خرید مرغ عشق

راهنمای جامع خرید مرغ عشق؛ نکات خرید مرغ عشق

اگر قصد خرید یک طوطی زیبا و ارزان‌قیمت را دارید، مرغ عشق می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. دانستن نکات خرید مرغ عشق می‌تواند به شما کمک کند که مرغ عشق سالم و خوبی بخرید.

نگهداری آسان و کم‌صدا بودن ازجمله نکات مثبتی است که شما را ترغیب به خرید مرغ عشق می‌کند. خرید پرنده خانگی یک تعهد برای شما به دنبال دارد؛ پس حتماً سعی کنید پرنده‌ای سالم بخرید و از او به‌خوبی نگهداری کنید.

تا پایان این مقاله با واسط پت همراه باشید؛ تا شما را با نکات خرید مرغ عشق آشنا کنیم و بتوانید یک مرغ عشق سالم و مناسب بخرید.

نکاتی که قبل از خرید مرغ عشق بهتر است بدانید

قبل از خرید مرغ عشق بهتر است با یک سری از مشکلات نگهداری و رفتارهای او آشنا شوید؛ تا با اطمینان کامل این پرنده را بخرید.

تا لنگ ظهر می‌خوابید یا سحر خیز هستید؟

مرغ عشق پرنده‌ای سحرخیز است و همراه با طلوع آفتاب، شروع به آواز خواندن می‌کند. اگر عادت دارید صبح‌ها دیر از خواب بیدار شوید و نسبت به صداها حساس هستید، این موضوع می‌تواند برای شما آزاردهنده باشد.

مرغ عشق که عصبانی می‌شود، همه رو گاز می‌گیرد!

گاهی اوقات که مرغ عشق از چیزی عصبانی می‌شود، ممکن است شما را گاز بگیرد و این کار او بسیار دردناک است. سعی کنید هیچ‌گاه مرغ عشق خود را عصبانی نکنید و مواظب بچه‌های کوچک در خانه خود باشید که به قفس پرنده زیاد نزدیک نشوند.

وسواس دارید؟

نکته دیگری که قبل از خریدن مرغ عشق باید بدانید، این است که قفس مرغ عشق و اطراف آن دائماً نیاز به نظافت دارد.

این پرنده هنگام غذا خوردن، پوسته‌های دانه را در اطراف قفس پخش می‌کند و هرجایی ممکن است مدفوع کند. اگر روی تمیزی خانه خود وسواس دارید، باید خود را برای نظافت روزانه محیط اطراف مرغ عشق آماده کنید.

وقت کافی برای محبت کردن به مرغ عشق دارید؟

اگر فکر می‌کنید پس از خرید مرغ عشق، فقط باید مقداری آب و دانه داخل قفسش بگذارید و رهایش کنید، سخت در اشتباه هستید. مرغ عشق نیز مانند سایر طوطی‌ها، علاوه‌بر‌اینکه به رژیم غذایی کامل نیاز دارند، باید برایش وقت بگذارید و به او عشق بورزید.

وقت کافی برای محبت کردن به مرغ عشق دارید؟

درصورتی‌که نمی‌توانید وقت کافی برای مرغ عشق خود بگذارید، بهتر است برای او یک جفت تهیه کنید. داشتن جفت از افسردگی و بی‌حالی پرنده شما جلوگیری می‌کند و ممکن است باعث تولیدمثل نیز بشود.

پیشنهاد می‌کنم مطلب تولیدمثل مرغ عشق و خواص عرق یونجه و زیره برای آن را نیز در واسط پت مطالعه کنید.

مرغ عشق عمر نسبتاً طولانی دارد!

اگر شرایط مناسب باشد، مرغ عشق‌ها می‌توانند عمری طولانی داشته باشند؛ این پرنده‌ها می‌توانند تا ۲۰ سال عمر کنند.

به‌طورکلی، میانگین سنی مرغ عشق بین ۷ تا ۱۰ سال است؛ بنابراین پس از خرید مرغ عشق باید برای چندین سال از او مراقبت کنید.

پر ریزی می‌کند

مرغ عشق‌ها، در سال یک یا دو بار پر ریز می‌کنند؛ تا پرهای جدیدی را جایگزین پرهای قبلی خود کنند. اگر در کف قفس و اطراف خانه خود پرهای پرنده را مشاهده کردید، تعجب نکنید.

مرغ عشق حرف هم می‌زند؟!

هیچ‌گاه توقع نداشته باشید مرغ عشق مانند کاسکو یا سایر طوطی‌های سخنگو برای شما صحبت کند. با تمرین زیاد می‌تواند سوت زدن یا رقصیدن و تکرار یکسری کلمات ساده را به مرغ عشق آموزش دهید. هرچه از سن پایین‌تر با او تمرین کنید احتمال یادگیری آن بیشتر خواهد بود.

مطالعه مقاله سخنگو کردن مرغ عشق به شما در این زمینه کمک می‌کند.

دستی کردن مرغ عشق به چه صورت است؟

اگر قصد خرید مرغ عشق از فروشگاه را دارید، باید بدانید که ممکن است پرنده رام و دستی نباشد.

برای دستی کردن مرغ عشق، باید مراحل زمان‌بری را طی کنید و البته هرچه پرنده سن کمتری داشته باشد، آموزش پذیری او راحت‌تر است.

همان‌طور که مشخص است برای خرید مرغ عشق دستی باید بیشتر هزینه کنید، زیرا برای رام کردن او وقت زیادی گذاشته‌شده است.

توصیه می‌کنم مقاله آموزش اصول دستی کردن و رام کردن مرغ عشق را از دست ندهید.

باید پس‌انداز کافی داشته باشید!

علاوه بر هزینه‌ای که شما برای خرید مرغ عشق پرداخت می‌کنید، باید برای بقیه چیزها نیز پس‌انداز کافی داشته باشید که چند مورد از آن‌ها عبارت‌اند از:

 • خرید غذا؛
 • خرید اسباب‌بازی؛
 • خرید قفس مرغ عشق؛
 • مراجعات احتمالی به دامپزشک.

اهل سفر کردن هستید؟

یک چالش سخت برای کسانی که پرنده خانگی دارند، ترک کردن طولانی‌مدت منزل و رفتن به مسافرت است. برای این کار باید یک فرد مسئولیت‌پذیر را برای مراقبت از مرغ عشق خود پیدا کنید یا او را به کلینیک بسپارید.

راهنمای خرید مرغ عشق

حال که از سختی‌های داشتن مرغ عشق آگاه شدید و با‌وجود این شرایط بازهم قصد خرید آن را دارید؛ با ما همراه باشید تا با چند مورد از نکات خرید مرغ عشق آشنا شوید.

خرید از فروشنده مطمئن

سعی کنید مرغ عشق خود را حتماً از یک فروشگاه مطمئن و مناسب بخرید. محیطی که پرنده در آن قرار دارد نشان می‌دهد که آیا در شرایط مناسبی از او نگهداری شده است یا خیر.

نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه کنید، تمیزی قفس و محیط فروشگاه است. قفسی که پرنده در آن نگهداری می‌شود، باید کاملاً تمیز باشد و فروشنده به نظافت محیط فروشگاهش اهمیت بدهد.

متأسفانه بعضی از فروشندگان بی‌انصاف، سعی می‌کنند پرنده بیمار و نامناسبی را به شما بفروشند، پس مراقب این‌طور مواردی باشید. اگر تجربه خرید مرغ عشق را ندارید ابتدا با دوست یا نزدیکان خود که درباره پرندگان تجربه‌دارند، مشورت کنید و سپس برای خرید اقدام کنید.

برای خرید مرغ عشق اینترنتی نیز می‌توانید به سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کنید.

تشخیص مرغ عشق سالم از بیمار

یکی از مهم‌ترین نکات خرید مرغ عشق این است که بتوانید مرغ عشق سالم از بیمار را تشخیص دهید. شاید بپرسید چگونه بفهمیم مرغ عشق سالم است؟ در ادامه چند مورد از مشخصات مرغ عشق سالم را توضیح داده‌ایم.

پیشنهاد می‌کنم مقاله بیماری‌های مرغ عشق را نیز در سایت واسط پت مطالعه کنید.

سرحال و پرجنب‌وجوش بودن

یکی از مهم‌ترین نکات خرید مرغ عشق که باید به آن توجه کنید این است که پرنده سرحال و پرجنب‌وجوش باشد و پرهای بدن او کامل باشند. افسردگی و بی‌حالی همراه با پَرکَنی نشانه بیمار بودن مرغ عشق است.

اشتها داشتن

مرغ عشقی که مدنظر شما است باید به‌خوبی غذا بخورد و اشتها داشته باشد، بی‌اشتهایی نیز از علائم بیمار بودن است. از فروشنده درمورد مرغ عشقی که می‌خواهید بخرید سؤال کنید و از او بابت سالم بودن پرنده تضمین بگیرید.

داشتن تنفسی آرام

یک مرغ عشق سالم در حالت طبیعی تنفسی آرام و بی‌صدا دارد. وجود هرگونه صدای غیرطبیعی و خس‌خس در هنگام تنفس او، ممکن است نشان‌دهنده مشکلات تنفسی باشد.

سالم بودن منقار و سوراخ‌های بینی

یکی از مهم‌ترین راه‌های تشخیص سالم بودن مرغ عشق، منقار او است؛ توجه کنید که اندازه و حالت فیزیکی منقار یک مرغ عشق خوب باید طبیعی باشد. بدشکل بودن منقار باعث می‌شود پرنده نتواند به‌خوبی غذا بخورد و در آینده با مشکلات زیادی روبه‌رو شود.

سالم بودن منقار و سوراخ های بینی

وجود مخاط خشک یا مرطوب در سوراخ‌های بینی پرنده نیز نشان از بیمار بودن پرنده است که باید بررسی شود. وجود هرگونه مخاط در بینی به این معنی است که مرغ عشق دارای مشکل تنفسی است که یکی از علل شایع مرگ‌و‌میر در طوطی‌ها است.

مسدود نبودن مخرج‌

قسمت دیگر بدن مرغ عشق که باید بررسی شود، مخرج یا محل دفع مدفوع او است. اگر مدفوع خشک‌شده در این قسمت وجود داشته و راه دفع را بسته باشد، نشانه بیماری گوارشی یا رژیم غذایی نامناسب است.

طبیعی بودن پاها

پاهای پرنده را به‌خوبی بررسی کنید و بدانید که به‌طور طبیعی پاهای مرغ عشق باید دو انگشت در جلو و دو انگشت در پشت داشته باشند. اگر نقصی در تعداد و حالت انگشت‌های پا دیدید از خرید آن پرنده پرهیز کنید.

مرتب بودن پرها

یکی دیگر از نکاتی که هنگام خرید مرغ عشق باید به آن توجه کنید، این است که، پرهای مرغ عشق باید پرپشت، براق و منظم باشند. اگر پرنده موردنظر شما دارای پرهای نامرتب بدون درخشندگی و حتی قسمتی از بدن آن بدون پر باشد، نشانه بیماری یا عدم رسیدگی مناسب است.

پرسش و پاسخ

۱- برای خرید مرغ عشق به چه نکاتی توجه کنیم؟

هنگام خرید مرغ عشق باید حتماً از فروشنده معتبر خرید کنید و از سالم بودن مرغ عشق مطمئن شوید.

۲- چگونه مرغ عشق سالم و بیمار را از یکدیگر تشخیص دهیم؟

مرغ عشقی که سالم است، پرجنب‌وجوش و جوش و بااشتها است؛ همچنین پرها، پاها و منقار او نیز طبیعی است.

۳- آیا مرغ عشق می‌تواند حرف بزند؟

مرغ عشق نمی‌تواند مانند کاسکو یا سایر طوطی‌های سخنگو برای شما صحبت کند. شما می‌توانید با تمرین زیاد؛ سوت زدن، رقصیدن و تکرار یکسری کلمات ساده را به مرغ عشق خود آموزش دهید.

۴- طول عمر مرغ عشق چقدر است؟

به‌طورکلی میانگین سنی مرغ عشق بین ۷ تا ۱۰ سال است؛ اما اگر شرایط مناسب باشد ممکن است تا ۲۰ سال هم عمر کند.

سخن پایانی

همه‌کسانی که قصد خرید پرنده خانگی را دارند، دوست دارند پرنده‌ای سالم و مناسب برای خود تهیه کنند.

شاید فکر کردن به داشتن یک مرغ عشق در خانه ابتدا برای شما لذت‌بخش باشد؛ اما قبل از خرید بهتر است با رفتارهای این پرنده بیشتر آشنا شوید. در این مقاله چند مورد از سختی‌ها، مسئولیت‌ها و نکات خرید مرغ عشق را توضیح دادیم.

امیدواریم پس از خواندن این مقاله بتوانید مرغ عشقی سالم و مناسب تهیه کنید.

اگر می‌خواهید به‌خوبی از پرنده نگهداری کنید، در سایت واسط پت مقالات زیادی در رابطه با نگهداری از مرغ عشق وجود دارد که می‌تواند برای شما مفید باشد. درصورتی‌‎که، قصد خرید یا فروش مرغ عشق را دارید، می‌توانید از سایت یا اپلیکیشن واسط کالا استفاده کنید.

منبع:

featheredbuddies.com

wikihow.com

omlet.co.uk

35 دیدگاه دربارهٔ «راهنمای جامع خرید مرغ عشق؛ نکات خرید مرغ عشق»

 1. سلام من یه مرغ عشق نرانگلیسی دو رگه داشتم، رفتم دوتا ماده یکی انگلیسی دورگه و یه ماده معمولی خریدم دوتاشون و انداختم پیش مرغ عشق نر آیا اشکال داره این جوری جفت میشن. آخه نره دوتا ماده هارو میزنه به نظر شما چه کار کنم ممنون میشم راهنماییم کنید
  این تلفن همراهمه
  ۰۹۱۰۹۰۸۴۲۲۱

  1. سلام کاربر گرامی
   یکی از ماده‌ها کلاً اضافه است؛ باید یک ماده داخل قفس نر باشه.
   ماده رو داخل یک قفس دیگه، نزدیک قفس نر قرار بدین و بعد از یک مدت که تمایل به بودن کنار هم پیدا کردن (از رفتارهاشون مشخص میشه؛ مثلاً هر دو به میله‌های قفس روبه‌روی هم می‌ایستند و شروع میکنند به صدا دادن) اونها رو داخل یک قفس بذارین.

 2. سلام مرغ عشق جفت حتماً باید نروماده باشد؟من قصد خرید مرغ عشق دارم اما نمی خواهم تخم بگذارند و تکثیر شوند
  به نظر شما اگر دو تا مرغ عشق بخرم اما هر دو ماده باشند ایرادی ندارد؟نمی خواهم تخم بگذارند و تکثیر شوند

 3. سلام خیلی عالی بود
  فقط میشه بگید چطور مرغ عشق رو میشه دستی کرد؟
  من یک مرغ عشق تقریبا ۳ ماهه دارم و وحشی هست
  بگین چجوری دستیش کنم
  ممنون

  1. سلام
   متشکر از کامنت انرژی بخش شما.
   برای دستی کردن مرغ عشق خود، شما بایستی هرروز زمانی را صرف غذا دادن به این پرنده‌ی زیبا کنید. همچنین با نرمی و ملایمت با او رفتار و صحبت کنید. اگر به درستی این کارها را انجام دهید خواهید دید که پس از مدتی چگونه هنگامی که دست خود را در قفس می‌برید بروی دست شما می‌آید. فقط حواستان باشد که به هیچ وچه با این پرنده خشن نباشید.

  1. اولین راه برای تعیین جنسیت:

   آواز و رقص آن است معمولا جنس های نر آواز هایی میخوانند مثل خروس یا قناری و… که نشانه ی نر بودن آن است.
   دومین راه برای تعیین جنسیت:

   از طریق چشم و منقار

   چشم جاوای نر متورم تر از چشم جاوای ماده است و همچنین چشم جاوای نر سایه عمیقی از قرمز است

   منقار جاوای نر با یک برآمدگی همراه است که بهترین روش تعیین آن است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *