سوارکاری در ساحل

سوارکاری در ساحل

سوارکاری در ساحل می‌تواند یکی از بزرگ‌ترین هیجانات زندگی باشد. اما پیش از آن باید یاد بگیرید که چگونه خطرات را قبل از رفتن به ساحل مدیریت کنید. سوارکاری در ساحل بسیار سرگرم‌کننده است. به‌شرط آنکه نکات مربوط به اسب‌سواری در ساحل را بدانید تا بهترین تجربه را برای خود رقم بزنید. واسط پت در این مقاله نکاتی را برای شما جمع‌آوری کرده است که می‌توانند بسیار مفید باشند. پس اگر علاقه‌مند به سوارکاری در ساحل هستید با ما همراه باشید!

دوستان

برای اولین بار با یک دوست باتجربه و آشنا به سوارکاری در ساحل همراه شوید. برای اولین سوارکاری خود به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید تا هم‌زمان با یک موج نسبتاً آرام همراه شود. مطمئن شوید که توانایی هدایت و توقف را دارید. زمانی که دریا متلاطم و طوفانی است برای اولین تجربه شما مناسب نیست. امواج بلند و در حال تلاطم موجب وحشت و پریشانی در اسبی می‌شود که هرگز دریا را ندیده است!

در این بازدید اولیه، سعی نکنید اسب خود را درون آب بکشید یا او را به نزدیکی امواج ترغیب کنید. بگذارید او اسب دیگری را دنبال کند و تا آنجا که احساس راحتی می‌کند از آب دور باشد. اگر اسب شما می‌خواهد به آب نزدیک شود، بگذارید او به‌تدریج این کار را انجام دهد.

مراقبت

یکی از مهم‌ترین نکات سوارکاری در ساحل این است که حالات اسب خود را دریابید، هم اسب و هم سوارکارمی‌توانند دچار سرگیجه شوند و با تماشای حرکات امواج، احساس دریازدگی کنند. اگر احساس می‌کنید خود یا اسبتان دچار این حالت شده‌اید، از آب و ماسه‌ها خارج شوید.

هم‌چنین به خاطر داشته باشید که‌موج می‌تواند اسب شمارا به‌راحتی از پای درآورد، خصوصاً اگر به او برخورد کند. اگر نمی‌توانید قبل از رسیدن موج به شما از آب خارج شوید، اسب خود را بچرخانید تا سر و سینه او با آب روبرو شود. به‌تدریج اسب خود را به قسمت بالای ساحل ببرید، «بستر ساحل بسته به ترکیب شن و میزان رطوبت متفاوت است.»

حالات اسب
مراقبت حین سوارکاری

«شن‌های ریزدانه معمولاً نزدیک به خط جزر و مد هستند.» قبل از شروع سوارکاری در ساحل، مطمئن باشید در قسمتی که شن و ماسه محکم است قرار دارید. در هنگام دستیابی سریع‌تر، اسب شما خود را بر روی پایه پشتی خود مانند یک واشر قطبی قرار می‌دهد، پس از بازگشت مجدد الاستیک (کشسان) سیستم عضلانی و تاندونی این پا را به جلو می‌گیرد.

خطرات ناشی از اسب سواری در ساحل

در حالت عمیق، ریزش مجدد الاستیک از بین می‌رود، بنابراین اسب شما مجبور می‌شود از قدرت عضلانی خود استفاده کند تا پایش را از شن و ماسه بیرون بکشد و آن را پیش ببرد. شما لازم نیست که به‌اندازه فشار یا کشش تاندون‌ها، عضلات یا رباط‌ها در مورد اغتشاش نگران باشید، به‌خصوص اگر او ازنظر وضعیت مطلوبی نیست.
بنابراین در هنگام سوارکاری در ساحل بهتر است مراقب هر چیزی باشید که می‌تواند خطری برای شما و اسبتان ایجاد کند. این خطرات می‌تواند شامل سنگ‌های زیرآب، چوب، جلبک دریایی و حفره‌های شن و ماسه باشد که به‌طور ناگهانی می‌تواند شما را به درون آب‌های عمیق فروبرد.

توجه داشته باشید که سوارکاری در ساحل می‌تواند برای اسب شما بسیار خسته‌کننده باشد؛ بنابراین سعی کنید که مدت‌زمان مناسبی را برای سوارکاری تعیین کنید برای مثال یک ساعت سوارکاری در یک مکان شن و ماسه‌ای می‌تواند زمان مناسبی برای اسبتان باشد.

آیا ساحل محیط بی نظیری برای سوارکاری است؟

اسب شما باید بدون هیچ مشکلی و به‌راحتی در ساحل حرکت کند. شاید شما وسوسه شوید که گشت‌وگذار خود را در یک ساحل زیبا دل‌انگیز ادامه دهید، اما این کار ممکن است باعث خستگی اسب شما شود.

هوای دلچسب
هوای دلچسب ساحل

اسب‌ها خیلی راحت در ماسه‌های ساحلی گیر می‌کنند، زیرا ماهیچه‌های آن‌ها به معنای واقعی کلمه باید نیروی زیادی را صرف بیرون کشیدن پاهایشان از ماسه‌ها کنند. این نکته را در نظر بگیرید که: «بیشتر اسب‌ها در ساحل هیجان‌زده می‌شوند.» محیط بی‌نظیر، هوای دل‌چسب و امواج توفنده می‌تواند آن‌ها را برانگیخته کند. اسب‌ها غالباً درگیر ماجراجویی می‌شوند و می‌خواهند فراتر و سریع‌تر پیش بروند، بنابراین سوارکار باید هوشیار باشد! اگر شما می‌خواهید با یک گروه از اسب‌ها به سوارکاری در ساحل بروید، لازم است توجه کنید که کنترل اسبتان به‌ویژه هنگام شروع سوارکاری اهمیت بسیار زیادی دارد. همیشه باید یک اسب پیشتاز و راهنما که کنترل آن آسان است، وجود داشته باشد.

کنترل سرعت اسب در ساحل

همچنین توافق کنید که هیچ اسبی جلوتر از اسب راهنما قرار نگیرد. در حین سوارکاری در ساحل اطمینان حاصل کنید که هنوز مهار اسبتان در دست شماست بدین گونه که مرتباً از اسب بخواهید تا به شما بازگردد، سرعتش را کندتر و یا قدم خود را کوتاه کند.

در فضاهای گسترده ساحل ممکن است اسب شما بخواهد شتاب بگیرد بنابراین سرخود را نگه‌دارید و او را تحت کنترل خود بگیرید. اسب شما به‌تدریج خود را با محیط ساحل تطبیق می‌دهد. اگر وزش باد در ساحل قوی است، مطمئن شوید که کلاه شما مناسب است و به‌خوبی روی سرتان قرارگرفته است.

رعایت نکات ضروری سوارکاری در ساحل

در حین سوارکاری در ساحل اگر از کلاه بیس بال یا کلاه گاوچران استفاده می‌کنید، آن را روی سرتان خوب فیکس کنید تا در زمان سواری به بدن اسبتان برخورد نکند. این نکته همچنین برای روسری، پیراهن، یا ژاکت بسته‌شده به دور کمر یا هر چیز دیگری که ممکن است در حین سوارکاری شل ‌شود، صدق می‌کند.

فیکس کردن کلاه
فیکس کردن کلاه روی سر حین سوارکاری

اگر به‌طور گروهی سوارکاری می‌کنید، همان‌طور که درگذشته سوارکاری می‌کردید، در کنار هم باشید. مردم را محاصره نکنید، زیرا این می‌تواند نگران‌کننده باشد. اگر خود را در یک بخش باریک از ساحل یافتید که در آن تپه‌ها یا صخره‌ها مانع حرکت هم‌زمان شما و مردم می‌شود، از آن‌ها بخواهید که حرکت کنند و خودتان از حرکت بیستید تا زمان و مکان مناسب برای سوارکاری در ساحل برای شما فراهم شود. به‌علاوه اگر در حال نزدیک شدن به افرادی هستید که در پشت شما هستند، از آن‌ها فاصله بگیرید. اگر افرادی در حال بازی یا بادبادک هستند و می‌ترسید فعالیت آن‌ها اسب شمارا بترساند، از آن‌ها بخواهید تا این فعالیت را متوقف کنند.

احترام به محیط زیست!

اسب‌ها از دسترسی به بسیاری از سواحل محروم شده‌اند. بخش اعظم این امر به دلیل نگرانی‌های ایمنی برای انسان‌ها در سواحل است؛ اما حتی اگر یک ساحل متروک باشد، اسب‌ها می‌توانند به گیاهان و جانوران و در کل زیست‌بوم آنجا آسیب برسانند. این مهم است که سوارکاران از این امر آگاه باشند و از محیط‌زیست هنگام سوارکاری در ساحل به‌خوبی محافظت کنند. اگر حوادث طبیعی یک زندگی دریایی را مشاهده می‌کنید، سعی کنید که به آن‌ها نزدیک نشوید. سعی نکنید که در این‌گونه رویدادها مداخله کنید. کلونی‌های پرندگان دریایی نزدیک نشوید. همچنین از سوارکاری در نزدیکی هر مکانی که ممکن است در آنجا لانه، تخم، لاک‌پشت یا لاک‌پشت وجود داشته باشد خودداری کنید.

شنا با اسب و مراقبت از آن

شنا در دریا با اسب، در کنار سوارکاری در ساحل ممکن است یکی از بهترین تجربه‌های شما از ساحل باشد. باید به‌تدریج اسب خود را با آب عمیق آشنا کنید.

یک روز گرم را برای سوارکاری در ساحل انتخاب کنید. توصیه می‌شود پابرهنه و بدون زین به شنا بروید، زیرا زین‌ها و چکمه‌های خیس می‌توانند شما و اسبتان را سنگین کنند.

ابتدا، از منطقه کم‌عمق و شن و ماسه‌ای شنا را شروع کنید. اجازه دهید اسب شما با امواج برخورد کند که بتواند بر روی پاهایش قرار گیرد و سپس شکم خود را به آب عادت دهد.

دویدن به‌موازات ساحل را در هر دو جهت تمرین کنید؛ تا هر دو چشمان اسب به نمای دریا و زمین تسلط یابد. همچنین سوارکاری در زوایای مناسب ساحل را با اسب تمرین کنید. در این صورت اسب شما می‌داند از چه راهی به سمت خشکی حرکت کند.

لذت شنا با اسب

وقتی اسب شما به‌موازات ساحل تا شکم در آب باشد، لحظه‌ای فرامی‌رسد که‌موج بعدی او را شناور می‌کند. او را به سمت ساحل هدایت کنید، بنابراین فقط با چند بار کشیدن افسار او را برگردانید. اگر به نظر می‌رسد او از این تجربه لذت می‌برد، مسیر مورب دیگری را به درون آب‌های عمیق‌تر در نظر بگیرید، به او اجازه دهید ۱۵ تا ۲۰ ثانیه شنا کند. مراقب باشید که اجازه ندهید جریان برگشتی آب اسب شمارا از ساحل دورتر کند.
در هنگام شنا با اسب، خود را در بالا یا کنار آن نگه‌دارید تا به‌خوبی با اسبتان در ارتباط باشید. همچنین توجه داشته باشید که در اقیانوس، موج‌ها تنها در ۲ تا ۱۰ دقیقه می‌توانند یک اسب را خسته کنند.

سوارکاری در ساحل
سوارکاری در ساحل

تمیز کردن اسب پس از سوارکاری در ساحل

پس‌ازآنکه در ساحل با اسب خود سپری کردید و لحظات خوشی را گذراندید. شما باید در تمیز کردن اسبتان پس از سوارکاری بسیار کوشا باشید. با شستشوی کامل پوست اسب خود شروع کنید.

در صورت یافتن خراش یا ساییدگی، آن‌ها را با کمک ضدعفونی‌کننده تمیز کنید تا از عفونت جلوگیری شود. ماسه و آب دریا ممکن است حاوی باکتری‌های زیادی باشند.

اگر تمام وسایل قلاب خود، ازجمله چکمه‌های محافظ پا استفاده کردید، برای جلوگیری از خشک شدن یا ترک‌خوردگی آن‌ها از نرم‌کننده چرم استفاده کنید.

آشنایی با چند ساحل زیبای ایران

همان‌طور که متوجه شدید، سوارکاری در ساحل می‌تواند به یکی از لذت‌بخش‌ترین و شیرین‌ترین تجربه‌های شما با اسبتان تبدیل شود. علاوه بر رعایت نکاتی که ذکر کردیم لازم است ساحلی که در آن سوارکاری می‌کنید هم ساحل مناسبی باشد تا تجربه شیرین‌تری داشته باشید. واسط پت در این قسمت چند ساحل زیبای ایران را به شما معرفی می‌کند.

ساحل مرجان

ساحل مرجان، در جزیره کیش، با شن و ماسه طلایی پوشیده شده است و در هنگام تماشای خطوط درختان نخل، فرصت‌های زیادی برای استراحت و پیاده‌روی و سوارکاری در ساحل با اسبتان را فراهم می‌کند. این ساحل دارای آبی شفاف و زلال است که هر بیننده‌ای را به وجد می‌آورد. جزیره کیش می‌تواند در تابستان بسیار گرم شود، بنابراین بهار یا حتی زمستان زمان‌های بهتری برای بازدید است.

 مرجان کیش
ساحل مرجان کیش

ساحل زیتون

باوجود مدرسه غواصی در تمام سطوح، ساحل زیتون در قشم (بخشی از پارک زیتون) یک ساحل عالی برای ورزش‌های آبی است. رستوران‌های زیادی وجود دارد که در اطراف این منطقه می‌توانند به شما سرویس دهند تا غذاهای دریایی را تهیه کنید.

ممکن است انتظار آن‌ها را در هیچ جای دیگر نداشته باشید. در برخی از مکان‌های برای شما موسیقی زنده نواخته می‌شود. بنابراین می‌توانید در هنگام تماشای دریا از غذای خود در کنار ساحل لذت ببرید.

ساحل گیسوم

ساحل گیسوم، واقع در استان گیلان ایران، با شن ماسه‌ای پوشیده شده است. برای ایرانیان که به تعطیلات می‌روند برای فراغت از زندگی شهری بسیار دوست‌داشتنی است. در ساحل گیسوم نیز می‌توانید به ورزش‌های آبی بپردازید، اسکی کنید و از دریا عبور کنید.

شما همچنین می‌توانید در اینجا اردو بزنید که این‌یک تجربه محبوب برای مسافران است. به یاد داشته باشید که طبیعت اطراف این منطقه را کشف کنید، به‌ویژه جنگل گیسوم که با درختان انبوه پوشیده شده است.

ساحل بندرعباس

ساحل بندرعباس در جنوب ایران واقع‌شده است. در این ساحل می‌توانید در امتداد شیب ملایم با ماسه‌های نرم قدم بزنید. این ساحل برای خانواده‌هایی که فرزند خردسال دارند می‌توانند به دلیل ساخت مجسمه‌های ماسه‌ای، یک انتخاب عالی باشد.
زمستان بهترین زمان برای بازدید است؛ زیرا رطوبت کمتری در این منطقه از کشور وجود دارد. با داشتن دمای هوا تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد، هنوز لذت بردن از آن در زمستان به‌اندازه کافی دلپذیر است.

سوارکاری در ساحل
ساحل بندرعباس

ساحل ریشهر، استان بوشهر

این ساحل در بوشهر واقع‌شده است. نزدیک به شهرهای بزرگی مانند آبادان و شیراز است و از بین نقاط توریستی گزینه‌ای جالب برای مسافران فراهم می‌کند. این ساحل در بین بازدیدکنندگان خارج از کشور، به‌ویژه بازدیدکنندگان از بحرین و کویت بسیار محبوب است.
ساحل ریشهر دارای منظره‌ای شنی و صخره‌ای است و مناسب برای فعالیت‌های آبی مانند کرایه قایق‌های سریع است. بهتر است در زمستان که درجه حرارت هوا پایین است ازآنجا بازدید کنید. تا اواخر ماه دسامبر می‌توانید از شنا در دمای آب تا ۲۲ درجه سانتی‌گراد (۷۲ درجه فارنهایت) لذت ببرید.

کلام آخر

به پایان مقاله رسیدیم. امیدوارم به‌طور کامل با سوارکاری در ساحل آشنا شده باشید. از اینکه با واسط پت همراه بودید سپاسگزارم. شما می‌توانید برای خریدوفروش اسب به سایت واسط کالا مراجعه کنید و یا اپلیکیشن واسط کالا را نصب‌کرده و آگهی خود را به‌صورت رایگان در آن قرار دهید.

واسط پت مطالب زیادی درباره‌ی اسب‌ها دارد و شما می‌توانید بامطالعه، اطلاعات بیشتری درباره‌ی این حیوان دوست‌داشتنی کسب کنید. با واسط پت همراه باشید.

منابع:
horseandrider.com
wwww.horseandhound.co.uk
ker.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *