بهداشت اسب

بهداشت اسب

همه‌ی دوستداران اسب می‌دانند که شاد و سالم نگه‌داشتن اسب‌ها و قاطرها کار ساده‌ای نیست. درست است که این موجودات دوست‌داشتنی می‌توانند تبدیل به بهترین دوست شما شوند.

شما باید بدانید که برای مراقبت از آن‌ها تنها به تعداد زیادی نعل اسب و شامپو احتیاج ندارید. بلکه علاوه بر آن لازم است که مهم‌ترین عنصر زندگی یعنی عشق را نیز به آن‌ها هدیه دهید.

واسط پت قصد دارد در این مقاله تمام نکات مربوط به رعایت بهداشت اسب را به شما یادآوری کند که ممکن است شما آن‌ها راندانید! پس مثل همیشه با ما همراه باشید!

درست مانند بقیه، یک اسب نیاز به مراقبت، تمیزکاری و رعایت اصول بهداشتی دارد. این حیوانات مستعد به عرق کردن هستند؛ بنابراین اگر به‌طور مناسب از آن‌ها مراقبت نشود ممکن است بدنشان بوی نامناسبی بدهد.

همچنین اگر شما یک اسب نر داشته باشید باید نگران عفونت‌ها و جمع شدن خاک و کثیفی باشید. ممکن است در صورت تمیز نکردن اسب و عدم رعایت بهداشت اسب دستگاه ادراری اسب را مسدود کند.

وسایل مورد نیاز تمیز کردن اسب

در حقیقت مقدار وسایلی که برای تمیز کردن اسب نیز دارید به مقدار تمیز بودن اسب بستگی دارد! بااین‌حال بیشتر مردم دوست دارند که رعایت بهداشت اسب خود و تمیز کردن دوست خزدارشان را با یک منبع آب، چند برس، چند اسفنج یا پارچه و شامپوی موردعلاقه خود شروع کنند.

اگر شما یک غرفه‌ی دوش در اسطبل اسبتان دارید برای شروع کافی است اسبتان را در آن قرار دهید (به شرطی که اسبتان دوش گرفتن را دوست داشته باشد!).

اگر قصد دارید به این روش اسبتان را تمیز کنید بهتر است برای انجام این کار از یک سر دوش با فشار قابل تنظیم استفاده کنید. زیرا همه‌ی اسب‌ها از داشتن فشار آب زیاد بر روی سرشان لذت نمی‌برند.

اگر اسطبل غرفه‌ی دوش ندارد منبع آب می‌تواند حتی یک شلنگ اسپری ساده باشد. برای رعایت نکردن بهداشت اسبتان هیچ عذری پذیرفته نیست!

دوش گرفتن
دوش گرفتن اسب

تمیز کردن و شستن اسب

چنانچه از شلنگ باغی معمولی استفاده می‌کنید یا اسب شما با حمام کردن آشنا نیست. برای تمیز کردن صورت اسب بهتر است از یک اسفنجی استفاده کنید که هیچ صابونی روی آن نباشد.

توجه کنید که اسب‌ها حیواناتی بسیار حساس هستند. بنابراین صابون زدن به‌صورت اسبتان هرگز توصیه نمی‌شود. همچنین باید مراقب باشید که صابون وارد چشم اسب نشود و اسبتان را اذیت نکند.

رعایت این نکته هنگامی‌که اسب را با استفاده از سر دوش تنظیم‌شده استحمام می‌کنید هم ضروری است. موسیقی و لحن صدای شما هم ممکن است در آرام نگه‌داشتن اسب هنگامی‌که قسمت‌های مختلف بدنش را تمیز می‌کنید مؤثر باشند.

هنگام استفاده از شلنگ، از سم‌های اسب شروع کنید و بالا بروید. توجه کنید که کاملاً اسب را خیس کنید بعد به او صابون بزنید و اسب را بشویید. چه اسب نر باشد و چه ماده مهم است که ناحیه مقعدی اسب را با یک اسفنج تازه تمیز کنید.

تمیز کردن این قسمت‌ها با اسفنج یا پارچه تمیز از احتمال گسترش باکتری‌ها در اطراف آن جلوگیری می‌کند. همچنین اگر اسب شما نر است، رعایت بهداشت و تمیز کردن اندام تناسلی اسب نر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

در ادامه مقاله، واسط کالا نکات مربوط به آن را برای شما ذکر می‌کند. پس اگر سلامتی اسبتان برای شما اهمیت دارد حتماً با واسط کالا در ادامه این مقاله همراه باشید!

نکات مهم بهداشت نر

همان‌طور که میدانید تمیز کردن و نظافت اسب روشی لذت‌بخش برای برقراری ارتباط عمیق‌تر و صمیمانه‌تر با این موجودات دوست‌داشتنی است.

جالب است بدانید که بیشتر اسب‌ها دوست دارند به آن‌ها توجه شوند. تمیز کردن اندام تناسلی اسب یک کار ناخوشایند است که سوارکاران و صاحبان اسب از آن اجتناب می‌کنند!

اغلب افرادی که اسب نر دارند به دلیل لگدزدن اسب یا نداشتن اطلاعات کافی در این زمینه از این کار شانه خالی می‌کنند. بااین‌حال دامپزشکان معتقدند که تمیز کردن و بررسی اندام تناسلی اسب نر بسیار ضروری و مهم است.

بنابراین مثل همیشه واسط کالا اینجاست تا به شما در این زمینه کمک کند. همچنین پیشنهاد می‌کنیم که مقالات مرتبط را در وب‌سایت واسط کالا مطالعه کنید تا بتوانید به بهترین نحو از اسب خود مراقبت کنید.
مشکلات تنفسی اسب
بیماری‌های پوستی اسب
استرس اسب
چگونگی رفتار با اسب

هر شخص باید در رعایت بهداشت اسب نر و تمیز کردن اندام تناسلی اسب بکوشند. به دلیل اینکه بسیاری از بیماری‌ها می‌تواند در این قسمت از آناتومی اسب رخ بدهد.

این بیماری‌ها ممکن است سرطان‌هایی مانند سرطان سلول سنگفرشی، ویروس‌هایی مانند ویروس پاپیلوما (the papilloma virus), ویروس تبخال و همچنین عفونت‌های باکتریایی و قارچی باشند.

بنابراین شما می‌توانید با رعایت بهداشت و تمیز کردن درست اندام تناسلی اسب، از این بیماری‌های ناگوار پیشگیری کنید.

بهداشت اسب
تمیز کردن و شستن اسب

تمیز کردن اندام تناسلی

دکتر استفان توصیه می‌کند که اگر اندام تناسلی اسب به‌وضوح کثیف باشد و به‌طور مثال اسمگما به‌وضوح از اندام تناسلی اسب آویزان باشد و اسب طی دوازده ماه گذشته تمیزنشده باشد، به‌احتمال‌زیاد اسب نیاز به تمیزکاری و بررسی دارد.

او هشدار می‌دهد که اگر اسب اخته با جریان سالم ادرار نکند. هنگام ادرار کردن احساس ناراحتی کند یا اندام تناسلی اسب متورم باشد اسب به تمیز کردن و بررسی احتیاج دارد.

برای ایمنی اسب، دکتر استفان توصیه می‌کند که اسب‌ها را هنگام تمیز کردن اندام تناسلی آن‌ها، با آرام‌بخش آرام کنید. برای مبتدیان، این آرام کردن اسب احتمال آسیب دیدن فردی که اسب را تمیز می‌کند را کاهش می‌دهد.

توجه کنید که اسبتان ممکن است هنگامی‌که به اندام تناسلی آن دست می‌زنید، آن را منقبض کند. بنابراین آرام کردن اسب با آرام‌بخش به آن اجازه می‌دهد تا به‌جای یک کشش آلت تناسلی که باعث آسیب‌دیدگی می‎‌شود، تجربه مثبتی داشته باشد.

مراحل تمیز کردن اندام تناسلی

همان‌طور که متوجه شدید اندام تناسلی اسب قسمت مهمی از آناتومی اسب است. تمیز کردن باید در برنامه رعایت بهداشت اسب گنجانده شود. همچنین یک بررسی دامپزشکی سالانه به سالم ماندن همه قسمت‌های اسب شما کمک می‌کند.
تمیز کردن اندام تناسلی اسب در شش مرحله:

  • آرام کردن اسب با آرام‌بخش برای ایمنی بیشتر: لازم است قبل از استفاده از آرام‌بخش با دامپزشک مشورت کنید. اسبی که به‌درستی آرام شده باشد، بسیار آرام است و تمام قسمت‌های بدن خود را آویزان می‌کند. این کار به شما کمک می‌کند تا احتمال آسیب دیدن شما هنگام تمیز کردن کاهش یابد. توجه کنید که، اسب‌های آرام شده نیز ممکن است لگد بزنند. مراقب اسب باشید و در مکانی امن آن را تمیز کنید.
  • بهداشت را رعایت کنید. اسب‌ها ممکن است دارای عفونت‌های مقاوم به استافیلوکوک باشند. این عفونت می‌تواند به انسان منتقل شود. در مقابل، انسان‌ها هم ممکن است بیماری‌هایی داشته باشند که بتوانند به اسب‌ها انتقال دهند.بنابراین بسیار مهم است که از انتقال بیماری از طریق دست زدن به اندام تناسلی اسب جلوگیری شود. بهترین راه برای این کار استفاده از دستکش یک‌بارمصرف است.

آماده شستشو شوید!

  • آماده‌سازی: قبل از تمیز کردن لازم است یک سطل آب گرم، یک بطری صابون مایع، مربع‌های پنبه‌ای و چند دستکش یک‌بارمصرف جمع کنید. دستکش‌ها را بپوشید و مقداری پنبه در آب گرم قرار دهید. با دست تمیز خود پنبه را از آب بیرون بیاورید و پنبه را به دستی که قرار است کثیف شود منتقل کنید. درنهایت با دستتان اندام تناسلی اسب را تمیز کنید. هنگامی‌که پنبه کثیف شد، آن را دور بریزید و دوباره تکرار کنید.
  • شستشو، کف، شستشو: از روش قبل برای پاک کردن بقایای پوسته‌پوسته‌شده که به‌راحتی با دست جدا می‌شوند استفاده کنید. هنگامی‌که آن‌ها را تمیز کردید، کمی صابون را در دست کثیف خودتان قرار دهید و از آن برای پاک کردن کثیفی‌های اندام تناسلی اسب استفاده کنید. در صورت لزوم این کار را تکرار کنید. هنگامی‌که اندام تناسلی اسب تمیز شد آن را با آب گرم بشویید تا صابون را از آن ناحیه پاک‌کنید.
  • توده‌های سخت آن ناحیه را بررسی کنید و پاک‌کنید. چنانچه در ناحیه تناسلی اسب توده‌ای پیدا کردید آن را از آن ناحیه خارج کنید. در این مرحله دامپزشکان هم اندام تناسلی اسب را برای پیدا کردن تومور، خراش‌ها و آسیب‌دیدگی‌ها بررسی می‌کنند.
  • پا پنبه‌ی تمیز و مرطوب اسب را خشک‌کنید.
شستشو
شستشوی اسب

هرچند وقت یک‌بار باید اسب را حمام کرد؟

اگرچه یکی از نکات کلیدی در رعایت بهداشت اسب و برقراری ارتباط با آن حمام کردن است. اما بهتر است این کار را روزانه انجام ندهید. در ماه‌های تابستان، خوب است که اسبتان را بعد از تمرینات زیاد، شستشو دهید؛ اما شامپو را برای روزهایی که اسب واقعاً به آن نیاز دارد ذخیره کنید.

بسیاری از افراد توصیه می‌کنند که این کار را هر هفته انجام دهید درحالی‌که بعضی از مردم معتقدند که این به صابونی که استفاده می‌کنید، مقدار آبی که برای تمیز کردن استفاده می‌کنید و میزان چرب شدن پوست اسب در طول هفته بستگی دارد. خوب است بدانید که چرب شدن پوست اسب فرآیندی طبیعی است و لزوماً چیزی نیست که باید آن را مرتباً بشویید. همچنین استحمام بیش از با صابونی که رقیق نشده ممکن است باعث خشکی پوست اسب شود که این برای اسب خوب نیست!
درست است که رعایت بهداشت اسب بسیار مهم است اما این کاری نیست که هرروز باید انجام شود. بااین‌حال مهم است که به خود یادآوری کنید که اسبتان نمی‌تواند به روشی که شما انجام می‌دهید خودش را تمیز کند و برای این کار به کمک شما احتیاج دارد.

بهداشت اسطبل

علاوه بر بهداشت اسب، بهداشت اسطبل هم از اهمیت ویژه‌ای در حفظ سلامت اسب برخوردار است. به‌عنوان‌مثال، سلامت دستگاه تنفسی اسب هنگامی‌که اسطبل کثیف، گردوغبار و بهداشتی نیست، ممکن است به خطر بیفتد؛ بنابراین نباید تمیز کردن اسطبل را از لیست کارهایی که باید انجام دهید حذف کنید. خواه در طول تابستان از اسطبل استفاده کنید یا استفاده نکنید، تارعنکبوت، خاک، گردوغبار، آوار و فضولات پرندگان ممکن است به‌راحتی در اسطبل جمع شوند.

تمیز بودن اسطبل
بهداشت اسطبل

در این قسمت واسط کالا نکات مربوط به تمیز کردن اسطبل را بررسی می‌کند. بنابراین به‌هیچ‌وجه این قسمت از مقاله را از دست ندهید.

اقدامات لازم برای تمیز کردن اسطبل

اول‌ازهمه، پیش از آنکه به مایع تمیزکننده دست بزنید لازم است فضای مناسب را آماده کنید. سطل‌ها، فرش‌ها، ظروف نگه‌دارنده‌ی غذای اسب، تجهیزات و غیره را بردارید و یک جاروی دسته‌بلند برای تمیز کردن انتخاب کنید. این جارو بهترین ابزار برای دسترسی به مناطقی است که به‌راحتی نمی‌شود آن‌ها را تمیز کرد. همچنین فراموش نکنید که به پاک‌سازی خاک انباشته‌شده از سازه‌های بالای چوبی، طاقچه‌ها و دیوارک‌هایی که هر یک از اسطبل‌ها را جدا می‌کند، توجه کنید. در صورت لزوم از گردگیر استفاده کنید و هیچ‌کدام از قسمت‌های پنجره‌ها را بدون تمیز کردن رها نکنید!

هنگام استفاده از هر محصول تمیزکننده‌ای، اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل‌های همراه با آن را به‌خوبی دنبال می‌کنید. ممکن است واضح به نظر برسد، اما این کار در صرفه‌جویی در پول و زمان هنگام انجام کار به شما کمک می‌کند.

تمیز کردن تجهیزات جانبی

هنگام تمیز کردن اسطبل، لوازم جانبی را نیز فراموش نکنید. سطل‌ها، چوب‌لباسی‌های فرش و سایر تجهیزات اسطبل باید به‌خوبی تمیز شوند. به یاد داشته باشید که باید از محصولی استفاده کنید که برای تجهیزات اسطبل بی‌خطر باشد. اگرچه مستقیماً به بهداشت اسطبل مربوط نمی‌شوند اما فرش‌های زمستانی هم باید تمیز شوند. هنگام انجام این کار مراقب باشید زیرا ماشین‌های خانگی درزگیرهای ضد آب را می‌شویند. به یاد داشته باشید که تمیز کردن اسطبل در فواصل منظم به نگهداری از اسب و اسطبل کمک می‌کند همچنین نسبت به کسانی که تنها دو بار در سال اسطبلشان را تمیز می‌کنند، وقت کمتری از شما می‌گیرد.

بهداشت اسب
بهداشت اسب

همان‌طور که متوجه شدید، رعایت بهداشت اسب و اسطبل نقش مؤثری در جلوگیری از بیماری‌های عفونی اسب و همچنین داشتن اسبی سرزنده و سالم دارند. در این مقاله سعی کردیم تمامی نکاتی که باید در رابطه با بهداشت اسطبل و اسب بدانید را برای شما بیان کنیم. شما می‌توانید با مراجعه به سایت واسط پت مقالات مرتبط با این حیوانات دوست‌داشتنی را مطالعه کنید. همچنین می‌توانیداز طریق سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا ، اسب و یا سایر حیوانات خانگی خود و یا اجناس دست‌دوم خود را با نازل‌ترین قیمت‌ها خریدوفروش کنید!

منابع:
everythinghorseuk.co.uk
diamondhhorsetraining.com
horsejournals.comg

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *