذای او را در نظر بگیرید تا بیش از ۲ تا ۴ پوند خوراک در هر وعده غذایی فراهم نکنید.
 • برای بهبود قابلیت هضم نشاسته، دانه‌های فراوری‌شده (ترک‌خورده، پلت، اکسترود و غیره) را تغذیه کنید.
 • وعده‌های غذایی کوچک را به‌طور مکرر تغذیه کنید. تنظیمات خوراک را به‌تدریج و به‌صورت گام‌به‌گام انجام دهید.

مسائل مربوط به رژیم غذایی

تخمیر نشاسته اسیدلاکتیک تولید می‌کند که در روده کوچک مورداستفاده قرار می‌گیرد. دریافت بیشتر نشاسته می‌تواند خطر رسیدن آن به روده عقب، جایی که قادر به جذب آن نیست را افزایش دهد، بنابراین اسیدلاکتیک ناخواسته تولید می‌کند.

مقادیر زیاد قند و نشاسته می‌تواند باعث تخریب روده شود. هرچه اسب قادر به پردازش قندها و نشاسته‌ها نباشد، به درون روده می‌ریزند، محیط را مختل می‌کنند و می‌توانند باعث کاهش راندمان تخمیر فیبر و همچنین تولید محصولات اسیدی بیشتری به نام آندوتوکسین‌ها شوند.
در صورت تغذیه در مقادیر صحیح از رژیم‌های غذایی غلیظ زیاد استفاده می‌شود، اما اگر بیش‌ازحد تغذیه شود باعث می‌شود قندها و نشاسته در روده عقب ریخته شود. هنگامی‌که به مقدار زیادی در یک وعده غذایی صرف می‌شود، این می‌تواند باعث ایجاد “عجله قند” شود.

بعضی از اسب‌ها مانند مستعد لامینیت یا سندرم متابولیک اسب (EMS) نیازهای غذایی خاصی دارند که احتمالاً شامل قند و نشاسته کم است.
لازم به ذکر است که اسب‌ها برای حفظ سلامتی به رژیم‌های غذایی خود، به مقدار مناسب و خاص آن، به شکر و نشاسته احتیاج دارند.

چرا اسب قند دوست دارد
رژیم غذایی اسب

میزان نیاز اسب به قند و نشاسته

این واقعاً به تاریخ اسب و حجم کار آن‌ها بستگی دارد.
به‌عنوان یک قاعده کلی، اسب‌ها در کار سبک تمایل زیادی به نشاسته دارند و رژیم غذایی با فیبر زیاد آن‌ها را به‌خوبی جلب می‌کند، درحالی‌که یک اسب که در کار سخت است، اغلب به رژیم غذایی نشاسته‌ای بیشتری نیاز دارد تا بتواند حداکثر ذخایر گلیکوژن عضلانی را برای آن‌ها حفظ کند. بازده ورزش نشاسته در رژیم غذایی همچنین به تسریع بهبودی بعد از کار کمک خواهد کرد.
اگر اسب شما مستعد هر یک از شرایط ذکرشده در بالا باشد، تغذیه مناسب هر دو نشاسته و شکر مفید خواهد بود.

خلاصه‌ای کوتاه

چرا اسب قند دوست دارد ؟این پرسشی بود که از ابتدا به دنبال آن بودیم. شکر و نشاسته از منابع مهم انرژی در رژیم‌های غذایی کلیه اسب‌ها، به‌ویژه اسب‌های عملکردی هستند.

اما ازآنجاکه اسب‌های عملکردی نیاز به انرژی پایدار دارند رژیم‌های کم کربوهیدرات نامناسب هستند. کنترل نشاسته و مصرف قند بسته به سن، نژاد، فعالیت، شرایط متابولیک و وضعیت بدنی می‌تواند مفید باشد.
و رویکرد متمرکز بر مواد مغذی نوتنا به صاحبان اسب اجازه می‌دهد تا ضمن حفظ مقادیر مناسب نشاسته و قند پاسخ گلیسمی کنترل‌شده را ارائه دهند.

این مقاله نیز به پایان رسید امیدوارم اطلاعات لازم را کسب کرده باشید برای اطلاعات بیشتر مقاله‌های دیگر را مطالعه فرمایید.
شما می‌توانید حیوانات خانگی موردنظر خود را از طریق سایت یا اپلیکیشن واسط کالا خریدوفروش کنید.

منابع:

thehorse.com

quora.com

1 دیدگاه دربارهٔ «چرا اسب قند دوست دارد؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *