اسب شایر

اسب شایر

اسب شایر یک نژاد اسب انگلیسی است. معمولاً سیاه ، کهر یا خاکستری است. این نژاد دارای قدی بلند است. اسب‌های شایر در زمان‌های مختلف رکوردهای جهانی را هم برای بزرگ‌ترین اسب و هم برای بلندترین اسب ثبت کرده‌اند.

کاربرد اسب شایر

شایر از ظرفیت بسیار خوبی برای کارهای کشاورزی برخوردار است. از آن برای کار در مزرعه استفاده می‌شود. در زمان‌هایی که سیستم ارابه کشی، وسیله اصلی حمل‌ونقل کالا بوده است از اسب شایر استفاده می‌شده است. همچنین به‌عنوان یک اسب‌سواری برای حمل‌ونقل جاده‌ای بوده اسب. یکی از کاربردهای سنتی آن‌ها تحویل آبجو بوده است و هنوز هم در این روش استفاده می‌شوند. بقیه کاربری‌ها، جنگلداری ، سوارکاری و رونق تجارت است.

تاریخچه اسب شایر

نژاد شایر در اواسط قرن هجدهم تأسیس شد ، اگرچه ریشه آن بسیار قدیمی‌تر است. در سال 1876 این نوع نژاد شکل گرفت و در سال 1878 برای اولین بار در کتاب مربوط به اسب منتشر شد. در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم ، تعداد زیادی از شایرها وجود داشتند و تعداد زیادی از آن‌ها به ایالات‌متحده صادر شدند. اسب‌های نژاد شایر در قرون ۱۶ و ۱۷ میلادی از آمیزش اسب‌های فلاندر و اسب‌های وارداتی فریزین به وجود آمدند که در ابتدا به نام اسب گریت و بعدها به نام انگلیش بلک نام‌گذاری شدند.

درگذشته این اسب‌ها به دلیل قدرت بدنی بالا و جثه درشت به‌عنوان اسب‌های سواره‌نظام استفاده می‌شدند. فردی به نام الیور گرامول نام بلک را به این اسب‌ها نسبت داد که احتمالاً به دلیل سیاه‌رنگ بودن اسب‌های فریزین وارداتی بوده است.

قدبلندترین
اسب شایر

مناطقی باتلاقی از کشور انگلستان به نام لیستر شایر، لینکلن شایر، دربی شایر و استافورد شایر مناطق اولیه و اصلی پرورش این اسب‌ها بودند و به همین دلیل امروزه این اسب‌ها به‌عنوان اسب‌های شایر شناخته می‌شوند. اسب‌های شایر پرورش‌یافته در استافورد شایر معمولاً قهوه‌ای‌رنگ هستند، اما اسب‌های پرورش‌یافته در دربی شایر و لیستر شایر غالباً سیاه‌رنگ هستند.

خطر انقراض

با مکانیزه شدن تدریجی کشاورزی و حمل‌ونقل، نیاز به اسب بارکش به‌سرعت کاهش یافت و تا دهه 1960 تعداد آن‌ها از یک میلیون یا بیشتر به چند هزار نفر کاهش یافت. دهه 1970 مجدداً تعداد آن‌ها افزایش یافت، اما هنوز هم این نژاد توسط “Travel Breeds Survival Trust” در معرض خطر قرارگرفته‌اند. درنتیجه، ازنظر آماری، یک انسان معمولی اسب شایر را بیش از هر سه سال یک‌بار مشاهده نخواهد کرد.

همچنین از این اسب‌ها برای تلاقی با نژادهای دیگر نیز استفاده می‌شدند. پس از اختراع وسایل نقلیه موتوری نقش این اسب‌ها در مزارع و راه‌آهن کمرنگ شد. این اسب‌ها هنوز هم برای نمایش‌های باشکوه خیابانی، کشیدن گاری در مسیرهای کوتاه و شخم زدن مزرعه‌های کوچک کاربرد دارند.

مزرعه
اسب شایر در مزرعه

پیشینه اسب شایر

در خارج از انگلستان، کتاب‌های مربوط به اسب و انجمن‌های اسب‌سواری در استرالیا، ایالات‌متحده و کانادا وجود دارند. اگرچه از گاو برای کارهای کشاورزی در قرن هجدهم استفاده می‌شد، اسب‌های گاوآهن یا ارابه در اوایل سال 1145 در اسمیت فیلد مارکت لندن به فروش می‌رسید.

اسب بزرگ انگلیسی در زمان سلطنت هنری هشتم ارزش‌گذاری شد و در غرفه‌های با سایزهای مناسب نگه‌داری می‌شدند، اما افزایش نقش باروت، استفاده از اسب‌های سنگین را در جنگ به پایان رساند. سواره‌های اولیور کرومول سبک‌تر، سوارشدن سریع‌تر و اسب‌های بزرگ به‌جای آن برای جابه‌جا کردن وسایل استفاده می‌شد. در طول قرن شانزدهم میلادی ، مهندسان هلندی هنگام آمدن به انگلستان اسب‌های فرسی را با خود آوردند و احتمالاً این اسب‌ها تأثیر بسزایی در آنچه نژاد شایر به‌حساب می‌آمد، داشتند.

از این اسب قرون‌وسطایی حیواناتی به نام اسب انگلیسی قدیم در قرن هفدهم پدید آمده بود. اسب سیاه توسط پیروان رابرت باکول، از دیشلی گرانت در لایستریر بهبود یافت، که منجر به اسبی شد که بعضاً با عنوان “Bakewell سیاه” شناخته می‌شد. Bakewell شش مادیان هلندی یا Flanders را وارد کرد که بسیار باارزش و قابل‌توجه بود زیرا پرورش‌دهندگان تمرکز خود را برای بهبود اسب نر متمرکز می‌کردند.

اسب شایر
اسب شایر

انواع اسب سیاه

دو نوع اسب سیاه وجود دارد: نوع FEN یا Lincolnshire و نوع Leicester یا Midlands. نوع فن دارای موی بزرگ‌تر و دارای استخوان و موهای بیشتر است، درحالی‌که نوع میدلند تمایل به تحمل بیشتری دارد درحالی‌که ظاهری ظریف‌تر دارد.

اصطلاح اسب شایر برای اولین بار در اواسط قرن هفدهم به‌کاررفته و تقریباً در اواخر قرن هجدهم ظاهر می‌شوند. “اسب کور Packington” ، از لایستان ، یکی از بهترین اسب‌های شناخته‌شده دوران است. این اسب معمولاً به‌عنوان نژاد پایه شایر شناخته می‌شود.

در سال 1878 ، انجمن انگلیسی اسب شکل گرفت و در سال 1884 نام خود را به انجمن اسب شایر تغییر داد. انجمن، یک کتاب مرتبط به اسب شایر در سال 1878 به چاپ رساند. بین سال‌های 1901 و 1914، 5000 اسب شایر هرسال در این جامعه ثبت می‌شد.

اولین نوع اسب شایر

اولین شایرها در سال 1853 با تعداد بالا به ایالات‌متحده وارد شدند. انجمن اسب‌های شایر آمریکایی در سال 1885 برای ثبت و تبلیغ نژاد این نوع اسب تأسیس شد. شركت شایر سریعاً در آمریكا رواج یافت و تقریباً 4000 شایر بین سال‌های 1900 و 1918 وارد می‌شد.

اسب شایر
اسب شایر یکی از بلند قد ترین نژاد های اسب

در زمان جنگ جهانی دوم، افزایش مکانیزاسیون و مقررات سخت‌گیرانه در مورد خرید خوراک دام، نیاز و توانایی نگهداری اسب‌های بارکش را کاهش داد. هزاران شایر قتل‌عام شدند و نژاد این اسب به پایین‌ترین نقطه خود در دهه 50 و 1960 رسید و در سال 1955، کمتر از 100 اسب سالانه در انگلیس به نمایش گذاشته می‌شد.

در دهه 1970، پرورش این نوع اسب با افزایش علاقه عمومی شروع به احیای مجدد کرد. جوامع نژاد اسب در ایالات‌متحده، کانادا، هلند، فرانسه و آلمان تأسیس‌شده‌اند و در سال 1996 اولین کنگره جهانی اسب شایر در پیتربورو برگزار شد. اولین بار نژاد مصنوعی از طریق منی منجمد با چندین مادیان استرالیا در سال 1997 انجام شد.

بین دهه‌های 1920 و 1930 و حتی امروزه شایر در ترکیب تغییر کرده است. Clydesdale در دهه‌های 50 و 1960 برای تولید متقابل مورداستفاده قرار گرفت که باعث تغییر ترکیب شایر شد و برجسته‌ترین آن پرهای روی پاهای پایینی و موهای درشت به حالت ابریشمی تغییر پیدا کرد.

جمعیت اسب سایر

این نوع اسب به بالاترین جمعیت خود که یک‌میلیون اسب است، رسید. در دهه 50 و 1960 این تعداد به چند هزار اسب کاهش یافت. در ایالات‌متحده، جمعیت شایر در اوایل قرن بیستم به‌طور چشمگیری کاهش‌یافته و در دهه‌های 1940 و 1950 همچنان رو به کاهش بود. بین سال‌های 1950 تا 1959 ، فقط 25 اسب در ایالات‌متحده ثبت‌شده بودند. بااین‌حال، تعداد شروع به افزایش می‌کند و 121 اسب تا سال 1985 در ایالات‌متحده ثبت‌شده بود.
نمایشگاه ملی بهار اسب شایر سالانه برگزار می‌شود و بزرگ‌ترین نمایشگاه شایر در انگلیس است.
نژاد این نوع اسب در حالت خطر و انقراض است و تخمینی که زده‌شده این است که تعداد جمعیت آن‌ها به زیر 1500 می‌رسد.

اسب شایر
جمعیت اسب های شایر

ویژگی‌های اسب شایر

رنگ بدن: اسب‌های شایر معمولاً سیاه، کهر، قهوه‌ای، خاکستری یا ابرش هستند. وجود لکه‌های سفید روی اندام‌های حرکتی، در اغلب اسب‌های این نژاد دیده می‌شود.
قد اسب شایر: قد این اسب‌ها بین ۱۶۰ تا ۱۸۰ سانتی‌متر متغیر است. وزن از 850 تا 1100 کیلوگرم (1870 تا 2430 پوند) است.

سر یک شایر بلند و لاغر است ، با چشمان بزرگی روی گردنی قرار دارد که کمی قوس و متناسب با بدن است. شانه عمیق و پهن است، قفسه سینه گسترده، عضله پشت کوتاه و قسمت پشتی بلند و پهن است. موهای زیادی روی پاها دیده نمی‌شود و موهای یال و دم آن صاف و ابریشمی است.
بزرگ‌ترین اسب در تاریخ ثبت‌شده احتمالاً شایر به نام ماموت (معروف به سمپسون) بود، متولد 1848. وی 219 سانتی‌متر قد داشت و وزن او 1.524 کیلوگرم (3،360 پوند) تخمین زده‌شده بود. اسب شایر سنگین‌وزن‌ترین و بزرگ‌ترین اسب در کشور انگلستان است.

جالب است بدانید که این اسب یک اسب نژاد خونسرد به حساب می‌آید.

اسب شایر
اسب زیبای شایر

کلام آخر

به پایان مقاله رسیدیم. امیدوارم اطلاعات مفیدی را کسب کرده باشید. شما می‌توانید برای خریدوفروش اسب به اپلیکیشن واسط کالا را نصب‌کرده و آگهی خود را به‌صورت رایگان در آن قرار دهید.

تبلیغات
vasetpet-content

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *