چرا به سم اسب نعل می زنند

چرا اسب را نعل بندی کنیم؟

اگر صاحب یک اسب هستید یا اطلاعاتی در رابطه با اسب‌ها دارید. احتمالاً با مفاهیم نعل و نعل‌ بندی آشنا هستید؛ اما اگر اطلاعاتی در این زمینه ندارید، با ما همراه باشید. تابحال با خود فکر کرده اید که چرا به سم اسب نعل می زنند ؟ یا چرا اسب را نعل بندی کنیم ؟

براستی نعل اسب چه فایده ای دارد؟ آیا نعل بندی اسب یک کار اجباری است؟ تا پایان مقاله همراه ما باشید تا به پاسخ سوالات ذکر شده برسیم.

به‌طورکلی، نعل ‌بندی یعنی اندازه نمودن و جفت کردن یک حلقه آهن به‌پای اسب. این کار مانع فرسایش بیش‌ازحد دیواره، کف سم، زخم سم و لنگش می‌شود.

نعل قطعه‌ای فلزی است که برای محافظت از سم اسب در مقابل سایش مورداستفاده قرار می‌گیرد و در قسمت کف سم میخ‌کوبی می‌شود.

نعل ‌بندی حرفه‌ای تخصصی است و انجام آن توسط یک نعل‌بند متخصص صورت می‌گیرد. حرفه نعل ‌بندی در بعضی کشورها مانند انگلستان چنان اهمیت دارد که تنها افراد متخصص و دارای مهارت مجاز به نعل‌ بندی هستند.

نعل‌ها بسته به جنس مواد به‌کاررفته، سبک و دارای کیفیت‌های مختلفی هستند. نعل اسب معمولاً از فولاد یا آلومینیوم ساخته می‌شود.

محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. ممکن است در ساخت آن‌ها از لاستیک، پلاستیک، منیزیم، تیتانیوم یا مس هم استفاده شود.

در ورزش‌های همانند چوگان، سوارکاری و پرش معمولاً از فولاد در ساخت نعل‌ها استفاده می‌شود. آیا سوارکاری تنها دلیلی برای سوال چرا سم اسب را نعل بندی کنیم ، هست؟

اهمیت وجود نعل در سم اسب

ازآنجاکه نعل‌های آلومینیومی سبک هستند از این نعل‌ها در مسابقه‌های اسب‌دوانی استفاده می‌شود.

از دیرباز، به دلیل شرایط نامساعد که زمینه‌ساز آسیب، شکستگی یا سایش سم اسب‌ها بود انسان‌ها به فکر طراحی یک پوشش اضافی جهت حفاظت از سم اسب‌ها افتادند.

شواهد باستان‌شناسی حاکی از آن است که درگذشته ازآنجاکه آهن ارزشمند بوده و به‌منظور استفاده مجدد بازیافت می‌شده. این فرضیه را که نخستین نعل‌ها از جنس آهن بوده‌اند را رد می‌کند.

سم بعضی از اسب‌ها رشدی نابرابر دارد. ممکن است سم تعادل خود را از دست بدهد و درنتیجه حرکات نادرست اسب را به دنبال داشته باشد.

چرا به سم اسب نعل می زنند
نعل آلومینیومی

اگر به سم اسب‌ها رسیدگی نشود و سم خیلی بلند می‌شود. ممکن است بشکند و یا برای اسب دردناک باشد، دیگر نمی‌شود از اسب‌ها به‌عنوان سواری بهره برد.

در این شرایط نعل ‌بندی اسب اهمیت پیدا می‌کند. اسب‌ها باید در فاصله حدود شش تا هشت هفته نعل ‌بندی شوند و تعویض نعل صورت گیرد.

نعل‌بند متخصص باید هر شش تا هشت هفته سم اسب‌ها را بررسی کند. اسب‌هایی که مشکلاتی در سم دارند باید هر چهارتا پنج هفته توسط نعل‌بند متخصص کنترل شوند.

نعل‌بند باید توانایی و علم قیار و متعادل کردن سم‌ها را داشته باشد. باید به‌طور مداوم سم اسب‌ها را بررسی کند.

ساختار سم

سم اسب از سه قسمت دیواره، کف و قورباغه‌ای تشکیل‌شده است. این سه قسمت از جنس شاخی هستند و احساس ندارند.

تفاوت این سه قسمت در مقدار رطوبت آن‌ها است و دیواره کمترین میزان رطوبت را دارد. رشد سم از بالا به پایین است.

در دیواره‌ی سم لایه‌ای است که از تبخیر رطوبت سم جلوگیری می‌کند. در زیر لایه شاخیه است؛ بنابراین لایه بیرونی سم نباید زیاد آسیب و ضربه ببیند.

کف سم با سطح زمین کاملاً در ارتباط است؛ برخلاف باور عموم کمی انحنا و قوس دارد و تخت نیست.

این امر طبیعی باعث نوعی چسبندگی بین سم و زمین می‌شود. قورباغه‌ای سم در داخل و قسمت درونی کف سم سه عمل انجام می‌دهد:

 • باعث عدم لیز خوردن اسب می‌شود.
 • ضربه‌گیر است و فشار وارده به سم را تقسیم می‌کند.
 • کار پمپاژ خون را بر عهده دارد. باید تا حدی با زمین تماس داشته باشد تا باعث جمع شدن و ترک خوردن سم نشود.
پمپاژ خون
سم اسب

عوامل محرک صدمه به سم

سم اهمیت زیادی در اسب دارد. سم باید تمام وزن اسب را تحمل کند. عبارت “اگر سم نباشد، اسب هم نیست”. نشان‌دهنده‌ی این است که تا چه اندازه سلامتی و قدرت سم برای تندرستی اسب، مهم و حیاتی است.

سم اسب باید روزانه یا حداقل یک روز در میان با روغن‌های مخصوص یا روغن‌های دست‌ساز روغن‌کاری شود. عوامل محرک بر صدمه به سم عبارت‌اند از:

 • عدم رسیدگی و زدن روغن سم به‌صورت مرتب به سم اسب
 • محیط و رطوبت زیاد بستر و کف اصطبل و ماندن اسب به‌صورت شبانه در آن محیط که به‌راحتی سبب آسیب به دیواره و قورباغه‌ای می‌شود.

نکات مهم حفاظت از سم اسب

هرماه سم اسب یک سانت رشد دارد. به‌مرور نعل اسب شل شده و تکان خوردن نعل باعث آسیب داخلی به سم و ایجاد ترک‌های عمقی می‌شود.

باید حداقل ده دقیقه قبل از سوارکاری سم اسب و قورباغه‌ای کاملاً تمیز باشد و نیم ساعت بعد از سواری هم مجدداً تمیز شود.

در صورت مشاهده هرگونه لنگش در دست و پای اسب مربوط به دیواره سم و یا قورباغه‌ای، باید سریعاً نعل‌ها توسط یک فرد خبره یا نعل‌بند کشیده شود.

بعد توسط دامپزشک یا نعل‌بند حرفه‌ای بررسی شود. در صورت بروز هرگونه عفونت در قورباغه‌ای، این ناحیه باید با پودر سم شور یا سرم شستشوی یک لیتری که با پنج سی‌سی بتادین ترکیب‌شده است شستشو شود.

چرا به سم اسب نعل می زنند
اهمیت زیاد سم در اسب

چه زمانی نعل‌ بندی کنیم؟

بارزترین نشانه ضرورت قیار، بلند شدن طول دیواره سم است. اغلب پنجه بیشتر از پاشنه ‌بلند می‌شود که ممکن است باعث ناخن بند کردن، گیرکردن و یا سرخوردن شود و به تاندون‌ها آسیب وارد شود.

اصولاً اسب‌ها نعل‌ها را می‌اندازند؛ اما اگر هنوز نعل بر کف سم است، دلایل و نشانه‌های زیادی برای مشاهده و جستجو وجود دارد.

به‌محض رشد سم و بلند شدن آن، به نظر می‌رسد که نعل از کف سم کمی جلوتر رفته و یا کمی پایین‌تر رفته و به سمت پاشنه کشیده شده است.

این حالت باعث فشار انتهای آهن نعل به فضای ما بین دیواره و بارهای سم می‌شود که زمینه‌ساز درد، خون‌مردگی و یا کبودی است.

 • در اثر رشد دیواره سم به سمت پایین سم روی لبه‌های نعل می‌آید و پرچ‌های میخ روی دیواره باقی می‌ماند. بافت مرده‌ای که باید از سم خارج شود باعث شل شدن میخ‌ها می‌شود. در بعضی مواقع میخ می‌افتد و در انتها شل شدن میخ‌ها باعث شل شدن نعل می‌شود.

مراحل نعل ‌بندی اسب

در این قسمت از مقاله چرا نعل بندی می‌کنیم به مراحل نعل بندی اسب می‌پردازیم. نعل ‌بندی مراحلی دارد که به‌تفصیل هرکدام را تشریح می‌کنیم. با ما همراه باشید تا مرحله به مرحله نعل بندی اسب را فراگیرید.

چرا به سم اسب نعل می زنند
نعل بندی اسب

معاینه ابتدایی سم

حال که سوال چرا نعل بندی کنیم را به تفصیل پاسخ دادیم باید بدانیم که قبل از نعل‌ بندی اسب چه کارهایی را باید انجام دهیم.

قبل از نعل بندی از روش راه رفتن، شکل دست‌وپا، اندازه، قالب و وضعیت کلی سم‌ها معاینه دقیقی به عمل آورد تا بتوان نعل مناسبی برای اسب آماده کرد.

بازرسی راه رفتن اسب‌سواری

بعد از زین کردن اسب سوارکار همیشه باید به مدت بیست دقیقه بر او سوار شود. در حین سواری چگونگی حرکت سم‌ها و ارتباط آن‌ها را با خطوط شاقولی اندام‌های حرکتی مشاهده کنید.

مشاهده‌کننده باید طوری قرار گیرد که اسب در خطی مستقیم از جلوی او عبور کند. سر اسب باید آزاد باشد و روی زمین مسطحی گام بردارد. مشاهده‌کننده باید بتواند به سؤالات مهم زیر پاسخ دهد:

آیا سم‌ها و دست‌وپاها در هنگام بلند شدن از زمین در امتداد خطوط شاقولی بدن حرکت می‌کنند یا دارای حرکات چرخشی جانبی هستند؟

می‌توان عمل بازرسی را از زوایای طرف راست اسب انجام داد. ارتباط موقعیت دست‌وپا را باهم از همان طرف در نظر گرفت و لحظه‌ای را که سم جلو از زمین بلند شده و سم عقب بر روی زمین قرار می‌گیرد مورد دقت قرارداد.

در این حالت باید مشاهده کرد که آیا سم جلو زمانی که از زمین بلند می‌شود قبل از آنکه سم عقب به زمین برسد به حد کافی با آن فاصله می‌گیرد یا خیر. چون ممکن است در غیر این صورت اسب تپق و یا کف بزند.

باید مشاهده کرد که آیا سم‌ها کاملاً از زمین بلند شده و یا بر روی زمین کشیده می‌شوند یا خیر.

شکل دست‌وپاها

هرگونه بی‌نظمی در ساختمان دست‌وپا موجب به هم خوردن نظم در راه رفتن اسب می‌شود.

باید با طرح و پاسخ سؤالات زیر از چگونگی وضعیت شکل دست‌وپا مطلع شد.

اگر مستقیماً از روبروی اسب به او نگاه کنیم، باید دقت کرد که آیا دست‌وپا و سم شاقول هستند؟

یا در مفصل بوله، این خط به‌طرف داخل و یا خارج شکسته شده و موجب تغییر حالت پنجه سم شده و یا اینکه در مفصل خرگوشی هم این خط به همین نحو انحراف پیداکرده است.

معاینه سم‌ها ازنظر جراحات و امراض احتمالی

در این معاینه باید فشردگی پستانک و پاشنه‌ها، تراز بودن سم و اندازه آن‌ها، مقدار سنج شاخی اضافی که باید برداشته شود.

بالاخره نعل قدیمی را مورد دقت قرارداد. این روش معاینه موجب می‌شود تا بتوان سم را کاملاً تنظیم و نعل مناسبی برای آن تهیه کرد.

اندازه و قالب
چرا به سم اسب نعل می زنند

برداشتن نعل قدیمی

اگر سم‌ها کاملاً سالم هستند می‌توان تمام نعل‌ها را دریک مرحله برداشت. ولی باید در نظر داشت که در بعضی بیماری‌های جعبه سم نمی‌توان این کار را انجام داد.

عمل برداشتن نعل را باید با مواظبت و بدون هیچ‌گونه اعمال زور صورت داد. برای خارج کردن میخ‌های قدیمی باید نوک آن را که درروی جعبه سم پرچ کرده‌اند با دقت جدا و سپس به کشیدن میخ اقدام کرد.

عدم توجه به این امر موجب شکسته شدن جعبه شاخی و ترک سم می‌شود.

آماده کردن سم برای نعل‌ بندی

ابتدا قسمت‌های شاخی کف، شیارهای طرفین و همچنین اطراف جسم قورباغه را به‌دقت برمی‌داریم و سپس چنگال را به‌دقت ازنظر گندیدگی معاینه می‌کنیم.

عمل برداشتن نسوج مرده را از ناحیه پستانک یک‌طرف شروع کرده و به‌طرف پنجه پیش رفته و تا پستانک طرف مقابل پیش می‌رویم.

هنگامی‌که نسج شاخی مرده را برداشتیم و نسج تازه ظاهر شد، مقدار برداشت را معیار برداشت دیواره سم قرار می‌دهیم تا قسمت‌های حساس سم محافظت شوند.

به‌منظور حفظ قابلیت کشش نسج شاخی زنده کف سم و چنگال و محافظت این قسمت‌ها در مقابل ضربه، وجود یک پوشش از نسج مرده ضرورت کامل دارد. برداشت چنگال‌های سم موجب ضعف آن و بالاخره فشرده شدن پستانک و پاشنه‌های سم می‌شود.

معاینه گندینگی چنگال ها
آماده کردن سم برای نعل بندی
 • معاینه قسمت شاخی کف سم و زاویه‌ای که بین چنگال و دیواره آن به وجود می‌آید ازنظر میخچه ضرورت دارد. این ناحیه معمولاً به‌عنوان ناحیه میخچه معروف است.
 • باید نسج شاخی کف را در زاویه‌ای که بین چنگال و دیواره به وجود می‌آید، به‌اندازه‌ای برداشت که نعل با پاشنه تماس پیدا نکند.
 • با استفاده ا ز نوک چاقوی نعل ‌بندی باید به‌دقت قسمت‌های پوسته ‌پوسته ‌شده در کف سم را برداشت.
 • باید قسمت‌هایی از نسج شاخی را که در دیواره سم بیش‌ازحد رشد کرده‌اند برداشت.

تراز کردن با سوهان

عمل سوهان زدن را باید ابتدا با دقت برای تراز کردن دیواره‌های کف سم شروع کرد. سپس قسمت پشتی یا عقبی پستانک‌ها را سوهان زد.

در صورت وجود نسج اضافی باید قبل از سوهان زدن آن‌ها را برداشت. سپس سطح کف سم را برای نعل ‌بندی سوهان زد.

تجربه نشان داده که طرز گرفتن سوهان و سوهان زدن اهمیت زیادی دارد. گاه افراد راست‌دست به علت عدم تسلط در سوهان زدن طرف چپ، باعث می‌شوند که این قسمت از سم همیشه ضخیم باقی می‌ماند.

معاینه مجدد برای تراز سم

به‌منظور اطمینان از تراز بودن سم باید اسب را روی یک سطح کاملاً مسطح نگه داشت. خطوط شاقولی دست‌وپا و ارتباط آن‌ها را باهم که حاکی از تقسیم مساوی وزن بدن به چهاردست‌وپا است را به روش زیر در نظر گرفت.

درادامه مطلب چرا نعل بندی کنیم ، نکات مهم معاینه‌ی سم اسب را آورده‌ایم.

چرا به سم اسب نعل می زنند
چرا به سم اسب نعل می زنند

نکات مهم معاینه سم اسب

 • از جلو، سم‌ها باید ارتباطشان با ساق دست‌وپا، آن‌چنان باشد که وزن بدن از طریق دست‌وپا به‌طور مساوی به روی سم‌ها پخش شود (سم در امتداد خط شاقولی دست‌وپا قرار داشته باشد.)
 • شیب‌دار شدن دیواره سم از تاج مو به نوک‌پنجه در اثر شیب‌دارشان بخولق به و جود می‌آید. بنابراین باید سم را از زمین بلند کرده و از پاشنه تا پنجه را در یک‌طرف کف سم مشاهده کرد. هرگونه بی‌نظمی را ازنظر دور نداشت و سپس همین عمل را در طرف مقابل انجام داد. در مرحله بعد هردو طرف را باهم مقایسه کرده و مشاهده کرد که آیا در یک سطح قرار دارند یا نه. در یک سم تراز شده، خطی که از وسط شاخ مو به نوک‌پنجه سم کشیده می‌شود بایستی در طرف راست‌خط شاقولی ستون دست‌وپا قرار گیرد.
 • نعل را باید متناسب با اندازه سم، وزن اسب و کار او انتخاب کرد.
 • محیط طبیعی کف سم معمولاً از محیط قسمت بالائی یا به‌عبارت‌دیگر شاخ مو به مقدار قابل‌ملاحظه بیشتر است و سم قالبی مقعر دارد. نسج شاخی در دیواره سم در همه‌جا یکسان نیست و در پنجه ها ضخامت آن دو برابر قسمت پشتی پستانک‌ها است. این اختلاف ضخامت در نسج شاخی ممکن است ناشی از طرز کار طبیعی قسمت‌های مختلف سم باشد

نکات مهم نعل بندی اسب

بعد از اینکه به سوال چرا نعل بندی کنیم ، پاسخ دادیم و مراحل نعل بندی را توضیح دادیم لازم است نکات بسیار مهم را بیان کنیم. تا پایان مقاله همراه ما باشید.

برای فروکردن میخ‌ها به دیواره سم باید، حتی‌الامکان از لطمه زدن به نسج شاخی جلوگیری کرد.

این عمل مستلزم حوصله و مهارت فراوان است و سلامت سم و نعل ‌بندی مطمئن، بستگی به چگونگی بستن میخ‌ها دارد.

محل و مسیر ورود میخ در هنگام نعل ‌بندی اهمیت زیادی دارد. وقتی می‌توانیم بگوییم میخی به‌طور صحیح واردشده است که در قسمت شاخی در حد خارجی لبه خط سفید عبور کرده و زاویه‌ای تشکیل دهد که با زاویه دیواره خارجی سم با محل عبور میخ منطبق باشد.

چرا به سم اسب نعل می زنند
نعل بندی اسب

ارتفاع دیواره سم در محلی که میخ فرو می‌رود به موقعیت و تعداد سوراخ‌های میخ‌های قبلی، اندازه سم و وزن نعل بستگی دارد.

معمولاً فرورفتن تقریباً دو سانتی‌متر از میخ برای نگه‌داشتن نعل کافی است به‌شرط آنکه سوراخی از میخ قبلی در محل وجود نداشته باشد.

اگر سوراخ‌های میخ قبلی وجود داشته باشد، میخ‌های جدید باید در حدود یک سانتی‌متر در بالا و یا در عقب سوراخ‌های قبلی کوبیده شود.

تا هم نعل محکم باشد و هم به نسج شاخی لطمه‌ای وارد نشود. مسیر دخول میخ باید با الیاف شاخی موازی باشد به‌نحوی‌که عبور میخ آن‌ها را پاره نکند و یا به هم‌فشار ندهد.

اهمیت میخ در نعل بندی اسب

اگر ضربات چکش در ابتدای فروکردن میخ‌ها ملایم باشد میخ خودبه‌خود در مسیر الیاف شاخی فرو می‌رود.

بنابراین باید تا وقتی‌که دوسوم میخ خارج نشده ضربات چکش ملایم باشد. سپس با ضربات محکم و منقطع بقیه میخ را کوبید.

اریب بودن سر میخ نیز برای همین منظور است و موجب می‌شود که میخ به‌سرعت داخل نسج شاخی شود.

باید میخ‌ها را تا آنجا که امکان دارد بانظم و ترتیب خاصی به نعل کوبید. اگر برحسب اتفاق میخ از مسیر دلخواه عبور نکرد و به‌شرط آنکه در نسج سالم فرورفته باشد نباید آن را کشید و بهتر است آن را به حال خود باقی گذاشت.

برای اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی ساخت نعل اسب به مقاله‌ی زیر مراجعه کنید

نحوه ساخت نعل اسب

کلام آخر

به پایان مقاله چرا نعل بندی کنیم رسیدیم. امیدوارم به‌طور کامل با نعل بندی آشنا و اطلاعات عمومی خود را افزایش داده باشید.

از اینکه با واسط پت همراه بودید سپاسگزارم. شما می‌توانید برای خریدوفروش اسب به سایت واسط کالا مراجعه کنید و یا اپلیکیشن واسط کالا را نصب‌کرده و آگهی خود را به‌صورت رایگان در آن قرار دهید.

سگ واسط پت مطالب زیادی درباره‌ی اسب‌ها دارد و شما می‌توانید بامطالعه، اطلاعات بیشتری کسب کنید. با واسط کالا همراه باشید.

3 دیدگاه دربارهٔ «چرا اسب را نعل بندی کنیم؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *