سریع ترین اسب جهان

سریع ‌ترین اسب جهان

بسیاری از ما هنگامی‌که به اسب فکر می‌کنیم، اولین تصویری که در ذهنمان نقش می‌بندد بدون شک تصویر اسبی است که در یک زمین بزرگ به‌سرعت می‌تازد، درحالی‌که باد یال‌هایش را به حرکت درمی‌آورد و صدای کوبیدن سم‌هایش به زمین به گوش می‌رسد. این تصویر برای همه‌ی ما تصویری آشنا و ملموس است. همان‌طور که می‌دانید بیش از ۳۰۰ نژاد اسب در جهان وجود دارد، شاید برای شما هم جای سؤال باشد که سریع ‌ترین اسب کدام است. در این مقاله واسط پت به بررسی این موضوع می‌پردازد و سریع ‌ترین اسب جهان را به شما معرفی می‌کند. پس به‌هیچ‌وجه ادامه مقاله را از دست ندهید.

اگر شما هم علاقه‌مند به سوارکاری و یا حتی تماشای مسابقات اسب‌سواری باشید می دانید که در بسیاری از رشته‌های مربوط به اسب‌سواری، ما به اسبی با سرعت‌بالا احتیاج داریم. یعنی اسبی که بتواند در کمترین زمان ممکن ما را به خط پایان برساند و رقبای خود را به‌راحتی شکست دهد.

عوامل سرعت

قبل از اینکه با سریع‌ ترین نژادهای اسب و سریع‌ ترین اسب جهان آشنا شویم، بهتر است عوامل مؤثر در سرعت اسب‌ها را بررسی کنیم تا در انتخاب اسب مناسب بتوانیم بهتر تصمیم بگیریم.

برخلاف تصور بیشتر مردم، عواملی که سرعت اسب را تعیین می‌کنند چیزی نیست که مردم به آن فکر می‌کنند.به‌طور مثال قد اسب در سرعت آن تأثیر ندارد. موارد بسیاری تاکنون در مسابقات وجود داشته‌اند که درستی این موضوع را اثبات می‌کنند. بارزترین مثال، اسب Seabiscuit است که بااینکه قد آن تنها ۱۵۰ سانتی‌متر بود، قهرمان دوره‌های مختلف مسابقات اسب‌سواری در اواخر دهه ۳۰ و اوایل دهه ۴۰ بود. همچنین یک اسب کوارتر معمولی قدکوتاه‌تری نسبت به اسب‌های تروبرد دارد اما از اسب تروبرد سریع‌تر است. عواملی که تعیین‌کننده‌ی سرعت اسب هستند، طول قدم و تعداد قدم‌هایی است که است در هر دقیقه برمی‌دارد.

عوامل سرعت
اسب عرب یکی از سریع ترین اسب ها

طول قدم اسب (گام اسب)

منظور ما از طول قدم مسافتی است که اسب با هر جهش طی می‌کند. به‌عبارت‌دیگر، فاصله میان نقطه‌ای که اسب پای خود را برمی‌دارد تا نقطه‌ای که همان پا را دوباره به زمین می‌گذارد، طول قدم اسب است. به‌طور میانگین طول هر قدم اسب حدوداً ۲۰ فوت است. بااین‌حال، افسانه‌ی مسابقات اسب‌سواری درگذشته یعنی اسب Man o’ War قدم‌هایی به طول ۲۸ فوت برمی‌داشت!

تعداد قدم اسب

منظور از تعداد قدم، تعداد قدم‌هایی است که یک اسب مسابقه در یک‌زمان معین تکمیل می‌کند. بیشترین تعداد قدم اسب‌ها چیزی میان ۱۳۰ تا ۱۴۰ قدم در هر دقیقه است. سریع‌ ترین اسب‌ها می‌توانند تعداد قدم‌های خود را بدون کوتاه کردن آن‌ها زیاد کنند. جالب است بدانید که تعداد قدم‌هایی که اسب‌های مسابقه قهرمان برمی‌دارند بیش از ۱۶۰ قدم در هر دقیقه است. به‌طور طبیعی اسب‌های کوارتر قدم‌های بیشتری را نسبت به تروبردها برمی‌دارند.

به‌طورکلی، اسب‌ها برای اینکه بتوانند با فاصله و سرعت مناسب در مسابقه بدوند و برنده شوند، باید دستگاه‌های آناتومیکی بدنشان در هماهنگی کامل باشند. دستگاه تنفسی اسب باید کارایی خود را به اوج ببرد و برای این کار اسب، احتیاج به اکسیژن زیادی دارد. همگی میدانیم که اسب به اکسیژن نیاز دارد پس اسبی که به‌سرعت می‌دود و قدم‌های زیاد و بلند برمی‌دارد قطعاً به اکسیژن بسیار زیادی احتیاج دارد. اسب می‌تواند این اکسیژن را با نفس کشیدن و جذب هوا فراهم کند.

تعداد قدم
سریع ترین اسب جهان

با کشیدن بدن خود، اسب مقدار زیادی اکسیژن را از طریق بینی وارد بدن خود می‌کند، سپس با جمع‌کردن بدن خود بازدم صورت می‌گیرد. سیستم گردش خون اسب هم‌ خون را به‌اندازه کافی در بدن اسب به جریان می‌اندازد. قلب اسب عملکرد بسیار بالای دارد به‌طوری‌که قلب هر اسب مسابقه می‌تواند در هر دقیقه ۷۵ گالن خون را در اسب به گردش دربیاورد.
و درنهایت این گردش خون به اسب کمک می‌کند که اکسیژن کافی داشته باشد تا به‌خوبی و با سرعت بیشتر در مسابقه بدود.

سریع ‌ترین نژادهای اسب در جهان

در این قسمت چهار مورد از سریع ‌ترین نژادهای اسب را بررسی می‌کنیم. پس با واسط پت همراه باشید تا این اسب‌های سریع را بیشتر بشناسیم و بدانیم سریع ‌ترین اسب جهان چه اسبی است.

نژاد تروبرد

اسب‌های تروبرد اسب‌هایی با پاهای بلند و جثه‌های ورزشکاری هستند که از مناسب‌ترین اسب‌ها برای میدان مسابقه به شمار می‌روند. آن‌ها می‌توانند سرعت خود را در مسافت‌های طولانی حفظ کنند. اسب‌های تروبردی که در مسابقات کنتاکی دربی (Kentucky Derby) ایالات‌متحده شرکت می‌کنند، عموماً می‌توانند سرعتی معادل ۶۱ کیلومتر بر ساعت را در مسافت ۲ کیلومتر حفظ کنند.همچنین چابک بودن این اسب‌ها باعث شد که تروبردها در مسابقات مختلفی مانند پرش، نمایش‌های سوارکاری و حتی مسابقات بشکه‌ای مورداستفاده قرار گیرند.
نکته جالب این است که این اسب‌ها به‌طور طبیعی سریع‌ ترین نژاد اسب نشدند و چیزی حدود به ۳۰۰ سال طول کشید که این نژاد، به نژاد کاملی تبدیل شود.

سریع ترین اسب جهان
تروبرد یکی دیگر از سریع ترین اسب ها

نژاد کوارتر آمریکایی

پس‌ازاینکه این اسب‌ها توانستند سریع‌ ترین اسب‌ها در ۰/۴ کیلومتر بر ساعت شوند، به اسب‌های کوارتر مشهور شدند. این نژاد توانست سرعتی حدود ۸۸ کیلومتر بر ساعت در مسافتی کوتاه ثبت کند و یکی از سریع ‌ترین نژادهای اسب باشد. این اسب‌های بااستعداد می‌توانند در بسیاری از زمینه‌ها مورداستفاده قرار بگیرند.عمدتاً از این اسب‌ها در دنیای غربی که اسب‌ها با بیشترین سرعت در مسافت کم برنده می‌شوند، به‌عنوان اسب مسابقه استفاده می‌کنند.

نژاد عربی

وقتی‌که صحبت از اسب‌های عربی می‌شود، اولین فکری که به ذهن اکثریت مردم می‌رسد بدون شک ظاهر زیبای این اسب‌ها است. اما با توجه به رکورد ۶۴ کیلومتر بر ساعت این اسب، سرعت‌بالای آن نباید دسته کم گرفته شود. اسب‌های عربی همچنین یکی از قدیمی‌ترین نژادهای اسب به شمار می‌روند که از خاورمیانه و مناطق نزدیک مصر سرچشمه گرفته است. این اسب‌ها استقامت بالا و سرعت زیادی دارند به همین علت درگذشته در جنگ‌ها مورداستفاده قرار می‌گرفتند. امروزه هنوز از این نژاد به علت سرعت‌بالایی که در مسافت‌های طولانی دارد، در مسابقات استفاده می‌شود. پس اگر مسابقه، مسابقه استقامت باشد بدون شک اسب عربی اسبی است که باید از آن استفاده کرد.

نژاد استاندارد برد

بااینکه به نظر می‌رسد این نژاد گاهی اوقات نادیده گرفته می‌شود، اما استاندارد بردها هم در لیست سریع ‌ترین نژادهای اسب قرار می‌گیرند. از اسب‌های استاندارد برد عمدتاً در مسابقات کالسکه سواری استفاده می‌شود. این اسب‌ها همچنین سریع‌ ترین اسب‌ها در یورتمه روی هستند. رکورد این اسب‌ها یورتمه رفتن یک ۱/۶۰ کیلومتر در ۵۸ ثانیه است.

سریع ترین اسب جهان
نژاد استاندارد برد سریع ترین اسب ها در یورتمه

سریع ‌ترین اسب جهان

اگر شخصی تنها نام یک اسب مسابقه را بداند، آن اسب به‌احتمال‌زیاد سکرتریت (Secretariat) است. او محمدعلی، مایکل جوردن یا الویس پریسلی در دنیای اسب‌سواری است. این اسب در طول زندگی خود توانست رکوردهای زیادی را در کارنامه‌ی خود ثبت کند؛ اما چه چیزی سکرتریت را مشهور کرد؟ آیا او واقعاً سریع‌ ترین اسب جهان است؟
این اسب رکوردهای مختلفی در سطوح مختلف ثبت کرد. بدون شک او بزرگ‌ترین و سریع‌ ترین اسب جهان است که توانست رقیبان خود را نابود و رکوردهای قبلی را متلاشی کند. سکرتریت به علت رنگ قرمز تیره و بدن ورزیده‌ای که داشت به (قرمز بزرگ) مشهور بود.

سرعت سکرتریت

میانگین سرعت سکرتریت در مسابقات Triple Crown، ۵۹ کیلومتر بر ساعت بود. این سرعت به‌اندازه‌ی کافی بالابود که بتواند رکورد جدیدی برای این مسابقات باشد. تاکنون هیچ اسب دیگری نتوانسته مانند قرمز بزرگ در این مسابقات معتبر، دستاوردهای درخشانی کسب کند.میانگین سرعت سکرتریت در مسابقات Triple Crown 59 کیلومتر بر ساعت بود. این سرعت به‌اندازه‌ی کافی بالابود که بتواند رکورد جدیدی برای این مسابقات باشد. تاکنون هیچ اسب دیگری نتوانسته مانند قرمز بزرگ در این مسابقات معتبر، دستاوردهای درخشانی کسب کند.

در سال ۱۹۷۳ سکرتریت استاندارد جدیدی را برای مسابقات Kentucky Derby تعیین کرد. او توانست ۲ کیلومتر را در ۱: ۵۹ در سطح صاف طی کند و اولین اسبی باشد که این مسابقه را در کمتر از دو دقیقه به پایان می‌رساند. زمان برنده شدن او در این مسابقه هنوز برای همه شگفت‌آور است. او سریع ‌ترین اسب جهان بود.
قرمز بزرگ در مسابقات Belmont Stakes رکورد جهانی جدیدی را ثبت کرد. این اسب موفق شد که ۲ و ۴۰ کیومتر را در ۲: ۲۴ طی کند. البته که ثبت رکوردهای جهانی بسیار عالی است، اما چیزی که شگفت‌انگیز است این است که این اسب چگونه این شاهکارها را انجام داده است؟
او هنوز هم رکورددار یک ۲ و ۴۰ کیلومتر است و به نظر می‌رسد که این رکورد او هرگز شکسته نخواهد شد.

سریع ترین اسب جهان
سریع ترین اسب جهان

علت سرعت اسب

سکرتریت قدرتمند و بزرگ بود بنابراین یک ترکیب مناسب برای یک اسب مسابقه‌ای بود؛ اما همان‌طور که قبلاً گفته شد عواملی مانند اندازه بدن و قد اسب هیچ‌کدام در سرعت اسب تأثیر ندارند و هرساله بسیاری از اسب‌های مسابقه را می‌بینیم که بدن مناسبی دارند اما هیچ‌کدام از مسابقات را برنده نمی‌شوند.
پس چه چیزی سکرتریت را خاص می‌کرد؟ دلیل سرعت‌بالای قرمز بزرگ چه چیزی بود؟
سکرتریت سریع ‌ترین اسب جهان بود چون او بدنی فوق‌العاده، قلب با اندازه‌ی غیرطبیعی و قدم‌های بلند استثنائی داشت.

قلب سریع‌ ترین اسب جهان

علاقه‌مندان به مسابقات اسب‌سواری معتقدند که بین سرعت اسب و اندازه قلب او ارتباطی وجود دارد. به این صورت که هرچه قلب اسب بزرگ‌تر باشد، خون بیشتری به اسب می‌رساند و درنتیجه اکسیژن بدن اسب بیشتر می‌شود. از طرفی میدانیم با بیشتر شدن اکسیژن سرعت اسب هم بالاتر می‌رود.
پس از مرگ سکرتریت بدن او را معاینه کردند و متوجه شدند که قلب او بسیار بزرگ‌تر از قلب اسب‌های مسابقه‌ای دیگر است. به‌طور متوسط قلب هر اسب تروبرد حدوداً هشت و نیم پوند وزن دارد، درحالی‌که قلب سکرتریت ۲۲ پوند بود!

برای آشنایی با بیماری‌های قلبی و عروقی اسب پیشنهاد می‌کنیم خواندن مطلب زیر را از دست ندهید:

بیماری‌های قلبی و عروقی اسب

همچنین سکرتریت قدم‌های بلندی داشت و هر قدم او معادل ۲۵ فوت بود.
بنابراین گام‌های بلند، تعداد قدم‌های زیاد، زاویه حرکت بالا همراه با قلب بزرگ و عضله‌های عالی همگی عواملی بودند که سکرتیت را به افسانه‌ی مسابقات اسب‌سواری و سریع ‌ترین اسب جهان تبدیل کردند.

سریع ترین اسب جهان
اسب کوارتر

پرسش و پاسخ

عوامل مؤثر بر سرعت اسب کدامند؟

سن اسب ،جنسیت او ،فصل،نژاد اسب،آناتومی بدن اسب و روش حرکت اسب از عوامل موثر بر سرعت اسب هستند.

روش دویدن سریع اسب چه تاثیری در سرعت او دارد؟

حداکثر سرعتی که یک اسب می تواند بدست آورد نیز به انتخاب روش دویدن بستگی دارد.مثلا اگر پای راست اسب اولین حرکتی بود ، چرخش به سمت راست در عملکرد آن بسیار درخشان و برازنده خواهد بود ، سوارکار باید از این موضوع آگاه باشد.

سریعترین اسب ها معمولا کدام نژادند؟

سریعترین اسب جهان عنوانی است که فقط اسبهای نژاد انگلیسی می توانند به آن نزدیک شوند. نژادهای دیگر از نظر جسمی قادر به گذراندن چنین فواصل به این سرعت نیستند.

کلام آخر

به پایان مقاله سریع ‌ترین اسب جهان رسیدیم. امیدوارم لذت برده باشید. شما می‌توانید برای خریدوفروش اسب به سایت واسط کالا مراجعه کنید و یا اپلیکیشن واسط کالا را نصب‌کرده و آگهی خود را به‌صورت رایگان در آن قرار دهید.

منابع:
horseracingsense.com

ihearthorses.com

1 دیدگاه دربارهٔ «سریع ‌ترین اسب جهان»

  1. ععععععععععععععععععاااااااااااااااااااااااااالللللللللللللللللللللللللللللللللللللییییییییییییییییییییییییییییییی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *