مشکلات تنفسی اسب

مشکلات تنفسی اسب

صدایی که مطمئناً توجه صاحب اسب را جلب می‌کند، سرفه یک اسب است. آیا او یک سرماخوردگی ساده دارد که طی چند روز درمان می‌شود، یا مشکلات تنفسی اسب است و یا این‌که موضوعی جدی‌تری است؟

در این مقاله واسط پت مشکلات تنفسی رایج اسب نحوه مدیریت آن‌ها و مهم‌تر از همه، نحوه جلوگیری از آن‌ها برای شما ذکر می‌کند.

مشکلات تنفس

Heaves، یا انسداد مجاری هوایی مکرر (RAO)، یک بیماری مشترک زمستانی است. برخی اسب‌ها را که از حدود نه‌سالگی، تحت تأثیر قرار می‌دهد و تا آخر عمر بر آن‌ها تأثیر می‌گذارد.

این‌ بیماری یکی از مشکلات تنفسی اسب است. عملکرد اسب را محدود می‌کند و ناشی از آلرژی است.

این بیماری با ترشحات بینی، سرفه مزمن و مشکل در تنفس همراه است.

این علائم بالینی معمولاً هنگامی‌که اسب مهار شود، روی بستر قرار بگیرد و یا یونجه بخورد، ظاهر می‌شود.

آن‌ها در اثر التهاب راه‌های هوایی کوچک در ریه‌های اسب ایجاد می‌شوند.

در کنار مجراهای تولید مخاطی و برونکوکسترونشن، فضای باریکی برای عبور هوا از ریه‌ها ایجاد می‌شود که منجر به ایجاد مشکلات تنفسی در اسب می‌شود.

نی حاوی گردوغبار زیادی است که می‌تواند آلرژی‌زا باشد. بسته‌های گرد یونجه یا حتی ظروف بزرگ مربع نیز می‌توانند حاوی آلرژی‌های متعدد باشند.

تغذیه از کاسه‌های بزرگ اسب‌ها را قادر می‌سازد که سرخود را به‌طور کامل به بیشه بچسبانند و هنگام استنشاق، با اختلال در ذرات در معرض افزایش این آلرژی‌ها قرار بگیرند.

درمان آلرژی اسب می‌تواند دشوار باشد. داروهای تجویزشده توسط دامپزشک شما شامل برونکودیلاتیلاتورها برای رفع سریع علائم و کورتیکواستروئیدها برای کنترل بیشتر آن‌ها هست.

این برونکودیلاتیلاتورها می‌توانند به‌صورت خوراکی یا استنشاق‌شده از طریق بو خور داده شوند.

علائم بالینی

مشکلات تنفسی اسب در مراحل اولیه منجر به ایجاد علائم بالینی مشابه می‌شوند. بدین معنی که تمایز مشکلات خاص در معاینه بالینی به‌تنهایی ممکن است دشوار باشد. معمولاً آزمایش‌های آزمایشگاهی برای رسیدن به تشخیص لازم است.

بیماری اسب
علایم بالینی

تمایز به دلایل بالینی حتی در مراحل بعدی بیماری می‌تواند مشکل باشد. علائم بالینی متداول در مشکلات تنفسی اسب عبارت‌اند از:

 • سرفه
 • ترشحات بینی
 • عدم تمایل به کار

سرفه نشانه خاصی از بیماری تنفسی است، اما بسیار حساس نیست. به‌عبارت‌دیگر، اگر اسب در حال سرفه است، بیماری تنفسی دارد اما تعداد زیادی از اسب‌های دارای مشکلات تنفسی سرفه نمی‌کنند، یا گاهی اوقات سرفه می‌کنند.

دلایل عفونی مشکلات تنفسی اسب

گاهی اوقات ممکن است مشکلات تنفسی اسب، دلایل عفونی داشته باشند؛ که در این صورت اسب ممکن است علائم زیر را نشان دهد:

 • تب (دمای رکتال بیشتر از 38.5 درجه سانتی‌گراد)
 • کم‌رنگ بودن یا افسرده بودن
 • از دست دادن اشتها یا عدم تمایل به خوردن غذا
 • افزایش اندازه غدد لنفاوی در اطراف سر، به‌خصوص بین فک پایین و در قفسه گلو

بنابراین مهم است که دمای هوا را دو بار در روز در حین شیوع کنترل کنید تا تمام اسب‌های آلوده شناسایی شوند.

هر یک از بیماری‌های تنفسی عفونی شایع در اسب‌ها ممکن است علائم رایجی مانند خفه شدن، آنفلوانزا و تب‌خال اسب داشته باشند.

این مشکلات تنفسی می‌توانند با علائم بالینی متمایزی مانند آبسه در گرفتگی‌ها و سرفه مداوم، خشن و خشک بروز پیدا کنند.

در هنگام شیوع این بیماری‌ها، به‌ویژه در اسب‌های بالغ، بسیاری از اسب‌های آلوده فقط علائم خفیف بیماری را نشان می‌دهند و ممکن است که فقط تب داشته باشند.

بنابراین تشخیص بیماری‌های عفونی نیاز به هوشیاری دارد و ازاین‌رو نظارت روتین بهداشتی بر روی همه اسب‌ها یک بخش اساسی در برنامه‌ریزی ایمنی زیستی و جلوگیری شیوع مشکلات تنفسی است.

مشکلات تنفسی غیر عفونی اسب

اگر اسب شما بیماری تنفسی غیر عفونی به‌عنوان‌مثال انسداد مکرر در مجاری هوایی داشته باشد، ممکن است علاوه بر سرفه، ترشحات بینی و عدم تمایل به فعالیت علائم زیر را از خود نشان دهد:

 • افزایش تنفس در هنگام ورزش
 • زمان ریکاوری نامناسب طولانی پس از ورزش
 • افزایش تنفس در حالت استراحت

معمولاً اسب‌ها به بیماری عفونی دستگاه تنفسی تحتانی (برونش و ریه‌ها) مانند برونکوپنومونیا یا پلوروپنومونیا مبتلا می‌شوند.

علائم بالینی همراه با این بیماری‌ها ممکن است شامل کاهش وزن، علائم کولیک و ترشحات خونین بینی باشد. در بیماری حاد و بیماری مزمن (طولانی‌مدت) متفاوت است.

مشکلات تنفسی اسب
بیماری های تنفسی اسب

تب پنومونی

تب پنومونی از طریق عفونت دستگاه تنفسی ویروسی یا باکتریایی ایجاد می‌شود.

پنومونی ممکن است به‌عنوان یک ویروس آنفلوانزا یا تب‌خال شروع شود که می‌تواند اسب را به یک عفونت باکتریایی مستعد کند.

افزایش گردوغبار و فشار روانی سیستم ایمنی بدن می‌تواند محیطی را ایجاد کند که اسب را مستعد بیماری کند.

خونریزی ریوی ناشی از ورزش نیز ممکن است یک عامل مؤثر در بروز این بیماری باشد. به‌خصوص در ورزش‌هایی با شدت زیاد که باعث می‌شود باکتری‌ها بتوانند در خون در ریه‌ها رشد کنند.

علائمی که چند روز پس از پنومونی ظاهر می‌شوند عبارت‌اند از:

 • تب
 • افسردگی / بی‌حالی
 • آبریزش بینی
 • عدم اشتها
 • سرفه و مشکل در تنفس
 • میزان تنفس بالا

نکته مهم

چنانچه اسب شما دچار مشکلات تنفسی فوق شد، لازم است استراحت و مراقبت‌های حمایتی از او انجام ‌شود و از اسب به مدت دو هفته به‌صورت جداگانه نگهداری شود.

اگر اسب شما نوشیدن را متوقف کند، ممکن است به مایعات داخل وریدی نیاز داشته باشد. داروهای ضدالتهابی مانند بنامین (flunixin) (meglumine) می‌توانند به کاهش تب وی کمک کنند.

اگر پنومونی نوعی باکتری باشد، می‌توان با آنتی‌بیوتیک آن را درمان کرد. گاهی اوقات آبسه‌های ریه یا ذات‌الریه مزمن می‌تواند منجر به محدود شدن یا پایان دادن به حرفه رقابتی اسب شود.

علت بروز مشکلات تنفسی اسب

 بیماری‌های عفونی دستگاه تنفسی اسب معمولاً شامل آنفلوانزا و تب‌خال اسب می‌شوند اما عفونت‌های دیگر نیز مانند ویروس‌های رینیت اسب (اسب گاو) و آدنو ویروس‌های اسب ممکن است باعث ایجاد مشکلات تنفسی شوند.

برای تشخیص مطمئن این بیماری‌هاعموما به آزمایش آزمایشگاهی نیاز داریم و معمولاً تشخیص قطعی این مشکلات تنفسی اسب بر اساس علائم بالینی به‌تنهایی امکان‌پذیر نیست.

Strangles نوعی بیماری عفونی در اسب‌ها است که احتمالاً شایع‌ترین بیماری عفونی اسب به شمار می‌رود. این بیماری عمدتاً توسط قطرات تنفسی آلوده از اسب به اسب منتقل می‌شود.

همچنین این بیماری ممکن است توسط دست افراد، ظروف غذا و سایر وسایل دام‌پروری نیز به اسب منتقل شود.

مشکلات تنفسی اسب
علت بروز مشکلات تنفسی اسب

بیماری خفگی کلاسیک نیز ممکن است باعث افسردگی، ترشح بینی مانند چرکی زیاد، مشکل در بلع، برخی سرفه، ایجاد آبسه در غدد لنفاوی در اطراف سر و احتمالاً سایر مشکلات جدی‌تر مانند انسداد راه هوایی و پخش آبسه در بدن اسب ‌شود.

همچنین برخی از اسب‌ها دارای عفونت مداوم در کیسه‌های روده‌ای خود هستند.

خوب است بدانید که بیماری‌های کیسه‌ای علائم آشکار ندارند. ویروس آنفلوانزای اسب متمایز از ویروس‌های آنفلوانزایی است که باعث ایجاد آنفولانزا در انسان و سایر گونه‌ها می‌شوند.

این بیماری می‌تواند شیوع گسترده‌ای داشته باشد. به همین دلیل واکسیناسیون برای اسب‌های رقابتی، از اوایل دهه 1980، اجباری شد و تأثیر چشمگیری در کاهش بیماری آنفولانزای اسب داشت.

شیوع آنفولانزا در اسب

ازآنجاکه ویروس‌های آنفولانزا با گذشت زمان تغییر می‌کنند، گونه‌های ویروس که در واکسن‌ها قرار دارند به‌طور دوره‌ای به‌روز می‌شوند تا بتوانند اثربخش باشند.

شیوع آنفولانزا به‌طورکلی فقط در اسب‌های واکسینه نشده یا در اسب‌هایی اتفاق می‌افتد که برنامه‌های واکسیناسیون آن‌ها ناقص است یا از بین رفته‌اند.

 در اسب‌های جوان یا کاملاً ساده، آنفولانزا باعث بروز بیماری ناگهانی می‌شود. علائمی مانند با تب، افسردگی، ترشحات بینی، بزرگ شدن غدد لنفاوی و سرفه مکرر خشک، پاروکسیسم به همراه دارد.

در اسب‌های مسن‌تر یا اسب‌هایی که ایمنی جزئی دارند، این بیماری می‌تواند کم‌خطر و ملایم باشد.

اما ویروس‌های تب‌خال به دلیل اینکه ممکن است منجر به سقط‌ جنین و بیماری‌های عصبی (ضعف و یا فلج) شوند، ویروس‌های خطرناک‌تری به شمار می‌روند. آن‌ها همچنین ممکن است باعث ایجاد مشکلات تنفسی اسب شوند.

تشخیص بیماری‌های تنفسی اسب

ازآنجاکه بسیاری از بیماری‌های تنفسی اسب ممکن است در معاینه بالینی یکسان به نظر برسند. دامپزشک شما برای تعیین علت دقیق نیاز به انجام آزمایش‌های تشخیصی دارد.

در مورد بیماری‌های عفونی، این کار با جمع‌آوری نمونه‌هایی از دستگاه تنفسی اسب (سواپ‌های بینی یا بینی یا شستشو از کیسه لثه) و ارسال آن‌ها به آزمایشگاه برای آزمایش باکتری‌ها و ویروس‌ها انجام می‌شود.

مشکلات تنفسی اسب
تشخیص بیماری‌های تنفسی اسب

آندوسکوپی (یک دوربین انعطاف‌پذیر طولانی) نیز یک فن بسیار مفید است.

به دامپزشک شما اجازه می‌دهد دستگاه تنفسی اسب را معاینه کند. نمونه‌هایی را از قسمت پایین دستگاه ازجمله نای و ریه جمع‌آوری کند.

این نمونه‌ها همچنین می‌توانند برای باکتری‌ها و ویروس‌ها و همچنین خصوصیات سلول‌های موجود آزمایش شوند.

رادیوگرافی (اشعه ایکس) می‌تواند اطلاعات مفیدی در مورد بیماری‌های ریه و مشکلات تنفسی اسب مانند برونکوپنومونیا به شما ارائه دهد.

 سونوگرافی برای مشکلات موضعی ریه مانند آبسه و همچنین بیماری‌هایی که مایعات در حفره سینه وجود دارد مانند پلوروپنومونیا بسیار مفید است.

اقدامات پیشگیرانه

درحالی‌که واکسیناسیون برای آنفلوانزای اسب، رینو پنومونیتیت ویروسی، سرخرگ ویروس اسب و خفه شدن وجود دارد، اما آن‌ها همیشه مانع از بیمار شدن اسب نمی‌شوند، بلکه اغلب مدت‌زمان و شدت بیماری را کاهش می‌دهند.

بنابراین اطمینان حاصل کنید که اسب شما برنامه واکسیناسیون متناسب با منطقه شما و سبک زندگی او داشته باشد.

امنیت زیستی برای جلوگیری از شیوع بیماری مهم است. در حالت ایده آل، هر اسب جدیدی که وارد مزرعه شود باید به مدت دو هفته از اسب‌های دیگر جدا شود.

بیماری تنفسی می‌تواند از طریق تماس اسب به اسب، سطل، شیلنگ، شیر، وسایل نظافت، حتی دست انسان گسترش یابد. تمام تجهیزات، غرفه‌ها و تریلرها باید قبل از استفاده مجدد از آن ضدعفونی شوند.

خیساندن یا بخار کردن یونجه

یونجه خشک و گردوغبار می‌تواند مشکلات تنفسی اسب‌ها را تشدید کند، به‌خصوص اگر حاوی قالب باشد. به همین علت خیساندن یا دفع یونجه می‌تواند مفید باشد.

خیساندن می‌تواند به‌سادگی با اسپری کردن آن با شلنگ قبل از مصرف انجام شود و یا اینکه اجازه دهید به مدت 30-60 دقیقه در آب بنشیند.

بخار زدن یونجه باعث کاهش گردوغبار می‌شود؛ اما بهترین راه این است که یونجه را خیس کنید تا مواد معدنی کمتری در آن از بین برود.

واکسیناسیون اسب

درمان خانگی مشکلات تنفسی اسب

درحالی‌که شربت‌های سرفه خانگی و داروهای طبیعی یا هومیوپاتی هرگز نباید جایگزین مراقبت‌های دامپزشکی شوند.

مکمل‌هایی در بازار وجود دارد که می‌توان در کنار داروها از آن‌ها استفاده کرد.

 درمان‌های بدون نسخه ممکن است اسب شمارا درمان نکند، اما ممکن است علائم وی را تا حدودی کاهش دهد.

همیشه قبل از تجویز داروی سرفه خود با دامپزشک خود صحبت کنید.

علوفه، جزء حیاتی تغذیه اسب

به یاد بیاورید که علوفه (یونجه یا مرتع) بعد از آب مهم‌ترین مؤلفه یک رژیم اسب است. تهیه علوفه غنی از فیبر برای حفظ سلامت گوارشی اسب بسیار حیاتی است.

علوفه‌ها همچنین منبع اصلی تغذیه‌ای اسب هستند و کالری، پروتئین، مواد معدنی و ویتامین‌های زیادی را فراهم می‌کنند.

همچنین، به یاد بیاورید که اسب‌های وحشی ممکن است روزانه 18 ساعت برای صرف غذا صرف کنند.

جای تعجب نیست که اسب‌هایی که به مقدار محدود علوفه تغذیه می‌شوند مستعد ابتلا به رفتارهایی مانند پیاده‌روی اسطبل، گهواره زدن یا بافندگی هستند.

بنابراین علوفه برای اسب بسیار حیاتی است. ما این علوفه‌های اسب‌ها را بیشتر به‌صورت یونجه (ماده گیاهی خشک) یا به‌عنوان مراتع تازه به اسب می‌دهیم.

مرتع مزایای قابل‌توجهی نسبت به یونجه دارد مانند تراکم غذایی بالاتر، داشتن ویتامین‌های E, بتاکاروتن و ویتامین A.

قرار گرفتن در مراتع همچنین برخی از ورزش‌های طبیعی، به اسب اجازه می‌دهد تا با توجه به مدت‌زمان بودن در خارج از خانه، برنامه تغذیه خود را تا حدودی کنترل کند.

بیماری‌های اسب
بیماری اسب

کلام آخر

علائم اولیه مشکلات تنفسی اسب می‌توانند یکسان به نظر برسند. بنابراین مراجعه دامپزشکی و آزمایش‌های مخصوص دستگاه تنفسی برای شناسایی مشکلات اسب شما باید انجام شوند.

 • بیماری‌های عفونی تنفسی اسب شامل خفگی، آنفلوانزا و تب‌خال اسب هستند.
 • واکسیناسیون اجباری آنفولانزا، کنترل خوبی بر این بیماری داشته است و همچنین امروزه واکسن‌هایی نیز برای بیماری‌های خفه‌کننده و تب‌خال وجود دارد.
 • بیماری‌های تنفسی غیر عفونی شایع عبارت‌اند از: بیماری التهابی مجاری هوایی و انسداد مکرر مجاری هوایی که ازجمله بیماری‌های آلرژیک هستند و به مراقبت دقیق بهداشت هوا و محیط نیازمند هستند.
 • نظارت و مراقبت از اسب‌ها برای جلوگیری از بروز علائم بیماری تنفسی، همراه با تحقیقات و درمان سریع، بخش مهمی از برنامه بهداشتی و ایمنی اسب به شمار می‌روند.

ما سعی کردیم که در این مقاله نکات مفیدی را پیرامون مشکلات تنفسی اسب به شما ارائه بدهیم.

شما می‌توانید با مراجعه به سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا به خرید و فروش اسب بپردازید.

منابع:

horsesport.com

rvc.ac.uk

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *