چگونه به اسب نزدیک شویم

چگونه به اسب نزدیک شویم؟

اسب‌ها حیوانات زیبا و شگفت‌انگیزی هستند که همه دوست دارند آن‌ها را نوازش کنند. اما همگی می‌دانیم که نوازش یک اسب وحشی ایده خوبی نیست.
رفتار خوش، ارتباط و انضباط اصولی، خوش‌رفتاری، به همان اندازه که در رفتار انسان‌ها بایکدیگر اهمیت دارد در مورد رفتار با این حیوان نیز دارای جایگاه خاص خود است. در این مقاله به پاسخ این سوال می‌پردازیم که چگونه به اسب نزدیک شویم ؟

خوش‌رفتاری

همان‌گونه که بازتاب رفتاری انسان‌ها نمودار تربیت آن‌هاست رفتار اسب‌ها نیز نشان‌دهنده نوع تربیتشان است. اسب‌ها به‌طورکلی نه‌فقط به پرستارشان وابسته هستند بلکه نسبت به رفتار و خصوصیات اخلاقی پرستار، مراقب یا سوارکارشان نیز از خود حساسیت نشان می‌دهند.
این حیوان نجیب برای خوش‌رفتاری باید آموزش داده شود.

آشنایی با زبان اصلی بدن اسب

این بسیار مهم است که بتوانید هنگام نزدیک شدن به حیوان، تفاوت بین یک اسب خوشحال، دعوت‌کننده و یک هشدار یا اسب ناامید را بگویید. به دنبال علائم زیر باشید:

علائم راحت

در صورت مشاهده این موارد، می‌توانید به اسب نزدیک شوید:

 • داشتن چشم‌های آرام و نرم که به شما خیره نمی‌شوند.
 • چرخاندن سر یا قسمت‌های جلویی اسب به سمت شما
 • لیسیدن لب‌های خود
 • گوش‌های گوش را به سمت شما تکان می‌دهد.
 • داشتن یک موقعیت کلی با بدنی آرام

علائم ناراحت‌کننده

اگر این موارد را مشاهده کردید، خاموش شوید و به آن نزدیک نشوید:

 • همان‌طور که شما به او نزدیک می‌شوید، فرار کند.
 • نشان دادن دندان‌ها با پوزخند
 • بلند شدن روی پاها یا لگدزدن غالباً با پای عقب
 • تکان دادن دم به‌طور مکرر
چگونه به اسب نزدیک شویم
چگونه به اسب نزدیک شویم

اسب‌ها حیوانات گله‌ای هستند و به‌احتمال‌زیاد جای نمی‌ایستد تا شما به او نزدیک شوید. درواقع مواردی
مانند برقراری تماس چشمی درواقع فشار آوردن به اسب است و باعث می‌شود او از شما فاصله بگیرد.

اجازه دادن به اسب برای بوکردن شما

اسب‌ها از حس بویایی قدرتمند خود برای شناسایی سایر حیوانات و شناسایی تهدیدها استفاده می‌کنند. هنگامی‌که به اسب رسیدید، دستان خود را نگه‌دارید تا بو شود. دستان خود را مستقیماً به بینی اسب نکشید. در عوض، یک یا دو بار در مقابل آن بایستید و به‌آرامی دستان خود را (کف دست که به سمت پایین نشانه رفته و صاف و باز است) حرکت دهید تا تقریباً حدود یک‌ فوتی در جلوی اسب قرار بگیرید.

ساده‌ترین آموزش‌ها

آرامش کامل به هنگام تیمار، بلند کردن دست‌وپاها با آرامش برای نظافت و اگر راکب خواست سوار شود. ایست و بی‌حرکت ماندن پس از استقرار کامل سوار روی زین و به‌فرمان اسب حرکت کند. هرکسی که با اسب سروکار دارد باید یاد بگیرد که چگونه می‌تواند با اسب خوش‌رفتار باشد.

ارتباط

آن‌هایی که با اسب سروکار دارند باید بیاموزند که دیدگاهشان به آموزش اسب مثبت بوده و کارشان تداوم داشته باشد. اگر خواسته‌های آموزش‌دهنده مبهم و متغیر باشد، حیوان به‌سرعت سردرگم می‌شود.

بنابراین لازم است بدانیم که چه نکته‌ای را چگونه بیاموزیم. این امکان‌پذیر نیست مگر اینکه روش صحیح کار با اسب را آموخته باشیم.

اسب‌ها مغز فندقی نیستند!

بد نیست بدانید که اندازه مغز یک حیوان ربطی به هوش و درایت آن ندارد. عوامل بسیاری ازجمله اندازه مغز در ارتباط با بدن حیوان یا به بیانی بهتر تعامل قسمت‌های مختلف مغز با بدن حیوان نیز دخیل هستند.
آمار به ما نشان می‌دهد که مغز اسب دارای وزنی در حدود بیست‌وسه تاون‌ها (ششصد و پنجاه گرم) هست.
در ادامه مقاله روش نزدیک شدن به اسب با اهمیت انضباط در تربیت اسب آشنا خواهیم شد.

ارتباط گرفتن
ارتباط گرفتن با اسب

انضباط و تشویق

به هنگام کار با اسب انضباط، اهمیت خاصی دارد. اگر حرکتی غلط را اصلاح‌کرده و حرکت صحیح را پاداش بدهیم، او به‌زودی درمی‌یابد که کدامین حرکت‌ها صحیح است و سعی در تداوم آن‌ها خواهد داشت.

به این نحو اسبی خوش‌رفتار خواهید داشت. به داشتن او افتخار می‌کنید و نتیجه‌اش زندگی بهتر برای این حیوان نجیب است.

آن‌ها نیازمند پرستاری مسئولانه و مهربانانه همراه با قاطعیت هستند تا نظم‌پذیر شوند. این موجودات وحشی، علی‌رغم اینکه هزاران سال است که اهلی‌شده و تحت تربیت قرارگرفته‌اند، همچنان غرایز اجدادی خود را حفظ کرده‌اند. اسب نه‌فقط می‌تواند توسری‌خور و عصبی باشد بلکه می‌تواند به موجودی کاملاً شرور و موذی تبدیل شود. چه‌بسا که پی آمد نگهداری و تربیت غلط و عدم انضباط می‌تواند، کنش‌های خطرناکی باشد.
او نباید اجازه داشته باشد رفتار غلط را ادامه دهد. در این صورت به‌سرعت چگونگی تداوم آن را آموخته و آن‌ها جزو عادات خود قرار می‌دهد.

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مطلب مراقبت از اسب را از دست ندهید.

تنبیه

حرکت غلط اسب یابد قاطعانه و با صدایی کمی بلند سرزنش شود. اغلب این روش مؤثر می‌افتد. ایجاد کمی تفاوت در صدا و قاطعانه بیان شدن آن کافی به نظر می‌رسد. اگر تربیت‌کننده‌ به‌طور دائم بر سر اسب خود فریاد بکشد، فقط او را ناراحت کرده و خودش هم به نظر می‌رسد احمق و یا بداخلاق باشد. خلاصه اینکه سرزنش مداوم بیهوده است و او به صدای بلند خو گرفته و برایش عادت می‌شود.

اگر صدای قاطع و کمی بلند مؤثر نیافتد، ضربه‌های کف دست روی گردن، کپل و درصورتی‌که گاز می‌گیرد، پوزه‌بند لازم است. تنبیه باید بلافاصله باشد تا اسب دریابد که از او چه می‌خواهند.

به‌محض اینکه درسش را آموخت، دادن پاداش واجب می‌شود که می‌تواند ضربه‌های ملایم کف دست روی گردن، صدایی مهربان و یا حبه‌ای قند باشد. در این صورت او پی می‌برد که پی آمد رفتار صحیحش خوش‌رفتاری است.

موجوداتی دوست داشتنی

اسب‌ها موجوداتی دوست‌داشتنی هستند. به‌راحتی با انسان‌دوست شده و خوش‌رفتاری، اعتماد آن‌ها را جلب کرده و متکی به نفس می‌شوند و خوش‌رفتارتر شده و به موجوداتی دوست‌داشتنی تبدیل می‌شوند.
روان اسب‌ها وقتی کره هستند، نسبتاً پاک است. رفتار آن‌ها در آینده پی آمد چگونگی خوش‌رفتاری و یا بدرفتاری آن‌ها در طول دوران نگهداری آن‌ها است.

موجودات دوست داشتنی
دوست شدن با اسب

چگونگی رفتار با اسب

همان‌گونه که گفته شد، هدف این روش، استحکام پایه‌های ایمنی است. ولی در این مقاله و ضمایم آن هدف روش برخورد، کار کردن با اسب و نحوه رفتار با اوست.

اسب موجودی زنده دارای صفات ویژه و غرایزی است که رفتار بر روی آن اثر می‌گذارد. آن‌ها همانند انسان‌ها رابطه علت و معلولی برقرار نکرده و منطق خاصی حاکم بر رفتارشان نیست. ازآنجاکه اسب از ابتدا شکار بوده نه شکارچی، زمینه‌های رشد غرایز و احساسات آن‌ها بیشتر در سمت مظلوم واقع‌شدن بوده است تا موجودی مهاجم.
هنوز هم بیشتر سازوکارهای اسب‌ها دفاعی است، که دانستن آن اغلب درزمینهٔ کار با اسب مفید واقع خواهد شد. بااین‌وجود باید به خاطر بسپاریم که همواره رفتارهای آن غیرقابل‌پیش‌بینی است که امکان دارد به جراحت و یا مرگ وی منتهی شود.
در ادامه مقاله چگونه به اسب نزدیک شویم با عنصری مهم به نام اعتماد در ارتباط با اسب آشنا خواهیم شد.

اعتماد

در کنار این حیوان کاملاً قابل‌اعتماد، احتیاط را از دست ندهید. نگهداری صحیح در توسعه شخصیت اسب از اهمیت خاصی برخوردار است. به‌عنوان‌مثال اگر تنگ او به ناگهان و یک‌باره سفت کشیده شود. پوستش را به درد آورده و نمی‌تواند برگردد و به شما بگوید که ببخشید، تنم درد گرفت. او می‌تواند دندان‌قروچه‌ای کرده و یا دست‌وپایش را بلند کند. روش ارتباطی او منحصر به تظاهرات اندامی اوست. اگر رفتار خشونت‌آمیز با او تداوم داشته باشد، او ناامید شده. از قدرت خود برای جلوگیری و یا رفع آن استفاده خواهد کرد.
پس محتاط باشید که یک‌وقت دوست خوب شما از شما دل‌آزرده نشود.

روش نزدیک شدن به اسب در اسطبل

اسب درون اسطبل حالت به تله افتادن را دارد. اگرچه نمی‌توان گفت که همگی هم این‌چنین برداشتی دارند ولی امکان دارد که اسب درون اسطبل، حالت‌های عصبی، روانی و یا به‌شدت عصبانی را در چنین شرایطی از خود نشان دهد.

حتی ممکن است در برابر حیوانی بسیار خوش‌اخلاق هم نتوان به هنگام خوراک دادن به او نزدیک شد. زیرا که خلوت او به‌هم‌ریخته خواهد شد.

چگونه به اسب نزدیک شویم
چگونه به اسب نزدیک شویم

همواره به‌آرامی از طرفین و سمتی که فضا بازتر است به آن نزدیک شوید. فریادکنان و دوان‌دوان و جست‌وخیزکنان به اسب نزدیک شدن فقط او را سراسیمه می‌کند. به‌آرامی با او صحبت کرده و ترجیحاً نامش را صدا کنید. در نزدیک شدن به اسب غریبه از حمله ناگهانی او بر حذر باشید. خوشبختانه این عمل از تعداد کمی سر می‌زند ولی بهتر است در برخورد با اسب غریبه نکات ایمنی را رعایت کنید تا بعداً متأسف نشوید.

دست دراز کردن از روی درب اسطبل برای نوازش برایش تعجب‌برانگیز است. ممکن است واکنش او نسبت به این حرکت حمله به‌طرف در و یا فرار به‌طرف دیگر اسطبل باشد.

اسب حیوانی است پرشی نه جنگی!

هرگز از اهمیتی که این مسئله در درک این موضوع که چگونه به اسب نزدیک شویم و نیز تربیت این حیوان دارد غافل نشوید.
در حیات‌وحش «اسب» همیشه نقش طعمه را داشته است تا اینکه حیوانی شکارچی باشد.
وقتی شما به‌جای اینکه نقش میزبان را داشته باشید، نقش غذا را بازی کنید، او نیز دیدگاه کاملاً متفاوتی نسبت به شما خواهد داشت.

احساسات اسب‌ها

اسب‌ها احساسات بسیار پیشرفته‌ای دارند. همه می‌دانند که سگ‌ها دوست دارند رضایت خاطر افراد را به خود جلب کنند و با تحسین و تشویق می‌توان آن‌ها را آموزش داد. این مسئله در مورد اسب‌ها نیز صدق می‌کند گرچه این خصلت ذاتی آن‌ها خیلی دست‌کم گرفته‌شده است.

دید اسب

در ادامه مقاله روش نزدیک شدن به اسب در مورد چگونگی دید اسب نیز صحبت می‌کنیم. اسب‌ها می‌بایست اجسام را از هر دو طرف ببینند. مغز اسب در مقایسه با عملکرد مغز انسان، توانایی اندکی در برقراری ارتباط بین نیمکره چپ و راست دارد. اگر همیشه اسب خود را ازیک‌طرف تمرین می‌دهید (همان طرفی که به شما نزدیک‌تر است) احتمالاً در هنگام نزدیک شدن به او از سمت دیگر، با عکس‌العمل غیرمنتظره‌ای روبه‌رو خواهید شد.

پس وقتی‌که برای اولین بار سوار اسبی می‌شوید مراقب گردش کردنش به سمت راست باشید گرچه ممکن است شمارا با چشم دیگرش دیده باشد، اگر اسبی از جناح نزدیک‌تر بهتر از جناح دورتر با شما همکاری می‌کند صرفاً به این خاطر است که شما آن را فقط از سمت نزدیک‌تر به خودتان تعلیم داده‌اید.

چگونه به اسب نزدیک شویم
عکس العمل غیرمنتظره اسب

البته خلاف این مطلب نیز صادق است. یعنی اگر هنگام تعلیم در طرفی که به شما دورتر است، بهتر عمل می‌کند، احتمالاً یا تمرینات در سمت نزدیک خشن بوده یا ضربه شدیدی از آن سمت به او واردشده است. اسب‌های جوان را از هر دو طرف تمرین دهید نه فقط به روش سنتی گذشته از طرف چپ تا در آینده وقتی از طرف دیگر (راست) به آن‌ها نزدیک می‌شوید از شما نترسند.

آرامش در حین یادگیری

اسب برای یادگیری به آرامش نیاز دارد. شاید شما بتوانید یک اسب مضطرب و دارای استرس را وادار کنید که به اسطبل وارد شود یا از چیزی که قبلاً از آن می‌ترسید، عبور کند یا حتی از روی موانع بپرد. ولی مجبور کردن حیوان به انجام یک کار با یادگیری یک رفتار جدید زمین تا آسمان فرق می‌کند.
مسلماً وقتی از نبودن شلاق، جارو یا چیزهایی که از آن می‌ترسیده اطمینان حاصل کند کار مربی خیلی سخت‌تر خواهد شد.

طی جلسات تمرین، اسب باید از آرامش کامل برخوردار و ذهن او پذیرای تعالیم جدید باشد.
پس همیشه به این فکر باشید که تمرینات را پیش ببرید تا اینکه به فکر سرعت یادگیری باشید.

تحسین اسب

اسب‌ها تحسین کردن شما را کاملاً درک می‌کنند، قبل از هر چیز باید با اسب یک رابطه عاطفی برقرار کنید تا جلب رضایت شما برای او مهم باشد.
بنابراین نتایجی که شما از ناز و نوازش خواهید گرفت بسیار قابل‌توجه است. اگرچه این تنها زبان برای برقراری ارتباط با اسب نیست ولی آن‌ها می‌توانند یاد بگیرند که چطور از این پاداش‌ها لذت ببرند.

بهترین لذت وقتی است که شما فشار را از روی آن برمی‌دارید که این کار خودش بزرگ‌ترین پاداش برای او به‌حساب می‌آید. اگر شما پس‌ازاینکه اسبتان از پس انجام حرکت مشکلی برآمد از آن پیاده شوید و «تنگ» او را شل کنید آن حرکت به‌عنوان یک حرکت خوب در ذهن او حک می‌شود.

لمس کردن اسب

اسب‌ها نسبت به لمس شدن بسیار حساس هستند.اسب‌ها از نوازش یکدیگر برای برقراری رابطه دوستی استفاده می‌کنند.
تحریکات حسی در آن‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. یک اسب می‌تواند مزاحمت یک مگس را روی پوستش حس کند و به‌راحتی آن را دور کند، اما بسیاری از انسان‌ها با اسب‌ها رفتار خشنی دارند و ظاهراً این حیوان را با تراکتور اشتباه گرفته‌اند.

چگونه به اسب نزدیک شویم
احساسات اسب ها

در ادامه و در مقاله چگونه به اسب نزدیک شویم قصد داریم در مورد رابطه بین اسب و غذای آن صحبت کنیم.

برداشت اسب‌ها از غذا

پاداش غذایی در مورد حیوانات وحشی چون سگ‌ها و ماهی‌ها و خرس‌ها اثر مطلوبی دارد چراکه این حیوانات طبیعتی شکارگر دارند و همواره در کمین غذا نشسته‌اند و چنانچه موفق به شکار نشوند با گرسنگی مواجه خواهند شد.

حیوانی مثل اسب که همیشه در طبیعت نقش طعمه را داشته، هرگز مثل حیوانات شکارچی غذا و پاداش را به هم مرتبط نمی‌داند.
غذا همیشه در اطرافش وجود داشته و هیچ‌وقت در کمین علوفه نبوده و یا اینکه بخواهد به دنبال علوفه بدود.
برای تهیهٔ غذای اسب در واسط پت با ما همراه باشید و پیشنهاد می‌کنم اپلیکیشن واسط کالا را نصب کنید.

سه مرتبه، یک حرکت

برای اسب‌ها مهم است که بدانند چه چیزهایی برایشان خطرآفرین است تا بتوانند به‌موقع از آن‌ها فرار کنند و گرفتار نشوند. البته این مسئله تا حدودی یک توانایی ذاتی است. به همان اندازه که احساس خطر در آن‌ها اهمیت دارد درک موقعیت‌های بی‌خطر هم برایشان مهم است. در غیر این صورت تا آخر عمر از خش‌خش برگ‌هایی که سر راهش افتاده است، فرار خواهد کرد.

اگر اسب مورد تعلیم بعد از سه مرتبه، حرکت موردنظر را یاد نگرفت به‌احتمال‌زیاد شما حرکت را به‌درستی به آن نشان نداده‌اید و شاید هم لازم شود درروش تعلیم خود تجدیدنظر کنید.
اغلب مردم فکر می‌کنند که اگر از روشی برای انجام کاری استفاده کردند و نتیجه مثبت گرفتند، بدون توجه به تغییر شرایط انتظار دارند آن روش همیشه برای آن‌ها نتیجه‌ای مطلوب به بار آورد.

راهکار برای نوازش کردن

 • هنگامی‌که می‌خواهیم با حیواناتی مانند اسب ارتباط برقرار کنیم، بهترین روش برای اینکه بدانیم چگونه به اسب نزدیک شویم این است که زبان ارتباطی حیوانات را بدانیم و سپس با آن‌ها ارتباط برقرار کنیم. شما نیاز دارید تا معنی و مفهوم رفتارهای یک اسب را بشناسید. درنتیجه شما قادر خواهید بود با استفاده از سیستم ارتباطی خود اسب آرام‌آرام و به‌تدریج و با آرامش کامل نزدیک شوید و با صدای آرامش‌بخش و ملایم با آن‌ها صحبت کنید.
 • مطمئن شوید که آرام و به‌دوراز استرس و بسیار محتاط هستید. هرگونه حرکت ناگهانی و یا صدای بلند موجب وحشت‌زده شدن اسب می‌شود.
چگونه به اسب نزدیک شویم
نوازش کردن اسب
 • هنگامی‌که در نزدیکی او هستید آرام حرکت کنید و به تقلید از اسب شیهه بکشید. این حرکت نوعی زبان بدن هست که به اسب بیان می‌کند که من به شما صدمه نخواهم زد. حرکت به سمتش را آن‌قدر ادامه دهید تا به نزدیکی‌اش رسیده و بتوانید آن را لمس کنید.
 • دست خود را به بدنش برسانید. مطمئن شوید که انگشتانتان به‌طور هم‌زمان نه تک‌به‌تک بدن اسب را نوازش کند. به‌آرامی گردن را نوازش کنید. اگر در ابتدا مقاومت کرد، برای مدتی دست خود را برداشته و نوازش را متوقف کنید و با صدای آرام و ملایمی با اسب سخن بگویید و دوباره نوازش را تکرار کنید. اگر با هر بار نوازش، مقاومت می‌کند و دور می‌شود (گاهی اوقات اسب‌ها نمی‌خواهند که به این نوازش‌ها عادت کنند) در محلی دور از او بنشینید و منتظر بمانید.

خلاصه‌ای از دوست شدن با نجیب‌ترین حیوان

به خاطر داشته باشید برای درک اینکه چگونه به اسب نزدیک شویم باید هنگامی‌که اسب در مقابل نوازش مقاومت می‌کند، حرکت نوازش را متوقف کنید چون در این موقعیت‌ها اسب‌ها تمایل به لگدزدن دارند که در این صورت ممکن است شما آسیب ببینید.

اکثراً کنجکاو هستند و به‌تدریج به سمت شما کشیده می‌شوند. هنگامی‌که اسب‌ها از روی کنجکاوی قصد نزدیک شدن به شمارا دارند، باید طوری عکس‌العمل نشان دهید که مطمئن شود، اصلاً متوجه آن نیستید.
اگر هیچ پیشرفتی برای نوازش حاصل نشد برای مدتی کار را متوقف کرده، صبر کنید و دوباره تلاش نمایید. به خاطر داشته باشید که خودتان را بر اسب تحمیل نکنید. تا زمانی که خودش به شما اجازهٔ نوازش ندهد، کف دست خود را به‌زور و اجبار برای نوازش آن روی بدنش قرار ندهید.

و توجه داشته باشید که این مراحل شامل تمامی اسب‌ها نیست و بیشتر برای اسب‌های رام و اهلی کاربرد دارد.
یک سوارکار واقعی از ارزش برقراری ارتباط دوستی با اسب خود غافل نمی‌شود.

کلام آخر


به پایان مقاله روش نزدیک شدن به اسب رسیدیم امیدوارم لذت برده باشید.
می‌توانید از باقی مقالات در جهت آشنایی با انواع اسب از موضوع موردنظرتان را جستجو کنید.
و همچنین برای خریدوفروش اسب موردنظر خود می‌توانید به سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کنید.

منابع:
wikihow.com

8 دیدگاه دربارهٔ «چگونه به اسب نزدیک شویم؟»

 1. سلام و تشکر و بسیار آموزنده🙏
  ۱-از نظر زمانی چندماه یا سال طول می کشد تا بتوانیم طبق این آداب مطرح شده ، برای اسبمان بعنوان یک رهبر تلقی بشیم.

  ۲-اکثر مواقعی که اسب را برای چرای در مزرعه آزاد میکنم نزدیکای مزرعه خیز محکمی بر میدارد و بصورت مورب و کج چهارنعل می رود و سپس پاهای عقب را چنان جفتکی می اندازد که اگر سوارکار روی آن نشسته باشد
  حدود ۱۰ متر به هوا پرتاب می شود.
  خواستم بدونم برای سوارکار مبتدی یا ماهر ممکن است این اتفاق حین سوارکاری و در حال یورتمه یا چهارنعل اتفاق بیفتد؟

  تشکر فراوان🙏

  1. سلام کاربر گرامی
   خوشحالیم که مطلب براتون مفید بوده🌹.
   ۱- معمولاً ۶ ماه تا ۱ سال طول میکشه؛ اما اگر زیاد براش وقت بذارین و به اون توجه کنین؛ زودتر نتیجه میگیرین.
   ۲- احتمالاً از این مزرعه خوشش نمیاد یا شاید چیزی در آنجا باعث ترس و استرس اسب شده، بهتره محل چرا رو عوض کنین. در ضمن اسبی رو که برای سوارکاری است رو واسه چرا آزاد نمیکنند؛ چون بسته باشه بهتر یاد میگیره.
   موفق باشین.

 2. من بخاطر رفتار تند و کمی خشن اسبم، ازش میترسم،حدود یک سالش هست و دوماهی هست که از مادرش جدا شده و خیلی کم میبینمش، برای برقراری ارتباط چقدر برای دیدنش و وقت گذروندن باهاش زمان بذارم خوبه؟دلم میخواد کنارم آرامش داشته باشه و باهم دوست باشیم

  1. سلام فرید عزیز
   بهترین کاری که میتونید انجام بدید باید اول خودتون آرام باشید. بعد یالشو نوازش کنید و کم کم مراحل مورد نیاز و پیش برید تا رابطش با شما خوب بشه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *