اصول نگهداری از کره اسب

اصول نگهداری از کره‌ اسب

برنامه‌ریزی دقیق و شیوه‌های خوب مدیریت در یک برنامه پرورش اسب اغلب منجر به یک پوسته سالم می‌شود. ارائه مراقبت و توجه مناسب بلافاصله پس از به وجود آمدن کره اسب و همچنین در روزهای اولیه زندگی او بسیار مهم است. مقاله اصول نگهداری کره اسب به بحث در مورد شیوه‌های مدیریت کره اسب‌های تازه متولدشده و نوزادان می‌پردازد.

اسب تازه متولدشده یکی از پیش‌بینی‌ترین و مهیج‌ترین اتفاقات در صنعت اسب است. در حقیقت، کل صنعت حول این رویداد واحد می‌چرخد. نسل بعدی قهرمانان میدان مسابقات و نسل آینده هر نژاد در هر بهار متولد می‌شوند.

پرورش‌دهنده، زمان، پول و تلاش زیادی را برای هر کره‌ اسب سرمایه‌گذاری می‌کند. دوره بارداری طولانی ۳۳۵ – ۳۴۰ روزه تا حد زیادی اشتیاق به داشتن کره اسبی جدید می‌افزاید.

برای اطمینان از رشد و پیشرفت مناسب و رسیدن به پتانسیل‌های ژنتیکی و اقتصادی خود، باید از اسب‌های تازه متولدشده مراقبت‌های صحیح صورت گیرد.

آماده‌سازی قبل از زایمان

مادیان باردار باید ۳۰ روز قبل از زایمان کردن، واکسینه شود و همچنین در محیطی که می‌تواند زایمان کند، قرار گیرد. ازآنجایی‌که اسب‌ها بدون هیچ‌گونه مصونیتی متولد می‌شوند، هر دو روش به محافظت از کره تازه متولدشده در برابر بیماری‌ها کمک می‌کنند. آن‌ها از آنتی‌بادی‌های موجود در آغوز، اولین شیر، ایمنی به دست می‌آورند. عدم دریافت این آنتی‌بادی‌ها خطر ابتلا به بیماری و احتمالاً مرگ را افزایش می‌دهد.

بیماری‌های معمولی که مادیان‌های باردار در آستانه زایمان در مقابل آن‌ها واکسن می‌شوند عبارت‌اند از: کزاز، آنسفالومیلییت اسب (اسب) و غربی، آنفلوانزا و ویروس نیل غربی.

دامپزشک شما حتماً به تزریق واکسن توصیه می‌کند. همچنین مهم است که قبل از زایمان، همه اطراف به‌خوبی ضدعفونی شود.
تا این قسمت از مقاله اصول نگهداری کره‌ اسب دانستیم که قبل از زایمان حتماً باید به مادیان واکسن زده شود.

واکسینه کردن
واکسینه کردن اسب

مراقبت از کره اسب تازه متولدشده

توصیه می‌شود برای ۱۰ تا ۲۰ دقیقه پس از تولد، مادیان و کره اسب بی‌سروصدا دراز بکشند. همچنین مهم است که اجازه دهید مادیان از خواب برخیزد و بند ناف از او جدا می‌شود که بخشی از فرآیند شناسایی پوستی است.

بسیار مهم است که کره اسب‌ها پس از تولد نفس بکشند. در صورت لزوم، آمنیون (بافت شفاف) را از روی سر کره اسب جدا کنید. با فشار دادن انگشت شست و انگشت خود در قسمت بالای بینی به سمت پوزه، مانند فشار دادن لوله خمیردندان، هرگونه مخاط را از بینی آن پاک‌کنید. دهان کره اسب را برای مواد خارجی که می‌توانند آن را خفه کنند، بررسی کنید. اگر کره اسب نفس نمی‌کشد، سوراخ بینی آن را با یک‌تکه نی قلاب کنید، به دهان کره اسب بزنید یا بدن آن را با شدت مالش دهید.

بند ناف

به‌طورمعمول، از اصول نگهداری کره‌ اسب داشتن اطلاعاتی درباره بند ناف است. بند ناف هنگامی‌که مادیان یا کره اسب بلند می‌شوند و به دور خود حرکت می‌کنند، می‌شکنند. اگرنه، آن را قطع نکنید. ازآنجاکه تقریباً ۲۵ درصد از حجم خون نرمال این بند ممکن است در زمان زایمان در جفت در گردش باشد، بند ناف باید به‌اندازه کافی طولانی باقی بماند تا اجازه ورود این خون به داخل کره اسب فراهم شود. قطع بند ناف باعث خونریزی بیشتر آن می‌شود.

در بیشتر موارد، بند ناف به‌طور خودبه‌خود در محل مناسب (تقریباً ۱ تا ۳ اینچ طول) پاره می‌شود و بدون خونریزی همان‌طور که مادیان ابتدا ایستاده است. کوتاه شدن بند ناف در حدود ۲ اینچی از شکم کره اسب وجود دارد. این ناحیه را روی انگشتان اول و دوم خود قرار دهید و سپس با انگشت شست خود را فشار دهید تا بند ناف قطع شود. در مقابل شکم کره اسب ، آن را نکشید.

بیماری‌های پوستی کره اسب

سختی سمی، یک بیماری پوستی شایع است که در اثر تهاجم باکتریایی ایجاد می‌شود. با استفاده از Novalsen (chloriohexidine) یک قسمت را با چهار قسمت آب مخلوط‌کنید. این ثابت‌شده است که بهتر از آن، ید ۷ درصد قوی است. در صورت استفاده از ید، از محلول ۲ درصد استفاده کنید و آن را دو تا سه بار در روز اول در فواصل شش تا هشت ساعت بمالید. برای کاهش آلودگی باکتری‌ها، توصیه می‌شود هنگام درمان لاله‌های کف دست، از دستکش معاینه استفاده کنید.

در هوای سرد یا مرطوب، کره اسب را کاملاً خشک‌کنید. با یک حوله قدیمی یا پارچه‌ای تمیز، به‌آرامی آن را مالش دهید. لامپ‌های حرارتی درصورتی‌که دور از دسترس مادیان باشند، قابل‌استفاده هستند.

اگر مادیان قبل از زایمان کردن، واکسینه نشده بود، آنزیم کزاز تزریق کنید. بعضی از دامپزشکان این عمل را حتی اگر مادیان واکسینه شده باشند توصیه می‌کنند.

برای به دست آوردن آغوز کافی، باید ظرف دو تا سه ساعت بعد از تولد، پرستاری شروع شود. مولکول‌های بزرگ ایمونوگلوبولین موجود در آغوز که دارای آنتی‌بادی هستند، تنها در ۱۲ ساعت اول پس از تولد قابل‌جذب هستند.

اصول نگهداری از کره اسب
اصول نگهداری از کره اسب

آغوز

آغوز یا شیر اول خواص بسیاری دارد که ازجمله اصول نگهداری کره‌ اسب این است که بدانیم شیر آغوز برای این کره اسب تازه متولدشده بسیار مفید است. این ماده غذایی دارای مقدار زیادی مواد مغذی است، دارای خاصیت ملین و مهم‌تر از همه، ازنظر آنتی‌بادی‌ها و سایر فاکتورهای مهم در ایجاد ایمنی کره اسب، بسیار زیاد است. برخلاف نوزاد متولدشده که با انتقال آنتی‌بادی از طریق جفت در حین بارداری، بیشترین ایمنی منفعل خود را دریافت کرده است، کره تازه متولدشده، در کمبود آنتی‌بادی متولدشده و فاقد ایمنی کافی است؛ بنابراین، کره اسب قبل از به دست آوردن آغوز نسبتاً ناتوان از مقابله با بیماری است.

کره اسب تازه متولدشده که مقادیر کافی آغوز را دریافت و جذب کرده است به دلیل این مصونیت منفعلانه کلسترول قادر به مقابله با بیماری است. تا زمانی که نتواند ایمنی فعال خود را ایجاد کند، با تولید آنتی‌بادی در بدن کره اسب، از آن محافظت می‌کند. روند ایمنی فعال به‌زودی پس از تولد آغاز می‌شود، به‌طورمعمول تا چهار ماه به ظرفیت کامل بزرگ‌سالان می‌رسد.

حقایق جذاب درمورد آغوز

آغوز سرشار از مواد مغذی است، دارای خاصیت ملین و از همه مهم‌تر، ازنظر آنتی‌بادی‌ها و سایر فاکتورهای مهم در ایجاد ایمنی کره اسب تازه متولدشده بسیار زیاد است.

حقایق مهم دیگری در مورد آغوز وجود دارد که می‌تواند در مدیریت تولید و پرورش کره اسب کمک کند. اول، شکل‌گیری آغوز در طی چند هفته آخر بارداری با محتویات آنتی‌بادی معمولاً در بدو تولد بالاتر می‌رود. دوم، توانایی روده کره اسب در جذب آغوز در بدو تولد بیشترین فعالیت را دارد و طی ۲۴ ساعت آینده به‌طور پیوسته کاهش می‌یابد. درواقع، ترشح آغوز و جذب آن بعد از ۱۲ ساعت حداقل است. بسته شدن روده با جذب پروتئین تحریک می‌شود. بنابراین، اگر یک کره اسب پرستاری نشود، شیر قبل از آغوز نباید داده شود، یا جذب آغوز به خطر می‌افتد.

پرستاری از کره اسب

کره‌های ضعیف ممکن است به پرستار احتیاج داشته باشند. هرگز سر را به سمت پستان مادیان قرار ندهید، زیرا کره‌ها نمی‌توانند در این موقعیت پرستاری شوند. به‌آرامی دم را نگه‌داشته و مالش دهید که آن را به تحرک و تلاش برای شیر خوردن تشویق کرده باشید.

اگر قراردادن آغوز روی بینی و لب‌های کره اسب کارایی ندارد، آغوز، کره بادام‌زمینی یا شربت ذرت را روی انگشت مادیان قرار دهید. انگشت را دردهان کره اسب قرار دهید، سپس آن را به سمت پستان مادیان هدایت کنید. در اکثر موارد نیازی به کمک در پرستاری نیست.

اگر کره اسب ظرف دو تا سه ساعت اول پرستاری نشود، باید با استفاده از شیشه شیر، شیر را به کره اسب بدهید. می‌توانید بطری شیر را زیر بغل خود نگه‌دارید و پشت خود را به سمت کره اسب قرار دهید. کره اسب را تشویق کنید که زیر بازو خم شود و این رفتار پستاندار را با بطری پاداش می‌دهد.
در ادامه مقاله اصول نگهداری کره‌ اسب موضوع مهمی بررسی خواهد شد که در کره اسب های بسیاری مشاهده می‌شود.

پرستاری کردن
مراقبت کردن از کره اسب

یبوست در کره اسب

بسیاری از کره اسب‌ها دچار یبوست می‌شوند زیرا مواد مدفوع (مکونیم) در دوران حاملگی در روده آن‌ها جمع می‌شود. مکونیم قهوه‌ای تیره تا سیاه و قوام مانند است. اگر سخت و مانند گلوله باشد، ممکن است باعث مشکل در دفع مکونیم توسط کره اسب شود. ظاهر مدفوع شیر دارای رنگی مایل به زرد و خمیری شکل است و نشان می‌دهد که مکونیم به انتها رسیده است.

کره‌اسب‌هایی که برای دفع دچار مشکل می‌شوند، نیاز به ورم دارند. ورم انسولین فسفات ۴ اونس انسانی را می‌توان به کره اسب‌ها داد. نوک آن را به‌خوبی چرب کنید، آن را به‌آرامی وارد کنید و به‌آرامی بطری حاوی تنقیه را فشار دهید. این ساده‌ترین روش برای دادن ورم به یک کره اسب است. از ویتامین حاوی روغن معدنی استفاده نکنید. اگر دامپزشک شما بعداً نیاز به درمان کره اسب با ورم روغن معدنی داشته باشد، دشوار است که بگویید آیا به‌درستی کارکرده است یا خیر. بهتر است بعد از پرستاران کره اسب، ورم ایجاد شود.

همچنین توجه داشته باشید که کره اسب به‌طور طبیعی ادرار می‌کند. فشار ادرار و یا دریبل ادرار از ناف یا مجرای ادرار می‌تواند مثانه و پارگی آن را نشان دهد. شکم با پارگی مثانه منحرف می‌شود. این اتفاق بیشتر در کره اسب های نر رخ می‌دهد.

غشاهای مخاطی لثه، سوراخ بینی و یا زیر پلک‌ها باید صورتی باشند. هنگامی‌که لثه‌ها فشرده می‌شوند، زمان پر شدن مویرگ باید در فواصل سالم دو ثانیه یا کمتر باشد.

عدم انتقال منفعل

انتقال آنتی‌بادی‌ها از جفت در دوران بارداری وجود ندارد، بنابراین کره اسب‌ها بدون هیچ‌گونه مصونیتی متولد می‌شوند. کره‌اسب تازه متولدشده ایمنی اولیه خود را از ایمونوگلوبولین‌ها (در درجه اول ایمونوگلوبولینigG) در آغوز می‌گیرد. این امر در اصول نگهداری کره اسب به‌عنوان انتقال منفعل مصونیت شناخته می‌شود. هنگامی‌که این اتفاق نمی‌افتد یا بی‌اثر است، شکست انتقال منفعل یا FPT وجود دارد. حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد از کره‌اسب‌ها دارای FPT هستند.

شیر از اصول اصلی نگهداری کره اسب

این امر هنگامی اتفاق می‌افتد که از مادیان بیش از ۲۴ ساعت قبل از زایمان کردن، شیر (درواقع آغوز) نشت کنند. برخی از مادیان‌های دوشیزه و آن‌هایی که در مراتع از علف آلوده به آندوفیت و یا یونجه آلوده به فیشو قبل از زایمان، تغذیه کرده‌اند، قبل از زایمان کردن، ممکن است آگالاژیک باشند، یا شیر نداشته باشند. بعضی دیگر مادیان‌ها ممکن است شیر کمی تولید کنند. برخی از مادیان‌ها دارای سطح آغوزی کم و یا باکیفیت پایین ازنظر مواد معدنی هستند. کره اسب‌هایی که مادرشان شیر آغوز کمی دارند یا اصلاً شیر آغوز ندارند، در معرض خطر بیماری هستند.

دو تا چهار ماه طول می‌کشد تا سیستم ایمنی بدن یک عامل عملکردی داشته باشد و سطح قابل‌توجهی از آنتی‌بادی‌ها را برای محافظت از آن در برابر بیماری‌ها تولید کند.

اصول نگهداری از کره اسب
اصول نگهداری از کره اسب

پرورش‌دهندگان می‌توانند مادیان‌های شیرده خوبی را که دارای آغوز باکیفیت بالا هستند را بدوشند و شیر آغوز را در کیسه‌های پلاستیکی در بسته با ۶ اونس یخ قرار دهند. هنگام استفاده، آغوز باید در دمای اتاق ذوب شود. آغوز منجمد را در ماکروویو یا آب گرم قرار ندهید.

روز اول بعد از زایمان

در صورت طبیعی بودن زایمان، لازم نیست که دامپزشک شما تا صبح روز بعد از انجام زایمان مادیان و کره‌اسب را بررسی کند. بااین‌حال، شما باید جفت را در یک ظرف یا کیسه‌زباله پلاستیکی قرارداده و آن را در جای خنک نگهداری کنید. دامپزشک شما نیاز به معاینه جفت دارد تا مطمئن شود که همه جفت آمده باشد. جفت باید فقط یک سوراخ داشته باشد که کره اسب از آن پدید آمده باشد. هنگامی‌که آب در این سوراخ ریخته می‌شود، از جفت نباید آب نشت کند. یک قطعه کوچک از جفت باقی‌مانده در مادیان می‌تواند باعث لامینیت شود.

نی گندم بستر ترجیحی برای زایمان کردن است. به کره اسب یا جفت نمی‌چسبد. همچنین منجر به ایجاد جفت تمیز برای معاینه دامپزشک شما می‌شود.

به‌طورمعمول، جفت ظرف سه ساعت پس از تولد بیرون می‌آید. جفت را نکشید. اگر بتوانید جفت را از طریق خود پیچیده و آن را با بند ناف ببندید، ممکن است به خروج آن کمک کند. اگر در سه ساعت خارج نشود باید به دامپزشک شما اطلاع داده شود. این یک فوریت پزشکی است.
در ادامه مقاله اصول نگهداری کره‌ اسب به میزان آمونیاک در اسطبل می‌پردازیم که ممکن از باعث مشکلات تنفسی در کره اسب شود.

آمونیاک در اسطبل

حدود ۱۵ درصد از کل کره اسب‌ها قبل از ۱ سالگی دارای یک بیماری تنفسی شدید هستند. سطح بالای آمونیاک باعث ایجاد مشکلات تنفسی در آن‌ها می‌شود. پروتئین دفع شده در ادرار دفع شده به اوره تبدیل‌شده و باعث بالا رفتن آمونیاک محیط می‌شود. یکی از راه‌های کاهش مشکلات تنفسی کره اسب‌ها، کاهش سطح آمونیاک در اسطبل‌ها است.

حذف و جایگزینی بسترهای آلوده به این مشکل کمک می‌کند. انبارهای گرم، اغلب داری بوی آمونیاک قوی هستند.
بخش عمده‌ای از آمونیاک موجود در اسطبل در نزدیکی مادیان است، جایی که کره‌های جوان زمان زیادی را سپری می‌کنند. کره‌های جوان دارای سیستم تنفسی نابالغ هستند و آن‌ها را برای مشکلات تنفسی مستعدتر می‌کند
سطح آمونیاک به‌اندازه ۴۰۰ قسمت در میلیون یا ppm در اسطبل کره اسب اندازه‌گیری شد؛ که بالاتر از میزان استاندارد است.
در یک مطالعه ذکرشده است که سطح آمونیاک بدون توجه به استفاده از کاه، خاک‌اره، ماسه و یا کاغذ خردشده یکسان است.

اصول نگهداری از کره اسب
اصول نگهداری از کره اسب

راهکارهای کاهش آمونیاک

آب پاشیدن ۱-۲ پوند آهک هیدراته در کف غرفه پس از تمیز کردن و قبل از بستر مجدد باعث کاهش آمونیاک می‌شود. آمونیاکی تا ۴۸ – ۷۲ ساعت پس از اعمال آهک هیدراته بر روی نی و تا ۷۲ ساعت با خاک‌ اره تشخیص داده نشده است.

یک محصول تجاری همچنین از میزان آمونیاک قابل‌ ردیابی در ۴۸ یا ۷۲ ساعت با نی یا خاک ‌اره جلوگیری می‌کند. نی تخت خواب ترجیحی به هنگام زایمان است. پس‌ازآن، مادیان و کره اسب را می‌توان روی خاک‌اره یا سایر مواد مناسب قرار داد.

مقدار زیادی پروتئین را به کره‌های تازه به دنیا آمده ندهید. تغذیه آن‌ها باید شامل ۱۴ تا ۱۶ درصد یونجه باشد.
با از بین بردن ضایعات و بسترهای آلوده روزانه، با استفاده از آهک هیدراته یا یک محصول تجاری با بستر تازه تمیز و تغذیه مقادیر مناسب پروتئین، باید سطح آمونیاک موجود در اسطبلی که کره اسب در آن بسر می‌برد را کاهش داد.

کنترل بیماری

یک سری از واکسن‌ها برای محافظت از کره اسب ها نیاز است. واکسن‌ها معمولاً در صورت کاهش آنتی‌بادی‌های دریافت شده از آغوز انجام می‌شوند، زیرا آنتی‌بادی‌های آغوز ممکن است در توانایی کره برای ایجاد ایمنی طولانی‌مدت تداخل داشته باشند. برای کره اسب ها باید برنامه واکسیناسیون را از سه‌ماهگی شروع کنید. واکسیناسیون دوم (تقویت‌کننده) یک ماه بعد برای ایجاد ایمنی کافی لازم است.

کره‌های تنسی باید به‌طور مرتب برای کزاز، آنسفالومیلیتیت شرقی و غربی (EEE، WEE)، آنفلوانزای اسب و رینو پنومونیت واکسینه شوند. واکسیناسیون در برابر خفه‌ها، تب اسب Potomac، هاری و بیماری‌های دیگر ممکن است تحت شرایط خاصی ضروری باشد.

برنامه واکسیناسیون

در زیر یک برنامه واکسیناسیون برای کره‌ها وجود دارد:

  • تولد: اگر مادیان یک ماه قبل از زایمان واکسینه شده و کره اسب آغوز کافی دریافت کرده است، واکسیناسیون لازم نیست. در غیر این صورت، آنتی‌بادی کزاز باید هنگام تولد تجویز شود.
  • ماه سوم: Tetanus، EEE و WEE، آنفلوانزا و رینو پنومونیت
  • ماه چهارم: Tetanus، EEE و WEE، آنفلوانزا و رینو پنومونیت

واکسن یادآور سالانه برای همه واکسن‌های فوق‌الذکر موردنیاز است. بااین‌حال، اسب‌هایی که واکسن آنفولانزا و رینو پنومونیت (فرم تنفسی) دریافت می‌کنند باید هر ۶۰-۹۰ روز دوباره واکسینه شوند. مصونیت از این بیماری‌ها کوتاه‌مدت است و واکسیناسیون مجدد لازم است. اگر زمستان به‌اندازه کافی ملایم باشد که پشه‌ها دیده می‌شوند، EEE و WEE نیز باید در اواخر پاییز یا اوایل زمستان تکرار شوند. برای هر بیماری لازم نیست واکسینه شود. برنامه‌های واکسیناسیون باید متناسب با مزرعه و موقعیت خاص انجام شود. دامپزشک باید برنامه واکسیناسیون خاصی برای هر اسب تنظیم کند.

اصول نگهداری از کره اسب
اصول نگهداری از کره اسب

کنترل انگل داخلی

علاوه بر اقدامات پیشگیری و کنترل، بخش مهمی از برنامه بهداشتی کره‌ها و ازجمله اصول نگهداری کره اسب داروهایی است که برای کنترل کرم‌ها به کار می‌روند و می‌توانند با لوله به‌طور مستقیم در معده تجویز شوند، یا در ترکیب با جیره‌ها تغذیه شوند و یا داخل دهان به شکل خمیر قرار داده شوند. در دسترس بودن و مقرون‌به‌صرفه بودن ریز گردهای رب، آن‌ها را به یک انتخاب عالی برای کنترل کرم‌ها در اسب‌ها تبدیل می‌کند. علاوه بر این، به‌طورکلی بسیار ایمن‌تر و کمتر آسیب‌زا است که به‌جای گذراندن لوله به معده، به‌سادگی یک دستگاه خمیر را دردهان کره اسب بگذارد.

توصیه‌های دارویی از اصول نگهداری کره اسب

بسیاری از آماده‌سازی‌های تجاری وجود دارد. برای جلوگیری از مقاومت انگلی در برابر داروهای خاص، ممکن است لازم باشد داروها را به‌طور دوره‌ای تغییر دهید. ضد کرم‌های مختلف ممکن است به بهترین وجه در انگل‌های مختلف کار کنند. به‌عنوان‌مثال، برخی از داروهای ضد کرم باعث کنترل آسکاریس‌ها، استریل‌های سبک و کرم‌های کبدی می‌شوند اما نه ربات‌ها؛ بنابراین، باید از یک داروی اضافی استفاده شود که ربات‌ها را کنترل کند.

بسیاری از دامپزشکان در تنسی، توصیه می‌کنند که تا یک‌سالگی فوم‌های کرم را به‌صورت ماهیانه انجام دهند. بااین‌وجود، هنگام خنک شدن هوا و هنگامی‌که کره دوماهه است، برنامه کنترل انگل مؤثرتر خواهد بود. تحقیقات جدید در مورد کنترل انگل داخلی در حال حاضر در چندین دانشگاه انجام می‌شود، بنابراین توصیه می‌شود برنامه‌های مربوط به دارو دهی را با دامپزشک محلی خود به‌طور سالانه در میان بگذارید.

کلام آخر

به پایان مقاله اصول نگهداری کره اسب رسیدیم. امیدوارم مفید بوده باشید.
برای خریدوفروش خوراک اسب و نیز خریدوفروش اسب موردنظر خود می‌توانید به سایت واسط کالا مراجعه کنید و یا اپلیکیشن واسط کالا را نصب کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *