معرفی ده تا از بزرگترین حیوانات جها

معرفی ده تا از بزرگترین حیوانات جهان

همانطور که میدانید حیوانات از نظر اندازه باهم متفاوت اند و در طیف های گوناگونی قرار می گیرند، ازاندازه های میکروسکوپی گرفته تا چندین متر! منظور از اندازه، وزن و طول آن‌هااست.
ممکن است فکر کنید بزرگ بودن بهتر است و مزایای زیادی دارد، اما کوچک بودن نیز مزایای خاص خود را دارد! به طور مثال حیوانات کوچک برای زنده ماندن به منابع غذایی کمتری نیاز دارند، می‌توانند بارها و بارها تولید مثل کنند و می‌توانند به انواع مکان‌های مخفی پناه ببرند تا از شکارچیان خود در امان بمانند!
با ما در واسط پت همراه باشید تا ده تا از بزرگترین حیوانات جهان رابه شما معرفی کنیم.

سوسک گولیات

سوسک گولیات به‌عنوان سنگین‌ترین حشره در دنیا شناخته‌شده است. این حشره وزنی معادل یک موش دارد.
گولیات حدود ۳٫۵ اونس (۱۰۰ گرم) وزن و ۴٫۵ اینچ (۱۱٫۵ سانتی‌متر) طول دارد. رنگ این حشره ممکن است قهوه‌ای، سیاه یا سفید باشد.

سمندر چینی

سمندر غول‌پیکر چینی بزرگترین دوزیست جهان است که وزن آن تقریباً ۶۶ پوند معادل ۳۰ کیلوگرم است و می‌توانند به ۱۳۲ پوند معادل ۶۰ کیلوگرم نیز برسند. طول این غول دوزیست به ۶ فوت (۱٫۸ متر) می‌رسد.
این موجود را به‌عنوان فسیل زنده نیز می‌شناسند و تاکنون حداقل ۳ گونه از آن شناخته‌شده است. درباره حیوانات در حال انقراض بیشتر بدانید.

دوزیست
سمندر چینی

حقایق شگفت‌انگیز

حقایق شگفت‌انگیزی در مورد این موجود رو به انقراض وجود دارد، ازجمله:
بینایی بسیار ضعیفی دارند و برای تشخیص طعمه خود از میزان لرزش در آب استفاده می‌کنند.
آن‌ها کل زندگی خود را در زیرآب می‌گذرانند، اما آبشش ندارند و اکسیژن موردنیاز خود را از طریق پوست جذب می‌کنند.

ماده‌ها بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ تخم می‌گذارند که مراقبت از آن‌ها تا زمان تولد بر عهده‌ی سمندرهای نر است.
در سال ۱۷۲۶، یک پزشک سوئیسی، فسیل یک سمندر غول‌پیکر چینی را توصیف کرد و گمان می‌کرد که این فسیل یک انسان است که از سیلی بزرگ جان سالم به دربرده است. وی نام آن را Homo diluvii testis شاهد سیل بزرگ گذاشت.

شترمرغ

یکی دیگراز بزرگترین حیوانات جهان، شترمرغ است. شترمرغ بزرگترین پرنده‌ی جهان است. ارتفاع آن ۹ فوت (۲٫۷ متر) و وزن آن ۳۴۴ پوند (۱۵۶ کیلوگرم) است. این پرنده‌ی غول‌پیکر با چشمانی به‌اندازه‌ی ۱٫۹ اینچ (۵ سانتی‌متر)، دارنده‌ی بزرگترین چشم در بین پرندگان است.
جالب است بدانید که آن‌ها دندان ندارند و می‌توانند روزها بدون آب زنده بمانند، زیرا توانایی ذخیره‌ی آب در بدن خود را دارند، مانند شترها و مقدار زیادی آب از پوشش گیاهی که می‌خورند جذب می‌کنند!
هنگامی‌که شترمرغ‌ها می‌ترسند شروع به دویدن می‌کنند و با پاهای خود به جلو ضربه می‌زنند. این ضربه‌ها آن‌قدر قوی هستند که می‌توانند از آن به‌عنوان سلاح برای کشتن حیوانات تنومندی مانند شیر و یا حتی انسان‌ها استفاده کنند.

معرفی ده تا از بزرگترین حیوانات جها
بزرگترین پرنده ی جهان

نکات جالب شترمرغ‌ها

  • بزرگترین پرنده‌ای است که پرواز نمی‌کنند.
  • سه شکم دارند.
  • برخلاف سایر پرندگان، شترمرغ ادرار را جدا از مدفوع دفع می‌کند.
  • دوندگانی سریع هستند که می‌توانند با دو پا با سرعتی بیش از ۷۰ کیلومتر در ساعت حرکت کنند و مسافتی حدود ۵ متر را با هر گام طی می‌کنند.
  • برخلاف سایر پرندگان که ۴ انگشت در پای خوددارند، این پرنده دو انگشت در هر پا دارد.
  • بال‌های شترمرغ به حدود ۲ متر می‌رسند که از آن‌ها در نمایش‌های جفت‌گیری، ایجاد سایه بانی برای جوجه‌ها، پوشاندن پوست برهنه‌ی پاهای فوقانی و پهلوها، صرفه‌جویی انرژی در هنگام گرمی هوا و به‌عنوان سکانی برای تغییر مسیر استفاده می‌کنند.

شترمرغ بزرگترین پرنده جهان

شترمرغ‌ها معمولاً زمستان را به‌صورت انفرادی یا زوجی می‌گذرانند درحالی‌که در باقی فصل‌ها زندگی اجتماعی خود را در گروه‌های پنج ‌تا پنجاه‌تایی که به‌وسیله‌ی شترمرغ رهبر اداره می‌شود، سپری می‌کنند.
درگیری‌های قلمروی‌ در بین نرها برای داشتن ۲ تا ۷ ماده حدود چند دقیقه طول می‌کشد، اما چند دقیقه‌ی مرگبار که می‌تواند تعداد زیادی کشته، در اثر کوبیدن سر به یکدیگر، بر جای بگذارد.

قبل از اقدام به جفت‌گیری، شترمرغ نر برای برانگیختن حس و تمایل جنسی شترمرغ‌های ماده حرکاتی موزون از خود بروز می‌دهد، مثلاً با باز کردن بال‌های خود اقدام به رقص می‌کند، هم‌چنین بر روی پاهای خود می‌نشیند و گردنش را خم می‌کند و… انجام این حرکات توسط شترمرغ نر باعث آگاهی شترمرغ‌های ماده، بخصوص شترمرغ اصلی، از آمادگی او برای جفت‌گیری هست.

شترمرغ ماده اصلی نیز با آواز صداهایی مانند boom و rboomen، بال‌وپر زدن، باد کردن گلو، چیدن دانه با ناز و عشوه، راه رفتن زیگزاگی و … علاوه بر ابراز تمایل و آمادگی خود برای جفت‌گیری، سایر شترمرغ‌های ماده را نیز دعوت به جفت‌گیری می‌کند. تخم‌های غول‌پیکر این پرنده که از بزرگترین تخم‌مرغ‌ها محسوب می‌شود. تخم‌هایی که طول ۱۵ سانتی‌متر و وزنی حدود دو برابر تخم‌مرغ‌های معمولی رادارند. شترمرغ‌ها برای خرد کردن دانه‌های خود حدود یک کیلوگرم سنگ‌ریز را در چینه‌دان خود حمل می‌کنند.

شترمرغ
ده تا از بزرگترین حیوانات جهان

تمساح آب‌شور

بزرگترین خزنده تمساح آب‌شور است که می‌تواند به‌طور متوسط بین ​​۱۷ فوت (۵٫۲ متر) تا ۲۱ فوت (۶٫۳ متر) طول و وزنی حدود ۱۰۰۰ پوند (۴۵۳ کیلوگرم) داشته باشد.
این تمساح‌ها برخلاف اسم گمراه‌کننده‌ای که دارند، در باتلاق‌ها و سواحل آب‌های شیرین یافت می‌شوند. هم‌چنین آن‌ها در مناطقی از هند، آسیا و استرالیا به‌طور گسترده و اغلب در آب‌های شور زندگی می‌کنند.
این حیوانات درنده می‌توانند با فک و دندان‌های بسیار قوی که دارند از انواع حیوانات، حتی کوسه‌ها تغذیه کند. در این قسمت از مقاله بزرگترین حیوانات جهان سراغ حیوانات زیر آب می‌رویم.

کوسه ‌نهنگ

در دنیای زیرآب، کوسه‌نهنگ، با طول ۴۰ فوت (۱۲ متر) بزرگترین ماهی محسوب می‌شود. وزن آن‌ها تا ۲۲ تن می‌رسد!
باوجود چنین جثه‌ی سنگینی تغذیه‌ی آن‌ها از موجودات ریزی به نام پلانکتون‌هاست. این نوع از ماهی‌ها با ظاهری کاملاً مشخص به رنگ خاکستری که با لکه‌های سفید و نوارهایی آراسته‌شده است، به‌سادگی قابل‌تشخیص می‌باشند.
این کوسه دارای دوباله پشتی و یک باله بزرگ دوتایی است که قبلاً بانام دم شناخته می‌شد! این غول دریایی در گروه ماهی‌های غضروفی قرار می‌گیرد. آن‌ها علاوه بر این‌که از بزرگترین ماهی‌ها هستند، طول عمر بسیار طولانی، حدود ۱۵۰ سال دارند.

معرفی ده تا از بزرگترین حیوانات جها
بزرگترین ماهی

خرس قهوه‌ای

در بین گوشت‌خواران بزرگ، خرس قهوه‌ای و خرس قطبی موقعیت مشابهی دارند. وزن خرس‌های قهوه‌ای به یک‌تن می‌رسد و به هنگام ایستادن روی پاهای عقب قدشان به ۱۰ فوت (۳ متر) می‌رسد.
خرس از دیرباز به‌عنوان نمادی از قدرت، نیرو و عشق دیده می‌شدند. همچنین خرس قهوه‌ای حیوان ملی کشور فنلاند است.

زرافه

اگر بخواهیم بزرگترین حیوانات جهان را از نظر قد بررسی کنیم، زرافه در رتبه‌ی اول قرار می‌گیرد. با داشتن قدی به بلندی ۱۹ فوت، زرافه بلندترین حیوان محسوب می‌شود. گردن آن به‌تنهایی ۶ فوت (۱٫۸ متر) طول دارد. پاها و گردن‌های بلند به آن‌ها کمک می‌کند تا برگ‌هایی را در بالای درختان بلند که سایر حیوانات نمی‌توانند به آن‌ها برسند را بخورند.

در چمنزارهای آفریقای شرقی، زرافه‌ها اکثراً از پوشش گیاهی در سطح زمین تغذیه می‌کنند. آن‌ها از زبان‌های بلند خود برای بیرون کشیدن شاخه‌های تازه، برگ‌ها و میوه‌هایی که در بالاترین نقطه‌ی درختان قرار دارند استفاده می‌کنند. زبان آبی‌رنگشان که برای محافظت در مقابل آفتاب است، به حدود ۲۰ تا ۲۱ اینچ (۵۰-۵۳ سانتی‌متر) می‌رسد. زبان‌دراز و لب‌های سفت زرافه‌ها باعث می‌شوند که آن‌ها بتوانند از گیاهان خارداری مانند آکاسیا تغذیه کنند.

تعداد دندان در این حیوان مشابه انسان‌هاست و به ۳۲ دندان می‌رسد؛ اما فک آن‌ها بسیار متفاوت است. آن‌ها در فک بالا دارای دندان‌های پیشین و در فک پایین دارای دندان‌ها پسین هستند. به‌جای دندان‌های پسین در فک بالا، کام سخت یا بافت دندان شکل دارند که درگرفتن برگ‌ها، به آن‌ها کمک می‌کند.

معرفی ده تا از بزرگترین حیوانات جها
زرافه: قد بلندترین حیوان جهان

بزرگترین حیوان روی کره زمین

بزرگترین حیوان روی کره‌ی زمین فیل آفریقایی است که می‌تواند آن تا ۳۳۵۰ کیلوگرم وزن داشته باشد. آن‌ها به‌طورمعمول از خرطوم تا دم، طولی به درازای ۳۵ فوت (۱۰٫۶ متر) دارند و عرض شانه آن‌ها ۱۳ فوت (۴/۴ متر) است.
خرطوم یک فیل‌ آن‌قدر قدرتمند و دقیق است که می‌تواند تعدادی گوساله را حمل کند و برای اعمال ظریف‌تر مانند چیدن گل هم از آن استفاده می‌شود!

یک فیل ماده پس از ۲۲ ماه بارداری، بچه‌ای به وزن ۹۰ کیلوگرم و قد ۳ فوت به دنیا می‌آورد.
درگذشته بیش از ۳۰۰ نوع فیل وجود داشته است، اما امروزه فقط دو نوع فیل در جهان وجود دارد:
فیل‌های آسیایی و فیل‌های آفریقایی.
فیل‌های آفریقایی دارای گوش‌های بزرگ‌تر و پهن‌تری هستند. عاج آن‌ها در هر ۲ جنس نر و ماده مشابه رشد می‌کند. این در حالی است که فیل‌های آسیایی گوش‌های کوچک‌تری دارند و عاج آن‌ها در جنس ماده رشد نمی‌کند.

اغلب در دنیای مجازی اندازه ماهی‌های مرکب غول‌پیکر به‌صورت اغراق‌آمیز به طول ۶۰ فوت (۱۸ متر) یا حتی ۹۰ فوت (۲۷ متر) گفته می‌شوند. درحالی‌که، بزرگترین ماهی مرکب طولی به درازای ۴۵ فوت (۱۴ متر) دارد.
آن‌ها بزرگترین چشم‌ها را در دنیای حیوانات دارند که قطر آن به ۱۰ اینچ (۲۵ سانتی‌متر) می‌رسد! اگر دوست دارید درباره تغذیه ماهی بیشتر بدانید، مقاله زیر را مطالعه کنید.

معرفی ده تا از بزرگترین حیوانات جها
بزرگترین حیوان روی کره ی زمین

در پایان مقاله بزرگترین حیوانات جهان به بزرگترین حیوان در تمام دوران می‌پردازیم. آیا در مورد کوچکترین‌ حیوانات جهان چیزی شنیده اید؟

نهنگ آبی

نهنگ آبی بزرگترین حیوان در تمام دوران است که وزنی در حدود ۱۸۰ تن و طولی به‌اندازه‌ی ۹۸ فوت (۳۰ متر) دارد. زبان آن‌ها به‌تنهایی می‌تواند به‌اندازه یک فیل و قلب آن‌ها به‌اندازه یک ماشین وزن داشته باشد، اما آن‌ها با خوردن یک رژیم غذایی حاوی پلانکتون و کریل زنده می مانند.
یک نهنگ آبی بالغ می‌تواند روزانه ۳۶۰۰۰ کیلوگرم کریل مصرف کند و برای تغذیه به عمق ۵۰۰ متری برود. به طرز شگفت‌آوری، نهنگ‌های آبی شناگرهای مهربان، اقیانوس را با سرعت بیش از ۸ کیلومتر در ساعت طی می‌کنند و می‌توانند به‌سرعت های بیش از ۳۰ کیلومتر در ساعت هم برسند.

طول عمر این پستاندار دریایی بین ۸۰ تا ۹۰ سال است اما نهنگ‌هایی با سن ۱۱۰ سال هم مشاهده‌شده‌اند. هر نهنگ آبی هر سه سال یک‌بار، بعد از ۱۱ تا ۱۲ ماه بارداری می‌تواند تنها صاحب یک بچه شود، بچه نهنگی با وزن حداکثر ۲۷۰۰ کیلوگرم و طول ۸ متر. نهنگ‌های تازه متولدشده روزانه بیش از ۶۰۰ لیتر شیر می‌خورند و در یک سال اول زندگی‌شان روزی ۹۰ کیلوگرم افزایش وزن‌دارند.

معرفی ده تا از بزرگترین حیوانات جها
نهنگ آبی

حقایق گفته‌شده در این مقاله بزرگترین حیوانات جهان ،درباره‌ی حیوانات زمان حال بود و اگر بخواهیم در مورد حیوانات ماقبل تاریخ که منقرض‌شده‌اند حرفی به میان آوریم باید از اعداد غیرقابل‌تصوری برای بیان اندازه‌ی آن‌ها استفاده کنیم. خواندن مقاله دلفین یک پستاندار،نه یک ماهی! را از دست ندهید.

کلام آخر

به پایان مقاله رسیدیم. امیدواریم که لذت برده باشید. شما می توانید با مراجعه به سایت واسط کالا و یا نصب اپلیکیشن واسط کالا حیوانات مورد نظر خود را با کمترین قیمت پیدا کنید. واسط کالا محیطی امن برای خرید و فروش اجناس نو و دست دوم شما است.

منابع:

onekindplanet.org

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *