اسب سدل برد آمریکایی

اسب سدل برد آمریکایی

اسب سدل برد آمریکایی در کنتاکی آمریکا در قرن نوزدهم توسط صاحبان مزارع پرورش اسب توسعه داده شد. این کار به منظور اسب سواری راحت، برازنده و ارائه نژادی زیبا و برتر برای نگاه کردن انجام گرفت.

ریشه این نژاد از اسب به واردات آمبلر قدیمی انگلیسی، ‏از بریتانیا و اسب اصیل انگلیسی باز می‌گردد.

این اسب توسط پیشگامان به دنیای جدید برده شد. در منطقه خلیج ناراگانست به یک اسب کمی بزرگ‌تر و اصلاح‌شده با پرورش انتخابی تبدیل شد و به نام ناراگانست پیسر شناخته شد.

بعدها بعد از اینکه نژاد اسب اصیل راه خود را به سمت استعمارگران آمریکا پیدا کرد. ناراگانست را با تروبرد ادغام و اصلاح نژاد و سدل برد را تولید کردند، که در آن زمان به عنوان اسب سدل آمریکایی شناخته می‌شد.

نام آن بعدا به کنتاکی سدلر تغییر یافت، و سپس با تشکیل انجمن اسب سدل برد آمریکا در سال ۱۸۹۱ اولین مرکز ثبت نژاد اسب در آمریکا به افتخار جایگاه نژاد ملی‌اش به سدل برد آمریکا تغییر نام داد. ​

سدل برد یک نژاد واقعی آمریکایی است و اولین بار در دهه ۱۷۰۰ ایجاد شد .در طول جنگ داخلی، سدل بردها برای بسیاری از ژنرال‌ها از جمله اولیس اس انتخاب شدند. ​

خدمت سدل برد به عنوان یک اسب نظامی!

اما خدمت به عنوان یک اسب نظامی که تنها خواسته از نژاد سدل برد بود. بسیار دور از ویژگی‌های خاص و اصیل و توانایی‌های بسیار زیاد این اسب بود.

این نژاد در طول دهه ۱۸۰۰ در مزارع کار می‌کرد. در نهایت پرورش دهندگان شروع به پیوند دادن اسب‌ها با مورگان و نژاد  اصیل کردند، که اصلاحاتی را به نژاد اضافه کرد.

اسب نژاد سدل برد آمریکایی از اصلیت اصیل خود، یورتمه رفتن را به ارث برده‌ است. همچنین شیوه راه رفتنی که برای  این نژاد  بسیار بهبود یافته‌ شده است.

با توجه به اصل و نسب آمبلر خود، توانایی باستانی خود را برای “حرف زدن” حفظ کرده‌است. آن را به دو یورغه اضافی، “گپ آهسته” (‏Slow Gait)‏ و “راک” (‏Rack)‏ تبدیل کرده‌است.

هر دوی آن‌ها گیج و مبهوت هستند. هر بار با یک پا بر روی زمین و با ریتم چهار ضرب حرکت می‌کنند. گل کند آهسته نیست اما با سرعت حدود ۲۰ تا ۲۵ مایل بر ساعت حرکت می‌کند.

بیشتر اسب‌های سدل یک پیاده ‌روی عالی با سرعت ۶ تا ۸ مایل بر ساعت را به ارث برده‌اند.

به خاطر محبوبیت این نژاد به عنوان اسب نمایشی، ده‌ها اسب و ده‌ها سگ سدل برد معروف و قهرمان آمریکایی وجود دارد.​

رنگ اسب سدل برد آمریکایی

اسب‌های سدل برد آمریکایی عمدتا به رنگ شاه‌ بلوط هستند اما در رنگ‌های قهوه‌ای، سیاه، قرمز، قهوه‌ای مایل به قرمز، قهوه‌ای روشن، پینتو و خاکستری نیز وجود دارند.

اسب‌های سدل برد آمریکایی بیشتر رنگ‌هایی  با نشانه‌های سفید دارند و تحت زین‌های صاف به عنوان اسب‌های سه یا پنج پر نشان‌داده شده‌اند.

سه شیوه حرکتی در این نژاد راه رفتن و یورتمه رفتن و یورغه رفتن است. اسب پنج یورغه این سه یورغه به علاوه رک و یک یورغه راه رفتن آهسته را دارد، که معمولا سرعت گام زدن است.

سدل بردهای آمریکایی به عنوان اسب‌های لذت بخش برای سواری هستند. آن‌ها به عنوان اسب‌های رانندگی و اغلب به عنوان شکارچیان و اسب های شکاری استفاده می‌شوند​.

ویژگی‌های اسب نژاد سدل برد آمریکایی

اسب‌های سدل برد آمریکایی در ارتفاع قد ایستاده ( ۱۵تا ۱۶.۲ دست) قرار دارد. این نژاد دارای سر ظریف و باریک با چشمان درشت و صادق، گردن بلند و صاف، شانه‌های ورزشی با شیب تند، بشکه عمیق، پاهای عقبی قوی با سطح پا، پاهای ظریف و بلند است.

دنب و گردن بالا هستند و به طور طبیعی در حال خم شدن هستند. سدل برد آمریکایی یک حرکت گام بالا با کفش‌های فنری قوی دارد. ​

اسب سدل برد آمریکایی بسیار هوشیار، باهوش، مشتاق و نجیب است. با صاحب و سوار خود ارتباط خوبی به هنگام سواری پیدا می‌کند.

گاهی اوقات نیز می‌تواند آتشین، تند خو نیز باشد. ​در مجموع ما آن‌ها را اسب‌هایی با خلق و خوی ارام می شناسیم که به همین دلیل برای سواری بسیار لذت بخش هستند.

ویژگی‌های ظاهری و فیزیکی اسب نژاد سدل برد آمریکایی

میانگین قد و وزن برای این نژاد حدود ۱۵۲ تا ۱۶۳ سانتی متر ‏و حدود ۴۵۰ تا ۵۴۰ کیلوگرم وزن است.

اسب سدل برد آمریکایی با یک پشت کوتاه و قوی مشخص می‌شود. ویژگی و مشخصه ای که در بیشتر نژادهای سبک، ضربان‌ دار وجود  دارد.

گردن بلند و باریک و خمیده است. که به نرمی در یک شانه به شکلی خوب و متعادل قرار گرفته است . کروپ دراز و تقریبا صاف است.  

سدل برد یک نژاد سبک مناسب سواری یا رانندگی است. اسب‌های نر ( نریان) بدن بزرگ ‌تر و ماهیچه‌های بیشتری نسبت به مادیان ها دارند. همچنین وزن بیشتری را نسبت به مادیان‌ها حمل می‌کنند که معمولا  از نریان ها کوچک‌تر هستند. ​

ویژگی‌های ظاهری و فیزیکی اسب نژاد سدل برد آمریکایی
ویژگی‌های ظاهری و فیزیکی اسب نژاد سدل برد آمریکایی

مصارف اسب‌های سدل برد آمریکایی

اسب نژاد سدل برد آمریکایی در ایالات ‌متحده آمریکا بیشتر به عنوان یک اسب نمایشی استفاده می‌شود. در آن سبک ازخود حرکات  نمایشی و سرگرمی مثل بازی و پرش با حلقه و … ارائه می کند.

آمریکایی‌ها از سدل برد برای رشته های دیگر مربوط به اسب و ورزش‌های سواری استفاده می کنند.

از قبیل حرکات نمایشی با اسب، پرش، سوارکاری با اسب و … نیز استفاده می کنند. در واقع می‌توان گفت که از اسب‌های سدل برد می‌توان برای هر رشته‌ای استفاده کرد.

اسب سدل برد آمریکایی، نژاد اسب سواری با یورغه سواری آسان و قدرتی و سبک عالی است. در واقع این نمایش رایج اسب‌ سواری در ایالات ‌متحده است. ​

اسب‌های اصیل، مورگان، استندرد برد، عربی، پیسر، و اسب‌های سواری آسان با سابقه ترکیبی ویژگی‌های مختلفی را برای این نژاد آمریکایی فراهم کردند.

تصمیم گیری و انتخاب برای راه رفتنی آسان، سبک و زیبا همراه با پرورش لاین، به شکل دادن آن‌ها به یک نژاد کمک کرده است.

اسب‌های ساخت آمریکا!

سدل برد عموما به عنوان “اسب ساخت آمریکا” شناخته می‌شود، که از کنتاکی منشا گرفت. امروزه یک نژاد بسیار محبوب باقی مانده‌است.

سدل بردها که به خاطر خلق و خوی آرام و دوستانه شان و گردن تراشیده‌شده و شیب‌دارشان مشهور هستند. این نژاد اسب‌ها هم برای سواری و هم برای رانندگی محبوب هستند. از آن‌ها به عنوان اسب‌های لذت بخش و هم رقابتی عمل می‌کنند.

در واقع این گونه از اسب‌ها به خاطر سبک انیمیشنی و حرکت با گام بلند، تماشای لذت بخش و هیجان انگیزی دارند. ​

سدل برد یک نژاد بسیار متنوع است. شما آن را امروز در همه جا از حلقه های نمایش سیرک گرفته  تا پیست‌های سواری و مسابقات و همچنین کمک در زمینهای کشاورزی پیدا خواهید کرد.

این اسب‌ها برای تماشا بسیار زیبا هستند. بنابراین در کلاس‌های زین دار نسبت به دیگر نژادها برتری دارند، اما همچنین برای کلاس‌های هانت سواری و حتی رقابت‌های سه‌روزه سواری بسیار محبوب هستند. ​

این گونه همچنین یک عملکرد زیبا در مهار کردن و رانندگی با درشکه دارند. اسب‌های مهار خوب با یک گاری چهار چرخه نشان‌داده شده‌اند. سدل بردها نیز برای رانندگی تفریحی و رانندگی ترکیبی مورد استفاده قرار می‌گیرند. ​

ویژگی‌های منحصر به فرد

اسب نژاد سدل برد آمریکایی می‌تواند سه یورغه یا پنج یورغه باشد. سه اسب gaited که حرکت نمایشی را انجام می‌دهند، یورتمه کنان و چهار نعل حرکت می‌کنند. هر دو زانو می‌زنند و قیافه نمایشی به خود می‌گیرند. پنج اسب با یورغه این سه حرکت را انجام می‌دهند. ​

علاوه بر یک حرکت آهسته و یک قفسه. راه رفتن آهسته و رک هر دو یورغه‌های چهار ضرب هستند که قدرت و ظرافت اسب را نشان می‌دهند در حالی که برای سواری راحت هستند. ​

ویژگی‌های منحصر به فرد
ویژگی‌های منحصر به فرد

تغذیه سدل بردها

هر نژاد از اسب به تنهایی نیازهای غذایی خاص خود را خواهد داشت. به طور کلی، سدل بردها در رژیم غذایی علف، یونجه و کنسانتره غذایی خوب عمل می‌کنند.

برخی از این  نمایشگردان ها و صاحبان اسبها ممکن است از افزایش مصرف غلات، یا مصرف یک دانه طراحی‌ شده برای تامین انرژی مورد نیاز برای عملکرد بالای آن‌ها در حلقه نمایش، استفاده کنند. ​

در رابطه با تغذیه اسب پیشنهاد می‌کنیم خواندن مطلب زیر را از دست ندهید:

تغذیه اسب

مشکلات بهداشتی اسب‌های سدل برد آمریکایی

سدل بردها به خاطر خلق و خوی آرام و دوستانه خود مشهور هستند. همین ویژگی آموزش آن‌ها را آسان می‌کند. با این حال این گونه مستعد برخی مشکلات سلامتی نیز است. ​

لامسه سفت و محکم: دیدن حرکات نمایشی این نژاد زیبا بسیار لذت بخش است. همین حرکات نیز می‌تواند منجر به اختلالاتی از قبیل لنگش پاهای عقبی و نیز اختلالاتی چون خفه شدن، از بین رفتن هوشیاری و لنگش شود. ​

رینگبون و Sidebone: این شرایط گاهی اوقات در سم جلویی سدل برد رخ می‌دهند. رسوب اضافی کلسیم ممکن است به دلیل ضربه مغزی در حالتی شدید و شرایط بد نگهداری و همچنین تغذیه نامناسب به وجود آید. در این صورت باعث به وجود امدن درد و لنگش در اسب سدل برد می‌شود . ​

شرایط نظافت

در واقع در این نژاد از اسب نیز همانند دیگر نژادهای اسب شرایط نگهداری و نظافت عمومی بایستی رعایت شود. مهم این است که نظافت به صورت منظم و مرتب و دوره‌ای انجام شود.

گاهی اوقات نیز بیشتر سدل بردها رشد زیادی در یال‌ها، سم‌ها و دم دارند. اگر چه این نژاد از اسب‌ها برای نگاه کردن زیبا هستند؛ اما به مراقبت دقیق و مرتب و منظم  برای سالم نگه داشتن آن‌ها نیاز دارند.

مسواک زدن منظم و آماده‌سازی یال با یک نرم‌کننده اسپری می‌تواند به جلوگیری از گره‌ها و پیچاندن یال و آزاد نگاه داشتن یال کمک کند. ​

درست کردن و نگه داشتن دم می‌تواند چالش برانگیزتر باشد. به خصوص چون برخی از اسب‌ها دم خود را به قدری بلند می‌کنند که روی زمین کشیده می‌شوند.

برخی از صاحبین  اسب‌ها دم اسب خود را به طور مرتب می‌بافند. گاهی آن را به صورت جمع می‌بندند تا از کثیفی و گل دور بماند.

به خاطر داشته باشید که هر دوی این گزینه‌ها باید به طور منظم برداشته شوند. چرا که  می‌توانند به  مو و استخوان دم ضربه بزنند. گرفتن دم با دست و استفاده از نرم‌کننده فراوان می‌تواند به حفظ وضعیت و سلامت آن کمک کند.

آیا این نژاد برای شما مناسب است؟

اسب نژاد سدل برد آمریکایی یک نژاد چند منظوره است. خلق و خوی آرام و طبیعت دوستانه آن را به یک اسب ایده‌آل برای بسیاری از سوارکاران مختلف تبدیل کرده‌است.

اسب‌های سدل برد می‌توانند اسب مدرسه موفقی باشند، یا می‌توانند اسب‌های نمایشی بسیار پر زرق و برق باشند. آن‌ها باهوش و سریع و مناسب  برای یادگیری هستند.

بنابراین چه شما به دنبال یک اسب برای سواری باشید و چه یک اسب برای رانندگی، سدل برد آمریکایی ممکن است نژاد مناسبی برای شما باشد. ​

خرید سدل برد آمریکایی!

از آنجا که این نژاد بسیار محبوب است، پیدا کردن سدل برد در ایالات ‌متحده نسبتا آسان است. اگر قصد دارید یک اسب را از یک انبار فروش یا یک فروشنده خصوصی بخرید. بدانید که اسب‌های مختلف برچسب قیمت بسیار متفاوتی دارند.

پیدا کردن یک اسب سالم، مهربان و توانا با قیمت کم‌تر از ۱۰۰۰۰ دلار ممکن است. در حالی که قیمت اسب‌های با نژادهای خونی عالی ممکن است ۱۰۰ هزار دلار باشد.

شما باید به دقت ویژگی‌هایی که در اسب جدید خود می‌خواهید را در نظر بگیرید. مانند سن، آموزش، و تجربه حلقه را نشان دهید تا نوع بودجه‌ای که نیاز دارید را مشخص کنید. ​

جایگزین دیگر برای خرید ونگهداری سدل برد از طریق سازمان‌های حمایتی اسب است. این اسب‌ها را در مواقع ضروری برای نجات و نگهداری می آورند و آن‌ها را به افرادی که برای تحت پوشش قرار دادن و نگهداری و مراقبت از اسب داوطلب می شوند می سپارند.

هنگام دریافت اسب نیز بایستی سوالات زیادی در مورد تاریخچه اسب، خلق و خوی، آموزش، و شایستگی عمومی برای نیازهای خود بپرسید.

همچنین باید توافقنامه فرزند خواندگی را به طور کامل مطالعه کنید تا متوجه شوید حقوق شما با اسب چه خواهد بود.

برخی از نجات دهندگان و انجمن های حمایتی اسب  از شما می‌خواهند که اگر نیاز دارید که اسب را در یک دوره زمانی مشخص به خانه بازگردانید، آن را به سازمان های نگهداری از اسب ها و اصلاح نژاد برگردانید. ​

خرید سدل برد آمریکایی!
خرید سدل برد آمریکایی!

نکته مهم

مهم نیست که شما سدل برد جدید خود را از کجا پیدا می‌کنید، قبل از آوردن اسب به خانه، یک دامپزشک برای ارزیابی سلامت آن در نظر بگیرید.

یک دامپزشک ممکن است قادر به تشخیص مشکلات بالقوه ای باشد که شما قادر به شناسایی و تشخیص آن نباشید، بنابراین وقتی تصمیم می‌گیرید اسب را انتخاب کنید یا بخرید، کاملا از سلامتی و محدودیت‌های آن آگاه هستید.

سخن پایانی

به پایان مقاله اسب سدل برد آمریکایی رسیدیم، امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

جهت خرید و فروش حیوانات خود نظیر اسب می‌توانید به سایت یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه نمایید.

منابع:

equine-world.co.uk

americansaddlebredsporthorse.net

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *