اسب نژاد اسپانیایی

اسب نژاد اسپانیایی

هیچ جای تعجبی نیست اگر شما هم مثل خیلی از دوستداران اسب، جای اسب نژاد اسپانیایی را در اصطبل خود خالی می‌دانید. از قرن ۱۵ که این نژاد شناخته شده است روز به روز میزان محبوبیت آن افزایش پیداکرده است.  رد پای اولیه‌ی اسب اسپانیایی را در هزاران سال پیش در ایبری می‌توان پیدا کرد.

حضور پررنگ و درخشان اسب اسپانیایی در پرتره‌های پادشاهان فرانسه نشان از میزان محبوبیت این اسب در بین کشورهای سلطنتی است. دوک نیوکاسل، ویلیام کاندیش، اسب اسپانیایی را اسب شاهزادگان می‌نامد و در این صورت حضور این اسب در دربار اتریش، ایتالیا، آلمان و فرانسه منطقی به نظر می‌رسد.

دلایل راز محبوبیت اسب‌های اسپانیایی

اسب نژاد اسپانیایی که به رویال هورس اروپا مشهور است با سری متوسط، گردن دراز و پهن، پشت کوتاه و پهن و شیوه‌ی راه رفتن پرانرژی، علاوه بر داشتن بدنی زیبا درعین‌حال بسیار قوی است. قوس کمر مادیان‌ها بلندتر از نرهاست که باعث حرکت متعادل‌تر آن‌ها می‌شود. ویژگی منحصربه‌فرد این اسب، دم و یال پرمویی است که دم اغلب به حدی بلند است که تا روی زمین می‌رسد و صاحبان این اسب‌ها گاهی اوقات آن را می‌بافند که به آن plaited می‌گویند.

نژاد اسب نر اسپانیایی 156cm و 512kg است اما ماده‌ی آن 154cm و 412kg است و دولت اسپانیا حداقل قد را برای ثبت شدن در نژاد اسپانیایی 150cm برای ماده‌ها و 152cm برای نرها ثبت کرده است.

رویال هورس
اسب نژاد اسپانیایی

اسب اسپانیایی همیشه به فراوانی امروز نبوده است. در طول قرن 18 یک بیماری همه‌گیر جمعیت این اسب‌ها را به خطر انداخت و تنها یک گله‌ی کوچک در صومعه‌ی درکارتوجا زنده ماند. در طول قرن ۱۹ و جنگ‌های آن زمان و حضور پررنگ و مؤثر این اسب‌ها در جنگ باعث کاهش چشمگیر جمعیت اسب اسپانیایی شد. طبق وقایع تاریخی ارتش ناپلئون بسیاری از اسب‌ها را به سرقت می‌برده است. صادرات این اسب‌ها تا سال 1960 ممنوع بوده است. اما امروزه حدود 20000اسب اسپانیایی در سراسر جهان وجود دارد. سالانه 700 کره‌ی خالص اسپانیایی در آمریکا متولد می‌شود که نشان‌دهنده‌ی نادر بودن این نژاد در آمریکاست.

نژادی خجالتی اما باهوش!

اگر صحبت از باهوش‌ترین اسب‌ها در میان باشد معمولاً نام اسب‌های اسپانیایی بر سر زبان‌هاست. این نژاد به یادگیری سریع و همکاری بالا معروف است و به علت درک بسیار بالا از احساسات صاحبان خود نسبت به بقیه‌ی نژادها خجالتی‌تر هستند.

رنگ‌های پرطرفدار اسب نژاد اسپانیایی

اگر در انتخاب رنگ سختگیر هستید باید هشدار بدهیم که انتخاب اسب اسپانیایی موردعلاقه‌ی شما به علت تنوع رنگ متنوع کار آسانی نخواهد بود. البته بیشترین رنگی که در فستیوال‌های این نژاد شاهد آن هستیم خاکستری است که با افزایش سن روشن‌تر خواهد شد.

اسب‌های اسپانیایی مناسب برای مسابقه یا گاوبازی؟!

به علت ویژگی‌های خاص و منحصربه‌فرد اسب نژاد اسپانیایی این نژاد در ابتدا برای شکار و جنگ استفاده می‌شده است اما در طول قرن‌ها موارد استفاده از این اسب‌ها تغییر کرده است. امروزه علاوه بر زمین‌های کشاورزی در حمل‌ونقل، سوارکاری در میدان‌های مسابقه می‌درخشند.

اسب نژاد اسپانیایی
اسب های اسپانیایی: اسب های مسابقه ای

دو اسب اسپانیایی که در مسابقات تیمی در سال 2002 برنده‌ی مدال برنز شده بودند در بازی‌های المپیک تابستانه سال 2004 مدال نقره را از آن خود کردند. همچنین جای تعجبی نیست اگر این نژاد را در مسابقات خشن گاوبازی ببینید. با این اوصاف بهترین توصیف برای این نژاد از اسب‌ها این است که به‌راحتی خود را با هر شغلی سازگار می‌کنند.

مشکلات مربوط در این نژاد

علیرغم مفاصل بسیار انعطاف‌پذیر این اسب‌ها که نقطه‌ی قوت محسوب می‌شود و امکان حرکات سخت و پیچیده‌ای مثل Advanced collection و turns on the haunches را فراهم می‌کند اما این اسب‌ها در اندازه‌گیری ارتفاع و سرعت نامنظم ضعف دارند.

اسب‌های اسپانیایی معروف

خون اسب‌های اسپانیایی تقریباً در هر نژاد از اسب‌هایی که در طول 500 سال گذشته تکامل پیداکرده‌اند وجود داشته است. با این حال اسب‌های اسپانیایی به ۴ دسته تقسیم می‌شوند:

  • اسب‌های آندلسی (andalusian)
  • اسب اسپانیایی کولونیال (the colonial Spanish horse)
  • اسب پاسوفینو (paso fino)
  • اسب پروویان (peruvian horse)

اسب‌های آندلسی (andalusian)

اسب‌های آندلسی مدرن را بیشتر از انجام حرکات بسیار زیبایی مث پرش، درساژ و driving به یاد داریم. ترکیبی از اسب‌های ایبریای پرتغال و اسب اسپانیایی است و نام خود را از محل تولدش (آندلس اسپانیا) گرفته است.

اسب نژاد اسپانیایی
اسب نژاد اسپانیایی

در گذشته نژادهای اسب را در سراسر اروپا در درجه ی اول با نام منطقه ای که در آن پرورش داده می‌شدند نام گذاری می‌شدند. از این رو اسب‌های آندلسی را در پرتغال lusitano می‌نامند و از آن‌ها برای توسعه‌ی بسیاری از نژادها در اروپا و قاره‌ی آمریکا استفاده شده است.

نژاد آندلس به‌طور مداوم برای ورزشکاری انتخاب می‌شد و در قرن 17 در مسابقات چند کیلومتری، آن‌ها بسیار سریع‌تر از اسب‌های دیگر بودند به گونه‌ای که در مسابقات هیچ اسبی به گرد پاهای آن‌ها نمی‌رسید!

خالص‌ترین نژاد آندلسی Carthusian است.این اسب‌ها دارای یکی از قدیمی‌ترین شجره‌نامه‌های ثبت‌شده در دنیا هستند و ترکیبی از نژاد jennet و خونگرم است اما نسب به آن‌ها قدبلندتر و قدرتمندتر است. دو ویژگی منحصربه‌فرد Carthusian زگیل‌های زیر دم و گاهی اوقات حضور شاخ‌هایی روی سر آن‌هاست که احتمالاً از اجداد آسیایی خود به ارث برده‌اند.

اسب اسپانیایی کولونیال (the colonial Spanish horse)

این اسب‌ها از نژاد اسب‌های ایبریایی هستند که از اسپانیا به قاره‌ی آمریکا برده شده‌اند. پیش‌ترها با نام موستانگ معروف بوده‌اند. این نژاد امروزه جز 10 نژاد برتر اسب‌ها در جهان است. وقتی صحبت از سواری‌های لوکس می‌شود نام موستانگ اولین گزینه‌ای است که به ذهن می‌رسد. قیمت موستانگ‌ها بین 125-5000 دلار است.

قیمت اسب نژاد اسپانیایی

اگر شما قصد خرید یک اسب نژاد اسپانیایی را دارید باید بدانید که بسته به میزان تربیت‌شدگی و اصیل بودن اسب قیمت‌ها متفاوت است. به‌طورکلی قیمت این نژاد نسبت به سایر نژادها بیشتر است و نام اسب‌های نژاد اسپانیایی در بین 10 اسب گران جهان به چشم می‌خورد. رنج قیمت این اسب‌ها بین 3000-60000 دلار است اما یک آندلس نمایشی حداقل 50000 دلار است.

توصیه‌های لازم سواری با اسب‌های اسپانیایی

اسب‌های نژاد اسپانیایی ۶ سال طول می کشد تا به بلوغ برسند. بنابراین اگر اسب 3  یا 4  ساله خریداری کرده‌اید نباید به آن‌ها سخت بگیرید. در غیر این صورت آسیب جدی به مفاصل آن‌ها وارد می‌شود.

اسب نژاد اسپانیایی
رم کردن اسب اسپانیایی

این اسب‌ها به علت شخصیت خود دوست دارند صاحبان خود را راضی نگه‌دارند لذا تن به تمرین‌های سخت می‌دهند اما ممکن است به‌سلامتی آن‌ها آسیب برسد.

اگر اسب‌های شما پاهایی با پاشنه‌های بلند دارد پاشنه‌های آن را پایین نیاورید رعایت نکردن شکل طبیعی پاها می‌تواند روی آن‌ها تأثیر منفی بگذارد.

 قبل از سفر با اسب مطمئن شوید که اسب تب نداشته باشد و قولنج نکرده باشد. بعضی از اسب‌ها به دلیل سفر دچار استرس می‌شوند و در بدو ورود کمی وحشی خواهند بود. نگران نباشید، بعید است ببر خریداری کرده باشید. فقط اسب را راحت بگذارید و محیط جدید را به او نشان دهید. چند روز برای عادت کردن به اسب خود زمان دهید. تا زمانی که اسب در محیط جدید مستقر نشده است سوار آن نشوید.

اسب پاسوفینو (paso fino)

اگر اسب شما پاسوفینو است باید بدانید که سواری با این اسب‌ها نیاز به آموزش بسیار زیادی دارد. سوابق بهداشتی اسب‌ها را قبل از خرید حتماً بررسی کنید. بیشتر اسب‌های اسپانیایی پاهای قوی و خوش‌فرم و درعین‌حال آسیب‌پذیری دارند لذا پاها را همیشه معاینه کنید. نظافت مرتب یکی از شرایط واجب برای این اسب‌هاست. به‌خصوص در هوای سرد و مرطوب و در صورت بی‌توجهی به نظافت آن‌ها مشکلات جدی‌ای ایجاد می‌شود. اسب‌های اسپانیایی در هر آب و هوایی از بیرون ماندن از خانه آن‌هم برای زمان طولانی لذت نمی‌برند و دلشان برای اصطبل راحت و تمیز خود تنگ می‌شود!

اطمینان حاصل کنید که محلی را که نریان اسب اسپانیایی خود را نگهداری می‌کنید به‌اندازه‌ی کافی بلند است تا از فرار این اسب توسط جهش‌های بلندش جلوگیری کند. یال‌ها را زیاد شانه نزنید! بلکه به کمک انگشتان و نرم‌کننده‌های مو آن‌ها را ببندید، این کار به رشد بیشتر کمک می‌کند.

پاسوفینو
اسب نژاد اسپانیایی

اگر اسب خود را از صاحب دیگری خریداری می‌کند از تغییر روال کار او خودداری کنید. (اطمینان حاصل کنید که قبل از اینکه او را به خانه بیاورید ، تا آنجا که ممکن است از زندگی عادی او مطلع باشید و سعی کنید کارهای قدیمی او را برای مدتی حفظ کنید تا اینکه با او آشنا شوید.) حدود ۶ ماه طول می‌کشد که یک اسب به مکان زندگی جدید خود عادت کند.

چه بیماری‌هایی اسب‌های اسپانیایی را تهدید می‌کند؟

طبق مطالعات انجام‌شده در سال 2008 شانس ابتلا به بیماری ایسکمیک که بیماری است که باعث کاهش جریان خون در روده‌ی باریک می‌شود، در اسب اسپانیایی بیشتر از اسب‌های دیگر است.

اسب‌های اسپانیایی تمایل به داشتن وزن متعادلی دارند لذا به غذای زیادی نیاز ندارند هوشیار باشید که اگر صاحب یکی از این اسب‌ها باشید و بیش‌ازاندازه غذا بدهید دچار بیماری لامینیت که بیماری مرتبط با روده است می‌شوند.

به علت رنگ روشن بدن، این اسب‌ها مستعد ملانوم و سرطان هستند. به همین علت صاحبان این اسب‌ها باید مراقب برجستگی‌های اطراف دم و پوزه آن‌ها باشند.

اگر اسب شما بعد از حمل‌ونقل بیش‌ازحد افسرده به نظر می‌رسد، با دامپزشک تماس بگیرید. خستگی یک اسب پس از چند روز حمل‌ونقل طبیعی است، اما افسردگی، تب، امتناع از خوردن … طبیعی نیست. برخی از بیماری‌های تنفسی ناشی از استرس ناشی از حمل‌ونقل طولانی‌مدت به‌علاوه برخی از باکتری‌ها است که می‌تواند باعث ذات‌الریه شود و در صورت عدم درمان سریع می‌تواند کشنده باشد.

تغذیه اسب نژاد اسپانیایی

مراقب باشید در ابتدای کار چه چیزی به آن‌ها غذا می‌دهید. اسب‌های اندلس در کشوری زندگی می‌کنند که چمن کاملاً خشک و کم پروتئین است. اگر در ابتدا آن‌ها را با چمن‌های پرانرژی تغذیه کنید می‌تواند منجر به لامینیت شود.

تغذیه
اسب نژاد اسپانیایی

حقایقی جالب در مورد این نژاد

اسب نژاد اسپانیایی یک سری نکات جالب دارد که در ادامه در مورد آن‌ها صحبت می‌کنیم:

یک دیپلمات موفق!

پادشاهان در سراسر دنیا خواهان وجود این اسب در اصطبل‌های خود بودند. به علت محبوبیت و ویژگی‌های منحصربه‌فرد این اسب‌ها، دولت اسپانیا به‌منظور نشان دادن حسن نیت و این اسب‌ها را به دولت‌های دیگر هدیه می‌داده است. همچنین به علت اهمیت صادرات این اسب تنها  افراد موردعلاقه‌ی دولت اسپانیا اجازه‌ی این کار را داشتند.

اسب کوچک اسپانیایی jennet نام‌گذاری می‌شود که با راه رفتن نرم و متحرک و ساختار عضلانی فشرده گزینه‌ی بسیار مناسبی برای سواری است.

خرافات در دنیای اسب‌ها

جالب است که بدانید در اوایل پیدایش این نژاد وجود لکه‌های سفید و حلقوی خاص روی  صورت اسب نشانگر صداقت و وفاداری و خوش‌شانسی بود و در غیر این صورت نشان‌دهنده‌ی بدخلقی اسب و بدشانسی او بوده است. حتی رویش حلقوی موها در قسمت‌های خاصی از بدن اسب هم می‌توانست نشانه‌ای برای صاحب اسب باشد. مثلاً رویش مو در کنار دم نشانه‌ی شجاعت و خوش‌شانسی به‌حساب می‌آمده است.

اسب‌های آندلسی سلبریتی هستند!

حضور این اسب‌ها در فیلم‌های تاریخی و حماسه‌ای بسیار پررنگ است. ازجمله فیلم‌هایی که شاهد هنرنمایی این اسب‌ها بوده‌ایم می‌توان به ارباب حلقه‌ها و شاه آرتور اشاره کرد.

اسب‌های اسپانیایی یکی از کهن‌ترین اسب‌های جهان

طبق آثار به‌جامانده در sorraaia (نقاشی‌های به‌جامانده در غارهای شبه‌جزیره‌ی سیبری) که قدمتی حدود 20000 تا 30000 سال قبل از میلاد  مسیح دارند رد پای اسب‌های آندلسی دیده‌شده است.

اسب‌های اسپانیایی یکی از بنیان‌گذاران امپراتوری روم

با توجه به جنگاوری این اسب‌ها در میدان جنگ، نقش به سزایی در پیروزی فرماندهان خود داشتند. مثل پیروزی اسپارت‌ها بر آتن در طول جنگ‌های Peloponnesian.

کارشناسان توصیه می‌کنند که بهتر است اسب‌های اسپانیایی با هم سن های خود بزرگ شوند و در صورت رشد یک کره اسب به تنهایی شاهد مشکلات رفتاری در بزرگسالی هستیم

اسب نژاد اسپانیایی
اسب نژاد اسپانیایی

اسب کوارتر و اسب اسپانیایی با هم قوم و خویشند! این نژاد آمریکایی بوده و از آمیزش نژادهای عرب، بارب و اسپانیایی به وجود آمده و با آمیزش با اسب‌های اصیل انگلیسی اصلاح یافته است.

 همچنین اسب آپالوسا به اسب سرخپوستی هم معروف است. زیرا برای اولین بار توسط آن‌ها پرورش داده شده است. آن‌ها اساس این نژاد را اسب‌های اسپانیایی قرار دادند. آپالوسا نیز نامی است که از رودخانه‌ای به نام پالوس، نزدیک یکی از قبایل سرخ‌پوست گرفته شده است.

کلام آخر

به پایان مقاله معرفی اسب‌های اسپانیایی رسیدیم، امیدواریم لذت برده باشید.

جهت خرید و فروش حیوانات خانگی خود می‌توانید از طریق سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا اقدام کنید و به راحتی این کار را انجام نمایید.

منابع:

equisearch.com

cowgirlmagazine.com

animalfactsencyclopedia.com

yeguadaaimaran.com

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *