بیماری های پوستی اسب

بیماری های پوستی اسب

آیا می‌دانستید که پوست بزرگ‌ترین عضو بدن اسب است؟ در حقیقت، پوست یک اسب ۶٪ از وزن بدنش را تشکیل می‌دهد. این اندام شگفت‌انگیز با جایگزین کردن مداوم خود سالم می‌ماند تا نقش حیاتی خود را در محافظت از بدن اسب انجام دهد. سلول‌های مرده پوست روی سطح از هم جدا می‌شوند و در چرخه‌ای که حدود ۱۷ روز طول می‌کشد با سلول‌های جدید و جوان جایگزین می‌شوند. در ادامه به برخی از بیماری های پوستی اسب و در نهایت راه‌های پیشگیری از آن اشاره می‌کنیم.

بیماری های پوستی اسب
بیماری های پوستی اسب

مبانی پوست

پوست اسب از دولایه اصلی تشکیل‌شده است: اپیدرم (لایه بیرونی) و درم (لایه داخلی). اپیدرم، فقط ۰.۰۵ میلی‌متر ضخامت دارد و از چهار نوع سلول مهم تشکیل‌شده است. سلول‌های لنگرانس و ملانوسیت‌ها وکراتینوسایزها سلول‌های مرکل.

سلامتی پوست اسب شما هرروز از شرایط آب و هوایی (گرم، سرد، مرطوب) گرفته تا نیش حشرات به چالش کشیده می‌شود.

این چالش‌ها می‌تواند منجر به انواع مختلفی از مشکلات شود که بیشتر در سه دسته قرار می‌گیرند: (۱) عفونت. (۲) التهاب؛ و (۳) تروما.

این دسته‌ها اغلب درهم‌تنیده‌اند.

عفونت

 میکروارگانیسم‌هایی ازجمله باکتری‌ها و قارچ‌ها می‌توانند در پوست سکونت داشته و منجر به بیماری های پوستی اسب نظیر عفونت شوند. این عفونت‌ها معمولاً شامل تورم و درد هستند. اسبی که در رطوبت شدید زندگی می‌کند در معرض خطر است و در صورت تماس با اسب‌های دیگر، از بقاء این میکروارگانیسم‌ها حمایت می‌کند، ازجمله یک آلرژی یا زخم اسب شما ممکن است به داروی ضد میکروبی برای درمان بیماری عفونی پوست خود نیاز داشته باشد.

التهاب

 از دیگر بیماری های پوستی اسب می‌توان به التهاب اشاره کرد. ممکن است طی یک واکنش آلرژیک، اسب شما نسبت به ماده‌ای که پوست او را تحریک می‌کند حساسیت داشته باشد، سلول‌های التهابی موادی را در پوست آزاد می‌کنند که باعث آسیب می‌شوند. یک بیماری التهابی پوستی اغلب خارش دارد و با پوسته‌پوسته شدن و ریزش مو مشخص می‌شود.

اگر خارش شدید باشد، در هنگام خاراندن، اسب شما ممکن است دچار ایجاد زخم یا سایش شود. وی در صورت وجود گرایش‌های آلرژیک که حاوی مواد تولیدکننده آلرژی است، در معرض شرایط التهابی پوست است. شرایط التهابی پوست به‌طورمعمول برای بهبودی نیاز به درمان با داروهای ضدالتهابی مانند کورتیکواستروئیدها دارد.

التهاب
التهاب

تروما

زخم‌ها یا ساییدگی‌هایی که به سطح پوست آسیب می‌رسانند سومین دسته شایع از بیماری های پوستی اسب است که احتمالاً با آن‌ها روبرو می‌شوید. آسیب‌های پوستی می‌تواند اولیه باشد و اسب را در معرض خطر ابتلا به عفونت‌ها و التهاب قرار می‌دهد.

چند مورد از بیماری های پوستی متداول اسب

در ادامه به چند مورد از بیماری های شایع پوستی اسب اشاره می‌کنیم. پیشنهاد می‌کنیم با ما همراه باشید:

پوسیدگی باران

پوسیدگی باران (پوسته باران) که در شرایط گرم و مرطوب متداول است، منجر به ایجاد برآمدگی‌های کوچک، زخم پوسته مانند می‌شود که به‌راحتی از بین می‌روند. این بیماری ناشی از میکروارگانیسم‌هایی است که مانند باکتری‌ها و قارچ‌ها رفتار می‌کنند. دامپزشک اسب شما ممکن است یک شامپو ضد میکروبی با طیف گسترده را توصیه کند.

میکروارگانیسم‌های باکتریایی و یا قارچی

میکروارگانیسم‌های باکتریایی و یا قارچی به خراش‌های قسمت پایینی پوست اسب شما حمله می‌کند و باعث ایجاد التهاب، تورم، خارش و پوسته‌پوسته شدن پوست می‌شوند. شامپو و پماد ضد میکروبی، به‌علاوه استراحت دادن اسب و دوری از آلودگی داروهای معمول هستند.

کهیر

یکی دیگر از بیماری های رایج پوستی در اسب کهیر است. کهیر، جوش‌های نرم زیرپوستی است که، در اثر یک واکنش آلرژیک پیچیده به وجود می‌آید. در مورد آزمایش آلرژی و بهترین راه‌حل برای کهیر اسب، اجتناب از موادی است که باعث تحریک واکنش آلرژیک می‌شوند؛ اما این همیشه آسان نیست. شناسایی همه آلرژی‌هایی که به او حساسیت دارند چالش‌برانگیز است و اجتناب از آن‌ها غیرممکن است. به‌ویژه هنگامی‌که این لیست شامل یونجه، چمنزار باغ، گردوغبار یا سایر مواردی است که در همه جای محیط او وجود دارد.

ملانوما

ملانوما می‌تواند به برجستگی‌های سیاه شباهت داشته باشد اما ظاهر متفاوتی دارد. آن‌ها معمولاً در پای اسب و در زیر قسمت دم، یا در اطراف دستگاه تناسلی، پایه گوش یا پلک رخ می‌دهند. ملانوما بیشتر در اسب‌های خاکستری دیده می‌شود و ممکن است بدخیم باشند یا نباشند. تشخیص زودرس می‌تواند منجر به درمان موفقیت‌آمیز یا جراحی شود.

بیماری های پوستی اسب
ملانوما

سارکوئیدها

سارکوئیدها شایع‌ترین بیماری های پوستی اسب است که اسب‌های چهارماهه به آن مبتلا می‌شوند. سارکوئیدها که اغلب روی صورت، سینه، کشاله ران یا پاها ظاهر می‌شوند، انواع دیگری نیز دارند. اگرچه بدخیم نیستند، اما می‌توانند به‌سرعت در حال رشد باشند. برای تشخیص و درمان سارکوئید به دامپزشک اسب خود نیاز دارید. ممکن است شیمی‌درمانی یا جراحی لازم باشد.

سارکوئیدها می‌توانند تقریباً در هر مکانی روی بدن اسب شما نظیر قسمت‌های دستگاه تناسلی، سینه، صورت و پاها ظاهر شوند. احتمالاً یک ساروج روی صورت اسب شما، به‌ویژه در اطراف چشم او، تهاجمی‌ترین و دشوارترین روش برای درمان است.

سارکوئیدها آن‌قدر شایع هستند که تقریباً هر اسب می‌تواند در معرض خطر باشد. درحالی‌که بیشتر تومورها در اسب‌های مسن شیوع بیشتری دارند، سارکوئیدها بیشتر در حیوانات زیر ۷ سال دیده می‌شوند و معمولاً در مناطقی که زخم‌ها یا زخم‌های قدیمی در آن‌ها یافت می‌شود، توسعه می‌یابند.

روال مراقبت از پوست

به‌راحتی می‌توان فهمید که بیماری های پوستی اسب در همه جای دنیا در این حیوانات نجیب وجود دارند. شش قدم زیر برای مبارزه با این چالش‌ها هستند و با اجرا کردن آن‌ها پوست اسب خود را تا حد امکان سالم نگه‌دارید.

تغذیه صحیح اسب

واضح است که پوست سالم به‌سلامت خوب وابسته است و چه چیزی می‌تواند مهم‌تر از یک رژیم غذایی متعادل باشد؟ پروتئین کافی برای بازسازی پوست از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. جیره غذایی بالغ شما باید حاوی ۱۰ تا ۱۲ درصد پروتئین باکیفیت باشد. مواد معدنی روی و مس نیز به‌ویژه برای پوست سالم اهمیت دارند. روی برای تولیدمثل سلول لازم است. مس نقش مهمی در کمک به حفظ تمامیت ساختاری کلاژن دارد. در کنار هم، این دو ماده معدنی نیز بر تولید ملانین تأثیر می‌گذارند.

اسب معمولی شما باید در رژیم غذایی‌اش روزانه ۵۰ میلی‌گرم مس و ۲۰۰ میلی‌متر روی داشته باشد. همچنین، اسیدهای چرب امگا دارای مزایای گسترده‌ای برای پوست هستند. برای تقویت سلامت پوست یک مکمل مانند بذر کتان (حدود ۴ اونس در روز) به جیره اسب خود اضافه کنید.

در رابطه با تغذیه اسب پیشنهاد می‌کنیم خواندن مطلب زیر را از دست ندهید:

تغذیه اسب

مرتب کردن اسب

شاید هیچ‌چیز بیشتر از یک‌روال خوب و منظم نظافت، در مقابل با بیماری های پوستی اسب شما تأثیر نگذارد. استفاده روزانه از یک شانه باعث حذف و دفع گردوغبار می‌شود. سلول‌های مرده و قدیمی را ترغیب می‌کند تا از بین بروند و سلول‌های جدید جایگزین شوند. اصلاح روزانه تقریباً به‌طور کامل برخی شرایط را کنترل می‌کند، مانند سبوره استخوانی توپ (پوست ضخیم که در قسمت جلوی پاهای عقب تشکیل می‌شود) و با نظافت روزانه، زخم‌ها، پوسته‌ها یا سایر ناهنجاری‌های کوچک را که ممکن است نیاز به توجه داشته باشد، قبل از بروز مشکلات جدی‌تر، تشخیص می‌دهید.

برای سالم نگه‌داشتن پوست اسب خود، تمام بدن او را شانه کنید (برای صورت و پاها از یک دستکش لاستیکی یا شانه لاستیکی نرم استفاده کنید)، برای پاک کردن لکه‌ها با یک برس سفت شانه بزنید و با یک برس نرم یا حوله به پایان برسانید. اگر یک اسب رنگی یا سفیدرنگ دارید، با کرم ضد آفتابی که برای اسب‌ها درست‌شده است از پوست حساسش محافظت کنید.

تذکر: شانه مو را به اشتراک نگذارید! بسیاری از بیماری های پوستی اسب در اثر میکروارگانیسم‌هایی ایجاد می‌شوند که به‌راحتی از اسب به اسب منتقل می‌شوند. برای بهترین محافظت از پوست اسب خود، ابزار نظافت را جدا و تمیز نگه‌دارید و مرتباً ضدعفونی کنید.

حمام کردن اسب به طور صحیح

آیا استحمام خوب است یا بد؟ بستگی دارد. استحمام اسب برای از بین بردن کثیفی پوستی یا شستشوی عرق بعد از یک تمرین سخت می‌تواند نقش مثبتی را در مقابله با بیماری های پوستی این حیوان ایفا کند. (اگر اسب شما در معرض خطر ابتلا به سرماخوردگی قرار دارد، از یک آبکشی با نمک استفاده کنید، یک کشاورز قدیمی از این ترفند که برای سفت شدن پوست اسب‌های زحمتکش در مزارع استفاده می‌کرد.)

برخی از اسب‌ها حتی می‌توانند یک واکنش آلرژیک نسبت به عرق خود را تجربه کنند که منجر به مشکلات عمده در پوست می‌شود. با شستشو یا پاک کردن عرق با حوله، می‌توانید به جلوگیری از بروزمشکلات کمک کنید. از طرف دیگر مکرر حمام کردن با شامپو می‌تواند باعث کم شدن روغن‌های طبیعی روی پوست شود و تأثیر منفی روی پوست بگذارد. در حقیقت، بهتر است به‌ندرت اسب خود را با شامپو حمام کنید.

حمام کردن اسب به طور صحیح
حمام کردن اسب به طور صحیح

چه نوع شامپویی برای اسب مناسب است؟

آیا بهتر است فقط از شامپوی مخصوص اسب استفاده کرد؟ یا شامپوی کودک هم مناسب پوست اسب است؟ این‌ها سؤالات بسیار خوبی هستند با پاسخ‌های خوب! پی اچ (اسید موجود) عامل تعیین‌کننده‌ای است که در انتخاب شامپو مهم است مطالعات نشان داده شامپوهایی با اسید کمتر برای پوست مناسب‌تر است با توجه به اینکه که اسید پوست اسب کمتر از پوست انسان است می‌توان گفت که شامپوهای مناسب انسان احتمالاً برای اسب هم مناسب است.

بااین‌حال، از شامپوهای کودک خودداری کنید. این محصولات برای کودکان کوچک با این هدف طراحی‌شده‌اند که ”چشم را نمی‌سوزاند” ، به این معنا که شامپوهای کودک معمولاً با اسید کمتر از شامپوهایی بزرگ‌سالان (یا اسب‌ها) طراحی‌شده‌اند.

از بین بردن حشرات

هنگام صحبت از بیماری های پوستی اسب حشرات به‌طور آشکار دشمن شماره یک هستند. گزیدگی حشرات به‌تنهایی بد است، اما حساسیت به حشرات می‌تواند حساسیت جدی ایجاد کند. حساسیت به پشه می‌تواند باعث خارش جدی شود که اسب شما ممکن است رم کند. (ترسیدن و گریختن)

برای محافظت از پوست اسب خود، به‌محض برخورد فصل حشرات، یک برنامه کنترل کامل گاز را نصب کنید. همه‌چیز را از کنترل محیط‌زیست (مدیریت کود و محصولات کنترل پرواز از طریق خوراک) و موانع حشرات (ورق‌های ماسک و ماسک) تا استفاده شدید از دفع‌کننده‌های پرواز حشرات بگنجانید.

اگر اسب شما درگذشته حساسیت به حشرات را تجربه کرده است، از دامپزشک اسب خود بپرسید که آیا شروع درمان با داروها برای کنترل التهاب (مانند پردنیزولون کورتیکواستروئید) قبل از شروع پرواز حتی ایده خوبی خواهد بود؛ به پوست در وسط شکم اسب خود توجه کنید، جایی که معمولاً واکنش‌های مگس در درجه اول ظاهر می‌شوند. محافظت از این ناحیه با یک پماد مانع از پوسته‌شدن و خارش حتی می‌تواند به حداقل رساندن آسیب منجر شود.

بیماری های پوستی اسب
از بین بردن حشرات

بررسی تجهیزات

مورد ساده‌ای مانند یک رو انداز می‌تواند اسب شما را برای هفته‌ها یا حتی ماه‌ها از کار بیاندازد. تجهیزات شما باید تمیز بوده و اسب شمارا به‌خوبی جا دهد.

اگر اسب شما دارای پوست حساس است، ممکن است در برابر مواد دست‌ساز مانند نئوپرن واکنش نشان دهد. روزانه پوست او را را بعد از سوارکاری بررسی کنید و استفاده از هرگونه وسایلی که باعث ایجاد مالش یا سایر علائم تحریک می‌شود را ادامه ندهید. پتوهای اسب می‌توانند منبع دیگری از آسیب پوست باشند. اطمینان حاصل کنید که آن‌ها تمیز و مناسب هستند و روزانه آن‌ها را بررسی کنید تا علائم صدمه به پوست مانند مالش شانه یا زخم به وجود نیاورند.

کنترل محیط

محیطی را که اسب شما در آن زندگی می‌کند و می‌خوابد را کنترل کنید تا به‌سلامت پوست اسب خود کمک کند. آیا او پناهگاهی دارد که بتواند از باران فرار کند؟

موهای مرطوب روی پشت او می‌تواند محیط مناسبی برای رونق بخشیدن به میکروارگانیسم‌ها را فراهم آورد و منجر به شرایط دردناک و پوسته‌پوسته شدن پوست شود، به‌اصطلاح «پوسیدگی باران» ایجاد می شود که در نهایت سبب بیماری های پوستی اسب می‌شود.

چرا داشتن پوست سالم بسیار مهم است؟ چون پوست سالم به معنای اسب سالم است. پوست او نه‌تنها از بافتهای حساس زیربنایی خود محافظت می‌کند بلکه عملکردهای سیستم ایمنی بدن را نیز بر عهده دارد که به اسب در دفع بیماری کمک می‌کند. این ارگان شگفت‌انگیز مکانیسمی برای دفع حشرات و شناسایی محرک‌های خارجی مانند گرما، سرما، درد و لمس را فراهم می‌کند.

کلام آخر

به پایان مقاله بیماری های پوستی اسب رسیدیم، امیدواریم لذت برده باشید.

شما می‌توانید با مراجعه به سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا حیوانات موردنظر خود از جمله اسب را به راحتی خرید و فروش نمایید.

منبع: horseandrider.com

2 دیدگاه دربارهٔ «بیماری های پوستی اسب»

  1. سعید زارع من اسبم همین جوری شده بود پوستش خودشو می کند یعنی با دندونش می کند خودشو باعث می شد پوستش مثل تصویر اول بشه یکی می گفت گرمیش کرده کمتر بهش بونجه بدید تاثیر داست ولی خیلی چشم گیر نبود یکی گفت جرب داره گازئیل رو با آب قاطی کنید بزنید زیر سینه اسب و کلا روی بدنش جرب می ره من این کار رو کردیم خوب شد بازم سعی کنید از یک دکتر کمک بگیرید

  2. با سلام و ضمن تشکر از مطالب مفید شما،
    یه اسب نریون ۲ ساله دارم الان حدودا یکماه هست که خریدمش و جای مناسب براش درست کردم که البته قبلا داخل مکان گوسفند نگهداری میشده و خوراک خوب هم میدم که شامل یونجه خشک و کاه و جو میشه، بعد از دوهفته که اسب رو آوردم پوستش دقیقا شبیه عکس اول که گذاشتید شده از ناحیه ی گردن تا وسطای شکم اسبم زیر پوستش متورم شده و متاسفانه در محل سکونتمون دامپزشک نداریم،لطفا راهنمایی کنید باید چه کاری انجام بدم که مشکل برطرف بشه.با تشکر از زحمات شما سعیدزارع هستم از کُربال

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *