مسابقه اسب وحشی

مسابقه اسب وحشی

اگر شما هم مانند اکثریت مردم با شنیدن نام اسب ناخودآگاه موجودی نجیب و آرام را تصور می‌کنید، به شما پیشنهاد می‌کنم که در این مقاله با واسط پت همراه شوید تا میزان درستی تصورات خود را با واقعیت بسنجید.
اسب‌سواری یا سوارکاری یکی از ورزش‌های مفید، سالم و پرطرفدار است که علی‌رغم پرهزینه بودن، همه‌ساله توجه عدهٔ زیادی از مردم را به خود جلب می‌کند؛ اما شکل دیگری از مسابقه با اسب‌ها وجود دارد که برخلاف سوارکاری به‌شدت برای شرکت‌کنندگان خطرناک است و می‌تواند منجر به آسیب جدی و یا حتی مرگ شرکت‌کنندگان شود و یا به اسب‌ها نیز آسیب‌های جبران‌ناپذیری وارد کند. این رقابت به « مسابقه اسب وحشی » مشهور است.

هرچند بسیاری از مردم معتقدند که این مسابقه به‌اشتباه نام‌گذاری شده و «مسابقه اسب وحشت‌زده» نام مناسب‌تری برای این رقابت است.
اگر جز آن دسته از افرادی هستید که هنوز هیچ اطلاعاتی دربارهٔ این ورزش ندارید و یا تنها اسم مسابقه اسب وحشی را شنیده‌اید به‌هیچ‌وجه ادامهٔ مقاله را از دست ندهید!

چگونگی برگزاری مسابقه

مسابقه اسب وحشی چگونه برگزار می‌شود؟ مسابقهٔ اسب وحشی یکی از بخش‌های ورزش رودئو محسوب می‌شود و شرکت‌کنندگان باید در این مسابقه یک اسب وحشی و سرکش را کنترل کنند و به خط پایان برسانند.

به‌طورمعمول، در مسابقات اسب وحشی، ده تیم شرکت می‌کنند که هر تیم از سه نفر تشکیل‌شده است. در ابتدا هر تیم باید قبل از باز شدن در و شروع مسابقه اسب خود را با افسار یا تسمه ببندد. به‌محض باز شدن درها، دو نفر از اعضای گروه تلاش می‌کنند که با کشیدن طناب و تسمه و یا کشتی گرفتن با اسب، آن را ثابت نگه‌دارند تا نفر سومِ تیم بتواند زین خود را بر روی اسب قرار دهد و اسب را به سمت خط پایان براند. درنهایت، تیمی که اسب خود را زودتر از خط پایان عبور دهد برنده است.

چگونگی ببرگزاری
کنترل کردن اسب برای سوار شدن

علت مخالفت

همان‌طور که انتظار می‌رود، این نوع از مسابقات رودئو یا همان مسابقات اسب وحشی منتقدان زیادی دارد. چراکه شرکت‌کنندگان در این رقابت سعی می‌کنند به هر قیمتی اسب خود را کنترل کنند. برای مثال آن‌ها تلاش می‌کنند تا با ضرب و شتم و یا حتی گاز گرفتن اسب، آن را کنترل کنند و در مقابل اسب‌ها نیز به‌شدت علیه صاحبان خود می‌جنگند و از خود دفاع می‌کنند، در این حین به‌شدت به زمین می‌خورند و خود را به یکدیگر و یا به نرده‌ها می‌کوبند. بعضی از اسب‌ها از شدت استرس و خستگی تلف می‌شوند. متأسفانه مانند سایر رویدادهای رودئو، اسب‌ها ممکن است مجروح و یا حتی کشته شوند.

تاریخچهٔ مسابقه اسب وحشی

به‌طورکلی مسابقات رودئو از فعالیت‌های مربوط به پرورش دام در غرب ایالات‌متحده ایجاد شدند. مردم آمریکا این ورزش‌ها را در اواخر دههٔ ۱۸۰۰ به‌عنوان چندین رقابت مهم به‌طور حرفه‌ای انجام می‌دادند. به‌طور ویژه، مسابقه اسب وحشی قرن‌ها در ایالات‌متحده وجود داشته است؛ و پس‌ازاینکه به‌عنوان یک ورزش رودئو به رسمیت شناخته شد، به‌سرعت به‌عنوان بخشی از تورهای رودئو در کانادا و آلبرتا مشهور شد.

مسابقه اسب وحشی
ورزش رودئو

افراد شرکت‌کننده

اگرچه اکثر شرکت‌کنندگان در رودئو بزرگ‌سال سفیدپوست مناطق روستایی هستند؛ اما مردان وزنان در سنین مختلف می‌توانند در مسابقه اسب وحشی شرکت کنند.

زمان برگزاری مسابقات

مسابقات اسب وحشی مانند سایر مسابقات اسب‌سواری و رودئو، هرساله برگزار می‌شود و انجمن سوارکاری انتاریو ماهانه میزبان مسابقات رودئو در سطوح مختلف مبتدی و حرفه‌ای است.

قوانین مسابقه اسب وحشی

برخلاف نقدهای وارد بر این رقابت‌ها، این مسابقه قوانینی دارد که رعایت آن‌ها باعث می‌شود که آسیب‌های احتمالی وارد بر اسب‌های مسابقه اسب وحشی تا حدی کاهش یابد. به‌طور مثال:

  • هرگونه گاز گرفتن گوش‌های اسب برخلاف قوانین مسابقه است.
  • خفه کردن اسب یا محکم گره زدن افسار و یا طناب اسب ممنوع است.
  • اگر اسب قبل از شروع مسابقه مصدومیت جدی داشته باشد داوران مسابقه متوجه آن خواهند شد.
  • اگر در حین مسابقه اسبِ یک گروه آسیب ببیند آن گروه موظف به ترک مسابقه به‌منظور مداوای اسب است.

خواننده مسابقه اسب وحشی!

جالب است بدانید که دیل کیز پس‌ازآنکه برای اولین بار این مسابقه را از نزدیک دید، تصمیم گرفت که دیگر هیچ بازی رودئوی دیگری را نبیند! دیل کیز معتقد است که این مسابقات بسیار ناراحت‌کننده هستند و شرکت در این رقابت‌ها درست مانند یک جنایت بزرگ علیه حیوانات است. دیل کیز به‌شدت مخالف برگزاری مسابقه اسب وحشی است چون ازنظر او زندگی تمام حیوانات رودئو تنها دوره‌های طولانی کسالت و ناراحتی است که درنهایت به کشتارگاه منتهی می‌شود. به عقیده او تماشای یک انسان که به اسب‌ها یاد می‌دهد چگونه جفتک نپرانند به‌مراتب جذاب‌تر و لذت‌بخش‌تر از تماشای مسابقات اسب وحشی است!

مسابقه اسب وحشی
مسابقه اسب وحشی

سوارکاری با اسب‌های وحشی

جالب است بدانید که علاوه بر مسابقه اسب وحشی در رودئو، سوارکاری با اسب‌های وحشی نیز یکی از ورزش‌های پرطرفدار و پرخطر رودئو است که علاقه‌مندان زیادی دارد. این ورزش بسیار سخت، خشن و پرتحرک است که در سال‌های قبل با گاوهای وحشی انجام می‌شد اما رفته‌رفته تغییر شکل داد و یک ورزش و سرگرمی هیجان‌انگیز برای مردم درجاهای مختلف جهان شد. این ورزش هم مانند مسابقه اسب وحشی، توسط انجمن بین‌المللی رودئو (IPRA) و انجمن حرفه‌ای رودئو کابوی   (PRCA) درگذشته به رسمیت شناخته‌شده است. متأسفانه درست مانند دیگر مسابقات علی‌رغم تغییر قوانین و پیشرفته شدن شیوهٔ رقابت هنوز احتمال آسیب دیدن اسب‌ها در این مسابقات وجود دارد.

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مطلب زیر را از دست ندهید:

سوارکاری با اسب حساس

هزینهٔ شرکت در مسابقه اسب وحشی

شرکت‌کنندگان برای شرکت در مسابقه اسب وحشی هیچ ضمانتی ندارند و به عبارتی باید تمام هزینهٔ مسابقه را از جیب و دارایی خود بپردازند. درآمد شرکت‌کنندگان هم به این مسئله بستگی دارد که مهارتشان تا چه اندازه باشد و چقدر برنده شوند. شرکت‌کنندگان همچنین باید به خاطر داشته باشند که این مسابقات علاوه بر اینکه ممکن است برای اسب خطرناک باشد، برای خود شرکت‌کنندگان هم پرخطر است و ممکن است باعث آسیب‌های جدی مثل فلج شدن و شکستگی شود.

مسابقه اسب وحشی
مسابقه اسب وحشی

سیستم داوری و کسب امتیاز در رودئو

داوری و سیستم کسب امتیاز دو فاکتور بسیار مهم در ورزش‌های رودئو هستند زیرا تنها یک غفلت و یک فر ق جزئی می‌تواند باعث برگشتن به خانه با دست‌خالی و یا بردن مسابقه شود. در مسابقات رودئو چهار داور امتیازات شرکت‌کنندگان را محاسبه می‌کنند. نکتهٔ جالب این داوری این است که نه‌تنها عملکرد شرکت‌کنندگان، بلکه عملکرد و اجرای اسب‌های آن‌ها نیز موردبررسی قرار می‌گیرد. جالب است بدانید که داورهای رودئو باید بر تمام قوانین هفت شاخهٔ سوارکاری به‌طور کامل مسلط باشند!

نحوهٔ برگزاری مسابقه اسب وحشی

این مسابقه معمولاً به دو صورت انجام می‌شود: مسابقه با زین و بدون زین.
قبل از شروع مسابقه اسب وحشی، شرکت‌کنندگان در محفظه‌های قفس مانند بر روی اسب خود سوار می‌شوند. به‌محض باز شدن در اسب‌ها حرکت می‌کنند. نکتهٔ طلایی این است که سوارکاران باید تلاش کنند تا ۸ ثانیه بدون دست زدن به اسب آن را کنترل کنند و خود را روی اسب نگه‌دارند. سوارکاران همچنین باید با زدن پاشنهٔ چکمهٔ خود به بالای کتف اسب، در اولین پرش به اسب علامت دهند. هر اسب و سوارکارش باید بین ۰ تا ۵۰ امتیاز به دست بیاورند. اسب‌هایی که چموش‌تر و رام نشدنی‌تر باشند و حرکات سریع و خشن داشته باشند نسبت به اسب‌های آرام‌تر امتیاز بیشتری از آن خود می‌کنند.

مهارت
حرکات خشن اسب: امتیاز بیشتر

آیا می‌توان اسب وحشی را اهلی کرد؟

درنهایت به بررسی نکاتی می‌پردازیم که باید دربارهٔ رام کردن اسب‌های وحشی بدانید.
همان‌طور که می‌دانید اسب‌های وحشی را می‌توان با آموزش‌های دقیق اهلی کرد. تنها نکته‌ای که باید در ذهن خود نگه‌دارید این است که خلق‌وخوی اسب‌ها درست مانند حیوانات دیگر باهم متفاوت است و بعضی از آن‌ها ممکن است سریع‌تر آموزش‌ها را یاد بگیرند. گاهی اوقات اسب تنها به چند ساعت احتیاج دارد تا با مربی خود ارتباط عمیقی برقرار کند. درست پس‌ازآنکه ارتباط برقرار شد مربی می‌تواند به اسب آموزش دهد که چگونه سوارکار را حمل کند و به پیام‌های صوتی و فیزیکی پاسخ دهد.

اگر شما هم تجربه نزدیک شدن به اسب‌ها را داشته باشید، ممکن است با گاز گرفتن اسب‌ها آشنا باشید. واسط پت در مقاله‌ی علت گاز گرفتن اسب‌ها را به شما می‌گوید. پیشنهاد می‌کنم خواندن این مقاله را از دست ندهید.

چه مدت طول می‌کشد تا اسب وحشی رام شود؟

اگر شما مربی ماهری باشید می‌توانید پس از چند ساعت سوار اسب وحشی شوید. بعد از ۴ تا ۶ هفته بعد با انجام دادن تمرین‌های روزانه فشرده، اسب باتجربه‌هایی که کسب کرده می‌تواند یاد بگیرد که چطور سوارکار را حمل کند؛ اما اگر شما فرد مبتدی باشید، می‌توانید بعد از چند ماه تمرین فشرده با اسب وحشی از آن انتظار همکاری و سواری دادن را داشته باشید. شما تنها برای اینکه اصول اولیه اعتماد و احترام بین خود و اسبتان برقرار کنید لازم است بسیار تمرین کنید. اسب‌ها به علت اینکه به‌صورت گله‌ای زندگی می‌کردند و ذهنیت گله‌ای داشتند، دوست دارند بدانند چه کسی رئیس است و به حرف چه کسی باید گوش کنند.

مسابقه اسب وحشی
رام کردن اسب وحشی

چگونه به اسب وحشی نزدیک شویم؟

برای نزدیک شدن به اسب وحشی کافی است آرام‌آرام اعتمادسازی کنید سپس به او نزدیک شوید. با توجه به اینکه اسب‌ها عاشق سیب هستند می‌توانید با استفاده از سیب آن‌ها را فریب دهید تا به سمت شما بیایند؛ اما برای این کار لازم است که شما هم به سمت اسب بروید نه اینکه فقط اسب به سمت شما بیاید. اسب‌ها حیوانات گله‌ای هستند پس به شما اجازه خواهند داد که رئیس باشید!

کلام آخر

به پایان مقاله مسابقه اسب وحشی رسیدیم. امیدوارم به‌طور کامل با این مسابقه آشنا شده باشید و اطلاعات عمومی خود را افزایش داده باشید. از اینکه با واسط پت همراه بودید سپاسگزارم. شما می‌توانید برای خریدوفروش اسب به سایت و یا اپلیکیشن واسط کالا مراجعه کرده و آگهی خود را به‌صورت رایگان در آن قرار دهید.
واسط کالا مطالب زیادی درباره‌ی اسب‌ها دارد و شما می‌توانید بامطالعه مطالب بیشتر، اطلاعات بیشتری درباره‌ی این حیوان دوست‌داشتنی کسب کنید. با واسط کالا همراه باشید.

منابع
sharkonline.org
animalhow.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *