خانه » حمام کردن و شستن مرغ عشق
شستن مرغ عشق

حمام کردن و شستن مرغ عشق

آموزش حمام کردن و شستن مرغ عشق

مرغ عشق‌ها یکی از ساده‌ترین حیوانات خانگی هستند که می‌توان از آن‌ها در خانه مراقبت کرد. آن‌ها موجوداتی هستند که به ما انرژی می‌دهند و به محیط شادی می‌بخشند.  این پرندگان حیواناتی تمیز و بی دردسر هستند؛ پس شستن مرغ عشق کار راحتی می‌تواند باشد.

وقتی نوبت به تمیز کردن می‌رسد، مرغ عشق‌ها تا آنجا که می‌توانند خودکفا هستند. آن‌ها خاک را از بین می‌برند، شما با دادن مکانی برای تمیز کردن خودشان، به او قدرت می‌دهید تا همیشه شاداب بماند.

بنظرتان شستن مرغ عشق با شامپو یا صابون کار درستی است؟ آیا استفاده از آن‌ها به پرنده آسیب می‌زند؟ آیا خارش مرغ عشق برای حمام نرفتن است؟

در این محتوا هر آنچه که از روش شستن مرغ عشق باید بدانید را بیان کرده‌ایم. با این حال باید بدانید، اگر از آن‌ها به درستی مراقبت نشود، احتمالاً در مدت کوتاهی بیمار می‌شوند و می‌میرند.

در این راستا، ما باید مراقب پرنده‌های خود باشیم و با عشق با آن‌ها رفتار کنیم. وقتی از مرغ عشق یا هر پرنده دیگری با عشق مراقبت شود، آن‌ها نیز خوشحال خواهند شد.

آیا مرغ عشق‌ها را می‌توان شست؟

در ابتدای کار می‌خواهیم ببینیم اصلاً آیا می‌شود مرغ عشق‌ها را شست؟ ایده شستن پرندگان اغلب از طرف بچه‌های خانه می‌آید. شستن آن‌ها امکان‌پذیر است، اما این روند چندان آسان نیست. برای این کار مقداری آب گرم در یک کاسه قرار دهید.

پرنده را می‌توان با منقار بیرون در آب غوطه‌ور کرد. با این حال، اگر این موضوع شما را آزار می‌دهد، می‌توانید به جای شستشوی با ظرف، پرنده خود را با اسپری تمیز کنید.

اگر برایتان سؤال پیش آمده که آیا با اسپری پرنده تمیز می‌شود؟ برای پاسخ به این سؤال باید بگوییم که: بله تمیز خواهد شد.

اینجا خلاصه‌ای از گفته‌ها را بیان کردیم. در ادامه می‌خواهیم مراحل شستن مرغ عشق را با هم مرور نماییم.

چگونه مرغ عشق را بشوییم؟

استحمام پرندگان در نگهداری و نظافت آن‌ها جایگاه ویژه‌ای دارد. با این حال، طریقه شستن مرغ عشق‌ها مانند یک حیوان معمولی امکان‌پذیر نیست.

ایجاد یک فرآیند با دقت بالا ضروری است. از آنجایی که مرغ عشق‌ها پرندگانی هستند که با خاک سر و کار ندارند، حیوانات خیلی کثیفی نیستند.

ضمناً آن‌ها با نوک خود، پرهای بال و سایر قسمت‌های خود را مرتب تمیز می‌کنند.

با این حال، آن‌ها هنوز هم نیاز به شستشو دارند. در چنین حالتی می‌توان با انجام کارهایی این پرندگان زیبا را تمیز کرد.

در این قسمت مراحل مختلف شستن مرغ عشق را به شما آموزش می‌دهیم.

چگونگی

حمام دادن مرغ عشق در ظرف مناسب

مرحله اول شستن مرغ عشق این است که یک کاسه کم عمق را با آب ولرم پر کنید.

آب برای حمام کردن پرنده نباید خیلی سرد باشد، زیرا طوطی‌ها مستعد سرماخوردن هستند. همچنین در حین حمام باید به عمق آب نیز توجه کنید.

ظرف باید به اندازه‌ای کم عمق باشد که پرنده شما بتواند بدون غوطه‌ور شدن در آب بایستد، بنابراین چیزی مانند یک کاسه بزرگ یا حتی یک سینک حمام را امتحان کنید.

به صورت تقریبی 2.5 تا 5 سانتی‌متر عمق مناسبی است.

حتی برخی از پرندگان دوست دارند هنگام حمام کردن، شیر آب باز باشد، بنابراین می‌توانید این کار را نیز امتحان کنید.

نکته شستن مرغ عشق در قفس

برای شستن مرغ عشق در قفس کاسه را در انتهای قفس قرار دهید. بهتر است کاسه در پایین قفس باشد که طوطی بتواند به داخل آن بپرد. مطمئن شوید که روی سطح صافی قرار دارد. به خاطر داشته باشید که در صورت وقوع حوادث بر آن‌ها نظارت داشته باشید تا بتوانید به آن‌ها کمک کنید.

شما می‌توانید سینک خود را نیز با مقدار کمی آب پر کنید. طوطی را به آنجا ببرید و در را ببندید تا نتواند پرواز کند. با این حال، ابتدا از تمیز بودن سینک خود اطمینان حاصل کنید.

با نصب اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید قفس و وسایل مورد نیاز مرغ عشقتان را به راحتی و در کمترین زمان و بدون دردسر خریداری نمایید.

حتی گاهی خودتان می‌توانید با داشتن و تهیه وسایل قفس مرغ عشق خودتان را درست نمایید.

تحریک غریزه مرغ عشق

مرحله دوم در شستن مرغ عشق که می‌خواهیم به شما پیشنهاد دهیم این مورد است که، پرنده خود را به لبه آب ببرید و به او اجازه دهید تا به داخل بپرد.

غریزه مرغ عشق شما ممکن است به گونه‌ای باشد که لازم دارد برای یک یا دو دقیقه به همه چیز فکر کند.

شستن مرغ عشق

وقتی وارد شد، باید کمی به اطراف آب بپاشد و خودش را تمیز کند. در نظر داشته باشید که برخلاف سگ‌ها یا گربه‌ها برای شستن، شما به صابون یا شامپو نیاز ندارید و لازم نیست کاری انجام دهید جز اینکه به او اجازه دهید تا کارهای خودش را انجام دهد.

وقتی کارش تمام شد، می‌پرد بیرون و خودش را تکان می‌دهد. در این حین مطمئن شوید که اتاق برای او خیلی سرد نباشد و دمای مناسبی داشته باشد.

اینجاست که مراحل شستن مرغ عشق تمام می‌شود.

نکته

بگذارید پرنده بازی کند. اکثر مرغ عشق‌ها از این فرآیند بسیار لذت می‌برند.

اگر پرنده‌ای دارید که فوراً به داخل آب نمی‌پرد، به او فرصت دهید تا به آن عادت کند.

اگر بعد از مدتی باز هم وارد عمل نشد، ممکن است بخواهید روش بعدی را امتحان کنید یا به او برخی از خوراکی‌ها را بدهید تا تشویق شود.

استفاده از اسپری آب

اگر زمان کافی برای شستن مرغ عشق ندارید و یا هنوز پرنده شما با آب دوست نشده، مرغ عشق خود را با اسپری آب بشویید.

این امر به ویژه در ماه‌های زمستان، زمانی که پوست آن‌ها کم آب می‌شود، بسیار مهم است.

یک بطری برای اسپری تهیه کنید. مطمئن شوید آبی که استفاده می‌کنید خیلی گرم یا خیلی سرد نباشد.

اسپری را با آب ولرم یا گرم پر کنید. آب را روی پرنده خود اسپری کنید.

در نظر داشته باشید که آب را مستقیماً روی صورت اسپری نکنید؛ زیرا اکثر پرندگان این کار را دوست ندارند.

اگر حرکت کردند یا از آب دور شدند، آب پاشیدن را متوقف کنید زیرا ممکن است پرنده در آن لحظه تمایلی به دوش گرفتن نداشته باشد. اگر آن‌ها را مجبور به دوش گرفتن کنید، شاید به طور کلی از این کار متنفر شوند.

اگر می‌خواهید پرنده خود را همیشه تمیز نگه دارید، می‌توانید این نوع حمام را هر روز تجربه کنید.

ولی توصیه ما این است که حمام کردن پرنده در هفته دو بار برای او کافی است.

حمام شبنم یا حمام علف

حال نوبت به آن رسیده تا ببینید نحوهٔ شستن مرغ عشق با علف به چه شکل است. چنانچه مرغ عشق از نزدیک شدن به حمام با ظرف آب خودداری کرد، می‌توانید مقدار جعفری، اسفناج، برگ چغندر یا سبزی‌های مشابه را بشویید و در آب، خیس کنید.

بعد آن‌ها را در کف حمام یا ظرف بدون آب، قرار دهید. برخی از مرغ عشق‌ها مالیدن بدن خود به سبزی‌های خیس را، به خیس کردن خود در آب ترجیح می‌دهند.

حمام علف

شستن مرغ عشق با شامپو

مهم‌ترین نکته در این محتوا همین قسمت است که شما نباید هرگز از شامپو در حمام کردن پرندگان استفاده کنید.

شاید برخی مواقع خوانده و یا شنیده باشید استفاده از شامپو بچه در حمام دادن پرنده مانعی ندارد.

ولی ما اینجاییم که بگوییم این یک اشتباه بزرگ است. پرندگان مانند ما انسان‌ها نیاز به حمام اینچنینی ندارند و بدنشان به گونه‌ای است که نیاز به شامپو ندارند. پس استفاده از شامپو کار شما را راحت‌تر نمی‌کند.

خشک کردن

پرنده با تکان دادن خودش، به‌طور طبیعی خودش را خشک می‌کند. با این حال، مطمئن شوید جایی که پرنده در آن قرار دارد، باد نوزد و یا خنک نباشد؛ تا احساس سرما نکنند.

ممکن است بخواهید قفس او را با یک حوله بپوشانید تا به او کمک کنید.

تمیز کردن حمام

مرحله پایانی بعد از شستن مرغ عشق این است که باید حمام را تمیز کنید.

پس از حمام کردن پرنده، کاسه یا وان را از قفس خارج کنید. مطمئن شوید که آن را کاملاً به بهترین شکل شسته‌اید.

نکات برجسته

 • در حمام اسپری، مطمئن شوید که یک بطری تمیز برای پرنده خود تهیه کرده‌اید. اگر از بطری استفاده می‌کنید که قبلاً پاک‌کننده درون آن بوده است، باید بدانید مواد شیمیایی می‌توانند بر روی پرنده شما تأثیر بگذارند.
 • اگر از سینک به عنوان وان حمام استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که تکه‌های روغن یا تکه‌های غذایی که ممکن است مضر باشند در آنجا وجود نداشته باشند. اول سینک را به بهترین نحو تمیز نمایید.
 • باید در هر نوبت ابتدا آب را روی دست خود آزمایش کنید و در صورت مناسب بودن دمای آن، روی بدن پرنده اسپری کنید.

راهکارهای شستن مرغ عشق

همانطور که در متن‌های بالا گفتیم، اگر متوجه شدید که پرنده شما کاسه آب را دوست ندارد، می‌توانید علف یا سبزی خیس را در انتهای آن بگذارید. پرنده شما از غلتیدن در آن‌ها به عنوان راهی برای حمام کردن لذت خواهد برد.

شما نیازی به استفاده از صابون ندارید. صابون معمولی می‌تواند به پوست مرغ عشق آسیب برساند و آن را تحریک کند. صابون پرنده فقط برای تمیز کردن قفس استفاده می‌شود و نه خود او.

اگر نگران پاشیدن آب به بیرون هستید، یک حوله زیر قفس قرار دهید. توصیه می‌شود در صورتی که قفس روی زمین است یک حوله دیگر را دور قفس قرار دهید تا از خیس شدن اطراف جلوگیری شود.

شستن مرغ عشق

گذاشتن برگ خیس بالای قفس چگونه مرغ عشق را تمیز می‌کند؟

علاوه بر گذاشتن گیاهان برگی شسته شده و خیس در یک ظرف برای شستن مرغ عشق، شما می‌توانید همین برگ‌ها را بالای قفس قرار دهید تا آب آن‌ها قطره‌قطره پایین بریزد.

مرغ عشق وقتی این حالت را تجربه می‌کند، کنجکاو می‌شود که آن مواد چه هستند که از آن‌ها آب می‌ریزد و سرانجام خودش را به زیر سقف می‌رساند و با منقارش برگ‌ها را مزه می‌کند و قدری از آن می‌خورد و مقداری هم از آب آن روی بدنش می‌ریزد و به‌این‌ترتیب یک دوش ملایم می‌گیرد.

سخنی با خواننده

از اینکه تا انتهای مطلب همراه ما بودید و با نحوه شستن مرغ عشق آشنا شدید سپاسگزاریم. امیدواریم با خواندن این محتوا تجربه‌ای جدید به دست آورده باشید.

اگر شما هم تجربه‌ای از طرز شستن مرغ عشق خود دارید با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

ممنون که وقت گران بهای خود را در اختیار تیم مجرب سایت واسط پت قرار دادید. منتظر حضور گرم مجددتان هستیم.

شاید خواندن مقاله زیر برای شما جالب باشد:

انواع لانه پرندگان

برای خرید و فروش وسایل دست دوم و نو و همچنین خرید و فروش حیوانات خانگی، به‌صورت کاملاً رایگان از سایت یا اپلیکیشن واسط کالا استفاده کنید.

منبع:

papaganlar.org

39 دیدگاه دربارهٔ «حمام کردن و شستن مرغ عشق»

 1. مرغ عشق من ماده است و جوجه هم نیست اما پیر نیست چگونه دستیش کنم از خیلی وقت دارم تلاش می‌کنم ولی گازم میگیره. یا صرو صدا راه میندازه

 2. سلام
  من یه هفته اس که یه جفت مرغ عشق خریدم و امروز ناخن هایشان را کوتاه کردم ، که یک دفعه رگ پای ماده را بریدم و کمی ازش خون امد خیلی خیلی ترسیدم اصلأ ازش صدا نمیاید و غذا و اب نمی خوره
  تروخدا بهم اطلاع دهید که چگون درمانش کنم 😢😢😭🙏

 3. سلام کسی کمکم کنه من ۱ جفت مرغ عشق دارم یکی سبز متمایل به زرد و اون یکی آبی دیشب خوب و شنگول بودن قبلش ۷ تخم انداخت به خاطر اتفاقی همه سخت شدن بود درو وردیم شون بعد الآن ۱ تخم دیگه انداخته دیشب خوب بوده فرداش تلویزیون تلویزیون میخره غذا نمیخوره هی از بالا میلته پایین نره هم هی میره پیش اون چشمش گود شدن چی کنم ؟؟؟

 4. مرغ عشق من ناخنش خیلی بلنده و میخوام کوتاه کنم چطور باید این کار رو بکنم
  وقتی‌ هم از قفس بیرون آوردم دستم رو گاز گرفت
  چیکار کنم

 5. من مرغ عشق ۳ ماهه دارم میخوام برایه اولین بار حمومش کنم
  اما قشنگ میاد رویه دستم و من دستم رو زیر شید آب میکنم بعد خودشو میشوره بعد از رویه دستم میپره
  ولی من فقت شب ها داخل قفس میزارمش و تمام روز داخل اتاقم ول هستش و تا وارد اتاقم میشم میاد رویه شونم خیلی بانمکه تازه پر در آورده و رنگین کمانی خیلی خوشگلی هست🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿

 6. سلام مرغ عشق من تمایل به حموم کردن توی وان نداره میخوام با افشانه امتحان کنم ولی میگن زمستون داره میشه مرغ عشق سرما میخوره آیا این حرف درسته؟ و باید چیکار کنم؟

 7. مرغی عشقی که در لانه تخم هایش باز شده را حمام کنیم اشکالی نداره؟ چون خیس میشه و میره رپ بچه هاش میشینه؟

 8. سلام مرغ عشقی رو تو خیابون پیدا کردم خیلی بیچاره گرسنه و تشنه بود به سمت من اومد من ارزن دادم بهش تو ظرفشویی هم یه کمی شستمش تمیزتر شد اما میترسم مریض باشه چه جوری بفهم مریض نیست صاحبش به خاطر مریضیش ولش نکرده ؟

 9. سلام میگم من حدود ۲۰ روزه یه گفت مرغ عشق خریدم و مادم حدودا ۴/۵ روزه مدام ویره توی لونه داره لونه گرم میکنه؟و این که مرغ عشق وقتی لونشو گرم کرد بعدن جفت گیری میکنن

 10. نیما و نادیا از خلیل آباد خراسان

  سلام دیشب فنج من از قفس فرار کرد تو فضای خانه،بعد از دوندگی فراوان گرفتمش وبردمش داخل قفس،صبح که رفتم پیششان،دیدم پراش حسابی ریخته و به گوشت رسیده وخیلی بیحال است،چکار کنم خوب بشه

 11. سلام من پرندم دستی ولی داخل ظرف اب نمیره و وقی اسپری میکنم میره به منطقه ای که قطراط اب نپاشه بهش
  لطفاً راهنمایی کنید

  1. سلام برای این کار پیشنهاد می‌کنیم از پرنده فروشی‌ها وان حمام برای پرنده‌ی خود خریداری کنید. اکثر مرغ عشق‌ها در این فضا حمام کردن را دوست دارند.

 12. سلام اگه زیر دوش بگیریمشون چیچه اتفاقی می افته من زیر دوش گرفتمش تا نیم ساعت خشک بود بدنش نمیتونست رو پاش بایسته دو ساعت سشوار گرفتم تا جون گرفت و تونست بایسته خیلی میترسم بمیره

 13. سلام.یک نکته ای که در مورد حمام با اسپری وجود داره اینه که نباید از این روش در فضاهای باز استفاده کرد چون امکان داره
  گرد و خاک بین پرهای پرنده بمونه و مشلات پوستی پیدا کنه

 14. سلام یه ارامش خاصی مرغ عشق به محیط خونه میده توصیه میکنم که حتما برای محیط خونتون استفاده کنید

  1. در واقع برای تمیز کردن محل نگهداری مرغ عشق باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

   ۱٫ ظرف غذای پرنده را هر روز با آب گرم و مایع ظرف شویی بشویید. بعد از تمیز شدن کامل ظرف غذا، آن را با یک دستمال مناسب خشک کنید. یا می‌توانید آن را در ماشین ظرف شویی بگذارید.
   ۲٫ لوازم داخل قفس مثل نرده‌ها، اسباب بازی پرنده، بند بازی و هر وسیله بازی که برای پرنده گذاشتید را از قفس بیرون آورده و با مایع ظرف شویی و آب شست و شو دهید و خشک کنید.
   ۳٫ کف پوش قفس پرنده را به صورت روزانه تمیز کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *