خرگوش پیگمی

کوچکترین‌ حیوانات جهان

در دنیای حیوانات، حیواناتی بسیار کوچک‌تر از تصورات ما وجود دارند. این حیوانات بانمک را می‌توان دلیل ترغیب انسان‌ها به داشتن حیوان خانگی تلقی کرد. البته ناگفته نماند که برخی از این کوچکترین‌ ها چندش‌آور و ترسناک هستند. واسط پت در این مقاله، کوچکترین حیوانات جهان را به شما معرفی می‌کند. پس با ما همراه باشید.

پیش از آنکه به مطالعه‌ی ادامه مقاله بپردازید، پیشنهاد می‌کنم مقاله بزرگترین حیوانات جهان را در واسط پت مطالعه کنید!

معرفی ده تا از بزرگترین حیوانات جهان

خرگوش پیگمی

با جثه ای به طول ۹/۱۱ تا ۴/۴ اینچ (۲۴-۲۹ سانتی‌متر) و وزنی در حدود ۴۰۰ گرم، خرگوش پیگمی Brachylagus idahoensis کوچکترین خرگوش و یکی از کوچکترین حیوانات جهان است.

این خرگوش در آمریکای شمالی یافت می‌شود و اصولاً خانه‌ی خود را در نقاط عمیق خاک حفر می‌کند. آن‌ها جز بهترین حفارهای راه‌های زیرزمینی در بین درختان انبوه و ضخیم هستند که مسیرهای گسترده‌ای را برای سفر، فرار از شکارچی و یافتن غذا برای خود ساخته‌اند.

با وجود اینکه خرگوش‌ها در طبیعت وحشی یافت می‌شوند، آنها می‌توانند یک حیوان خانگی خیلی خوب نیز باشند. خرگوش‌های اروپایی معمولاً در گروه حیوانات زیرزمینی قرار می‌گیرند و در مکانی به نام وارن warren که شبکه‌ای از راه‌های زیرزمینی است، پرورش میابند. به‌طور ساده‌تر وارن پرورشگاه خرگوش است، درست مثل دام‌پروری که پرورشگاه حیواناتی مانند گاو، گوسفند، بز و… است.

سبیل خرگوش‌ها درست به‌اندازه‌ی پهنای بدنشان است و کاربرد آن این است که در هنگام ورود به سوراخی، اندازه‌ی آن را با سبیلشان چک می‌کنند تا در آن گیر نکنند. زمانی که خرگوش‌ها شاد هستند، جست‌وخیزهایی در هوا دارند که شبیه حرکات آکروباتیک است که به این کار آن‌ها binky می‌گویند.

ممکن است شما مانند بسیاری از مردم علاقه‌مند به نگهداری خرگوش‌ها باشید. پیش از آن پیشنهاد می‌کنم خواندن مقاله زیر را در واسط کالا از دست ندهید
نگهداری خرگوش و مواردی را که باید در مورد آن بدانیم
همچنین می‌توانید با مراجعه به سایت واسط کالا و دانلود اپلیکیشن واسط کالا حیوانات خانگی موردعلاقه خود را با مناسب‌ترین قیمت بخرید.

مار موست کوتوله

دومین حیوانی که در لیست کوچکترین حیوانات جهان قرار میگیرد,مار موست کوتوله است. این میمون کوچکترین میمون در جهان است و بومی جنگل‌های بارانی برزیل، کلمبیا، اکوادور، پرو و بولیوی به شمار میرود.

این میمون بندانگشتی دارای بدنی به‌اندازه‌ی ۵٫۵-۶٫۳ اینچ (۱۴ تا ۱۶ سانتی‌متر) است. مار موست در هنگام تولد فقط ۱۵ گرم وزن دارد. مار موست می‌تواند بیش از ۵ متر بپرد و این پرش برای این جثه یک شگفتی محسوب می‌شود.

لمور موشی مادام برت

شاید صفت کوچکترین در بین میمون‌ها به مار موست کوتوله تعلق بگیرد، اما لمور موشی مادام برت را می‌توان «کوچکترین حیوان» نامید.

کوچکترین حیوانات جهان
لمور موشی مادام برت


این حیوان مینیاتوری که از کوچکترین حیوانات جهان محسوب میشود در پارک ملی Kirindy Mitea در ماداگاسکار غربی یافت میشود که طول بدنشان به‌طور متوسط ۳٫۶ در ۹۲ میلی‌متر و وزنشان حدود یک اونس (۳۰ گرم) است.
این موش کوچولو و خجالتی یک حیوان شب‌بیدار است و با چشم‌های درشتش دید خوبی در شب دارد. در زمستان‌های سرد و کم‌غذا، آن‌ها قادرند که متابولیسم خود را کم کنند تا به آب و غذای کم‌تری نیاز پیدا کنند. غذای آن‌ها فضولات حشرات در فصول خشک است!

حشره‌خوار اتروسی

حشره‌خوار اتروسی یا موش خرطوم‌دار کوچکترین پستاندار و یکی از کوچکترین حیوانات جهان است که می‌تواند از سوراخی به قطر یک مداد رد شود! وزن آن به‌اندازه یک حبه قند است، درحالی‌که ده درصد آن را مغز تشکیل می‌دهد. این‌یک حقیقت شگفت‌انگیز است، بزرگ‌ترین مغز نسبت به جثه!

برخلاف سایر جوندگان که رفته‌رفته صاحب دندان‌های تیزی می‌شوند، موش خرطوم‌دار مانند انسان‌ها شاهد پوسیدگی دندان‌ها خود است. این حیوان متابولیسم بالایی دارد و قلب آن ۸۰۰ بار در دقیقه می‌تپد و گاهی سرعتی بیشتر از پرندگان دارد.

این شکموی کوچک روزانه معادل ۸۰ تا ۹۰ درصد وزن خود را غذا می‌خورد و اصلاً تحمل گرسنگی را ندارد، به‌طوری‌که نصف روز گرسنگی می‌تواند سبب مرگش شود. غذای این حیوان مینیاتوری هر چیز در دسترسی می‌تواند باشد، اما ترجیحشان موجودات کوچک‌تر است.

آن‌ها ازنظر اقتصادی برای دفع حشرات و از بین بردن آفات مزرعه گزینه‌ی مناسبی به شمار می‌روند. این حیوان کوچک بسیار شکننده است و ساده‌ترین اتفاقات می‌توانند مقدمه‌ای برای مرگش باشند، مانند یک پرش یا صدای ناگهانی. برخلاف سایر پستانداران، گونه‌هایی از این موش وجود دارند که زهر تولید می‌کنند. زهر آن‌ها از شیارهای بین دندان‌هایشان وارد بدن طعمه می‌شود. زهر موش خرطوم‌دار کوتاه دم آمریکایی بسیار خطرناک است، به‌طوری‌که می‌تواند ۲۰۰ موش را به دام مرگ بکشاند.

لاک‌پشت خالدار پدلوپر

رتبه بعدی در لیست کوچکترین حیوانات جهان تعلق میگیرد به لاکپشت خالدار پدلوپر که کوچکترین لاک‌پشت جهان است.این حیوانات کوچک در آفریقای جنوبی زندگی می‌کنند. لاک‌پشت‌های نر طولی به‌اندازه‌ی ۲٫۴-۳٫۱ اینچ (۶-۸ سانتی‌متر) دارند، درحالی‌که لاک‌پشت‌های ماده کمی بزرگ‌تر و به‌اندازه‌ی تقریباً ۴ اینچ (۱۰ سانتی‌متر) هستند. این لاک‌پشت‌ها از گیاهانی که در بین صخره‌ها رشد کرده‌اند تغذیه می‌کنند و درعین‌حال از این گیاهان به‌عنوان پناهگاهی برای در امان ماندن از شکارچیان نیز استفاده می‌کنند.

لاکپشت پدلوپر
لاکپشت پدلوپر

مرغ مگس‌خوار

مرغ مگس‌خوار یا زنبورخوار کوچکترین پرنده و کوچکترین مهره‌دار خونگرم است. طول آن ۲٫۲ اینچ (۵٫۷ سانتی‌متر) و وزن آن ۰٫۰۶ اونس (۱٫۸ گرم) است؛ اما اندازه بدن آن تنها نکته چشمگیر در مورد این پرندگان نیست. آن‌ها در لانه‌های کوچکی به‌اندازه‌ی ۰٫۸ اینچ (۲ سانتی‌متر) با عمق ۱٫۱ اینچ (۳ سانتی‌متر) زندگی می‌کنند، به عبارتی کم‌ترین مکان را در طبیعت اشغال کرده‌اند.

این لانه‌ی کوچک توسط مرغ ماده در ارتفاع ۶ متری از سطح زمین‌ساخته می‌شود. نوع نر بی‌مسئولیت ممکن است بعد از به دنیا آمدن جوجه‌ها لانه را ترک کند و با ماده‌ی دیگری زندگی کند! این پرندگان به خوبی شایسته ی قرار گرفتن در لیست کوچکترین حیوانات جهان هستند زیرا آن‌قدر کوچک هستند که گاهی ممکن است در تارهای عنکبوت گرفتار شوند!

۳۲۰ گونه از این نوع پرنده شناسایی‌شده است که در سرتاسر قاره‌ی آمریکا پراکنده‌اند. تفاوت غالبی که در بین گونه‌ها وجود دارد صدایی است که با زدن بال‌هایشان به هم تولید می‌کنند. هر مرغ مگس‌خوار با توجه به گونه‌اش می‌تواند بین ۱۲ تا ۹۰ بار در ثانیه بال بزند. این پرنده ۳۰ مایل در ساعت پرواز می‌کند و می‌تواند با بال زدن در یک نقطه ثابت بماند.

پای این پرنده آن‌چنان ریز و کوچک است که نمی‌تواند توسط آن‌ها گام بردارد. غذای این پرنده شهد گل است و روزانه به غذایی معادل دو برابر وزنش نیاز دارد. چراکه بال زدن با سرعت‌بالا بخش عمده‌ای از انرژی این پرنده را می‌گیرد. البته ناگفته نماند که برای تأمین پروتئین بدن خود از حشرات نیز تغذیه می‌کند.

کوچکترین حیوانات جهان
مرغ مگس خوار

خفاش خوک‌بینی کیتی

خفاش خوک‌بینی کیتی که در تایلند و برمه زندگی می‌کند، از آسیب‌پذیرترین خفاش‌ها و کوچکترین پستاندار‌هاست. اندازه آن‌ها ۱٫۱ تا ۶/۱ اینچ (۳۰ تا ۴۰ میلی‌متر) و وزن آن تنها ۰٫۰۵-۰٫۰۷ اونس (۱٫۵-۲ گرم) است.
پوزه‌ی این خفاش شبیه پوزه‌ی خوک است، به همین دلیل به آن خفاش خوک‌بینی کیتی گفته می‌شود. این حیوانات زندگی اجتماعی در گروه‌های ۱۰ تا ۵۰۰ تایی و در غارهای آهکی کناره ی رودخانه‌ها دارند.

این خفاش برخلاف سایر خفاش‌ها که شب‌بیدار هستند، فعالیت خود را به هنگام طلوع و غروب خورشید انجام می‌دهند و به همین دلیل آن‌ها را غروب گرد می‌نامند. این دسته از خفاش‌ها که در دسته ی کوچکترین حیوانات جهان قرار میگیرند, مانند سایر خفاش‌ها از پژواک برای مسیریابی استفاده می‌کنند.

مار رشته‌ای باربادوس

مارها موجوداتی هستند که قدمت زندگی‌شان در این کره‌ی خاکی از زمان دایناسورهاست.۳۰۰۰ نوع مار در سراسر کره‌ی زمین، به‌جز قطب جنوب وجود دارد.کوچکترین مار جهان، مار رشته‌ای باربادوس است که به‌سادگی قابل‌تشخیص از کرم نیست.

طول این مار۴٫۳ اینچ (۱۱ سانتی‌متر) است. ۸۷ گونه مختلف از این مار وجود دارد که در آمریکای شمالی و جنوبی، آفریقا و آسیا یافت می‌شوند. این نوع مار نابیناست و از مورچه و موریانه تغذیه می‌کند. آن‌ها محتوای بدن حشره را می‌مکند و پوست آن را دور می‌ریزند.

کوچکترین حیوانات جهان
مار رشته ای باربادوس

مارها می‌توانند دهان خود را تا ۱۵۰ درجه باز کنند و به آن‌ها امکان می‌دهند چیزهایی بخورند که ۷۵ تا ۱۰۰٪ بزرگ‌تر از اندازه خودشان باشند. حتی ممکن است که این حیوان پس از بلعیدن طعمه‌ای که خیلی بزرگ باشد بترکد! همچنین جالب است بدانید مارها از زبانشان برای بویایی استفاده می‌کنند.

کپور ریزه

شاید با خود فکر کنید که جای کوچکترین ماهی در لیست کوچکترین حیوانات جهان خالی است. اما واسط کالا در این بخش کوچکترین ماهی جهان را نیز به شما معرفی میکند!

با ۰٫۳ اینچ (۷٫۹ میلی‌متر) طول، کپور ریزه کوچکترین ماهی شناخته‌شده است. این ماهی در جزیره‌ی سوماترای اندونزی زندگی می‌کند و به خاطر جثه‌ی ریزی که دارد می‌تواند درجاهای کم آب به زیستن ادامه دهد.

قورباغه‌ ریزه آمائو

کوچکترین قورباغه‌ی جهان، قورباغه ریزه آمائو نام دارد که اولین بار در گینه‌نو در سال ۲۰۰۹ کشف شد. با متوسط اندازه بدن فقط ۰٫۳ اینچ (۷٫۷ میلی‌متر)، آن‌ها کوچکترین مهره‌دار هستند و به‌خوبی شایسته لقب خود( کوچکترین مهره دار) در لیست کوچکترین حیوانات جهان هستند!

بیش از ۵۰۰۰ گونه قورباغه در جهان وجود دارد که هرکدام یک‌صدای منحصربه‌فرد دارند. برخی از قورباغه‌ها صداهای بلندی تولید می‌کنند که از فاصله‌ی یک مایلی قابل‌شنیدن است.

قورباغه‌ها نیازی به نوشیدن آب ندارند زیرا آن را از طریق پوست خود جذب می‌کنند. برخی از قورباغه‌ها می‌توانند بیش از ۲۰ برابر طول بدن خود پرش داشته باشند. درست مثل‌اینکه یک انسان پرش ۳۰ متری داشته باشد. در مصر قورباغه نمادی از زندگی و باروری است و در اساطیر مصری هگت Heget یک خدای قورباغه وجود دارد که باروری را نشان می‌دهد.

کوچکترین حیوانات جهان
قورباغه آمائو

بسیاری از گونه‌های قورباغه از فرزندان خود مراقبت می‌کنند. به‌عنوان‌مثال برخی از قورباغه‌های سمی دارت تخم‌های خود را در کف جنگل می‌گذارند تا بتوانند از آن‌ها محافظت کرده و روی آن‌ها ادرار کنند تا مرطوب شوند. قورباغه‌ی ماده فرزندان خود را کنترل می‌کنند و در صورت کمبود غذا، برخی تخم‌مرغ‌های بارورشده را به‌عنوان غذا مصرف می‌کند.

کلام آخر

حال که واسط پت ۱۰ حیوان از کوچکترین حیوانات جهان را به شما معرفی کرد نوبت شماست تا بگویید باوجوداین همه راز که در این مطلب برایتان فاش شد، ترجیحتان کدام دسته از حیوانات است؟ حیوانات کوچک و بندانگشتی یا حیوانات بزرگ و غول‌پیکر؟

شما چه حیوان کوچک یا بزرگی را می‌شناسید که در مورد آن نگفتیم؟ نظر خود را در سایت واسط پت با ما به اشتراک بگذارید تا دنیای شگفت‌انگیز حیوانات را بهتر و بیشتر بشناسیم.

همچنین با دانلود اپلیکیشن واسط کالا به راحتی میتوانید حیوانات خانگی خود و همچنین تمامی اجناس دست دوم خودتان را با قیمتهای مناسب خرید و فروش کنید! از همراهی همیشگی شما با سایت واسط پت متشکریم!

منابع:

nekindplanet.org
.isna.ir

1 دیدگاه دربارهٔ «کوچکترین‌ حیوانات جهان»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *