حیوانات در حال انقراض

حیوانات در حال انقراض

زندگی در این کره‌ی خاکی برای برخی از گونه‌های جانوری رو به پایان است. انسان با انجام کارهایی مانند شکار، تخریب زیستگاه‌ها منجر به تغییرات آب‌وهوایی می‌شود. درنتیجه یکی از بزرگ‌ترین تهدیدها برای جانوران و محیط‌زیست محسوب می‌شود. متأسفانه امروزه بسیاری از حیوانات در حال انقراض هستند.

واسط پت در ادامه ده حیوان زیبا که در خطر انقراض هستند و بیشتر از سایر موجودات زنده به کمک ما نیاز دارند را به شما معرفی می‌کند.

۱- گوریل‌ها

گوریل‌ها موجودات جذابی هستند که ۹۸.۳٪ از DNA آن‌ها با انسان‌ها مشترک است! آن‌ها قادرند مانند انسان‌ها رفتار کنند، احساسات خود را بروز بدهند و حتی بخندند!

گوریل‌ها به دودسته‌ی عمده‌ی گوریل‌های شرقی و گوریل‌های غربی تقسیم می‌شوند. طبق آمار ارائه‌شده توسط IUCN اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت از هر چهار گوریل، سه مورد در معرض خطر هستند!

یکی از حیوانات در حال انقراض، گوریل کوهی یا mountain gorilla است که از دسته‌ی گوریل‌های شرقی محسوب می‌شود. امروزه حدوداً ۱۵۰ تا ۱۸۰ گوریل کوهی در جهان باقی‌مانده‌اند که همگی در کرانه‌ی رود کراس زندگی می‌کنند.

کم شدن تعداد این گوریل‌ها مانند بسیاری از حیوانات در حال انقراض عمدتاً به دلیل شکار بی‌رویه، از بین رفتن زیستگاه، بیماری و درگیری‌های انسانی است.

همچنین سرعت باروری در گوریل‌ها بسیار کند است. به‌طوری‌که هر گوریل ماده هر چهارتا شش سال یک بچه گوریل به دنیا می‌آورد و در طول زندگی خود می‌تواند سه یا چهار نوزاد به دنیا بیاورد.

۲- کرگدن‌ها

از دیگر حیوانات در معرض خطر می‌توان به کرگدن اشاره کرد. نام لاتین کرگدن یعنی Rhinocerous از دو واژه‌ی یونانی Rhino و Ceros به معنای شاخ بینی گرفته‌شده است. آیا شما هم مانند من فکر می‌کنید که این مناسب‌ترین اسم برای این حیوان است؟

متأسفانه برخلاف تصور، شاخ کرگدن بزرگ‌ترین خطر برای آن محسوب می‌شود. چراکه از شاخ کرگدن در طب چینی استفاده‌های زیادی می‌شود و از طرفی نمادی برای ثروت محسوب می‌شود. شاخ کرگدن جوان آن‌قدر باارزش است که می‌توان آن را باقیمتی معادل ۳۰٫۰۰۰ دلار و بیشتر در بازار سیاه معامله کرد.

به همین دلیل است که سه گونه از پنج گونه‌ی کرگدن در معرض خطر بیشتری هستند.

کرگدن سیاه، کرگدن جوان و کرگدن سوماتران، کرگدن جوان Javan که تعداد آن به ۴۶ تا ۶۶ رسیده است. از گونه‌های رو به انقراض محسوب می‌شود که در پارک ملی Ujung Kulon اندونزی نگهداری می‌شود.

گوریل
کرگدن یکی از حیوانات در حال انقراض

۳-لاک‌پشت دریایی

واسط پت در این بخش به بررسی لاک‌پشت‌های دریایی می‌پردازد.
حیوان بعدی که در لیست حیوانات در معرض خطر انقراض قرار می‌گیرد، لاک‌پشت‌ دریایی است.
دو نوع لاک‌پشت دریایی در لیست قرمز IUCN از گونه‌های در معرض خطر قرار دارند.

لاک‌پشت‌های هاکسبل و لاک‌پشت‌های کمپس ریدلی.

لاک‌پشت‌های پشت چرمی، لاک‌پشت‌های آسیب‌پذیری هستند. متأسفانه جمعیتشان روزبه‌روز در حال کاهش است و با خطر انقراض روبرو هستند؛ اما دلیل آن چیست؟

شکار یکی از بزرگ‌ترین تهدیدها برای لاک‌پشت‌های دریایی محسوب می‌شود. شکارچیان تخم‌ها، پوسته‌ها، گوشت و پوست لاک‌پشت‌ها را هدف قرار می‌دهند.

لاک‌پشت‌های دریایی همچنین در معرض خطرهایی مانند از دست رفتن زیستگاه، صعب‌العبور بودن راه‌ها، آلودگی و همچنین تغییرات آب‌وهوا هستند.

جالب است بدانید که درجه حرارت شن و ماسه جنسیت لاک‌پشت‌ها را تعیین می‌کند. دمای گرم‌تر باعث تولد لاک‌پشت ماده می‌شود؛ یعنی حتی تغییرات کوچک دمایی نیز می‌توانند نسبت جنسیت را کم کنند. همچنین خطر دیگری که لاک‌پشت‌ها را تهدید می‌کند، زیرآب فرورفتن سواحل پرورش لاک‌پشت‌هاست.

لاکپشت دریایی
لاکپشت دریایی

۴-سائولا

مورد دیگری از حیوانات در حال انقراض که در این بخش به شما معرفی می‌کنیم, سائولا است. سائولا یکی از نادرترین پستانداران کره‌ی زمین است. این حیوان برای نخستین بار در سال ۱۹۹۲ در محدوده Annamite در ویتنام کشف شد. رویدادی که بسیار هیجان‌انگیز بود و به‌عنوان یکی از دیدنی‌ترین اکتشافات جانورشناسی در قرن بیستم مورد استقبال قرار گرفت.

سائولای دیدنی و گریزان به‌عنوان اسب شاخ‌دار آسیایی شناخته می‌شود. تعداد جمعیت این پستاندار نادر را نمی‌توان به‌درستی تخمین زد اما این حیوان, از حیوانات در حال انقراض محسوب می‌شود.

۵-نهنگ شکار اطلس شمالی

این شکارچیان بودند که این موجود را نهنگ شکار اطلس شمالی نامیدند. آن‌ها غول‌های مهربانی هستند که در نزدیکی ساحل‌ها باقی می‌مانند و زمان زیادی برای تغذیه از پوست زئوپلانکتون می‌گذرانند و همه‌ی این ویژگی‌ها، آن‌ها را به یک هدف آسان برای شکار تبدیل می‌کنند.

امروزه ۴۰۰ نهنگ شکار در جهان وجود دارند که از این تعداد تنها ۱۰۰ نهنگ توانایی باروری دارند!

خوشبختانه در حال حاضر نهنگ شکار اطلس شمالی در حوزه‌های خاصی حفاظت می‌شود و شکار آن غیرمجاز است. بااین‌حال مشکل این است که این حیوان رشد کندی دارد. در ۱۰ سال اول زندگی بارور نمی‌شود. پس‌ازآن هر شش الی ده سال یک‌بار می‌تواند بارور شود.

باوجود محافظت از این‌گونه از حیوانات در حال انقراض , هنوز هم خطراتی مانند قایق‌های ماهیگیری این جانور را تهدید می‌کند. ترافیک کشتی‌های نیز با تولید صدا در ارتباط این نهنگ‌ها اختلال ایجاد می‌کنند. نهنگ‌ها از صدا برای پیدا کردن همسران، مکان‌یابی غذا و گفتگو با یکدیگر استفاده می‌کنند. درنتیجه حس شنوایی برای نهنگ‌ها یک حس اساسی محسوب می‌شود.

حیوانات در حال انقراض
نهنگ شکاری

درنهایت خطراتی مانند تغییر آب‌وهوا و تغییر دمای دریا ممکن است در دسترس بودن مواد غذایی تأثیر بگذارد که این خود موجب کاهش بقا و تولیدمثل این نهنگ‌ها می‌شود.

۶- نوعی کبوتر به نام Tooth-billed pigeon

بعد از دودو که پرنده‌ای منقرض‌شده به شمار می‌رود، این نوع کبوتر نیز جزء حیوانات در حال انقراض محسوب می‌شود. این پرنده فقط و فقط در ساموآ دیده‌شده است و جمعیت آن حدود ۷۰ تا ۳۸۰ تا است که در حیات‌وحش و به‌صورت محافظت نشده، زندگی می‌کنند.

این پرنده‌ی همیشه گریزان به‌ندرت قابل‌رؤیت هست و شکار بی‌رویه آن‌ها درگذشته عامل اصلی کاهش جمعیت آن‌هاست. امروزه شکار آن‌ها غیرقانونی است، بااین‌وجود دیده‌شده که گاهی در دام شکارچیان گرفتارشده‌اند.
امروزه خطر اصلی که این پرندگان را تهدید می‌کند از بین رفتن زیستگاه آن‌هاست. چراکه زیستگاه‌های آن‌ها تبدیل به زمین‌های کشاورزی شده‌اند و یا توسط درختان مهاجم ناپدیدشده‌اند. همین امر باعث شده است که توسط حیواناتی مانند گربه‌های وحشی موردتهاجم قرار بگیرند.

۷- گریال

گریال یا تمساح پوزه‌باریک گنگی کروکدیل‌های ماهی‌خواری هستند که در هند زندگی می‌کنند. انتهای بدن این جانور بلند و باریک و شبیه گلدان معروف Ghara است. آن‌ها بیشتر وقت خود را در رودخانه‌های آب شیرین می‌گذرانند و فقط برای حمام آفتاب و تخم‌گذاری از آب بیرون می‌آیند.

متأسفانه از دهه‌ی ۱۹۳۰ رفته‌رفته تعداد این نوع کروکدیل کاهش یافت، به‌طوری‌که امروزه در دسته‌ی حیوانات در حال انقراض جای می‌گیرند و تنها تعداد ۱۰۰ تا ۳۰۰ تا از این حیوان در طبیعت مانده است.

حیوانات در حال انقراض
تمساح پوزه باریک

کاهش جمعیت این تمساح‌ها نیز به دلیل فعالیت‌های انسان‌ها است. فعالیت‌هایی مانند از بین بردن یا آلوده سازی زیستگاه و شکار بی‌رویه‌ی شکارچیان برای به کار بردن این موجود در طب سنتی.

۸- کاکاپو

کاکاپوها طوطی‌های سبز با لکه‌های زرد از نیوزیلند هستند که نمونه دیگری از حیواناتی هستند که توسط انسان در معرض خطر انقراض قرارگرفته‌اند. از این پرنده تنها ۱۴۰ مورد دیده‌شده است که هرکدام نام خاص خود رادارند.
آن‌ها زمانی در نیوزیلند و پولینزیا زندگی می‌کردند اما امروزه فقط در دو جزیره کوچک در ساحل جنوبی نیوزیلند سکونت می‌کنند. یکی از خطراتی که این پرنده را تهدید می‌کند، شکار شدن توسط گربه‌هایی است که از طریق حس بویایی به شکار می‌پردازند.

این پرنده که پرواز هم نمی‌کند معمولاً شب‌هنگام از لانه‌ی خود بیرون می‌آید و به ارتفاعات می‌رود و در طول مسیرش چاله‌های کم‌عمقی حفر می‌کند. سپس داخل این چاله‌ها می‌نشیند و توسط کیسه‌ی هوایی که در سینه دارد صداهای بسیار بلندی تولید می‌کند. این کار سبب جلب‌توجه ماده می‌شود و ماده‌ها هم لانه و تخم‌های خود را رها می‌کنند و به سمت نر می‌رود. این کار، فرصت خوبی برای شکارچیان به وجود می‌آورد تا به‌راحتی به تخم‌ها دسترسی داشته باشند.

حیوانات در حال انقراض
کاکاپوها

در حال حاضر اقدامات حفاظتی شدیدی برای نگهداری این موجود انجام‌شده است که خوشبختانه نتیجه‌ی مثبتی داشته است؛ اما مشکل اینجاست که کاکاپو های حفاظت‌شده انواع کمی دارند و اگر یک بیماری لاعلاج بگیرند دیگر امیدی به بقای آن‌ها نیست.

۹- لئوپارد

متأسفانه، پلنگ‌های آمور یکی از گربه‌سانان بزرگ جهان, نوعی دیگر از حیوانات در حال انقراض به شمار می‌روند. آن‌ها ازلحاظ بحرانی در فهرست قرمز IUCN از گونه‌های تهدید شده در معرض خطر هستند و بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵، فقط ۹۲ پلنگ آمور در محدوده طبیعی خود باقی‌مانده بود.

اکنون تعداد آن‌ها به کمتر از ۷۰ رسیده است. درست شبیه بقیه‌ی گونه‌های در حال انقراض، بزرگ‌ترین خطر برای این موجودات انسان‌ها هستند. شکارچیانی که از پوست آن‌ها لباس درست می‌کنند و نقشی که در طب سنتی دارند ازجمله خطرهایی هستند که آن‌ها را تهدید می‌کند.

پلنگ آمور
پلنگ آمور

هم‌چنین زیستگاه‌های این موجود به علت آتش‌سوزی‌های مکرر و گسترده در حال نابودی است و یکی دیگر از خطراتی که این موجود را تهدید می‌کند تغییرات آب‌وهوا است که باعث می‌شود دسترسی این موجود به طعمه‌اش سخت شود.

۱۰- واکی تا

واکی تا یا گراز ماهی از کوچک‌ترین پستانداران دریایی در حال انقراض است. آمار IUCN نشان می‌دهد که تا سال ۲۰۱۸ فقط تعداد ۶ تا ۲۲ تا از این حیوان موجود بوده است اما این آمار در سال ۲۰۱۹ به ۹ تغییر پیدا کرد.
بزرگ‌ترین خطری که این موجود را تهدید می‌کند ماهیگیری غیرمجاز است. واکی تا به دلیل ترس از تورهای ماهی گیری کمتر برای تنفس به سطح آب می‌آیند که این امر منجر به غرق شدن این جانور می‌شود. امروزه اقداماتی برای حفاظت از این نوع پستاندار شده است اما صیدهای غیرمجاز هم چنان خطر آفرینند.

اما این سؤال همچنان باقی است، چاره چیست؟
ما در این مقاله تلاش کردیم که شمارا با این حیوانات در حال انقراض و نسبت به خطرهایی که این حیوانات را تهدید می‌کنند آگاه کنیم. امیدواریم که با همدلی و همکاری یکدیگر بتوانیم این تهدیدهای زندگی حیوانات دیگر را کم کنیم.

حیوانات در حال انقراض
گراز ماهی


اگر به مطالب پیرامون حیوانات علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم که حتماً به سایت واسط پت مراجعه کنید و مطالب حیوانات موردعلاقه‌ی خود را مطالعه کنید! از همراهی شما متشکریم!

شما می‌توانید برای خریدوفروش اسب به سایت واسط کالا مراجعه کنید و یا اپلیکیشن واسط کالا را نصب‌کرده و آگهی خود را به‌صورت رایگان در آن قرار دهید.
منابع:

onekindplanet.org

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *