انواع نژاد های اسب پونی

انواع نژادهای اسب پونی

پونی از خانواده اسب‌ها است، با این تفاوت که ارتفاع آن‌ها نسبت به اسب‌ها کوتاه‌تر است و همچنین یال و دم پرپشت‌تری نسبت به اسب‌ها دارند. نژادهای اسب پونی متعددی وجود دارد.

پونی‌ها ازنظر اندازه و سایر خصوصیات با هم متفاوت هستند. از رایج‌ترین نژادهای اسب پونی می‌توان به اسب‌های پونی شتلند اشاره کرد که بسیار آرام و مطیع هستند و آموزش پذیری بالایی دارند و همین فاکتور موجب می‌شود که اسب‌های فوق‌العاده‌ای برای کودکان محسوب شوند.

در ادامه‌ی این مطلب می‌توانید با نژادهای اسب پونی آشنا شده و ویژگی‌های هر یک را بررسی کنید.

منشأ واقعی پونی شتلند به‌مرورزمان گم‌شده است. حدود 4000 سال پیش، پونی‌ها در جزایر ناهموار شتلند در اسکاتلند در حال گردش بودند.

از پونی‌های مقاوم و نیرومند شتلند برای کشیدن چرخ‌دستی‌ها و در زمین‌های زراعی برای شخم زدن و همچنین شغل‌های دیگر استفاده می‌شد.

در طول انقلاب صنعتی، آن‌ها برای کمک به توسعه معادن زغال‌سنگ به این مکان‌ها فرستاده شدند. آن‌ها همچنین به لطف آرامش و اندازه مناسبی که دارند، برای کودکان همدم محبوبی محسوب می‌شوند.

در سال 1890 کلوپ پونی آمریکایی، شتلند را در ایالات‌متحده به ثبت رساند. وزن یک اسب شتلند به ارتفاع آن بستگی دارد اما به‌طورکلی حدود 400 تا 450 پوند است.

پونی‌های شتلند حداکثر 10.5 دست (42 اینچ) ارتفاع دارند، که کوچک‌ترین‭ ‬در‭ ‬بین‭ ‬نژاد‌های پونی بریتانیایی است.

پونی اکسمور

پونی‌های اکسمور از نژادهای قدیمی کوهستان مورلند انگلستان و همچنین از قدیمی‌ترین نژادهای اسب در دنیا محسوب می‌شوند.

منشأ این پونی‌ها از نژادهای اسب پونی به عصر برنز بازمی‌گردند و در طول دوره رومی شناخته شدند.

داشتن شرایط بسیار سخت زندگی، این نژاد را بسیار مقاوم کرده است و باوجود ارتفاع کم برای سواری دادن به یک فرد بالغ، به‌اندازه کافی قوی و نیرومند است.

جالب است بدانید که در سال 1921 میلادی یک انجمن مختص به پرورش این نژاد از پونی‌ها تأسیس شد. ک

ار این انجمن بررسی دقیق نژاد اکسمور است تا تضمین کند خون دیگری به‌غیراز این نژاد در حیوان وجود ندارد. در این صورت با یک داغ او را نشانه‌گذاری می‌کنند و شماره آن را ثبت می‌کنند.

این‭ ‬نژاد‭ ‬تا‭ ‬چند‭ ‬سال‭ ‬پیش‭ ‬در‭ ‬حال‭ ‬انقراض‭ ‬بود‭ ‬اما‭ ‬به‭ ‬علت‭ ‬کنترل‌هایی‭ ‬که‭ ‬صورت‭ ‬گرفت‭ ‬مشکل‭ ‬حل‭ ‬شد‭.

این‭ ‬نژاد‭ ‬بیشترین‭ ‬شباهت‭ ‬را‭ ‬به‭ ‬نژاد‌های‭ ‬وحشی‭ ‬قدیمی‭ ‬پونی‌ها‭ ‬دارد‭. ‬پوست‭ ‬این‭ ‬نژاد‭ ‬قطور‭ ‬است‭ ‬که‭ ‬به‭ ‬حفظ‭ ‬این‭ ‬نژاد‭ ‬در‭ ‬مناطق‭ ‬سرد‭ ‬و‭ ‬بارانی‭ ‬کمک‭ ‬می‌کند‭.‬

اکسمور
اکسمور از نژاد های قدیمی کوستانی

پونی دارتمور

این پونی برخلاف پونی‌های اکسمور به دلیل حضور آزادانه در مناطق جنوب غربی انگلستان، از ترکیب نژادهای مختلفی تکامل‌یافته‌اند. پیشینه این نژاد اسب پونی به عصر ساکسون‌ها بازمی‌گردد.

این نژاد نیز علی‌رغم جثه‌ی کوچک، به دلیل شرایط سخت آب و هوایی به قدرت بدنی بالایی رسیده است. همچنین این اسب‌ها در جهت توسعه معادن و صنعت در دوران انقلاب صنعتی بسیار بکار گرفته شدند.

اسب پونی دارتمور را می‌توان اسب بسیار مناسبی برای سوارکاری، نیرومند و با جنب‌وجوش کم دانست. این حیوان با داشتن هوش بالا، شخصیت آرام و قدرت بدنی بالا، اسبی ایدئال برای کودکان محسوب می‌شود.

در ادامه با ما همراه باشید تا با نژادهای اسب پونی بیشتری آشنا شوید.

پونی نیو فارست

منشأ و سرچشمه‌ی این نژاد هنوز به‌طور کامل مشخص نیست و دلیل آن نیز ترکیب نژادهای مختلف پونی با این نژاد است.

میزان جنب‌وجوش و فعالیت این نژاد بالا است اما خلق‌وخوی آرام او کار را برای آموزش آسان کرده است. به همین دلیل این نژاد نیز برای سوارکاری و راندن انواع گاری مناسب است.

این نژاد در کشورهای مختلفی همچون استرالیا، نیوزلند، آمریکای شمالی و همچنین کشورهای اروپایی از محبوبیت بالایی برخوردار است.

پونی کانمارا

بلند‌ترین‭ ‬نژاد‭ ‬بین‭ ‬بریتانیایی‌ها‭ ‬است که ظاهری زیبا نیز دارد‭ ‬و‭ ‬گاهی‭ ‬برخی‭ ‬از‭ ‬این‭ ‬پونی‌ها‭ ‬به‭ ‬علت‭ ‬بلند بودن،‭ ‬اسب‭ ‬به شمار می‌آیند‭ ‬و‭ ‬در‭ ‬مسابقات‭ ‬مختلف‭ ‬در‭ ‬کنار‭ ‬اسب‌هایی‭ ‬با‭ ‬قد‭ ‬دو برابر‭ ‬خود،‭ ‬شرکت‭ ‬می‌کنند‭. ‬

رنگ‭ ‬این‭ ‬نژاد‭ ‬معمولاً‭ ‬نیله‭ ‬است‭ ‬اما‭ ‬می‌توانند‭ ‬رنگ‌های‭ ‬مختلف‭ ‬دیگری‭ ‬نیز‭ ‬داشته‭ ‬باشند. این‭ ‬نژاد‭ ‬هم‭ ‬بین‭ ‬بچه‌ها‭ ‬و‭ ‬هم‭ ‬بین بزرگ‌سالان‭ ‬طرفدار‭ ‬دارد‭.‬

‭‬پونی دیلز

درگذشته‭ ‬برای‭ ‬حمل‭ ‬بار‌ها‭ ‬در‭ ‬معادن‭ ‬به‭ ‬کار‭ ‬گرفته‭ ‬می‌شد‭ ‬و‭ ‬کشاورزان‭ ‬با‭ ‬این‭ ‬اسب‌ها‭ ‬در‭ ‬آخر‭ ‬هفته‌ها‭ ‬برای‭ ‬تفریح‭، ‬مسابقاتی‭ ‬را‭ ‬راه‌اندازی‭ ‬می‌کردند‭ .‬این نژاد نیز در طی جنگ جهانی در معرض خطر انقراض قرار گرفت.

‭‬پونی ولز

همان‌طور‭ ‬که‭ ‬از‭ ‬نام‭ ‬آن‭ ‬مشخص‭ ‬می‌باشد.متعلق به ولز است. از محبوب ترین نژادهای اسب پونی در تمام دنیا است. این نوع پونی خود به چهار دسته‌ی تاتوی ولزی، تاتوی پاکوتاه، ولزی و ولزی کوهستان تقسیم می‌شوند.

ولز
پونی ولز


نوع دیگری از این اسب‌ کوچک است. این حیوان از پیوند پونی آپالوسا و شتلند به وجود آمده است.

پونی شینکوتگ

نوع دیگری از پونی‌ها است. این‌گونه وحشی هستند و در جزیره‌های ساحل ویرجینیا وجود دارند. این پونی تنوع رنگ بسیار گوناگونی دارد.
در ادامه مقاله نژادهای اسب پونی به بیان مختصری از کاربردهای پونی می‌پردازیم.

رشته سوارکاری

پونی در بسیاری از رشته‌ها به‌خوبی عمل می‌کند. تقریباً همه پونی‌ها می‌توانند برای سوارکاری، تفریح و سرگرمی و کلاس‌های ابتدایی سوارکاری استفاده شوند.

برخی از آن‌ها بسیار متنوع هستند و عملکرد عالی برای نمایش و برگزاری مسابقات دارند و همچنین برای سوارکاری معمولی و تفریحی نیز لذت‌بخش هستند. پونی‌ها را همچنین می‌توان در رویدادها و نمایشگاه‌ها برای جلب نظر مخاطبان به کاربرد.

نحوه مراقبت از اسب‌های پونی

پونی‌ها به دلیل هوش بالا و قدرت درک آموزش‌های مختلف بسیار، شناخته‌شده هستند؛ بنابراین میزان نحوه آموزش مناسب و صحیح می‌تواند در رفتار پونی تأثیر بگذارد.

پونی‌هایی که به‌طور نادرست و توسط افراد بی‌تجربه آموزش‌دیده باشند، می‌توانند شخصیتی سرکش و سرسخت داشته باشند.

پونی‌ها نسبت به انواع دیگر اسب‌ها مستقل‌تر هستند و در مراقبت از آن‌ها به‌دقت کمتری احتیاج است. برای همه نژادهای پونی نیازهای اساسی مراقبت وجود دارد، اما بسیار مهم است که بدانید نیازهای هر نژاد با نژاد دیگر متفاوت خواهد بود.

تنها چیزی که نیاز دارید این است که مطمئن باشید در رابطه با نیازهای اساسی پونی‌ها اطلاعات کافی و لازم رادارید.

در ادامه مقاله نژادهای اسب پونی مراقبت‌های ضروری برای این نوع اسب‌ها را بیان می‌کنیم.

تغذیه

با توجه به تکامل آن‌ها در سرزمین‌هایی با غذای کم و آب‌وهوای نامساعد، تقریباً همه نژادهای پونی می‌توانند با یک رژیم غذایی محدود نسبت به یک اسب کامل رشد کنند.

برای تغذیه آن‌ها اغلب از علوفه‌های کم‌چرب و کم کربوهیدرات، همراه با مکمل‌های دانه‌ای استفاده می‌کنند.

انواع نژاد های اسب پونی
تغذیه اسب

پیشنهاد می‌کنیم مقاله تغذیه اسب را مطالعه نمایید.

محل نگهداری

پونی‌ها اغلب مقاوم هستند و در علفزارها بسیار خوب عمل می‌کنند. اگر آن‌ها را داخل منازل یا یک انبار نگهداری می‌کنید، حضور روزانه شما بسیار مهم است.

اسب‌ها اجتماعی هستند و به‌راحتی در کنار یکدیگر می‌توان آن‌ها را نگهداری کرد. البته پونی‌ها به فضای مناسب و مراقبت احتیاج دارند، بنابراین حیاط خانه واقعاً مکان مناسبی برای پرورش اسب نیست.

اگرچه نژادهای پونی از سایر اسب‌ها مستقل‌تر هستند، اما اکثر آن‌ها بسیار اجتماعی‌اند و از بودن در کنار اسب‌های دیگر لذت می‌برند.

نظافت

میزان نظافت آن‌ها از یک نژاد به نژاد دیگر متفاوت است. برخی از نژادها موهای کوتاه‌تری دارند و نیاز چندانی به پیرایش نخواهند داشت.

برخی دیگر به دلیل وجود موهای بلندتر به پیرایش منظم و برس کشیدن نیاز خواهند داشت. بسیاری از آن‌ها دارای پاهای کوچک و محکمی هستند که به پیرایش مرتب نیاز دارد اما اغلب به نعل احتیاج ندارند.

بیماری

نژادهای پونی ازجمله مقاوم‌ترین اسب‌ها هستند. این نژادها قوی، سالم و نیرومند هستند. آن‌ها به نگهداری بسیار کمی احتیاج دارند و جزو اسب‌هایی با عمر طولانی محسوب می‌شوند.

بااین‌وجود باید مراقب تغذیه آن‌ها باشید و در مقدار و نوع خوراك این اسب‌ها دقت لازم را نشان دهید.
در ادامه مقاله نژادهای اسب پونی با ما همراه باشید تا حقایقی شگفت‌انگیز درباره پونی‌ها را با شما درمیان بگذاریم.

انواع نژاد های اسب پونی
اسب پونی: مقاوم ترین اسب

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقاله بیماری‌های اسب را از دست ندهید.

حقایق شگفت‌انگیز درباره پونی‌ها

  • اغلب تصور می‌شود تنها تفاوت اساسی بین اسب و پونی در اندازه آن‌ها است. این یک تمایز مهم است اما خصوصیات دیگری نیز اسب‌ها و پونی‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند مانند رفتار و خلق‌وخوی پونی ها است. آن‌ها به‌طورکلی از اخلاق آرامی برخوردار هستند، اما هر پونی خصوصیات متفاوتی نیز خواهد داشت.
  • پونی‌های شتلند علیرغم اندازه کوچکشان، قوی‌ترین پونی‌ها محسوب می‌شوند.
  • بیش از 200 نژاد پونی در سراسر جهان وجود دارد.
  • پونی‌ها عموماً عمر طولانی‌تری نسبت به اسب‌ها دارند. مسن‌ترین پونی که عمر خود را ثبت کرده تا 55 سالگی زندگی کرده است!
  • سن پونی را می‌توان با نگاه کردن به دندان‌های آن‌ها تخمین زد.

در ادامه مقاله نژادهای اسب پونی خالی از لطف نیست که به بیان تفاوت‌های اسب و پونی بپردازیم. با واسط کالا همراه باشید.

تفاوت اسب و پونی

اسب پونی اسبی است اما با خصوصیات فیزیکی متفاوت‌تر از آنچه که ما از یک اسب عادی سراغ داریم.

ازنظر جانورشناسان هرگز فرقی بین اسب معمولی و اسب پونی در ژنتیک و مسائل ژنتیکی نبوده و فقط ازنظر جُثه و استقامت باهم فرق دارند.

مهم‌ترین تفاوتی که اسب و پونی باهم دارند، در اندازه آن دو است ولی بااین‌وجود بسیاری از افراد تصور می‌کنند پونی‌ها، کره‌اسب‌هایی کوچک هستند، درصورتی‌که این تصور غلط است.

هر دو اسب و پونی از یک‌گونه هستند (Equus caballus) و از خانواده‌ای یکسان هستند. پونی‌ها در کل زندگی خود کوچک باقی می‌مانند و زودتر از اسب بالغ می‌شوند.

کره‌های پونی کوچک‌تر هستند و به‌سرعت بالغ می‌شوند و به‌اندازه والدین خود می‌رسند ولی اسب‌ها رشد آهسته‌ای دارند، بعضی‌ها تا شش یا هفت‌سالگی به‌اندازه اسب کامل و بالغ نمی‌رسند.

انواع نژاد های اسب پونی
تفاوت اسب و پونی

اندازه

بارزترین تفاوت بین اسب و پونی در اندازه آن‌ها است. در بیشتر موارد، اگر پونی انگلیس سوار شوید، قد آن کمتر از 14.2 دست است و اگر پونی وسترن سوار شوید، ارتفاع آن کمتر از 14 دست است.

این تفاوت اندازه درباره نژادهای اسب پونی‌ در پونی های مختلف با منشأهای مختلف نیز وجود دارد. برخی از اسب‌ها در رفتار و فیزیولوژی خود شباهت زیادی به پونی دارند و برخی از پونی‌ها بسیار شبیه اسب هستند.

ویژگی‌ها

برخی از اختلافات بین اسب و پونی ممکن است مانند اختلاف در اندازه به‌راحتی مشاهده نشوند. اسب‌ها و پونی‌ها معمولاً دارای خلق‌وخوی بسیار متفاوتی هستند.

پونی‌ها نسبت به اسب‌ها بزرگ‌تر، آرام‌تر و باهوش‌تر هستند. البته در مورد همه پونی‌ها خلق‌وخوی آرام درست نیست. گاهی پیدا کردن اسب آرام برای کودک، آسان‌تر از یک پونی قابل‌اعتماد است.

پونی‌ها برای باربری و تحمل سختی‌ها بسیار قوی و مقاوم هستند. اسب‌ها می‌توانند ساکت‌تر باشند و اغلب هرچه این نژاد بزرگ‌تر باشد، مطیع‌تر نیز است. این امر تا حد زیادی به نوع پرورش اسب بستگی دارد.

نژادهای اسب پونی ازنظر قدرت بدنی بسیار باورنکردنی هستند. آن‌ها می‌توانند بارهای سنگین را باقدرت بیشتری نسبت به‌اندازه خود بکشند یا حمل کنند.

آن‌ها سرسخت‌تر از اسب‌ها هستند و می‌توانند نسبت به تغییرات دمایی بیشتر مقاومت کنند. موی بدن آن‌ها در زمستان ضخیم‌تر می‌شود که اغلب تا گرم‌ترین روزهای تابستان از بین نمی‌رود.

سپس به‌محض آغاز کوتاه شدن روز، مجدد موهای ضخیم آن‌ها شروع به رشد مجدد می‌کنند. پونی‌ها یال و دم ضخیم‌تری نسبت به اسب‌ها دارند. پونی‌ها در مقایسه با اسب‌ها دارای وزنی سنگین‌تر و ساق پایی کوتاه‌تر هستند.

انواع نژاد های اسب پونی
اسب های پونی

گوارش

پونی‌ها می‌توانند در مراتعی که اسب‌ها در آن گرسنه می‌مانند، تغذیه کنند. درواقع، بیش‌ازحد شیر دادن به پونی بسیار آسان است .

البته باعث می‌شود آن‌ها بیشتر از اسب‌ها مستعد لامینیت باشند. تغذیه پونی رویکرد متفاوتی نسبت به تغذیه اسب دارد.

پونی‌ها زندگی طولانی‌تری از اسب‌ها دارند. پونی‌ها معمولاً بیش از سی سال زندگی می‌کنند. هنوز از پونی‌ها برای سوارکاری و نیز کشیدن درشکه استفاده می‌شود.

اسب‌های اندازه پونی

برخی نژادها که ارتفاعی کمتر از 14 دست دارند ولی هنوز اسب محسوب می‌شوند. نمونه آن می‌تواند اسب مینیاتوری و اسب ایسلندی باشد.

هر دو به‌اندازه پونی هستند اما اسب نامیده می‌شوند. در مورد اسب مینیاتوری، می‌گویند نژاد آن‌ها به اسب‌های کوچک شتلند می‌رسد.

برخی دیگر مانند ولز پونی ارتفاعی بالاتر از استانداردهای ارتفاع پونی خواهند داشت، اما هنوز هم یک پونی محسوب می‌شوند.

بعضی از نژادهای اسب مانند اسب مورگان، اسب کوارتر آمریکایی، اسب پاسو فینو و اسب کوه کنتاکی باوجود کوتاه بودن نیز اسب هستند.

کلام آخر

به پایان مقاله نژادهای اسب پونی رسیدیم. امیدوارم اطلاعات کافی را کسب کرده باشید. مطالعه مقاله اسب پونی را برای آشنایی بیشتر با این موجود کوچک دوست‌داشتنی از دست ندهید.

برای خریدوفروش اسب پونی موردنظر خود می‌توانید به سایت واسط کالا مراجعه کنید و یا اپلیکیشن واسط کالا را نصب کنید و از طریق آن اقدام به انتشار رایگان آگهی خود بفرمایید.

منابع:

thesprucepets.com
wonderopolis.org

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *